Skocz do zawartości

105 lat szachownicy polskiego lotnictwa wojskowego


Grzes

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś informacje z początku historii naszej szachownicy

image.png.6b19c0fe936c4ce2a923997b9b2b78d0.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Myślę że zagadnienie barw naszej szachownicy powoli staje się bezprzedmiotowe, a to za sprawą nowego typu samolotu w naszym lotnictwie czyli F35, wypowiadał się też  na ten temat Szef Sztabu Generalnego  gen. W. Kukuła, który min.  stwierdził że w ramach znowelizowanej ustawy o Barwie , Godle i Fladze,   F35  będą malowane tylko  w odcieniach szarości. Brak bieli i czerwieni  wymusza malowanie specjalną antyradiolokacyjną farbą. Po zmianie ustawy kolorowe szachownice mają zostać  zastąpione przez jednokolorowe (szare) na wszystkich naszych statkach powietrznych, więcej o tym w tym artykule :

https://portalobronny.se.pl/polityka-obronna/nie-da-sie-przemalowac-f-35-ale-trzeba-bedzie-przemalowac-polskie-prawo-aa-XSDe-iwfQ-bCrL.html#google_vignette

 A tak swoją drogą to oznakowanie naszych statków powietrznych  jak też np. pojazdów wojskowych nie ma naszego własnego charakteru a zawsze jest pokłosiem jakiejś mody czy innej wizji. Wcześniej za PRL  obowiązywał schemat radziecki który dla lotnictwa , dla broni pancernej  i okrętów w którym były stosowane numery ( w Polsce zazwyczaj czterocyfrowe, choć zdarzały się i inne ) który w naszym lotnictwie obowiązuje do dzisiaj  , aktualnie panuje moda na obco brzmiące napisy typu "Poliszh Ajir Fors" czy inne tam Poliszh  Najvy":szczerbol: ,  jakoś Niemcy ,Francuzi  czy inni Brytyjczycy o Ruskich nie mówiąc, potrafią stosować swoje własne sposoby oznaczeń. Myślę że dobrym początkiem tej zmiany byłoby np. zastosowanie szachownicy czołgowej (romboidalnej) na  wszystkich  śmigłowcach wojsk lądowych, te nasze nowo zamówione AH64E z takimi monochromatycznymi szachownicami wyglądałyby naprawdę kozacko 💪.  Pozdr.A.

Edytowane przez Adams M1A1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adams M1A1 napisał:

Myślę że zagadnienie barw naszej szachownicy powoli staje się bezprzedmiotowe

Dla tych, którzy myślą, że szachownice występują wyłącznie na samolotach i śmigłowcach pewnie tak.

2 godziny temu, Adams M1A1 napisał:

w Polsce czterocyfrowe) który w naszym lotnictwie obowiązuje do dzisiaj

image.png.8855a665198132675ca1a64ccaa5541f.png

image.png.b53beb42203d23dcc2176c8b774e5e47.png

image.png.8321de5e26bfa26635c5c2346455ae29.png

image.png.75edd10202cba288b723dd28dd4244f6.png

image.png.bf4f873f2c57e81f0c5804b4aeecf180.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważył mnie ,zauważył :jupi2:, Władca Działu Lotniczego , Wielki Mędrzec , Znawca Wszystkiego co lata jeździ i pływa,  Krynica Wszelkiej Mądrości zauważył mój wpis ,nie będę dzisiaj spał w nocy!!!!

3 godziny temu, Grzes napisał:

Dla tych, którzy myślą, że szachownice występują wyłącznie na samolotach i śmigłowcach pewnie tak.

 

 

 

 

 

A gdzie jeszcze występują? No oświeć mnie maluczkiego  Krynico Wszelkiej Mądrości  pokaż ,wrzuć zdjęcia ( sprzęt muzealny, z ZN-ów i nie zmodernizowany jak BWP1 czy Dana się nie liczy) pokaż choć jedno  zdjęcie Leoparda2 , Abrams-a, HIMARS-a czy M577 lub innego nowego sprzętu  z szachownicą to uwierzę.

 

3 godziny temu, Grzes napisał:

 

image.png.8855a665198132675ca1a64ccaa5541f.png

image.png.b53beb42203d23dcc2176c8b774e5e47.png

image.png.8321de5e26bfa26635c5c2346455ae29.png

image.png.75edd10202cba288b723dd28dd4244f6.png

image.png.bf4f873f2c57e81f0c5804b4aeecf180.png

Tak, tak wiem  Władco Działu Lotniczego to  było moje niedopatrzenie i skrót myślowy z tym czterocyfrowym numerem ale "Errae humanum est " już poprawiłem , wybaczysz mi?  A tak poza tym oznakowanie  zarówno statków powietrznych jak i broni pancernej podobnie jak okrętów  było rzeczą płynną i zdarzały się różne kombinacje np. podczas stanu wojennego na Wybrzeżu w 1981 roku czołgi T55 miały trzycyfrowy numer poprzedzony literą X , z tego co wiem zasada była taka, że numer taktyczny był częścią numeru seryjnego, choć nie zawsze ,także ta Twoja wrzutka o niczym nie świadczy , chodziło raczej  o to aby się przyczepić  i pokazać mi moją małość i niewiedzę,  a Twoją niezmierzoną mądrość i przenikliwość , jak znam życie teraz okażesz wzgardliwe milczenie a rzucą się na mnie z zajadliwymi komentarzami Twoi przyboczni/wasale , prawda Władco Działu Lotniczego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie miałbym nic przeciwko oznaczeniom low-wiz. Gdzieś kiedyś było zdjęcie Su w szarym kamo z biało-czarnymi szachownicami i nie powiem dość spójnie wyglądało.

