Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Tak właśnie gdy było się małym brzdącem który próbował wszystkiego by dostać się na teren Jednostki co było zabronione . To i tak człowiek się nie bał. Chodź pewnie każdy z nas miał do czynienia z oficerem dyżurnym lub innym żołnierzem podczas tzw "MISJI". A bardziej bałem się tego ,że Oficer straszył mnie tym ,że za wiezie mnie do rodziców , lub im wszystko przekażę. A ,że tato mój pracował w KTS-ie gdzie mieścił się SZTAB to czasami człowiek się bał by tacie nie narobić kłopotów. Ale każdy taki wypad był wcześniej omawiany z kolegami itp. I pozostał w pamięci jako jedne z lepszych chwil w życiu. A czasami trzeba było nawet uciekać po lesie. Gdy się coś słyszało. A siły na ucieczkę to nie wiem skąd się wzięły.

 

 

 

Tak się składa, że w moich okolicach (obecnie powiat Rycki) jest mnóstwo obiektów wojskowych, jednostek, opuszczonych lotnisk z czasów IIwś. i td. Za młodu zawsze było co robić i co oglądać. W dodatku ojciec miał wielu znajomych wojskowych oraz w rodzinie trzech pilotów którzy tylko podsycali moją ciekawość.

Akurat raz OD odwiózł mnie do domu i potem były problemy a nie wspomne już jak raz poszedłem na wagary właśnie na lotnisko i twedy to już sami rodzice musieli mnie odebrać.

Od tamtej pory minęły ze dwa lata kiedy wszedłem znów bezprawnie na teren EPDE. Zachęcił mnie do tego przelot kilku MiGów 21! Nie wiem co się działo dokładnie bo na spontanie nie miałem lornetki.

 

Chciałbym się wybać kiedyś na lotnisko w Sochaczewie. Służył tam mój wujek. Podobno stoi na terenie jednostki kilka MiGów ale ogólnie bardzo mnie ciekawi ten obiekt. Podobno są/były tam organizowane dni otwarte i takie tam. Wie ktoś coś na ten temat? Poza tym wogóle mają przenieść jednostkę do Starych Babic pod W-wą i zamknąć na dobre "interes". Szkoda, przecież całe lotnisko było chyba najbardziej strzeżonym w czasach PRL.

 

 

Świetne zdjęcia posiadacie! Na cenę złota!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ciekawy pomysł by wybrać się na lotnisko które kiedyś tętniło życiem. Tylko gdy pilnują tam strażnicy jakiś firm ochroniarskich . To z nimi ciężko załatwić sprawę by wpuścili na teren. Już to przerabiałem z wejściem na teren Zegrza pomorskiego. Ale warto próbować.

A co do zdjęć to posiada się ich bardzo dużo. Tylko brak czasu na kopiowanie z oryginałów. Albo posiada się je od osoby która zabroniła pokazywać na światło dzienne ponieważ zdjęcia np. pochodzą z Dowództwa Sił Powietrznych z Warszawy robione przez specjalistów z magazynu "WIRAŻ" A zdjęcia te nigdy nie były nigdzie publikowane. I czasami mi aż smutno i żal ,że człowiek posiada takie zdjęcia a nie może pokazać. Ale tak to już bywa Jedynie zapraszam do oglądania na miejscu:)

Na zachętę zdjęcie z mojego kochanego ZEGRZA :)

Mig-21UM - 9307 - mojego taty

 

219307um.th.jpg

 

Mig-21bis na CPPS lotniska Krzesiny

 

zegrze9.th.jpg

 

POZDRAWIAM - Piotr Wawer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo to jakiś Czeski zasobnik rozpoznawczy ,choć ten z 4 aparatami wyglądał inaczej ,albo jakiś kontener dla techników ? W kazdym razie to nie zbiornik . Pf ka nie mogła nosić pod skrzydłami zbiorników .Jutro postaram sie wrzucić skan róznic skrzydeł pomiędzy 94A i 94R. Jest tam opis wszystkiego co je rózni .Dobre dla modelarzy i nie tylko.;)

Czekam niecierpliwie .Chociaż rzeczywiście , jak się dobrze przyjrzeć to ten " zbiornik " jest jakby krótszy. Ale mnie już 21 chyba niczym nie zdziwią. Trochę obok tematu , ale patrząc na to co robią Chińczycy z tym samolotem , można sie spodziewać wszystkiego.I tak z boku patrząc to niemal 21F-13 , ale za to z 4 belkami , no i oczywiście zbiorniki. Dla Nich nie ma chyba rzeczy niemożliwych.

