Skocz do zawartości

105 lat szachownicy polskiego lotnictwa wojskowego


Grzes

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni moi!

Dziś ciekawa rocznica:

105 lat temu, rozkazem nr 38 z dn. 1.12.1918 ustanowiono znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego, jakim została  biało-czerwona szachownica.

image.thumb.png.ead74d8bbf0f92a6b8af3fa9ebe1836a.png

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzes napisał:

Dziś ciekawa rocznica:

Czyli że co - jakaś rocznicowa flaszka będzie do obalenia? :haha:

Zacytuję kolegę @barszczo w odniesieniu do wzoru stosowanego od 1993r

 

"..strasznie kłują w oczy te szachownice"

 

Po obaleniu komunizmu ktoś bardzo chciał zerwać z tradycją komunistyczną . I mu się udało :benc:.  Tylko nie wziął pod uwagę, że komuniści (czy jak ich tam zwał) z nią nie zerwali po 45 roku i stosowali "przedwojenny" wzór.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, barszczo napisał:

kłują w oczy na Śledziu.

Co się "zobaczyło" to się "nie odzobaczy" :haha:

Okłady z rumianku na oczy i dasz radę :super:

Do obejrzenia galerii nie namawiam, bo jeszcze będzie trzeba reanimować, a jak wiadomo kolega @Vieh_san jest zajęty poważnym projektem i może nie zdążyć z dojazdem :haha:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, abtb napisał:

Co się "zobaczyło" to się "nie odzobaczy" :haha:

Okłady z rumianku na oczy i dasz radę :super:

Do obejrzenia galerii nie namawiam, bo jeszcze będzie trzeba reanimować, a jak wiadomo kolega @Vieh_san jest zajęty poważnym projektem i może nie zdążyć z dojazdem :haha:

Wyczuwam lekką nutkę ironii odnośnie poważnego projektu:haha: Poza tym dzisiaj wolne to mi tu pracy do domu nie przynoście ;D 
Czy powód zmiany układu barw w 1993r był tylko spowodowany końcem PRL? Czy układ, który był wcześniej tak bardzo się kojarzył z poprzednim ustrojem? Pytam bo rocznikowo nowy układ jest w moim wieku i z własnego doświadczenia nic nie mogę powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Vieh_san napisał:

Wyczuwam lekką nutkę ironii odnośnie poważnego projektu

Sam mam ten projekt ( co prawda  w wydaniu Kp) na biurku więc wiem z czym go się je :mrgreen:

 

17 minut temu, Vieh_san napisał:

Czy powód zmiany układu barw w 1993r był tylko spowodowany końcem PRL?

Na to konkretnie nie odpowiem. Chyba chodzi o coś z heraldyką - czerwony kwadrat (w górnym rzędzie ) powinien być   po stronie lewej  tarczy trzymanej przez rycerza. I, tu jest małe zamieszanie - podobno przed wojną zinterpretowali to zbyt dosłownie (jakby namalowali szachownicę od strony wewnętrznej)  i wyszło że kwadrat z lewej powinien być czerwony ale............ chodzi o to jak widzi to osoba stojąca przed rycerzem i patrząca na tarczę - dla niej czerwony kwadrat jest w prawym górnym rogu, choć dla rycerza jest on w .....lewym górnym rogu (ale on tego nie widzi i tylko ma taką świadomość - zupełnie jak generałowie w 1918 :D)

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Vieh_san napisał:

Czy powód zmiany układu barw w 1993r był tylko spowodowany końcem PRL? Czy układ, który był wcześniej tak bardzo się kojarzył z poprzednim ustrojem?

Oficjalnie podawano, że po zmianie w 1993 roku szachownica jest poprawna heraldycznie.

A ówczesne 75 lat tradycji?  W d....e z tradycją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzes napisał:

A ówczesne 75 lat tradycji? 

