Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, martinello napisał:

Witam; mam pytanie o nietypowy (moim zdaniem -> czy to jakaś odmiana kamuflażu MASSTER ?) kamuflaż M60A1 z modelu AFV nr AF35060.

image.thumb.jpeg.0f3d00ae596bcf68535425184deaf4cb.jpeg

Czy ktoś może dysponuje zdjęciem oryginału, albo pomysłem jak taki zdobyć ?

 

 

Takie coś  mi się udało znaleźć:

https://en.wikipedia.org/wiki/M60_tank#/media/File:USMC_M60A1_tanks_conduct_cold_weather_training_in_1982.jpg

 

Ale żeby było śmieszniej, to są Marines...

Gdyby nie te czarne gwiazdy, to zastanawiałbym się, czy nie jest to po prostu niedokończony albo słabo widoczny/źle zinterpretowany MERDC.

 

Pomysł, żeby pogadać z weteranami wydaje się bardzo sensowny, ciekawe, czy ktoś coś sobie przypomni. Życzę powodzenia w poszukiwaniach i pozdrawiam

 

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pmroczko napisał:

 

Takie coś  mi się udało znaleźć:

https://en.wikipedia.org/wiki/M60_tank#/media/File:USMC_M60A1_tanks_conduct_cold_weather_training_in_1982.jpg

 

Ale żeby było śmieszniej, to są Marines...

Gdyby nie te czarne gwiazdy, to zastanawiałbym się, czy nie jest to po prostu niedokończony albo słabo widoczny/źle zinterpretowany MERDC.

To Twoje zdjęcie to typowy MERDC. 

 

Ten "MOJ" to tak jak piszesz jakąś wariacja n/t kamuflaże MASSTER.

 

Jest kłopot z amerykańskimi kamuflazami zimnowojennymi, bo mało kto się na nich zna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, martinello napisał:

Ten "MOJ" to tak jak piszesz jakąś wariacja n/t kamuflaże MASSTER.

 

Jest kłopot z amerykańskimi kamuflazami zimnowojennymi, bo mało kto się na nich zna...

 

Zdecydowanie tak, to jakaś wariacja i nie wiem czy w tekście z linku który ci podsunąłem przypadkiem nie ma wzmianki na ten temat...a może to był inny tekst?! 🤔 Podobno 7-ma Armia trochę eksperymentowała w Niemczech z tymi kamuflażami, np w zimie dodawano jeszcze biały więc nie wykluczone, że na jakimś tam etapie przejściowym mógł on był na chwilę zaistnieć.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2023 o 16:27, bulik58 napisał:

Masz może ten zestaw? Jeśli miałbyś 1 gwiązdę zbędną to chętnie odkupiłbym, potrzebuje ją dla medyków na M113.

Jeśli kolega Snajper będzie takowy zestaw zakupował to z chęcią się podłącze i uzyskam w ten sposób kilka gwiazdek..:szczerbol:no i zawsze możemy założyć "spółdzielnię..wink3

Edytowane przez piotrkur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Patrząc tylko na obrazek to brakuje jeszcze dalmierza laserowego w tej wielkiej skrzyni no i wyrzutnie granatów dymnych w Meridzie są inne - z obu stron wieży.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, halset napisał:

Czy ten zestaw:

image.png.569ae48536beb8e569553ffdbbab303a.png

 

To dobra baza pod polską Wołnę/Meride?  Czy jakieś korekty są potrzebne?

Sporo: celownik, wyrzutnie granatów dymnych, czujniki opromieniowania, wiatromierz i tylna płyta pasuje od T-54 Takoma.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z nich nada się na polską wersję? 

 

TRUMPETER 751003 1:35 ZIL-157K Military

 

Trumpeter 01001 - 1:35 ZIL-157 6x6 Soviet Military Truck - Neu - Bild 1 von 1

 

Jak ogólnie skleja się ten model? Da się przeżyć?

I czy zna ktoś jakiś dobry walkaround takiego pojazdu z wojska Polskiego? 

