Skocz do zawartości

SKOT 2A, Grudzień 1981. (ARMO, 1:35)


stroju

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli mój pierwszy całkowicie żywiczny model.

OT-64 SKOT (Średni Kołowy Transporter Opancerzony), pierwsze prototypy tego pojazdu powstały w Czechosłowacji w roku 1961. Dalsze prace rozwojowe były prowadzone w współpracy z Polską. Pierwsza wersja była nieuzbrojonym transporterem piechoty, w wersji 2A zamontowano wieżę z karabinem KPWT, używaną na wielu pojazdach produkcji radzieckiej (np. BRDM-2; BTR-60, 70), później została jeszcze wprowadzona modyfikacja przeciwlotnicza tej wersji 2AP. Jak można przeczytać w opracowaniu C. Kubiaczyka: "Historia transportera SKOT jest przykładem braterskiej współpracy i rozumnej gospodarki krajów socjalistycznych", ("Typy broni i uzbrojenia" nr 9 ), historia ma jednak dość ironiczne poczucie humoru bo potem te wspólnie stworzone pojazdy brały udział w "inwazji na Czechosłowację"w 1968 roku (SKOTy biorące udział w tej operacji miały zdemontowane wieże)...

 

SKOT001.jpg

SKOT003.jpg

 

Dla zainteresowanych tu jest inbox:

viewtopic.php?t=18640

 

Udało mi się zdobyć okazyjnie model ARMO w wersji 1, ja jednak postanowiłem przerobić go na wersję 2A. Przeróbki objęły na razie przekonstruowanie układu włazów na dachu i dodanie podstawy wieży. Wieżę wykonam od podstaw z polistyrenu (miałem zamiar wykorzystać pochodzącą z BRDMa 2 Dragona jednak okazała się mieć złe proporcje), na razie wykonałem próbną wieże, ale chyba zrobię drugą bo wyszła odrobinę za wysoka. Dokupiłem do niego lufę do KPWT, nowość od RBmodelu.

 

Większości ludziom SKOTy kojarzą się ze stanem wojennym, dlatego zdecydowałem się umieścić go na podstawce razem z nieodzownym koksownikiem i żołnierzami LWP. Do przeróbek na naszych wojaków wykorzystam taki zestaw:

 

SKOTwarsztat001.jpg

 

Przeróbka nie będzie skomplikowana, obejmie buty, kieszenie i wyposażenie:

 

stan_wojenny_121697g.jpg

 

 

Po pierwszych przeróbkach kadłub wygląda tak:

 

SKOT025.jpg

SKOT026.jpg

 

Zabrałem się także za montaż podwozia, no tu to już masakra, strasznie trudno zachować poprawną geometrię, ale na szczęście, jak będzie stał na dioramie to nie będzie tego widać, ważne by koła były prosto zamocowane.

 

SKOTwarsztat.jpg

 

Na razie prace będą szły małymi kroczkami, bo podobno mam zaraz sesję... ale co tam, trzeba się jakoś odsteresowywać...

 

Bardzo chętnie przygarnę ciekawe zdjęcia SKOTów, szczególnie wieży w detalach i informacji na temat oznakowania i malowania z czasów stanu wojennego... Ja mam tylko te które łatwo można znaleźć w google...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 193
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Będzie koksownik?

 

dlatego zdecydowałem się umieścić go na podstawce razem z nieodzownym koksownikiem

 

 

I może jakiś Fiacior 125p?

Chciałbym... ale nie ma skąd takiego wziąć w 35, a na budowę o podstaw na razie za cienki jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samochód, jeśli się na niego zdecydujesz, to myślę, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie Garbus z Italeri/CMK, bo w końcu za komuny po naszych drogach jeździły Garbusy. Trzeba by go tylko przerobić na cywilną wersję powojenną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w zimowej scenerii wystarczy zgrubny kształt samochodu - w końcu powszechnie używano wówczas plandek w smętnych kolorach, spod których nawet kół nie było za bardzo widać , zazwyczaj włąściciel filuternie przyozdabiał plandekę numerem rejestracyjnym namalowanym farbą olejną Tak więc bryła przypominająca pojazd, czymś okryta, ośnieżona i mamy samochód jak ta lala...

Co prawda miałem ci Wojtku zaproponować budowę warsiawskiego kina Moskwa jako elementu dioramki, ale to chyba byłaby już przesada - no i zdjęcie Niedenthala chyba wszystkim już się opatrzyło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz umieścić na dioramie samochód to firma welly ma samochody w skali 1:34, czyli prawie pasuje. W ofercie ma malucha, dużego fiata i garbusa. Na allegro chodzą po około 20 zł.

