Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Ale skąd się wzięła Orka na ex-zegrzńskim 9975 latającym w Malborku , nie mam pojęcia.Przepraszam za zdjęcia , ale to z przyhangarowego cmentarzyska po wycofaniu 21 z eksploatacji.

v2009kasacja4.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

v2009kasacja13d.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

v2009kasacja20.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Takie same Orki , po jednej pod kazdą kabiną miała szparka 9323 , ostatni 21 jaki wykonał lot w Polsce.

9323ostatnilot21.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I tu już musicie mi uwierzyć , bardzo słabo widac , ale orki sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zdjęcie gdzie wykonano? I może jakieś bliższe dane odnośnie kraksy?

bc209def39.jpg

 

Trafiłem na informacje o tym zdjęciu.

Zdjęcie wykonano w Debrznie w październiku 1977r. Maszyna podczas lądowania wytoczyła się z pasa. Po naprawie latała dalej. Była wówczas na stanie 9 plm w Debrznie. W 1980 r. przekazane do 62 plm na Krzesiny, następnie 32 plrt Sochaczew i ponownie Krzesiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy migomaniacy! Powoli ale jednak zaczynam myśleć nad nowym projektem. Na początku miało być to coś nie ołówkopodobne, ale ponieważ budżet nie pozwala na kupienie nowego zestawu postanowiłem odkurzyć projekt MiG-21 MF (ha!) z starego zestawu OEZ. Ponieważ rok temu rozgrzebałem model i zjadłem sobie na nim zęby, postanowiłem że zrobię go niestandardowo. S-t będzie w konfiguracji jak na zdjęciu...

mig21a73.jpg

...Czyli maszyna z zagłuszką na chwyt powietrza, zasłonięty wylot dyszy, pokrowiec na owiewce (bez tego na kadłubie), wodzidło, blokada kół. Czemu tak, wytłumaczę w wątku warsztatowym. Piszę o tym wszystkim ponieważ brakuje mi podpory merytorycznej. Poszukuję materiałów pomocnych do poprawnego wykonania tych dodatków. Może ktoś z kolegów ma rysunki, plany.

Druga sprawa, to ślady eksploatacyjne na 21wszych. Przeglądając zdjęcia s-ty wydają się dość czyste. Jednak większość zacieków itp które chcę odtworzyć rozmieszczonych jest na spodniej części kadłuba. Zdjęcia jakie zaś zebrałem, to głównie s-ty na lotnisku, więc nie wiele widać. Poszukuję więc także zdjęć gdzie szanowni koledzy dopatrzą się zabrudzeń s-tu. Przykładowo:

mig21a04.jpg

mig21c01.jpg

mig21c09.jpg

Piszę o tym tutaj, ponieważ uważam że takie informacje będą przydatne także innym modelarzom. Stosowny wątek warsztatowy wstępnie planuję rozpocząć za dwa tygodnie gdy wszystko będę już miał gotowe do budowy. Za wszelką pomoc, z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MiniReplice nr 30 jest artykuł o podnośnikach hydraulicznych stosowanych MiGach ( z rysunkami w skali), niestety wodzidła i drabiny brak. Pozostaje przejrzeć numery Lotnictwa z Szachownicą. Przy okazji artykułów o różnych maszynach trafiają się rysunki z uwzględnieniem sprzętu lotniskowego.

W Aeroplanie jeszcze chyba był artykuł o sprzęcie pomocniczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Young-nie obiecuje na 100% , jutro mam dyżur , jeśli coś zostało po 21 w magazynach , a będę miał chwilę czasu , spróbuje zrobic trochę zdjęć wodziła , podstawki.Postaram się zrobić przybliżenia .Najlepsze byłoby wodzidło od UM, w sumie bardziej odpowiada starszym Migom.Te od Bisa były bardziej skomplikowane.Publikacje Lock On posiadam w formie elektroniczej , jakby co to służę.Chociaż za dużo tam akurat szczegółów Ciebie interesujących nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Publikacje typu Lock On czy WWP posiadam, jest tam tego trochę. Mini Repliki też kilka numerów mam, przejrzałem niestety nie wspomniany nr 30 (choć podnośników nie będę robił). Ogólnie z zagłuszką na chwyt powietrza i dyszę nie ma problemu. Z drabinką też sobie poradzę. Przydałyby się materiały na zagłuszki wlotów po bokach kadłuba, blokady kół i nieszczęsne wodzidło.

I jeszcze jedna prośba do kolegów. Kalki już mam (własny projekt z zeszłego roku), będzie 2 elm 11 PLM. Problem, że zapomniałem o znaczku LZR-3 Poszukuję zdjęcia/grafiki na którym dość wyraźnie widać ten znaczek, nigdzie w sieci nie mogę znaleźć. Przerysowałbym, wyskalował (może ktoś orientacyjnie zna wymiary tych malowanych na MiG-21) i dał do druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na tym zdjęciu masz dobrej jakości rysunek godła WZL-3 (jako WZL-3 od 1982). Wcześniejsze godło LZR-3 było identyczne, litery LZR-3 były w tym samym miejscu (minimalnie mniejsze), górna ich krawędź było wyrównana.

 

mig21c09.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Przydałyby się materiały na zagłuszki wlotów po bokach kadłuba, blokady kół i nieszczęsne wodzidło.

.