1237544.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

1131808.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Można Jestem ciekawy co wymyślili Czesi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pozwolę sobie wstawić jeszcze dwa zdjęcia Kochanego Ołóweczka z prywatnej kolekcji . Z lotniska Babie Doły

 

migi2169.th.jpg

 

migi2116.th.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego oglądania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mig-21bis na CPPS lotniska Krzesiny

 

zegrze9.th.jpg

 

POZDRAWIAM - Piotr Wawer

A to nie są czasami Babie Doły ? Z tyłu stoi 23 , a w głębi za starym pasem chyba widać schronohangary. Bo co by robił tam 23 . Niczego nie sugeruje , ale tak mi coś nie pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam wstawiałem już tutaj na forum zdjęcia z zlotu Dowódców na Krzesinach . I jak dobrze pamiętam to zdjęcie także z tej okazji zostało zrobione. I według mnie charakterystyczne dla Krzesin jest malowanie w kamuflaż płyt przy CPPS-ie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czasami mi aż smutno i żal ,że człowiek posiada takie zdjęcia a nie może pokazać. Ale tak to już bywa Jedynie zapraszam do oglądania na miejscu:)

 

Ja miałem taki incydent jak pracowałem na Okęciu. Dzwignęli mi kartę pamięci i pomimo wniosków i próśb nie oddali. Jakby niewiadomo co tam mieli...

W Dęblinie chcięli mi roztrzaskać fieta ale wynegocjowałem w ostatniej chwili wyciągnięcie filmu. Innym razem ocaliła mnie przepustka której myślałem, że zapomniałem.

Ale dosyć już opowieści niemal jak z 997.

 

FISHBED FOREVER!!!

Babie Doły też są fajne. To jak Polskie Roswell ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mig-21bis na CPPS lotniska Krzesiny

 

zegrze9.th.jpg

 

POZDRAWIAM - Piotr Wawer

A to nie są czasami Babie Doły ? Z tyłu stoi 23 , a w głębi za starym pasem chyba widać schronohangary. Bo co by robił tam 23 . Niczego nie sugeruje , ale tak mi coś nie pasuje

 

To Krzesiny i ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh...pamiętam że za dzieciaka kiedy z moim tatkiem przebywałem niejednokrotnie na gdyńskim Oksywiu w jednostce...zwłaszcza w okolicach wzgórza gdzie znajduje się budynek "Libijczyk" miałem jedno miejsce z którego widać było to co sie dzieje na horyzoncie nad wodą...i niejednokrotnie widać było niskie przeloty kilku...czasem kilkunastu samolotów ćwiczących na zatoce...pamiętam jedno zdarzenie kiedy samoloty po starcie udawały się nad zatoke startując jeden po drugim..jeden z pilotów..po starcie "wykręcił" beczkę....wyglądało to przebajecznie ....ehh szkoda że te piękne samoloty już nie latają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Krzesiny i ZLOT

 

Zgadza się malowanie , rzeczywiście, i kształt betonowych wydmuchów. Aż musiałem wejść na Forum Babich Dołów żeby porównać zdjęcia.A dałbym sobie uciąć rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami tak bywa CPPS Babich Dołów wygląda troszkę inaczej ma przede wszystkim po numerowane miejsca postojowe pomalowane kolorem żółtym. Wcześniej kolorem białym co pod spodem widać . Oraz pasy do kołowania także tego samego koloru

 

O to zdjęcia z zbiorów prywatnych :

 

Z białymi liniami i numerami :

migi2133.th.jpg

 

Z żółtymi numerami i pasami do kołowania :

migi2176.th.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roznice94ar.th.jpg

 

Literatura techniczna.