To jakaś pomyłka była a nie tradycja :haha:

Orła na godle też zaraz postawią do pionu i będzie taki jak trzeba - piastowski z dziada pradziada,  z gniazda na najstarszym  dębie w Polsce(czy jakoś tak :hmmm:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli tak faktycznie było to już dla mnie trochę sztuka dla sztuki. Tak jak @Grzes pisze:

3 minuty temu, Grzes napisał:

W d....e z tradycją

Poprawna heraldycznie, więc Ci co się na heraldyce znają to może i widzą sens, ale to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, abtb napisał:

Orła na godle też zaraz postawią do pionu

Przecież już się idioci z rządu Morawieckiego do niego dobrali i potraktowali jak logo korporacyjne, tworząc wersję godła TYLKO DLA RZĄDU.

image.png.60e3b4d3b846309a95b372c995c5b839.png

Ja bym rzekł tak - z szachownicą w 1993 roku zrobili to, co teraz z godłem.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, Grzes napisał:

tworząc wersję godła

 Uu,  ale polecieli z depilacją - musiało boleć :haha:

Z twarzy też taki trochą "nalany" - wiadomo -państwowy wikt i opierunek  :mrgreen:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie w 1918 mniej się na heraldyce znali, mimo że panowie hrabiowie legalnie się pałętali po salonach, niż w 1993, kiedy to już oficjalnie przynajmniej szlachty nie stawało. 

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzes napisał:

rozkazem nr 38 z dn. 1.12.1918 ustanowiono znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego, jakim została  biało-czerwona szachownica.

A tak z ciekawości dopytam - była jakaś akcja oporowa związana z przekręcaniem szachownicy? Ktoś z tym kwitem i wrzaskiem poleciał do pryncypałów w Ministerstwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abtb napisał:

była jakaś akcja oporowa

Była, była...

Gawęda Szymona Kobylińskiego z 2000 roku:

kobyliski.thumb.jpg.d46a50cf22a13a83361d80f2afade6fc.jpg

... i zdaje się, nadal trwa, bo całkiem niedawno, do Ministra ON wpłynęła taka interpelacja poselska:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=13462

image.png.5102151d8c1e754ecfcd7254be4f8145.png

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzes napisał:

Szanowni moi!

Dziś ciekawa rocznica:

105 lat temu, rozkazem nr 38 z dn. 1.12.1918 ustanowiono znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa wojskowego, jakim została  biało-czerwona szachownica.

 

Ja pierdziu!!!

A ja zupełnie nieświadomie dzisiaj rozmawiałem z moim synem Łukaszem na ten temat. Tzn. w sprawie odwrotki naszej najukochańszej SZACHOWNICY.

Toż to jest skandal na skalę światową.

Jakby Amerykańcom odwrócili gwiazdę czy nie daj Panie Boże Ruskim to zaraz by rozpętali kolejną wojnę światową (nie wiadomo już która by to była?).

A u nas: Dobra niech latają z odwróconą szachownicą aby tylko nie spadali na ziemię, może nie zauważą. Na drzwiach od stodoły może być namalowana odwrotnie i nic się nie stanie.😏

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jak byłem małym chłopakiem i kleiłem np. MiGi-15 z KP to na pewno nie raz i nie dwa przykleiłem szachownicę "odwrotnie" bo nie miałem tej dojrzałości, żeby zwrócić uwagę... Podobne rzeczy zresztą zdarzały się też w początkach polskiego lotnictwa, kiedy np. na górnej powierzchni skrzydeł szachownice malowano symetrycznie - lewą tak, a druga odwrotnie. Podobno też mechanikom w Anglii się zdarzało szachownicę raz malować tak a raz inaczej. Ale przez większość z tych ponad 70 pierwszych lat sprawa była jasna. Warto tu podkreślić, że zgodnie z zasadami odznaką polskiego lotnictwa była CZERWONO-BIAŁA szachownica. I potem, na początku lat 90-tych zjawia się ktoś (warto było by go namierzyć, jestem prawie pewien, że zrobił karierę!) kto powiedział sobie pewnie coś w tym stylu: chrzanić kościuszkowców, lotników września, lotników w Anglii a przede wszystkim komuchów - ja wiem lepiej jak ta szachownica powinna wyglądać i od teraz już tak będzie! Cóż za zuchwałość! Nawet jeśli tam był błąd (a kto powiedział?) to co z krwią tych wszystkich patriotów, którzy ginęli za Polskę pod tym znakiem?

