Skocz do zawartości

Vought F4U-A Corsair 1:48 Tamiya


kozborn

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszło! Dziś wieczorem startujemy z budową! 

 

IMG_20240130_124430.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DamianPoltorak napisał:

Ta zielono- żółta to interior green (H58)?

Tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sjr pomyślę, sądzę, że czarny panel liner na powierzchni też zrobi robotę, nie uważasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arhtus Może zamiast tego puszczę lekki ciemny filtr. Akurat nie mam czarnego Mr. Hobby, tylko AK RC... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem w czym problem, ale jak tam chcesz.

To co teraz leją do tego słoiczka H58 nie bardzo nadaje się do czegokolwiek (w sensie nie wiadomo co ma imitować) wiec ja bym sobie tak na żywca wlał do słoiczka stopniowo trochę czarnego, żeby się zbliżyć do tego co proponują inne firmy i po kłopocie 😁

IG to raczej dość popularny kolorek w amerykanckich latadłach i pewnie go będziesz używał jeszcze nie raz, więc byś miał już gotowy, a tak, za każdym razem kombinować...🤔    

PS

AK RC bezproblemowo mieszają się z MrH H

Jeśli się boisz zrób sobie próbę na boku  

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arhtus chodzi mi o to, że farby na bazie wody nie mieszałbym z lakierem akrylowym (a akurat takie mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej w PS dodałem..

Generalnie farby AK RC, MrHobby, Tamki i pomarańczowe Hataki bezproblemowo mieszają się ze sobą. W sumie nie próbowałem Tamki LP z MrHobby H, ale chyba też nie będzie problemu, a jak podlejesz to MLT to możesz nawet ketchupu dodać jakbyś chciał bardziej czerwony, a nie miał pod ręką czerwonej farbki 😁

Edytowane przez arhtus
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś więcej nie będzie :) fotel pilota i pedały steru. Przed montażem fototrawionego rusztowania pod fotel trzeba było ostro spiłować plastik - w tym celu rozdziewiczyłem szlifierko-wiertarkę a pierwotnie chyba wysokoobrotowy mechaniczny pilnik do paznokci, aczkolwiek dystrybuowany przez popularny sklep modelarski. I stwierdzam, że jestem z tej maszynki zadowolony. 

 

IMG_20240130_220038_1.jpg

IMG_20240130_220055.jpg

IMG_20240130_220105.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakrętki to bardziej Zinc Chromate Yellow, ale z tej próbki co ktoś wkleił to ni pies mi Wydra

 

Mr. Hobby H (nie wiem jak celuloza)  niestety ostatnio ma duże problemy z tym co jest lane do słoiczków. Przez co zacząłem odchodzić w stronę innych producentów. Póki co na topie jest MRP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka z innego forum... Faktycznie cos tu trochę nie tego. Coś mi mówi, że zakombinujemy z przyciemnieniem... image.png.b8150f21d4758d39976830370dc4dfb9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kozborn napisał:

Dziś więcej nie będzie :) fotel pilota i pedały steru. Przed montażem fototrawionego rusztowania pod fotel trzeba było ostro spiłować plastik - w tym celu rozdziewiczyłem szlifierko-wiertarkę a pierwotnie chyba wysokoobrotowy mechaniczny pilnik do paznokci, aczkolwiek dystrybuowany przez popularny sklep modelarski. I stwierdzam, że jestem z tej maszynki zadowolony. 

 

IMG_20240130_220038_1.jpg

IMG_20240130_220055.jpg

IMG_20240130_220105.jpg

 

Pierwsze prace już na drugiej stronie wątku, idziemy do przodu 😂.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
31 minut temu, barszczo napisał:

 

Pierwsze prace już na drugiej stronie wątku, idziemy do przodu 😂.

Ja nie wiem czemu u mnie są zawsze takie dyskusje, ale lubię to :) 

PS a przy tempescie nie były już na pierwszej?... 😉

Edytowane przez kozborn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcienie zielonego podkładu mogą się różnić gdyż dopiero chyba w 42 ustandaryzowane to jako kolor IG. 

 

Dwa patrzysz na zdjęcia muzealne co też nie dokonca musi odpowiadać rzeczywistości

 

Upewnił bym się czy wersja U-1A powinna mieć wnętrze pomalowane na IG tudzież ZCG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia możesz spokojnie, za radą Mojżesza, pominąć. Nie kojarzę żadnego zachowanego U-1A, który mógłby być wzorcem.

W kabinach F4U-1 wszystkich wersji stosowano  trzy odcienie zieleni (cztery, jeśli ZCY zaliczymy do zielonych) w różnych konfiguracjach. Jak chcesz to zrobię Ci taką rozpiskę kolorystyczną do kabiny. Prawdopodobną, ale przybliżoną. Znamy ogólnie historię malowania tych kabin, ale przyszpilić wszystkie szczegóły do konkretnego egzemplarza nie sposób. To chyba trzeba by go wykopać z dżungli na którejś z salomonowych wysp i liczyć, że erozja farb nie posunęła się ponad ich rozpoznawalność.