Edytowane przez halset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ził-157  był używany w WP jako ciągnik siodłowy w większości w jednostkach OPL jako pojazdy transportowe rakiet  wraz z naczepą PR-11 tworzył zestaw STZ (samochód transportowo-załadowczy) i służył do transportu oraz załadunku na wyrzutnie rakiet w przeciwlotniczych zestawach rakietowych Dzwina i Wolchow. Proponuję  ten model

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, robertmodelarz napisał:

Ził-157  był używany w WP jako ciągnik siodłowy w większości w jednostkach OPL jako pojazdy transportowe rakiet  wraz z naczepą PR-11 tworzył zestaw STZ (samochód transportowo-załadowczy) i służył do transportu oraz załadunku na wyrzutnie rakiet w przeciwlotniczych zestawach rakietowych Dzwina i Wolchow. Proponuję  ten model

 

 

Właśnie trochę za duże gabaryty jak na moje możliwości, dlatego wolałbym coś w stylu np:

image.png.5a1913cc51e9d2c2f1695d76e7335e40.png

 

Nie mogę się jedynie dokopać do żadnych przyzwoitych walkaroundów, coś tam kiedyś było na forum ale zdjęcia umarły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając post Roberta to służyły też do transportu rakiet systemów KRUG (na pierwszym zdjęciu Roberta) i ELBRUS czyli SKUD w terminologii NATO. 

Oprócz wersji STZ ZIŁ 157 był używany w LWP jako podwozie do różnych samochodów specjalnych tak jak ten na Twoim zdjęciu.  Niestety nie wiem co to za zabudowa ale mogę podpowiedzieć gdzie w Polsce można szukać  tego typu pojazdów. Zastrzegam, że te dane mogą być nieaktualne i niektóre pojazdy mogły zmienić właściciela. Szukając informacji lub zdjęć pamiętaj, że poprzednikiem ZIŁ-157 był ZIŁ-151 łudząco (dla laika) podobny do ZIŁ-157.

Osobiście polecam spróbować kontaktować się  z Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu bezpośrednio z właścicielem muzeum z p. Wacławem Widuchowskim. Telefon znajdziesz na stronie muzeum. 

Muzeum Sprzętu Wojskowego – Mrągowo

image.png.511fbe258b14e2f21ef46f655e9c9a2c.png

Muzeum Twierdza BTR-40 - Wrocław

image.png.c931ec3875f491ccf2e127e63c0f6f31.png

Muzeum Techniki Wojskowej – Zabrze

image.png.72aebd92f045d57426cffd324eea3865.png

Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych - Wrocław

image.png.bbe11281021f9459cba2e3304bc5af7f.png

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, halset napisał:

Który z nich nada się na polską wersję? 

 

TRUMPETER 751003 1:35 ZIL-157K Military

 

Trumpeter 01001 - 1:35 ZIL-157 6x6 Soviet Military Truck - Neu - Bild 1 von 1

 

Jak ogólnie skleja się ten model? Da się przeżyć?

I czy zna ktoś jakiś dobry walkaround takiego pojazdu z wojska Polskiego? 

Były jeszcze takie :

image.jpeg.646e48230ee945f9a9e1e0a5ef9d9624.jpeg 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że tak post pod postem ale coś mi zdjęć nie dodaje i takie monstra z  silnikiem od czołgu PT76 który stanowił dokładną połówkę ( obcięty jeden rząd cylindrów)  diesla W54 z czołgu T54/55:mrgreen: o takie:

160 ZIL-157 ideas | trumpeter, monster trucks, trucks

 

Edytowane przez Adams M1A1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze małe uzupełnienie.

 

48 minut temu, Adams M1A1 napisał:

image.jpeg.646e48230ee945f9a9e1e0a5ef9d9624.jpeg 

Ten pojazd stoi w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

 

Godzinę temu, Adams M1A1 napisał:

160 ZIL-157 ideas | trumpeter, monster trucks, trucks

 

A ten z kolei pojazd jest aktualnie eksponatem w Kujawskim Muzeum Oręża, Nauki i Techniki.