Życzę powodzenia w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda miałem ci Wojtku zaproponować budowę warsiawskiego kina Moskwa jako elementu dioramki, ale to chyba byłaby już przesada - no i zdjęcie Niedenthala chyba wszystkim już się opatrzyło ;)
Zdjęcie może i się opatrzyło, ale dioramka to co innego
Jak chcesz umieścić na dioramie samochód to firma welly ma samochody w skali 1:34, czyli prawie pasuje. W ofercie ma malucha, dużego fiata i garbusa. Na allegro chodzą po około 20 zł.

Życzę powodzenia w budowie.

Racja! Miałem to w ręku i całkiem nieźle to wyglada. Trzebaby tylko lekko zużyć i ośnieżyć i będzie git!

O proszę: Duży Fiat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samochód, jeśli się na niego zdecydujesz, to myślę, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie Garbus z Italeri/CMK, bo w końcu za komuny po naszych drogach jeździły Garbusy.

 

Mnie by pasował Trabant, ale chyba nie robią go w tej skali :/

 

stroju kibicuję, projekt ciekawy, czasy ciekawe choć sam w nich nie żyłem (może to i lepiej).

razem z nieodzownym koksownikiem

 

Na ostatniej inscenizacji Stanu Wojennego ich nie zabrakło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda miałem ci Wojtku zaproponować budowę warsiawskiego kina Moskwa jako elementu dioramki, ale to chyba byłaby już przesada Very Happy - no i zdjęcie Niedenthala chyba wszystkim już się opatrzyło ;)

Hehe nie popadajmy w megalomanię, chcę zrobić mniejszą, będzie większa szansa że wyjdzie ładna, ale nie myślcie że tego nie rozważałem.

 

Archilkr napisał:

Jak chcesz umieścić na dioramie samochód to firma welly ma samochody w skali 1:34, czyli prawie pasuje. W ofercie ma malucha, dużego fiata i garbusa. Na allegro chodzą po około 20 zł.

Życzę powodzenia w budowie.

Racja! Miałem to w ręku i całkiem nieźle to wyglada. Trzebaby tylko lekko zużyć i ośnieżyć i będzie git!

 

Oo, właśnie, jak przechodzę przez centralny to mijam sklep z witryną zastawioną tymi modelami, ale nigdy nie zatrzymałem się by zobaczyć ile kosztują, trochę mnie odstraszają te grube ramy okien ale od czego mam pilnik albo mini szlifierkę. Ten pomysł jest bardzo obiecujący, tylko co wybrać bo waham się między maluchem a dużym fiatem... a może duży fiat milicja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował jednak cywila, żeby nie było przerostu formy nad treścią.

A może na przykład żołnierze kontrolujący kierowcę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na przykład żołnierze kontrolujący kierowcę?

 

Wybaczcie może spamowanie, jednak to zdanie od razu przypomniało mi scenę z "Misia"

 

Co do SKOTa, to z tego co kojarzę stoi właśnie taki w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Znalazłem też zdjęcie z inscenizacji grudnia '81 w 2007:

POL_Warsaw_Bemowo_.JPG

Tylko to jest jakaś inna wersja chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mijam sklep z witryną zastawioną tymi modelami, ale nigdy nie zatrzymałem się by zobaczyć ile kosztują, trochę mnie odstraszają te grube ramy okien ale od czego mam pilnik albo mini szlifierkę.

He he... wyszło, jakbyś włam planował, a nie zakup

 

Weź też kilka da mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę udało się pchnąć budowę do przodu, podwozie zostawiam na później bo muszę odlać brakujący wahacz.

Spasowanie elementów na górze modelu było bardzo dobre, przyjemnie się składało, nie to co elementy podwozia.

 

SKOTwarsztat002.jpg

SKOTwarsztat003.jpg

SKOTwarsztat004.jpg

SKOTwarsztat005.jpg

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo, właśnie, jak przechodzę przez centralny to mijam sklep z witryną zastawioną tymi modelami,

Ja widziałem jeszcze Syrenkę w skali zbliżonej do 1/34, ale nie pamiętam jakiej firmy. Syrenka w każdym razie bardzo ładna. SKOT-owi kibicuję, mój czeka w pudełku, ale będzie inspirowany innym, znanym zdjęciem na tle kina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.