Może zaraz ktoś powie, że salut dwoma palcami jest błędny, bo powinno być cała ręką, tylko ktoś był niepełnosprawny... Ile to razy w historii ludzkości błąd stawał się początkiem długiej tradycji... Ale wszyscy wiedzą, że w Polsce błędy nie mają prawa się zdarzać!

 

Oj rozkręciłem się - wybaczcie, ale od kiedy się dowiedziałem, że taka zmiana zaszła trochę nie daje mi to spokoju...

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do usłyszenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie lubię tej zmiany z 1993, bo widzę wartości w tradycji. I tak coś podejrzewam, że za tą zmianą stała zwykła okazja do przytulenia paru grajcarów. Wątpię, by za tym kryły się jakieś idee, poza ideą dorwania się do publicznych pieniędzy. To jednak czysta spekulacja, nie twierdzę, że tak było.

 

Ale też nie przesadzajmy. Szachownica to specyficzny znak - błędne położenie nie jest intuicyjnie oczywiste. W praktyce na końcu jest człowiek z puszką farby i niekoniecznie z wiedzą o takich niuansach. I z instrukcją łatwo rąbnąć się przykładając szablon. Nawet Amerykanom zdarzało się namalować znaki odwrotnie, z pojedynczym szpicem gwiazdy na skrzydle w stronę ogona, a przecież ten znak w układzie góra - dół wydaje się być oczywisty. Szachownica taka nie jest, na pierwszy rzut oka wygląda zawsze OK. Odwrócone barwy na samolotach PAF to nie są rzeczy najrzadsze na świecie. I mam wątpliwości, że zwolennicy wersji tradycyjnej, jak i tej nowej (o ile tacy istnieją),  potrafią w większości powiedzieć od ręki która jest która. Mechanik w Northolt namazał kolory odwrotnie, pilot nie wrócił z misji. I co, jego krew już się nie liczy?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie problem szachownicy nie istnieje, czy malowana tak, czy odwrotnie jest wyjątkowa wśród znaków rozpoznawczych.

A jak ktoś chciał walczyć z postkomunistyczną tradycją to powinien skończyć z postsowieckim rozmieszczeniem znaków, czyli brakiem szachownic na górnych powierzchniach i równoczesnym umieszczeniem ich na tyle kadłuba i sterze kierunku.

 

Ciekawe jakby wyglądało nasze powojenne oznakowanie w alternatywnej rzeczywistości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Napisano (edytowane)

Tak pomyślałem, że wątek warto uzupełniać o różne "szachownicowe" ciekawostki.

Dziś taka: szachownica w wersji czeskiej

912280215_MiG-29Czech_2.thumb.jpg.aae3517abf5c5d7c1c8f6d86bd9efdf8.jpg

Edytowane przez Grzes
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowane)

Ponieważ do Polski przybył pierwszy z SAABów, dla przypomnienia pierwsze zdjęcia z prezentacji egzemplarza 3401 z odwrotką

F7M7FUYWcAAhOjE.thumb.jpg.f6e5c901b87db8dfe97d476a556f3bd9.jpg.54f521a9b9fdf1aa22d11374d2d53d02.jpg 

Edytowane przez Grzes
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nadchodziło nowe...

19.06.1995 dwa Tu-154 z dwoma wzorami szachownic

image.thumb.png.8805b56effe3fd69e468856cea3ab355.png

Fot W. Hołyś

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.