Skocz do zawartości

Vought F4U-A Corsair 1:48 Tamiya


kozborn

Rekomendowane odpowiedzi

Nieee właśnie wychodząc co i rusz ze swojej strefy komfortu będziemy zwiększać swoje zadowolenie, bo robimy co i rusz coś nowego. Gdybys nie wyszedł ze swojej strefy komfortu po pierwszym Corsairze nie rozmawiali byśmy teraz w tym temacie, tylko byś utrzymywał tamten poziom bo "najważniejsze że mi się podoba" 😉

Edytowane przez Moses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mógłbym to ogarnąć nawet dzisiaj wieczorkiem, bo samolot ustawiłem już sobie w czasie z własnej ciekawości.

Ale to oznacza że Ty będziesz musiał sobie ogarnąć te cztery zielone  do wnętrza, bo to jest tylko kwestia gdzie, który. Jeśli podejmiesz to wyzwanie, to można podchodzić do tematu.

A o szpeje we wnętrzu pytałem, żeby się upewnić, że nie warto zwracać sobie głowy sprawdzaniem, czy to już butla pojedyncza, czy jeszcze podwójna  i takie tam  najważniejsze na świecie dla modelarza błahostki :).

 

Moses:

No właśnie nie wiem, czy się rozpędziłeś, ale jednym tchem mówisz o podkładzie i Interior Green, co jest dla mnie niezrozumiałe.

O ZCG spytałem, bo ludzie używają to w trzech różnych znaczeniach i ciekawy byłem, które masz na myśli. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kozborn napisał:

@Moses niby tak, ale - tak ogólnie - własne zadowolenie to ryzykowna wskazówka. Własne zadowolenie nakazuje nie wyłazić ze strefy komfortu

 

No przecież już wylazłeś. Porzucając wcześniejszą skalę, waloryzując Tempesta... I co, źle Ci z tym?

Moim zdaniem po prostu nie masz potrzeby budowania w zgodności historycznej i okej.

Pozwól się nieść, może kiedyś samo przyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@greatgonzo ok, spróbujmy zatem.

@zaruk przy wychodzeniu przez chwilę źle mi z tym, ale przez chwilę :)

 

 

No i wracam z pytaniem. Co niby z tym zrobić?

IMG_20240131_152841.thumb.jpg.f6e779f0b3153511f5e60281ed7f5551.jpg

 

Edytowane przez kozborn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, greatgonzo napisał:

No właśnie nie wiem, czy się rozpędziłeś, ale jednym tchem mówisz o podkładzie i Interior Green, co jest dla mnie niezrozumiałe.

 

A to nie bylo tak że najpierw był podkład ZCG, ktorego odcienie się rózniły w zależnosci od tego ile akurat dodano barwnika, pozniej usystematyzowano kolorystykę, i kolor IG opisano w systemia ANA (611) a po stworzeniu standardu FS opisano go tymze numerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kozborn napisał:

@greatgonzo ok, spróbujmy zatem.

@zaruk przy wychodzeniu przez chwilę źle mi z tym, ale przez chwilę :)

 

 

No i wracam z pytaniem. Co niby z tym zrobić?

IMG_20240131_152841.thumb.jpg.f6e779f0b3153511f5e60281ed7f5551.jpg

 

Wycinasz i umieszczasz mniedzy dwoma blaszkami albo między plastikiem tablicy a blaszka z otworami na zegary.

Aby spotęgować efekt możesz plastikowa tablice pomalować na biało aby uwidocznić wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tak.  Ale w momencie, gdy barwiono ten ZCY, to przestawał on spełniać funkcję podkładu i stawał się warstwą wykończeniową. A IG to już w ogóle nic z podkładem wspólnego nie miał.

I to nie jest tak, że uzyskane kolory różniły się, bo wrzucano barwnik po uważaniu. Proporcje były określone i kolor wychodził raczej stały.  Również dlatego wiadomo, że IG to jest odpowiednik tej wersji ZCG.

Istotna różnica była w momencie (i tu Kozborn zaczyna czytać z zainteresowaniem), gdy barwnikiem był aluminiowy proszek. Wówczas powstawał ZCG w wersji tzw. Apple Green. Ten jednak z IG nie miał wiele wspólnego.

 

FS wprowadził własną numerację i własne formuły kolorów, na ogół zmieniając odcienie farb systemu ANA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, greatgonzo napisał:

FS wprowadził własną numerację i własne formuły kolorów, na ogół zmieniając odcienie farb systemu ANA.

Ooooo właśnie! To też jest ciekawy case, gdy ludzie malując 2 wojenne samoloty leja farby opisane jako FS. Inna sprawa że z tego co zauważyłem, mało producentów farb rozróżnia kolory ANA od FSow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Smokepsv dzięki. Tylko że to nie jest "przezroczysty" film (stąd raczej malowanie plastiku na biało nic nie da), a po prostu nadruk na papierze, na pierwszy rzut oka podobne do kalkomanii, tylko że to nie kalkomania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, z papierową tablica pod fototrawionke się nie spotkalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kozborn napisał:

@Smokepsv dzięki. Tylko że to nie jest "przezroczysty" film (stąd raczej malowanie plastiku na biało nic nie da), a po prostu nadruk na papierze, na pierwszy rzut oka podobne do kalkomanii, tylko że to nie kalkomania :)

Podłóż jakieś białe tło a już widzę że to nie film tylko kartka?