O co chodzi w tej imbie z numerami? Przecież było wyraźnie napisane:

6 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

( w Polsce zazwyczaj czterocyfrowe, choć zdarzały się i inne )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzes napisał:

Dla tych, którzy myślą, że szachownice występują wyłącznie na samolotach i śmigłowcach pewnie tak.

 

 

 

Coś cicho z tymi zdjęciami  kolorowych szachownic  na współczesnym sprzęcie wojskowym o Wielki Władco Działu Lotniczego , Krynico Mądrości Wszelkiej, czyżbyś się aż tak pomylił? To chyba  niemożliwe, i coś tych Twoich ogarów  też nie widać :szczerbol:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie sie wykłócać i wciskać sobie nawzajem. Do niczego to nie prowadzi a w końcu któryś z adminów się wqur...i zamknie temat jak to już nieraz bywało. Ostatnio chyba temat o ukraińskim niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Maxy napisał:

Jakoś tak bez echa na forum, (chyba) przeszło nazwanie polskich F-35 - Husarzami.  

Ciekawe, co wymyślą dla F/A-50. Żeby trzymać się konwencji, to chyba pasowałby "Kosynier"... 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, gdzie to wyczytalem,( wczoraj ? )

jakis" fachowiec "wypowiadal sie, ze na polskich F35 nie bedzie zadnych szachownic, ze wzgledu na wlasnosci Stealth  samolotu....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słówko o szachownicach "lov-vis" w naszym lotnictwie.

 

1918-1939

Obniżanie widzialności naszych szachownic zastosowano już przed II wojna światową, kiedy to na spodnich powierzchniach nie malowano pól białych, a zostawiano je w kolorze błękitno-szarym jakim były malowane dolne powierzchnie samolotów.

image.png.fb35f24d317f07dcabbfdffa1d42c39c.png 

 

1945-1989

W czasach PRL takie szachownice zdarzyły się na kilku samolotach, gdzie miały tylko jeden kolor, a pozostałe pola, były w kolorze malowania samolotu.

Było to jednak tylko kilka wyjątków i raczej nie miały .

Ił-10 bez koloru czerwonego (schemat z zestawu kalkomanii ModelMaker)

image.png.5a434eade6b97dcdd1cc9455c7d6d8f9.png

MiG-19 - szachownice na stateczniku bez białego, ale na kadłubie już w pełnej kolorystyce biało-czerwonej.

image.thumb.png.5a554c2ead5a266feee4ae8a7af8605c.png

 

c.d.n.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , samolot to 917, pilot Waltos, autor zdjęć Szymański , lotnisko Mierzęcice i szachownica na kierunku ma białe pola. 

W prawym górnym rogu jest numer seryjny.

IMG_20240504_173318.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że co, że brak szachownicy na kadłubie?

Może już wtedy kombinowali z szachownicami o zmniejszonej widzialności. Jak wymyślili brak czerwonych pól to i poszli dalej. Brak białych, a co niech będzie.

Inwencja twórcza niektórych ówczesnych "malarzy" mogła być bardzo interesująca😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, em napisał:

samolot to 917, pilot Waltos, autor zdjęć Szymański , lotnisko Mierzęcice i szachownica na kierunku ma białe pola. 

Zafrapowałeś mnie aż poszukałem więcej.

Sporo fotek jest w Polskie Skrzydła nr 24.

Tam też stwierdzili, że białych pól nie było i fotki zdają się to potwierdzać.

Podobnie jak w MiGu-19 916 i na stateczniku samolotu 912 ale tylko z lewej strony.

Zerknij jeśli masz tę publikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Zobacz zdjęcie numer 89 , bez białego na kierunku.

Następne ,90 już z białym.

W realu zdjęcie 90 było robione przed numer 89, czyli perspektywa i interpretacja.

Również zdjecie 44 ,,nie ma białego na kierunku,,

 

I dołożę znane zdjęcie pfma numer 022 a na nim też można powiedzieć że nie ma białego.

IMG_20240505_105013.jpg

Edytowane przez em
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, em napisał:

perspektywa i interpretacja.

Zgadza się.

Interpretacja takich zdjęć to jest trochę wróżenie z fusów.

Istotą jest to, że kilka takich szachownic się pojawiło i były to jakieś pojedyncze przypadki, które powstały również przypadkiem.

 

@emmógłbyś obrócić fotkę MiGa-19 w poziom, co by się lepiej oglądało? Dzięki.

 

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.