Skocz do zawartości

XIX Międzynarodowy Festiwal Modelarski Bytom 16-17 marca 2024


Erni

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję. A jak traktować modele samolotu, które prezentują eksponat muzealny? Wojak czy cywil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sjmport napisał:

Dziękuję. A jak traktować modele samolotu, które prezentują eksponat muzealny? Wojak czy cywil?

No ale chyba samolotu co ma uzbrojenie nie potraktujesz jako cywilny tylko dlatego ze stoi w muzeum. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Erni napisał:

No ale chyba samolotu co ma uzbrojenie nie potraktujesz jako cywilny tylko dlatego ze stoi w muzeum. 

Bez uzbrojenia był w Wojskowej Szkole Lotniczej do nauki latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sjmport napisał:

Bez uzbrojenia był w Wojskowej Szkole Lotniczej do nauki latania.

 

Zastanówmy się, czy wojskowy samolot szkoleniowy to samolot wojskowy, czy cywilny?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, halset napisał:

 

Zastanówmy się, czy wojskowy samolot szkoleniowy to samolot wojskowy, czy cywilny?

Samolot nie posiadał żadnego uzbrojenia. Pierwotnie był samolotem akrobacyjnym dla lotnictwa cywilnego. Lotnictwo wojskowe kupiło kilka egzemplarzy żeby uczyć pilotów jak się lata i oddało potem do cywila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak porównasz malowanie np samolotu pasażerskiego z masą kalkomanii,gdzie autor walczył z błyskiem,polerka itp a samolotem wojskowym w malowaniu dużo łatwiejszym do wykonania. W mojej ocenie to droga do kombinowania gdzie wystawić aby coś wygrać. Sędziowie mogą taki model zgłoszony do tej kat pominąć w ocenie. No chyba że zrobisz go w  malowaniu czysto cywilnym .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erni napisał:

Ale jak porównasz malowanie np samolotu pasażerskiego z masą kalkomanii,gdzie autor walczył z błyskiem,polerka itp a samolotem wojskowym w malowaniu dużo łatwiejszym do wykonania. W mojej ocenie to droga do kombinowania gdzie wystawić aby coś wygrać. Sędziowie mogą taki model zgłoszony do tej kat pominąć w ocenie. No chyba że zrobisz go w  malowaniu czysto cywilnym .

Nie chciałem NIC kombinować! Zadałem pytanie nie będąc pewnym co gdzie i jak zgłosić.

Naprawdę jest mi przykro, że tak zostało to ocenione.

Naprawdę niefajnie !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sjmport napisał:

Nie chciałem NIC kombinować! Zadałem pytanie nie będąc pewnym co gdzie i jak zgłosić.

Naprawdę jest mi przykro, że tak zostało to ocenione.

Naprawdę niefajnie !!

Przepraszam, ale lata doświadczeń w tej materii tak mnie nastrajają, że ludzie szukają na siłę kat pod swój modele. Takich zapytań dostaję  bardzo wiele i nie raz kończy się to niezbyt miłą  dyskusją, bo moje uwagi na temat klasyfikacji modelu są  sprzeczne z ich oczekiwaniami. Przykładem może być, modelarz, który  usilnie model prototypu jakiegoś samolotu chce wystawić w kat SF lub wszystko inne. Swoją decyzję tłumaczy tym, że wystawianie w kat normalnej lotniczej nie ma sensu, bo nic nie wygra. I co ja mogę? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Erni napisał:

Przepraszam, ale lata doświadczeń w tej materii tak mnie nastrajają, że ludzie szukają na siłę kat pod swój modele. Takich zapytań dostaję  bardzo wiele i nie raz kończy się to niezbyt miłą  dyskusją, bo moje uwagi na temat klasyfikacji modelu są  sprzeczne z ich oczekiwaniami. Przykładem może być, modelarz, który  usilnie model prototypu jakiegoś samolotu chce wystawić w kat SF lub wszystko inne. Swoją decyzję tłumaczy tym, że wystawianie w kat normalnej lotniczej nie ma sensu, bo nic nie wygra. I co ja mogę? 

Rozumiem.

Spytałem, bo producent wprowadził mnie w błąd.

Oczywiście jeśli malowanie wojskowe nawet szkoły pilotażu oznacza kategorię wojskową i to szanuję. Aeroklub cywil.

Zawsze wolę spytać co gdzie umieścić.  Uczciwość względem organizatorów.

Pozdrawiam

Tłumaczenie tego gościa idiotyczne.

Sam mam w pudłach modele prototypów, które nie weszły do użytku, a i tak wystawiłbym je w normalnym lotnictwie.

Edytowane przez Sjmport
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Sjmport napisał:

Zawsze wolę spytać co gdzie umieścić.  Uczciwość względem organizatorów.

 

Zupełnie pomijając festiwal w Bytomiu.