Jednak chwilę to potrwa, bo muszę poszukać i skonfrontować kilka rzeczy w kontekście tego egzemplarza. Jeśli masz tę chwilę, to poszukam i skonfrontuję.

Zakładam, że korekt w wyposażeniu kabiny nie będziesz robił?

 

Moses, rozpędziłeś się z tym podkładem IG, czy coś jest na rzeczy?

I z ciekawości, co masz na myśli pisząc ZCG?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@greatgonzo Dzięki za chęć pomocy, doceniam. Ale ostrzegam, przygotowujesz to na własną odpowiedzialność, bo nie mogę zagwarantować, że z wszystkiego skorzystam 😉 Jak słusznie zauważyłeś - w moim modelarstwie trochę kłuje brak dbałości o zgodność z oryginałem - i to jest racja. Jestem oddanym fanem reguły Pareto i może w moim wypadku jest trochę więcej niż 20% nakładów pracy w stosunku do 80% efektów, no ale wciąż jest to dalekie od 100% nakładów :)

Dziś planuję przygotować resztę elementów kokpitu pod montaż (będzie trochę polerowania pod części fototrawione), chcę też złożyć do kupy całą "klatkę".

Jeśli pytasz o korekty w wyposażeniu kabiny - właśnie trochę tego zamierzam... Po to dokupiłem drutu, żeby spróbować zabawić się z kablami. Będę musiał również niektóre elementy wyposażenia malować z ręki - bo niektóre częsci fototrawione są bez kolorowych nadruków.

Pomalować coś tu i ówdzie ową feralną zielenią planuję jutro (1 lutego), jeśli oznacza to, że masz się specjalnie dla mnie spieszyć, to naprawdę nie pogniewam się, jeśli uznasz, że to za mało czasu :)

 

I pytanie do wszystkich: ktoś wie, jak obchodzić się z tym?

 

IMG_20240131_152841.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kozborn napisał:

@greatgonzoJak słusznie zauważyłeś - w moim modelarstwie trochę kłuje brak dbałości o zgodność z oryginałem

 

Może pora to zmienić?  Ktoś kiedyś, lata temu, tu na forum napisał że do każdego modelu powinno się podchodzić jak ta miał zrobić najlepszy model w życiu. Więc czemu nie poświęcić tych kilku godzin na zagłębienie się w background danej maszyny, jak w danym modelu realnie malowano kokpit, czy jak realnie modele się brudziły (bo nie będę namawiał do szajb jakie prezentuje Mikołaj czy GreatGonzo).

Wiele modeli do których modelarze tak podchodzą bardzo dużo zyskują na takich "smaczkach", i osobiście uwielbiam oglądać takie warsztaty. A że modelarz z Ciebie dobry, Twoje modele tylko by na tym zyskały.

 

@greatgonzow jakim sensie rozpędziłem się z tym IG?

 

ZCG - skrót myślowy dotyczący podkładu barwionego na zielono z którego ewaluował IG

Edytowane przez Moses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Moses napisał:

 

Może pora to zmienić?  

 

Trudne pytanie.

Przede wszystkim zakładam, że ta dbałość u mnie i tak postępuje, ale może nie w tempie, które jest dla wszystkich zadowalające 😉 

Po drugie, poszukiwanie tych technicznych detali to dla mnie po prostu trudne zadanie - obserwując niektóre dyskusje nie wiem, z jakich archiwów korzystają tu co poniektórzy , że docierają do takich zdjęć, dokumentacji. Bawiłem się kiedyś w infobrokering, ale to niemal dwie dekady temu i darknet trochę się od tego czasu zmienił :)

Sądzę, że ciągle jestem na etapie szukania złotego środka pomiędzy frajdą a najlepszym modelem w życiu. Prawdopodobnie będzie się to zmieniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kozborn napisał:

Przede wszystkim zakładam, że ta dbałość u mnie i tak postępuje, ale może nie w tempie, które jest dla wszystkich zadowalające 😉 

 

Przedewszystkim, to  nie innych ma zadowalac tylko Ciebie. To co tu jest pisane, to tylko sugestie 😉

 

5 minut temu, kozborn napisał:

Sądzę, że ciągle jestem na etapie szukania złotego środka pomiędzy frajdą a najlepszym modelem w życiu. 

A czy jedno drugiemu przeczy? Kwestia podejscia i ustalenia sobie kompromisów, na czym nam zależy 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Moses niby tak, ale - tak ogólnie - własne zadowolenie to ryzykowna wskazówka. Własne zadowolenie nakazuje nie wyłazić ze strefy komfortu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.