Skocz do zawartości

Wash


Przemek R

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To jest farba akrylowa wiec można ja rozcieńczać :woda,woda destylowana,wódka,spirytusem.Ja używam wódki 40% i nie mam zastrzeżeń,pewnie rzeczy do rozcieńczania które wymieniłem to kropla w morzu.

 

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakiego rozcieńczalnika uzyjesz do rozrobienia Pactry??

Wody, kranowy... Przy washu rodzaj rozcienczalnika nie ma absolutnie znaczenia, bo nie chodzi o dobra powierzchnie lakiernicza, tylko o odrobine brudu w zglebieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche glupie pytanie, ale czy aby efekt sie udal to czy koniecznie trzeba robic ten czarny podklad? jak tak to osoby malujacy pedzlem niestety nadal pozostana bez cieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek ja juz chyba jakis niekumaty dzis jestem, mozesz rozwinac bo nie czaje jakie techniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erm... Tego... No... Popierniczyly mi sie watki... Bo gdzies tu jest jakis o preshadingu.

Ale tak naprawde, to co pokazal Artur, to jest preshading, tylko on nie psika na samych liniach podzialu czarnym, tylko leci po calosci. Swoja droga, polozenie czarnego podkladu to jest stara szkola modelarska. Ma np. ta zalete, ze wstepnie zakrywa wszelkie roznice w strukturze tworzywa wynikajace z jego obrobki (szpachlowanie, klejenie, cyjanoakryle i inne specyfiki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, tylko ze nie majac aerografu (dlatego najczesciej ludzie maluja pedzlem) czarnego podkladu nie nalozysz, wiec czy mimo wszystko (bez czarnego) ta technike pedzelkujacy moga wykorzystac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście malując pędzlem można też efektownie pocieniować model-przedstawiony wcześniej wash olejny z sieny palonej i przyciemnianie brązem można śmiało zastosować na modelu malowanym pędzlem-osobiście stosując aerograf i czarny podkład uzyskuję mocniejsze cieniowanie już na wstępie,ale przy pędzlu też nieżle wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moze wydawac sie balane, jednak w momencie gdy dopiero zaczynam sie za to brac dobrze jest sie zapytac.

1. Powielam pytanie Przemka, czy sienna+braz (ew zlamany delikatnie czarnym) jest uniwersalnym kolorem czy sa inne kombinacje w zaleznosci od kolorystyki modelu i terenu dzialania

2. Washowac powinienem przed czy po nalozeniu kalek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moze wydawac sie balane, jednak w momencie gdy dopiero zaczynam sie za to brac dobrze jest sie zapytac.

1. Powielam pytanie Przemka, czy sienna+braz (ew zlamany delikatnie czarnym) jest uniwersalnym kolorem czy sa inne kombinacje w zaleznosci od kolorystyki modelu i terenu dzialania

2. Washowac powinienem przed czy po nalozeniu kalek?

 

Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć że siena palona jest najbardziej uniwersalna-do modeli w kolorach szarym i żołtym.

Do modeli w odcieniach brązu i zieleni-bardziej pasuje brąż Van Dycka oraz umbra naturalna.

Oczywiscie farby można łączyć ze sobą dodając np czerni kostnej w celu uzyskania głebszego kontrastu i zaciemnienia.

Osobiście nakładam wash przed kalkomaniami-te nakładam na koniec i retuszuje pędzelkiem.

Pozdrawiam,Artur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze dzieki wielkie za zwiezla i tresciwa odpowiedz, i za temat bo nie wiedzialem jak sie za to zabrac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam,

 

ostatnio kombinowałem trochę z washem na Panzer III w 1/72. I według mnie efekt jest całkiem niezły. W sumie technika całkiem podobna do techniki k. Artura.

 

Po pomalowaniu modelu (łącznie z pre i postshadingiem) model maluję sido. Sido nanoszę aerografem, przy większym ciśnieniu (ponad 2 bary), większej odległości i spuście odsuniętym maksymalnie do tyłu. Nakładamy kilka (kilkanaście) cienkich warstw, dając minutkę lub dwie na przeschnięcie warstwie poprzedniej. W zależności od ilości warstw można otrzymać półmat lub piękny równy błysk.

 

Do samego washa używam farb olejnych dla plastyków, konkretnie brązu Van Dyka. Jest to moim zdaniem najbardziej uniwersalny kolor do washu. Sieny palonej nie używam do washa prawie w ogóle. Rozcieńczam ją rozcieńczalnikiem Wamodu, do konsystencji pokazanej przez k. Artura. Wash nakładam średnim pędzlem tylko w miejsca gdzie wash ma się znaleźć (jak próbowałem nakładać jak k. Artur to miałem bardzo duże problemy z usunięciem farby z większych powierzchni). Po chwili bierzemy patyczki do uszu i ścieramy nadmiar zostawiając farbę tylko w zagłębieniach.

 

Na koniec model psikam matem. Jeśli wykończenie ma mieć głęboki mat to używam lakieru matowego Pactry. Jeśli np. powierzchnia ma być półmatowa, to stosuję Flat Clear z MM.

 

Aha, i często jest tak, że wash po zmatowieniu staje się bardziej wyraźny niż przed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty Arturze po washu dajesz na niego lakier matowy i jak tak to jakiego

 

Nie lakieruje modelu po washu i nie daję wcześniej sido-wash kładę na matową lub półmatową powierzchnię-co powoduje delikatny efekt filtru na modelu-a lakierowanie na sam koniec zostawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do znawców tematu.

Czy po pomalowaniu powierzchni modelu (np. całego pancerza przedziału silnikowego jak to zrobił Artur Wałachowski) trzeba się przejmować, że farba wyschnie? Można ją zetrzeć jak jest sucha czy trzeba się streszczać przy tym? Chodzi o wash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do znawców tematu.

Czy po pomalowaniu powierzchni modelu (np. całego pancerza przedziału silnikowego jak to zrobił Artur Wałachowski) trzeba się przejmować, że farba wyschnie? Można ją zetrzeć jak jest sucha czy trzeba się streszczać przy tym? Chodzi o wash.

Lepiej się streszczać, ale podeschniętą możesz zetrzeć patyczkiem nasączonym terpentyną, jako i ja uczyniłem, kiedy wash wyszedł za mocno, a troche już zasechł. Ale i tak nie zmyłem tak jakbym chciał, i wyszedł nieco za mocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

jestem total laik ale conieco już wyprubowałem

maluje tylko pędzelkami i z braku brązów i sien stosuje czarny

odpowiednia dawka wody do ilości farby (akrylowej )

MAŁY pędzelek namaczam , nieodsączam , przytykam czybek do zagłębienia

i wszystko samo ładnie sie rozpływa

a jak niechce sie samo rozpływać mam taki mały myk na to

drugi mały pędzelek mocze w czystej wodzie i nieco odsączam , przeciagam pędzlem w miare dokładnie po zagłębieniu i za moment przystawiam nieodsączony pędzel z brudem i nie ma bata aby niepopłyneło

a jak sie da zadużo wody to co najwyżej macie zacieki gratis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam małe pytanie odnośnie sido...

 

Byłem dziś we sklepie i sie dowiedziełem, żę rodzajów sido jest tyle co wersji bf-109 do kamienie, do podlogi, do paneli, nabłyszaczajacy, jakies tam jeszcze. O którego sidoluxa chodzi Może to zróżnicowanie tego to preparatu jest czynikiem niektórych problemów opisanych ze 2 strony wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kamień i terakota i jest spoko. Kiedyś miałem do mebli i po rozcieńczeniu też był spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.