 

Taki model jest na granicy kategorii. I jako taki, poddaje się konsekwencjom tej sytuacji. Jedną z nich jest możliwość przesunięcia go do innej kategorii niż ta, zgłoszona przez autora. O tym niemal zawsze decydują sędziowie i w zasadzie fakt, że organizator w  ogóle odpowiada na związane z tym pytania świadczy tylko o jego dobrej woli i zaangażowaniu.  Ale warto pamiętać, że takie przedkonkursowe odpowiedzi nie muszą być wiążące i może się zdarzyć, że sytuacja ostatecznie rozwiąże się inaczej. I nie ma tu miejsca na późniejsze pretensje.

Zasadniczo to modelarz decyduje w jakiej kategorii wystawia swoją pracę. Jeżeli wciśnie ją nie tam gdzie trzeba, to musi liczyć się z tym, że organizator skoryguje to w najprostszy, zgodny z regulaminem sposób. Zwykle po prostu dyskwalifikując model. Jeżeli udział w konkursowej ocenie jest dla modelarza istotny, to odpowiedni wybór tematu jest tylko i wyłącznie jego zadaniem. Gdy startuje w sposób narażający model na dyskwalifikację, to jest to jego decyzja i wybór.

Jeżeli np. mamy kategorię 1/48 i większe, i autor chce coś ugrać, to musi zastanowić się, czy lepszą drogą jest zbudowanie modelu w 1/48 tak, by zakasować większych konkurentów, czy postawić na 1/32 bo duży może więcej. Na pewno nie marudzić, że on ma zwykły model w czteryósemce i z większymi nie ma szans.

Regulaminy konkursowe nie są od tego by dostosowywać się  do modeli, które akurat  zawidziło się wykonać poszczególnym modelarzom.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj namieszał producent. Umieścił samolot w kategorii cywilne i to jedno malowanie dał jako wojskowej szkoły lotniczej. Dlatego spytałem, bo chcę być fair względem organizatorów i pozostałych uczestników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj namieszał organizator bo proszę zwrócić uwagę że jeżeli klasy startowe są częścią regulaminu to występuje tam określenie samoloty wojskowe tylko w skali 1/144 natomiast samoloty cywilne występuje bez podziału na skalę co może być rozumiane jako skalę inne niż wymienione pomiędzy tymi kategoriami. Pozostały podział lotnictwa zakłada zróżnicowanie rodzaju napędu i skali bez wskazania użytkownika wojskowe/ cywilne. Wygląda więc na to że dla skali 1/72 bez problemu w jednej kategorii mieści się f16 i boeing 737.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, unicaunica napisał:

Tutaj namieszał organizator bo proszę zwrócić uwagę że jeżeli klasy startowe są częścią regulaminu to występuje tam określenie samoloty wojskowe tylko w skali 1/144 natomiast samoloty cywilne występuje bez podziału na skalę co może być rozumiane jako skalę inne niż wymienione pomiędzy tymi kategoriami. Pozostały podział lotnictwa zakłada zróżnicowanie rodzaju napędu i skali bez wskazania użytkownika wojskowe/ cywilne. Wygląda więc na to że dla skali 1/72 bez problemu w jednej kategorii mieści się f16 i boeing 737.

Jeśli tu ktoś namieszał to tylko JA i producent modelu. Organizator wszystko wyjaśnił zgodnie z regulaminem.

737 to samolot stricte cywilny i tylko tam może być pokazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, unicaunica napisał:

S72o-H-S samoloty o napędzie odrzutowym 1:72

Prawo twarde ale prawo 🤣

Dla mnie oczywiste, że chodzi o wojskowe. Jest jak byk wypisana cywilne bez podziału na skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, unicaunica napisał:

S72o-H-S samoloty o napędzie odrzutowym 1:72

Prawo twarde ale prawo 🤣

Kolego  wychodzimy z założenia, że modelarze to ludzie oczytani i rozgarnięci , dlatego klasy startowe od 19 lat są opisane jak są i nikt nie miał z tym kłopotu. Jeżeli jest klasa dla samolotów cywilnych ,to tam trzeba je zgłaszać, a większość modeli na rynku to samoloty wojskowe , dlatego większość modelarzy od lat wystawia poprawnie i nie robi z tego problemów. Ale czytając takie wpisy, niedługo trzeba będzie opisywać kategorie ,podobnie jak informacja w McDonald's, UWAGA  kawa jest gorąca.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Erni napisał:

Kolego  wychodzimy z założenia, że modelarze to ludzie oczytani i rozgarnięci , dlatego klasy startowe od 19 lat są opisane jak są i nikt nie miał z tym kłopotu. Jeżeli jest klasa dla samolotów cywilnych ,to tam trzeba je zgłaszać, a większość modeli na rynku to samoloty wojskowe , dlatego większość modelarzy od lat wystawia poprawnie i nie robi z tego problemów. Ale czytając takie wpisy, niedługo trzeba będzie opisywać kategorie ,podobnie jak informacja w McDonald's, UWAGA  kawa jest gorąca.

Z tą kawą sytuacja wynikła, że jakaś "ogarnięta inaczej" przechyliła kubek do góry nogami i się poparzyła. Mało tego wygrała proces o odszkodowanie. To ciekawostka.

Z całym szacunkiem, ale każdy ogarnia jak wygląda maszyna cywilna.

