Skocz do zawartości

[SF] 7TP wersja plot - 2x20mm+wnętrze


Jendrass1

Rekomendowane odpowiedzi

Jendrassie, robi wrażenie. wieża nie mogłaby już chyba być wieksza. co do twoich uwag o zniemczeniu wyobraźni modelarzy zgadzam się w zupełności, ale cóż robić, jak sam napisałeś każdy robi to, co lubi. chociaż wątpię, żeby Niemcy masowo sklejali polskie czołgi i tankietki. czekam na ciąg dalszy.

 

Strasznie gruby ten pancerz wieży, niczym w Tygrysie, mam nadzieję, że go ścienisz. Nie robisz tego z gotowych wyprasek, więc trzymaj skalę.

SKALA, A FABRYCZNE WYPRASKI TRZYMAJĄ SKALĘ W GRUBOŚCI PŁYT PANCERNYCH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 507
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Myślę że histeryzujecie z tematem zniemczenia. Powód sklejania pancerki niemieckiej wytłumacze na swoim przykladzie.

 

Duże powierzchnie, fajne kolory kamuflażu, i duża dowolnosc w jego kreacji - od ostrokrawedziowych aż po małe plamki. Do tego użytkowanie w strefie walk co pozwala domniewywać że był zużyty i cała ideologia.

Nie ruszam małych panzerów tylko wielkie byki od Pantery w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazio - opisy są jakie są, trzeba sobie jakoś radzić Ładowniczowie się zmieszczą. Ciasno tam i selekcja musiała być ostrzejsza, ale kilku "kajtenów"" da się tam wcisnąć. Ustaliśmy już - służba w czołgach ciężka, a ]wieża ciasna ;)

Avi - pojazd rzecz jasna w kamo 3 barwnym. Docelowo pójdzie z PZInżem 222 i 202 na dioramę, o której mowa w podpisie moich postów.

Andrzej_LK & rollingsones - myślę, że do wszystkiego trzeba pochodzić ostrożnie. Dopóki ktoś robi Panzerwaffe, na takiej zasadzie jak pisze rollingsotnes ok. Kiedy jednak dobudowuje do tego całą ideologię systemu, któremu ta broń służyła to już gorzej. Dyskusja jest akademicka, może w innym temacie. No i rollistones ma racje - jak już szkopy, to tylko "die Kamloten"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Bardzo podoba mi się cały ten projekt. Pierwszy raz spotykam się z czymś tak ... dziwnym ;). Jednakże życzę pomyślnego ukończenia modelu, a potem już dioramy.

 

Co do ideologii - Jak patrzę na Twoje dzieła, to trochę robi mi się wstyd, że kleję niemieckie czołgi, a nie polskie. Jednak z drugiej strony, tak jak napisałeś - gorzej jak ktoś dorabia sobie do tego ideologię. Mimo to, wielki szacun dla Ciebie Jendrass, za to co robisz. Nie spotkałem się jeszcze z kimś kto zajmuje się tylko polskimi modelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej "drżyj panzerwaffe". Sprzężone działka plot małego/średniego kalibru (jak pokazuje przykałd choćby Vierlinga) były potężną bronią na wszelkie wozy pancerne i słabo opancerzone czołgi (czytaj: jedynki itd.)...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrass1 miodzio normalnie mówię Ci...

 

Do środka nie zapomnij wpakować jeszcze apteczki (o tym Ci już wspominali przedmówcy), gaśnicy, radiostacji, zestawu do komunikacji z kierowcą. Przydały by się jeszcze jakieś łapacze łusek i pojemnik na zapasowe lufy i części do nkmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w budynkach także nieżle mieszało, jest zachowana kronika(ja mam np.) jak na Woli ostrzeliwali budynki

 

Jendrasss, miodzio teraz tylko go odpowiednio "ubierz" w farbkę i gniecie;)

 

 

p.s. upolitycznianie modeli to droga do nikąd

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieża powoli ku końcowi. Dodałem kilka drobiazgów, jedną dużą skrzynkę, płyty na zawiasach, klapy wizjerów i haki to podtrzymywania złożonych burt bocznych. Co jeszcze ?

IMG_4334.jpg

IMG_4335.jpg

Trochę mi się tylna lewa ścianka "wygła" zaraz poprawimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj myślałem nad zamknięciami tych uchylnych płyt. Moim zdaniem (ale to tylko moje zdanie) nie musiałeś dawać wielkich haków (kolejna analogia do germańskiego "Meblowozu" ? ), tylko taki sam patent, jaki jest na pakach ciężarówek - wajcha z "ząbkiem" i wystający nacięty płaskol, w którego wchodzi owy "ząbek"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany, czy takie "ciężarówkowe" rozwiązanie było bu tutaj skuteczne. Płyta boczna na w rzeczywistości 52 x 150 cm, i jakieś 8-10 mm grubości, trochę waży.