Edytowane przez Smokepsv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Smokepsvtak, pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Nic, chyba pozostaje toto wyciąć i finał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak szlifowanie a potem mocowanie ćwierci zegara. Te części z gatunku 'gdy nie kontrolujesz oddechu znikam bezpowrotnie'. 

 

IMG_20240131_211239.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

OK dziś położyłem czarny podkład na części kokpitu + zabawa z detalami tablicy przyrządów. Kładzenie blachy na papier (że niby to 'film') przegrywa wg mnie z kładzeniem blachy na blachę, ale nie było za bardzo wyboru :)

 

IMG_20240131_213344.jpg

IMG_20240131_213235.jpg

Edytowane przez kozborn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tablica git, tylko szkiełka dorobić,

 

I rób zdjęcia przy zapalonym świetle;) bo te elementy kokpity, wszystko czarne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Moses napisał:

Tablica git, tylko szkiełka dorobić,

 

I rób zdjęcia przy zapalonym świetle;) bo te elementy kokpity, wszystko czarne

No bo podkład czarny :) ale fakt zwykle robię foty przy drugiej lampie, dziś przy jednej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając czarne elementy kabina malowana IG.

Fotel, wręga za fotelem (sama wręga, nie płyta pancerna), pedały orczyka wraz ze stelażem  - Dull Dark Green.

Butle CO2 czarne.

Butla z tlenem czarna, srebrna, lub żółta.

Możliwe  pojedyncze elementy ZCG w wersji Apple Green. Np skrzynka z przełącznikami  na sterburcie (sama skrzynka, płyta z przełącznikami na niej  - czarna). Jeśli rezygnujemy z Apple Green, to skrzynka DDG. Ale IG też może być.

 

Jeżeli chcesz poprawić ten H58 możesz zrobić tak:

Weź plastikowy patyczek, najlepiej z czubkiem bez zadziorów (rozciągnięta nad ogniem ramka będzie ok, ale może być cokolwiek niechłonnego) i do  naczynka do mieszania nakap dwadzieścia kropel tego żółtego.  Dodaj kroplę czarnego i zobacz co wyjdzie. Dodaj znowu jedną kroplę i tak do skutku, aż będziesz zadowolony. Zapisz gdzieś proporcje i będziesz mógł w miarę potrzeb mieszać kiedy chcesz i ile chcesz.

 

 

7 godzin temu, Moses napisał:

To też jest ciekawy case, gdy ludzie malując 2 wojenne samoloty leja farby opisane jako FS

To akurat nie jet dziwne. FS przyjął się jako podstawowy odnośnik dla modelarskich farbek, niezależnie od przeznaczenia. Ale on występuje tu jedynie jako marketingowy układ odniesienia. Trochę wskazówka w co celował producent, ale bardziej jako kod do wpisania w przelicznik farb (przy czym  nie można tego  wnioskować, że farby różnych producentów są  kolorystycznie zbieżne). W żadnym razie nie jako informacja, że farbka ma cokolwiek wspólnego z wzornikiem FS. 

Edytowane przez greatgonzo
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, na DDG przyjdzie chwilę poczekac, bo właśnie zamówiłem (poniżej). 

Ale popróbujemy z tą kroplą czerni. Dziekuję! 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze mieszam z czarną bo nie mam dedykowanego koloru i wychodzą mi takie odcienie:

image.thumb.jpeg.ab473ba58e026d9e83d96ed8b86d1a66.jpeg

image.thumb.jpeg.8d8dc941e4ed4efd243b743849bc54b7.jpeg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kozborn napisał:

No nic, na DDG przyjdzie chwilę poczekac

Będzie jak znalazł do Birdcage'ów. Albo P-47, albo....  ;).

Masz jakąś zieloną inną niż OD? Taką zieloną, zieloną. Ew. czysty żółty.

No i ZCY, masz konkretny, czy będziesz się ratował tym 58?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam normalny zielony i normalny żółty. Ale postanowiłem, że będę kombinował z 58ką wg Twoich wskazań a wręga i fotel zaczekają na DDG. Płyta w przyciemnionym wariancie 58. Mam nadzieję, że mówimy o tym samym co zaznaczyłem na fotce? 

 

IMG_20240201_122152.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Tak.

ZCY będziesz potrzebował do wnętrza przy kółku ogonowym. Ale ten 58 na oko wygląda akurat dobrze do tego celu. Może odrobinka OD by go poprawiła, ale to już trudno ocenić na monitorze. Dałoby się, ale wymagałoby to nieco starań.

Z tego co masz możemy zrobić Apple Green. Zachęcam Cię. Wprawdzie nie ma żelaznych kwitów na to, że Apple Green wystąpił w Ole 122, ale jest to całkiem prawdopodobne, no i jest częścią historii malowania Korsarzy.

 

Brakuje Ci płyty pancernej pod fotelem. Co prawda jej widoczność w modelu jest umowna :).

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, greatgonzo napisał:

Brakuje Ci płyty pancernej pod fotelem. Co prawda jej widoczność w modelu jest umowna :).

Ok, umówmy się, że jej nie brakuje 😉

PS. Dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.