 

pfm.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

17532904.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Literatura modelarska ;)

 

Róznice pomiedzy PFM em a e R ka to zabudowa dodatkowych belek podskrzydłowych ,w odległości 2570 mm od osi symetrii. Uff...

Oraz łezek z antenami SPO-3 na ich końcach. Własciwie skrzydła z eRa to finalna postać i wszystkie nastepne warianty już się praktycznie nie rózniły. No takie szczególy jak anteny SPO w krawedziach natarcia, sa pomijalne ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do numeru 9308 na samolocie Mig-21bis to nie przypominam sobie by w naszym kraju był bisek z tym numerem burtowym . Wiem , oraz posiadam zdjęcia z Zegrza Pomorskiego ale UM-a z tym numerem burtowym .A w Zegrzu pomorskim występował bis 9307 który został sprzedany do Ugandy. O to zdjęcia z zbiorów prywatnych :

 

zegrzeum.th.jpg

 

zegrzeum1.th.jpg

 

zegrzeum2.th.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pierwsze zdjęcie 9308 UM jest zrobione na lotnisku w Krzesinach . Reszta podczas służby w Zegrzu pomorskim . Co do bisa 9307 postaram się coś znaleźć. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Javorek_7411 służę uprzejmnie.Pewnie mnie PiotrPilot przebije , bo widzę że zasoby ma nieprzebrane, ale przy okazji gdyby coś dorzucił skorzystamy wszyscy.

9307bojowy.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

9307bojowy2.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Więcej niestety nie mam

Szukajcie a znajdziecie powiedziano ....itd. Znalazłem w dziale " Ludzie Zegrza" Wykołowanie ze wschodniej płaszczyzny.Technik chor.Piórkowski Bogdan.

9307starappspirek.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne moje zdjęcie Miga-21bis 9307 za czasów swojej służby w Zegrzu pomorskim jakie posiadam to ,z kolekcji prywatnej ,gdy samolot stał na parze dyżurnej w schronohangarze wyposażony w pociski R-60M .

 

zegrze9307.th.jpg

 

Pozdrawiam Piotr Wawer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ciężko powiedzieć ponieważ na oryginalnym zdjęciu nie ma nawet śladu po zakładzie fotograficznym który zazwyczaj jakąś tam datę posiadał. A taty aktualnie w domu nie ma więc nie mam kogo pod pytać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mini-fotoreportaż dla lukasz.tur i innych których interesuje baza 32 plrt (zdjęcia z 2004r. ).

 

Dla mnie i moich kolegów oglądanie takich widoków jest bardzo przykre.

 

P1012952.jpg

Hangar Eskadry Technicznej.

 

P1013001.jpg

CPPS

 

P1013004.jpg

Widok z CPPS na domek pilota do domek II Eskadry.

 

P1012979.jpg

Domek pilota.

 

P1012981.jpg

 

Wejście do domku pilota.

 

P1012988.jpg

Sala odpraw pilotów.

 

P1012969.jpg

Domek II Eskadry.

 

P1012974.jpg

Wnętrze domku II Eskadry.

 

P1013008.jpg

 

Domek I Eskadry.

 

P1013011.jpg

 

Domek I Eskadry - Klucz URE. Moja siedziba.

 

 

 

A jeszcze niedawno było tak:

 

 

 

em - Antena Syreny na końcu skrzydła miała u nas inny kształt niż na Twoim rysunku. To późniejsza wersja, nie stosowana u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mini-fotoreportaż dla lukasz.tur i innych których interesuje baza 32 plrt (zdjęcia z 2004r. ).

 

Dla mnie i moich kolegów oglądanie takich widoków jest bardzo przykre.

 

 

em - Antena Syreny na końcu skrzydła miała u nas inny kształt niż na Twoim rysunku. To późniejsza wersja, nie stosowana u nas.

 

Kazdemu jest przykro w takich momentach , szczególnie gdy zostawiło się na lotnisku kawał życia. A antena chyba wyglądała tak

mig21r.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rysunki z publikacji w KR. Tak samo jak w instrukcji pilotazu jest posługiwanie się zasobnikiem ,,T,, a u nas go nie było. Chciałem napisac ,nikt nie widział ale na pewno byli tacy co widzieli.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.