Co do mitu Möbelwagena i podobieństw. Spójrzmy prawdzie w oczy, na przełomie 43/44 roku kiedy powstawał, był rozwiązaniem kryzysowym i na szybko, żeby załatać szybko rosnące braki. Ani to cud techniki, ani genialne rozwiązanie. Ja przyjąłem następujące założenie:

 

Nasi inżynierowie słusznie zakładali konieczność stworzenia mobilnego pojazdu do ochrony plot czy wsparcia oddziałów lądowych. Biorąc pod uwagę realia i zbliżającą się wojnę, musieli działać szybko. Dysponując tym co mieli pod ręką musieli też sprawnie stworzyć "coś", nie było czasu na dodatkowe studia, badania, konkurencyjne projekty itp. Prosta konstrukcja z blachy, należy założyć, że jej spawanie (w mojej wersji) było już znacznym novum w naszej armii. Analogia ze szkopskim Retungsaktion nasuwa się od razu.

 

Żeby nie być hipokrytą dodałem jeszcze jedno uszko na każdej z płyty, tak żeby można było je blokować w położeniu półotwartym. To tak, żeby nie paść ofiarą własnego gadania o wadze płyty.

IMG_4337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując, że wieża już jest zacząłem dłubać nad kadłubem. Żeby dorobić do wieży kosz, muszę wiedzieć jak wysoko położony był wał Kradana. Wał na wysokość 12mm, czyli do dyspozycji na kosz, wewnątrz wieży zostaje ok 16-17mm. Dołożyłem kilka elemetów: zwolnice, skrzynię biegów, oś kół napędowych, wał, silnik. Do tego z większych elementów "wystroju" dojdą dwa zbiorniki paliwa ( 110l i 20l), siedzenie kierowcy, akumulatory, chłodnice i masa drobnicy. Stelaże na dodatkową amunicję w koszu. Na podłodze jakaś skrzynka, może zapasowe lufy do nkm ? Radiostacja ? Nie wiem gdzie ? Jakieś duże kamlotu, o których zapomniałem ?

IMG_4338.jpg

IMG_4339.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądał zbiornik na paliwo do 7TP ? Na 100% nie wiadomo niestety ale ...

- Rosjanie testując zdobycznego 7TP zrobili jego szkic (poglądowy ale zawsze)

- jest monografia i trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zobaczyć co trzeba

+ kreatywne myślenia

+ pomoc widd'a

 

i oto jest

IMG_4383.jpg

Widok od przodu, zbiornik główny 110L.

źródło: opracowanie własne :P ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy dalej.

Skończyłem dziś wyrabiać zbiorniki paliwa, główny 110L oraz zapasowy 20L. Znajdowały się w przedniej części kadłuba, po lewej stronie.

IMG_4385.jpg Główny 110L zbiornik musiał mieć nieco łamany kształt. Po sympozjum "Zbiorniki paliwowe polskiej broni pancernej" jakie odbyłem z Widdem na gg stworzyłem powyższe dwa baki.

Mniejszy, 20L, znajdował się między głównym bakiem, a kierowcą, leżąc na skrzyni biegów.

Dla porównania fotka-ciekawostka:

IMG_4384.jpg

Od lewej

- wiadro/kubeł 15 L

- zbiornik zapasowy 7TP 20L

- zbiornik główny 7TP 110L

- beczka "polska" niby 200L

- beczka "niemiecka" też niby 200L

Ciekawe są różnice między beczkami ok 15% !

Montując baki musiałem tez od razu przysiąść nad przodem wozu:

IMG_4386.jpg

Dołożyłem element łączący skrzynkę biegów ze zwolnicą (na razie tylko z lewej strony). Doszła dźwignia uruchamiająca sprzęgło boczne z rolką, wałek pośredni drążka sterowania sprzęgłem bocznych i hamulcem, oba drążki sterowe, dźwignie zmiany biegów (tych ostatnich nie widać jeszcze na zdjęciu).

Całość ze zbiornikami, bak-moduł wchodzi na styk więc nie będę go przyklejał.

IMG_4388.jpg

IMG_4391.jpg

Przepraszam Was chłopaki, że tak to wolno idzie, ale w tym czołgu większość rzeczy robi się od podstaw, po wielogodzinnych pogaduchach z ludźmi, gapieniu się w książki itp. Nie miejcie mi proszę za złe tempa.

Moduł zbiorników paliwa dedykuję Widdowi

Czekam na Wasze komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę chłopaki a robicie jakąś porządną dokumentację do tego? Może by się udało jakąś firmę nakłonić aby zrobiła prawidłowo 7TP na podstawie Waszych doświadczeń i dokumentacji? (wiem, wiem marzenia ściętej głowy... ale może firma Pana A.Ch.) Jendrass1 i widd oba modele bardzo piękne!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Musielibyśmy rwać co już wklejone i odlewać z żywicy Jeśli już udałoby się to komuś dać, to pewnie kosztowałoby wnętrze dosyć drogo. Dyskusja się już tu toczyła, że cały model 7TP wymaga budowy od nowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.