Przypomniałeś mi @Adams M1A1 że takie wozy odśnieżały lotniska wojskowe ale w sieci z nieznanych mi przyczyn znaleźć zdjęcie takiego wojskowego pługa graniczy z cudem. W każdym razie mnie się nie udało.

 

A na koniec przypomniałem sobie jeszcze, że niedawno zrobiłem zdjęcie klasycznej ciężarówki ZIŁ-157 ulokowanej w Muzeum Techniki Militarnej Riese w Jugowicach. Problem w tym, że nie znam pochodzenia tego wozu. Nie mogę zagwarantować, że wóz służył w LWP.  Jeśli byś chciał drążyć ten temat to mogę Ci znaleźć namiar do właściciela.

 

image.thumb.jpeg.1bfaa529a8b88f9426eb3123521f5a0b.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co zbieram materiały, może jak uda mi się zajechać do Polski w przyszłym roku to odwiedzę muzeum w Zabrzu i porobię jakieś zdjęcia.

Czy w takim razie w LWP służyły wyłącznie 157, nie 157K?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, halset napisał:

Póki co zbieram materiały, może jak uda mi się zajechać do Polski w przyszłym roku to odwiedzę muzeum w Zabrzu i porobię jakieś zdjęcia.

Czy w takim razie w LWP służyły wyłącznie 157, nie 157K?

Znam to auto z Jugowic. Wydaje mi się że to jest 157K jak napisał to już Endrju  te auta różnią się praktycznie tylko bebechami :mrgreen:.  Z tego co wiem to skrzyniowe służyły też w LWP głównie jako ciągniki holujące działa D-44 85 mm , występują w popularnym serialu "Czterej Pancerni i Pies"  w scenie  forsowania Odry. Napiszę tak ciężko coś znaleźć w internetach bo  do późniejszych czasów przetrwały wyłącznie odmiany specjalistyczne , mogę poszukać. Pozdr. A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2023 o 15:04, Adams M1A1 napisał:

służyły też w LWP głównie jako ciągniki holujące działa D-44 85 mm

Czytałem na rosyjskiej wikipedi, że tak jak napisałeś te pojazdy były etatowymi holownikami dla D-44 choć przyznam, że czytając nie skojarzyłem, że w LWP D-44 były używane. Zakładając, że wiki nie rozmija się z prawdą jest to jednak informacja, która może potwierdzać fakt używania tych pojazdów w LWP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrobić camo na czołgu przy pomocy aero a, że nie czuję się na tyle pewnie z aero, żeby to zrobić z 4ęki zacząłem grzebać po forum i odkryłem masking putty. Rzecz w tym, że nie jest to najtańszy produkt. Czy jest jakaś tańszy alternatywny produkt do maskowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Z powodzeniem sprawdza się tzw. Patafix:

images?q=tbn:ANd9GcQuAifgH8tgv1l0TpuvcHw

Za około 10 PLN, podobne produkty oferują też inne firmy, np. Faber Castell:

9555684616791.jpg

 

Do dostania w co lepszych sklepach z materiałami biurowymi, szkolnymi czy dla plastyków.

 

A ile sobie za tą masking putty winszują?

 

Życzę powodzenia z kamuflażem i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, pmroczko napisał:

Tak. Z powodzeniem sprawdza się tzw. Patafix:

images?q=tbn:ANd9GcQuAifgH8tgv1l0TpuvcHw

Za około 10 PLN, podobne produkty oferują też inne firmy, np. Faber Castell:

9555684616791.jpg

 

Do dostania w co lepszych sklepach z materiałami biurowymi, szkolnymi czy dla plastyków.

 

A ile sobie za tą masking putty winszują?

 

Życzę powodzenia z kamuflażem i pozdrawiam

 

Paweł

Na alegroszu od 4 dych się ceny zaczynają i idą w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LuckyStrike napisał:

Muszę zrobić camo na czołgu przy pomocy aero a, że nie czuję się na tyle pewnie z aero, żeby to zrobić z 4ęki zacząłem grzebać po forum i odkryłem masking putty. Rzecz w tym, że nie jest to najtańszy produkt. Czy jest jakaś tańszy alternatywny produkt do maskowania?

Magiczna plastelina dla dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.