Jump to content

[SF] 7TP wersja plot - 2x20mm+wnętrze


Jendrass1
 Share

Recommended Posts

Tak oczy Was nie mylą. Temat kontrowersyjny, z pogranicza faktu, domysłów, szczątkowych dokumentów oraz niedoprecyzowanych wizji.

Geneza:

Założyć można, że rozwijająca się produkcja czołgu 7TP i jego dobre parametry, dały inżynierom z zakładów PZInż. potencjalne możliwości dalszego rozwoju konstrukcji. Słusznie przewidziano, że obok przeciwlotniczych dział plot kal. 40mm oraz 75mm, w walce z którymś z nieprzyjemnych sąsiadów, potrzeba będzie broń do bezpośredniej ochrony kolumn wojska (tylko zmechanizowanych?) w trakcie marszu/postoju. Być może, brano też pod uwagę znaczącą przewagę państw ościennych w lotnictwie oraz fiasko/błędy w zarządzaniu lub przedłużanie się najważniejszych rodzimych projektów lotniczych - choćby myśliwce Jastrząb, Kobuz, P24 itp. Jak w wielu naszych przedwojennych projektach, była wizja, rodził się konkretny projekt, byli fachowcy i fabryki, a głupi malarz zaczął wojnę ... :P

Czy są jakieś dane dotyczące tej wersji czołgu 7TP ?

Bardzo nieliczne, z naciskiem na bardzo. Miał zostać stworzony "Samobieżny zestaw NKMow na podwoziu 7TP". Zakładano, że będą to dwa nkm rodzimej produkcji ale nie wiadomo, w której wersji. Czy istniejący już i sprawdzony FK-A zasilany z magazynków (taki jak w TKS), czy FK-D zasilany z 600 nabojowej taśmy (lotniczy, lżejszy?!). Mechanizmy obrotu, kształt nadbudówki, ilość i funkcje załogi, rozmieszczenie amunicji itp są polem do domysłów i spekulacji.

http://odkrywca.pl/problemy-z-wnetrzem-7tp,642618.html#642618

 

Ponieważ wnętrze wozu (podobnie jak u Widda) jest sprawą nadal otwartą rozpocząłem pracę nad działkiem 2x20mm FK-A (magazynki), chociaż ta 600seta korci

Model bazowy to 7TP 1/35 Mirage z jedną wieżą, znany większości z Was doskonale. Z dodatkowych fantów ... zobaczycie, tajemnica ;)

Postaram się możliwie urealnić wizję polskich inżynierów i wykonać pojazd tak, jak mogło to wyglądać w rzeczywistości. Czy się uda ? zobaczymy. Wznosząc oczka i rączki czekam na Waszą pomoc/pomysły/docinki/komentarze jak zwał tak zwał.

To nie PZInż 222, tu tak łatwo nie będzie

IMG_4282.jpg

IMG_4281.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 507
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Temat kontrowersyjny

 

A gdzież tam. W dobie Panzewaffe, czy Luftwaffe 1946 i innych podobnych historii, taki temat, do tego, z rodzimego, polskiego podwórka, na pewno dla wielu nie jest kontrowersyjny. A już na pewno jest bardzo ciekawy.

Link to comment
Share on other sites

niech żyje modelarstwo rekonstrukcyjne. jak dobrze, że ktoś podejmuje takie tematy! może przeciwlotniczy 7TP stanie się tak modny jak np. Coelian? życzę zapału i weny (od)twórczej.

Link to comment
Share on other sites

Jędras pomyśl nad czymś takim co zdobiło kadłub Staga AA. Myśle że by dobrze pasowało.

Staga AA ?

Jest już ich tyle ze można by stworzyć oddzielny dział . kusi mnie żeby zrobić jakiś Polski czołg lub ciężarówkę ale to za jakiś czas.

 

Cóż zebrało się kilku popaprańców nagle, na szybko MCzarnowicz, Jarekk, Widd, Rafał (może to początek serii Rafcio?)ja ... i jakoś idzie. Pachnie lekkim współzawodnictwem ale przede wszystkim to jest jakiś oddech między kolejnymi PzKpfw czy T-34. Nie żebym jakoś wyszydzał ich autorów bo to przeważnie diabelsko dobre modele ale cudze cenicie swego nie znacie ....

 

Treevill - no to na co czekasz ? Książka na kolana z fotami, kalkulator, ołówek do łapki i jedziesz.

 

Chłopaki tylko mnie nie zostawcie samego z tym Pliska ;)

Link to comment
Share on other sites

Staga AA?

 

Zdaje się, że MCzarnowiczowi chodzi o wersję plot Staghounda. On miał w wieży (odkrytej od góry) chyba podwójnie sprzężone działka/kaemy (50-tki/coś innego?).