Wodzidło , podstawki mam już w miarę obcykane, idę szukać siatek na dodatkowe wloty powietrza. Artystyczne fotki to nie są , ale przynajmniej w wodzidle chyba widać na czym polega działanie tego prostego urządzenia . Wrócę z jutro z pracy to postaram się wrzucić na Forum. Myślę że się przyda Miłośnikom Migusi.

 

Siatki też obcykane ze wszystkich stron, znalazłem w otchłaniach magazynu ostatnia sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe he Uważaj babcia131 bo jeszcze znajdziesz tam SPS-141 albo podobne cudo. Maszyn nie ma a "drobnica" została. Przyda się, przyda i to nie tylko mi napewno!

Jarekk mimo wszystko potrzebuję czegoś bardziej dokładnego... to był gładki okrąg? Coś kojarzy mi się z ząbkowanym wzorem. Btw, czyli jednak napis WZL (remont średni 1985-1986). Sądziłem, że WZL to lata '90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

young[/b]"]Hehe he Uważaj babcia131 bo jeszcze znajdziesz tam SPS-141 albo podobne cudo. Maszyn nie ma a "drobnica" została. Przyda się, przyda i to nie tylko mi na pewno!

Zasobnika SPS nie ma na pewno, jak już wczesniej pisałem wywieżli je wieki temu do Modlina [ póżniej się okazało że znalazły się na skupie złomu, debilizm do kwadratu ].Drobnica została , ale to wszystko jest rzucone luzem na "kupę " w kilku miejscach i jeszcze ewentualne okazanie zależy od humoru magazyniera. Znając życie ,za parę lat wywiozą to wszystko na złom , albo jakiś cwaniaczek poprzez AMW zakupi za grosze , a póżniej opchnie z wielkim zyskiem .Od paru m-cy poluję na gościa który posiada instrukcję i wkładkę do strzelania z naboi PRP [ igiełki zakłócające stacje r-lokacyjne] z zasobnika UB-16.Obiecałem że pokażę to na Forum i udowodnię niedowiarkom ,że mozna było strzelać [wyrzucac ] z UB-eka dipole zakłocające do tyłu za samolot.

 

wzl3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Panowie radzę odpocząc od lotnictwa. Znaczek wklejony z tegoż Forum, z działu -LOTNICTWO -WALKAROUND str.3 MiG-21UM Mnie też się wydawało ze tez gdzieś to widziałem.

Pozdrowienia - czas na mecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,chętni na zdjęcia sprzętu do 21 [podstawki , wodzidło, siatki boczne , drabinka ] proszę o pomoc. Nie mogę wrzucac pojedyńczo zdjęc , bo jest ich trochę.Próbowałem podpowiedzi Younga, za pomocą megaupload, czarna mamba .Zarejestrowałem się i d.....cia blada .Istna chińszczyzna, cholerka wie o co w tym wszystkim chodzi.Przepraszam szanownych Moderatorów za mój apel na stronach Forum , ale sam sobie nie poradzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk-to ja dziekuję .Jeśli będą jakieś niejasnosci , postaram się je wyjasnić. Na pewno trzeba będzie omówić wodzidło, było trochę przerabiane .w sumie drobnostka.Jesli chodzi o typ MiG-a-21 do jakiego mogło byc stosowane, zdjęcie BIS-a 9320 wyjaśnia wszystko .Kwestia wydłużenia lin i wszystko grało.Nie obiecuję , bo nie wiem czy jeszcze zostało jakies wodzidło od BIS-a, ale przy najblizszej okazji uśmiechnę się do magazyniera. Może udostępni swoje tajemnicze czeluście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki wyposazenia również pobrałem, mam pytanie odnośnie naszych F-13. Czy krój cyfr jaki ma muzealny 809 z Krakowa to krój z okresu słuzby czy odmalowany w muzeum? Na fotkach jakie posiadam nasze ''efy-13-te'' mają cyfry ''cięte'' No i pytanie nr dwa- kabina szara z czarną deską zegarów? Bo mam fotki bodajże enerdowskich w kolorze niebieskoseledynowym czyli ''standard cocpit mig-21''.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabina w kolorze zielonkawym pojawiła się w późniejszych wersjach "21". Nasze PF i PFM oryginalne były raczej szare, następnie po remoncie w Dęblinie dostawały (na pewno PFM-y) zieloną kabiną. Czy F-13 zdążyły na "zieloną" wymianę ? Chyba raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek,LzSZ nr 35 na stronie 9 znajdziesz zdjecie eFa 808, twoja 809 miała ten sam krój cyfr . Kabina szara jak w Limach deska czarna.

Acha, 9 w srodkowej belce nie ma sciecia, z lewej strony ma kat prosty.

Malowanie ,Debrzno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzieki, własnie skończyłem 8705 bis z Babich Dołów i chyba zmajstruję sobie F-13 a nr boczny mam 809 więc stąd powstało pytanie. Trochę nie uśmiecha mi się cięcie kalek, łatwo uszkodzić. Może pełne cyfry dostał już pod koniec służby?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pełne cyfry dostał już pod koniec służby?

Pozdr

Czyli w 2 PLM. Jest to prawdopodobne. Zdjęcia samego 809 nie mam, ale jest np 807 w końcowym okresie służby z numerami bez szpar. Albo jeszcze lepiej 813, 8 z szparami 3 standardowa i bez szachownicy na kadłubie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak, po remoncie lub zmianie ,,powłoki lakierniczej,, czyli po wizycie w Deblinie.

W Debrznie te cyfry były ,,rozciagniete,, na szerokość ,tak ze te ktore masz moga byc na koncówke kariery tego Miga.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.