Kiedyś MediaMarkt miał hasło nie dla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale tak sformułowane kategorie (te lotnicze) nie generują podzialu tylko pozostawiają go w domyśle dla oczytanych rozgarniętych. Za to pytanie czy samolot należący do sił powietrznych jest wojskowy? Uważa się za zasadne z uwagi na zbyt wiele wątpliwości. 

To są faktycznie specyficzne założenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, unicaunica napisał:

Z całym szacunkiem ale tak sformułowane kategorie (te lotnicze) nie generują podzialu tylko pozostawiają go w domyśle dla oczytanych rozgarniętych. Za to pytanie czy samolot należący do sił powietrznych jest wojskowy? Uważa się za zasadne z uwagi na zbyt wiele wątpliwości. 

To są faktycznie specyficzne założenia.

 

Skoro należy do sił powietrznych danego kraju i nosi oznaczenia wojskowe to JEST wojskowy. Co tu jest niejasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie moje dylematy tylko przy okazji tej imprezy przewijają się tu spostrzeżenia że ludzie kombinują z klasami, że nie do końca są uczciwi w wyborze master/hobby i tym podobne ploteczki i historię z kategorii trudne sprawy. Jeśli tworzysz nieprecyzyjne określenia w regulaminie lub nie masz możliwości ich weryfikacji to nie miej pretensji że ludzie z tego korzystają. Potem się kończy na tym że na takie imprezy jeździ niezbyt szerokie grono tych samych ludzi ale każda impreza ma w celach propagowanie modelarstwa. To są takie spostrzeżenia do przemyślenia albo zignorowania nie chce żeby ktoś się czuł tym urażony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić, że do Bytomia jeździ dość liczne grono modelarzy. Weterani oraz początkujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sjmport napisał:

Skoro należy do sił powietrznych danego kraju i nosi oznaczenia wojskowe to JEST wojskowy. Co tu jest niejasne.


czekaj… nie pytałeś przypadkiem o model ze szkoły wojskowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kon_Bar napisał:


czekaj… nie pytałeś przypadkiem o model ze szkoły wojskowej?

Tak i nie . Pytałem o egzemplarz wojskowy będący w muzeum lotnictwa. Stąd było moje pytanie gdzie go pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę naszych gości, zamieszczam post skierowany do Was.
Koleżanki i koledzy modelarze. Już po raz drugi jako Grupa Modelarska Banzai Cars&Bikes będziemy gościli na Międzynarodowym Festiwalu Modelarskim w Bytomiu. Poprzednio nagradzaliśmy modele w kategoriach samochodowych statuetkami „Złoty Tłok” i Złota Świeca”. Tym razem rozszerzamy pulę nagród, które chcemy przyznać. Przygotowaliśmy w kategoriach samochodowych takie oto poniższe nagrody:
Statuetka za Najlepszy model japoński Anna Wojtowicz
Statuetka za Najlepszy model motoryzacji niemieckiej Mateusz Plutka
Statuetka za najlepszy model Porsche Andrzej Jaros
Statuetka za najlepiej stuningowany model nagroda od administratora grupy Modelisto Tuning 1:24 Mian Cio
Za najlepszy model Ferrari Daniel Odziemkowski
Za najbardziej wypasiony model "Ale wypas" nagroda od Wojciech Bryński
Nagrody wykonane przez nas:
Za najlepsze zawieszenie "Fajna gleba" Mateusz Plutka
Za najlepszy lakier "Mucha nie siada" Wojciech Bryński
Za najlepszy złomek "Puk puk panewka" Mian Cio
Za najlepsze wnętrze "Ekstra szofera" Daniel Odziemkowski
Za najlepszy silnik "Łu tu tu" Andrzej Jaros
Ponadto oczywiście będziemy przyznawać tradycyjnie "Złote tłoki" i "Złote świece"
Zapraszamy Was również do odwiedzenia naszego stolika klubowego na Festiwalu. Będzie kawa i coś słodkiego przygotowane przez naszą niezawodną adminkę Anię. Będziecie mogli na żywo pogadać o problemach modelarskich z dziedziny samochodówki, wymienić się doświadczeniami a także podziwiać na naszym stoliku różne przywiezione modele samochodów. Zapraszamy!!!!

417575293_897836088551086_3498534680469490770_n.jpg

418275482_314199444443490_1670550720825379389_n.jpg

418581413_323874590639101_9177043455078737290_n.jpg

417438824_328025690228591_4941152018745325223_n.jpg

418328420_408847778183862_9117190733681953177_n.jpg

417367627_361944743256911_6734200311989911135_n.jpg

418256130_714247670840875_8637333329669250613_n.jpg

417728069_1113102183153105_3082474037739319235_n.jpg

417914185_925581252377142_1254296111079936436_n.jpg

418579006_378110761487793_8797245509890900505_n.jpg

417433892_877052761091956_3933642182454202283_n.jpg

417740863_1425847638283405_8933056806324688731_n.jpg

417601016_1121977245837377_1854813463605559371_n.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.