 

to jest jakiś oddech między kolejnymi PzKpfw czy T-34. Nie żebym jakoś wyszydzał ich autorów bo to przeważnie diabelsko dobre modele ale cudze cenicie swego nie znacie ....

 

Ktoś jednak musi budować armię przeciwnika . Uwielbiam wynalazki z gatunku Flakpanzer (albo "Boforspanzer"), pokibicujem.

Link to comment
Share on other sites

święta racja, ile można patrzeć na te pantery, tygrysy. Wchodzisz na forum, bęc tygrys, idziesz dalej, bęc pantera, idziesz do ZOO, to samo, ech.

Wreszcie jakaś odmiana. No i można się dowiedzieć, że peryskop opracowany przez Gundlacha i produkowany przez PZO, był używany w późniejszych czasach w czołgach alianckich, ale nie tylko.

Link to comment
Share on other sites

Skala a o płacie laminarnym z PZL 37 Łoś słyszałeś ? Nasz wynalazek, zerżnęli od nas Amerykanie, np. do P51 Mustanga.

Z tym zerżnięciem to nie tak do końca. Sporo wynalazków było wywiezionych lub przesłanych aliantom.

Link to comment
Share on other sites

Skala72 - mój tatko pisał z wrześniowego lotnictwa magisterkę, zna temat, uwierz mi Smile Jeśli cokolwiek przekazywaliśmy przed wojną to Anglii i Francji. Z USA nie łączył nas żadne umowy, izolacjonizm ?!

Kazio - dzięki, rozejrzę się.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Skala72 - mój tatko pisał z wrześniowego lotnictwa magisterkę, zna temat, uwierz mi Jeśli cokolwiek przekazywaliśmy przed wojną to Anglii i Francji. Z USA nie łączył nas żadne umowy, izolacjonizm ?!

Ale pamiętaj, że do wszystkich dok. nie ma dostępu, patrz dalszą drogę. Wiele rozwiązań związanych technicznych związanych z optyką, było wykorzystywanych przez Niemców po zajęciu Warszawy i o tym tez sie nie mówi, ponieważ część pracowników PZO była wywieziona do Niemiec (Drezno - CZJ), a dokumentacja została zabrana.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Z USA nie łączyły nas umowy wojskowe, na podstawie których moglibyśmy przekazywać im takie dane. Dalsza droga ? No właśnie, obejrzyj sobie 1-2 programy na amerykańskim Discovery i dowiesz się, że to genialny wymysł amerykańskich uczonych.

Link to comment
Share on other sites

Z USA nie łączyły nas umowy wojskowe, na podstawie których moglibyśmy przekazywać im takie dane. Dalsza droga ? No właśnie, obejrzyj sobie 1-2 programy na amerykańskim Discovery i dowiesz się, że to genialny wymysł amerykańskich uczonych.

No nie, i co mam jeszcze zobaczyć ?? Co oni mogą innego powiedzieć, a wiesz, że mocowanie widełkowe do segregatorów, zostało wymyślone przez Polaka przed wojną, zakosili nam je i co ...

Link to comment
Share on other sites

hehehhe a Rzym założyli Eskimosi. :P

Patent płata był objęty patentem zdaje się. Nie ma co dyskutować tutaj na ten temat, sprawa jest jasna. Podpytam tatka w domu to napiszę jakiś szczegół, tak w ramach ciekawostki.

Link to comment
Share on other sites

A kod enigmy złamali genialni brytyjscy kryptolodzy, zbudowali Ultrę i dzięki temu wygrali wojnę :p

My Polacy z dzikiego wschodu dopiero zeszliśmy z drzewa i gdzie nam tam było do geniuszy z Wielkiego Zachodu :p

Alianci !@#$%^&* :p

Link to comment
Share on other sites

Coś mi szaleje komp dziś !

Oto zdjęcie Staga AA

staghAA.jpg

Wieża jednoosobowa, działka z taśmy. Nie wiem czy uda się w 7TP osadzić wieżę tak głęboko w wozie. Działko raczej będzie na zewnątrz. Musi się obok niego zmieścić 4-5osób.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, jest bardzo prawdopodobne, że właśnie tak wyglądał. Brałeś pod uwagę zmodyfikowaną wieżę od 7-ki ? Zamiast armaty i ckm'u były zamontowane dwa działka w częściowo odkrytej wieży ?? Odejmij armatę, jarzmo i odkryj częściowo wieże. Jest również możliwe, że załoga składała się tylko z dwóch osób, kierowca-mechanik oraz dowódca-strzelec. Jest również prawdopodobne, że była to również modyfikacja dwuwieżowej wersji, dwa niezależne działka. Kombinacji może być od liku.

 

bc941f0d5a70c614.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.