Skocz do zawartości

Mayflower Heller 1:150


ryszardb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 247
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Do sznurowadeł jeszcze trochę trzeba poczekać . To też moje ulubione zajęcie.

Na razie skleiłem już obie burty i dokleiłem pawęż a wygląda to tak :

 

IMG_4848.JPG

Ten fragment zostanie zasłonięty pokładem oficerskim i nie będzie go potem widać

 

IMG_4849.JPG

 

widok w stronę dziobu

IMG_4850.JPG

 

No, a teraz czeka mnie żmudna praca uzupełniania pokładu przy burtach .

To co widać pod burtą musi być zasłonięte klepkami . W końcu zdecydowałem się na drewniany pokład !

 

IMG_4852.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny pokład już zatkany

 

IMG_4855.JPG

 

Teraz wziąłem się za kasztel dziobowy i klepkuję pokład pod fokmasztem

 

IMG_4854.JPG

IMG_4856.JPG

Na tym pokładzie jeszcze zrobię obłożenia fokmasztu i obrobię fornirem ten mały luczek w pokładzie, Przez niego wychodzić będzie talia fału fokżagla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko oglądać tą relacje siedząc cicho.. Nie można wytrzymać.. Model doskonale się zapowiada. Szczerze powiem że po długiej przerwie zaglądania tu na forum poczułem dziś że znowu będę uważnym kibicem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowa !!!! To zawsze motywuje do dalszej pracy , denerwuje mnie tylko ze mam teraz trochę mniej czasu a i żmudne klepkowanie idzie b.powoli. Jednak czasem jedną klepkę przy burcie , ze względu na krzywizny robię po dwa i więcej razy. No ale postęp jest i to jest najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokład forkasztelu poszedł pod nóż.

IMG_4857.JPG

 

Burty mam już uzupełnione i cały pokład zakołkowany. Fornirem mahoniowym obkleiłem otwór fokmasztu i luk przez który ma przechodzić talia fału fokrei

IMG_4859.JPG

IMG_4864.JPG

IMG_4866.JPG

To białe na zdjęciach dolnych to niewyschnięty lakier akrylowy bezb.mat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem trochę czasu i warsztat ruszył. Ostatnie zdjęcia wnętrza forkasztelu przed założeniem pokładu

IMG_4867.JPG

IMG_4872.JPG

 

Pokład na miejscu . Nadburcia musiałem trochę pod szpachlować. Jednak forma jest stara i części nie pasują do siebie. Trzeba to maskować ale nie zawsze z dobrym skutkiem. Zobaczymy po zeszlifowaniu szpachli. Połączenia ścian nadbudówek a burtami i pokładem zamaskowałem przez doklejenie cieniutkich (1,5mm) pasków forniru. Fornir jest też na pokładzie co widać w części dziobowej na zdjęciu

 

IMG_4877.JPG

 

Podobny problem z pasowaniem części mam też na rufie. Nie bardzo to wyszło na zdjęciach , ale burty wystawały poza lustro rufy. Z ciąłem nadmiar skalpelem i lekko za szpachlowałem. Teraz szpachla czeka na wyschnięcie.

IMG_4874.JPG

IMG_4876.JPG

 

Ster oryginalny też czeka na przeróbkę. To co widać w dole zdjęcie chyba nie przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokryłem klepkami mały pokładzik na dziobie a na spojenie ze ścianką na dole przykleiłem listewkę z mahoniowego forniru

IMG_4894.JPG

 

Równolegle robię ster. Na początek skleiłem listewki 5x3 mm razem , pod spodem jako tło fotografia z instrukcji Model Shipways . Obok ster z tylną belką pawęży

 

IMG_4890.JPG IMG_4892.JPG

 

Pierwsze podejście do zawiasów. Zrobiłem taki mały patęcik i chyba zawiaski wyjdą dobrze , ale o tym później jak zrobię

 

IMG_4898.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to udało się przygotować ster ze stewą rufową do montażu.

Zawiasy wygięte i osie wlutowane

IMG_4901.JPG

 

Pierwsze przymiarki do steru

IMG_4904.JPG

 

teraz przymiarka belki stewy rufowej razem ze sterem do kadłuba

IMG_4906.JPG

 

A tak wygląda z dwu stron ster ze stewą już zanitowany

IMG_4910.JPG IMG_4911.JPG

Pozostało go "tylko " zamontować do kadłuba.

 

Mam gorszy problem z dziobem , kosz dziobu nie pasuje do kadłuba i do wytyku bukszprytu - horror. Częściowo już go obszlifowałem ale jeszcze daleka droga . Poza tym brakuje części wytyku

IMG_4912.JPG

IMG_4913.JPG

 

Innymi słowy "do roboty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie. Brak warsztatu i narzędzi. Na razie to manufaktura wszystko wycinane skalpelkiem i papierem ściernym, wiercenie też ręczne. Ale wszystko przede mną . Dzięki za pochwały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie. Brak warsztatu i narzędzi. Na razie to manufaktura wszystko wycinane skalpelkiem i papierem ściernym, wiercenie też ręczne. Ale wszystko przede mną . Dzięki za pochwały.

U mnie jest niewiele lepiej, co nie znaczy ,że można sobie poradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się w końcu przykleić galion. Po wielu przymiarkach nic już lepszego nie mogłem wymyślić . Boki galionu nie mogłem dokleić , sprężynowały i odskakiwały. Dokonałem drobnego zabiegu - przewierciłem w dolnej i górnej części i na dole wstawiłem miedziany drucik , a u góry wstawiłem oczko , wygląda jak by musiało tam być. Jak będzie przeszkadzało w dalszym montażu to je zeszlifuję i zaszpachluję . Po sklejeniu lekko galion podgrzałem , aby naprężenia wewnętrzne w plastiku usunąć i zgubić efekt sprężynowania.

IMG_4918.JPG

 

Teraz wziąłem się za spodnie węzłówki . Wszystko trzeba było grubo szpachlować po sklejeniu. Dostęp trudny więc nie wiem czy mi wyjdzie szlifowanie szpachli. No ale tym będę się przejmował później, tak jak i malowaniem , gdyż nawet nie mogłem wcześniej położyć podkładu.

IMG_4914.JPG

 

Od dołu widać jeszcze po jednej burcie jakie były odległości do usunięcia

IMG_4915.JPG

IMG_4920.JPG

A to bym zrobił z producentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No galion udało się jako tako oszlifować jeszcze dorobię bukszpryt (tam gdzie niebieskie kreski) , Tego zabrakło w zestawie.

 

IMG_4923.JPG

 

Ale żeby do końca pognębić producenta i zasłonić jego niedoróbki , ale także dla bezpieczeństwa i wygody załogi, zrobiłem greting wewnątrz galionu i dodałem deski między burtą na dziobie i gretingiem ( na razie to wszystko jeszcze nie zamontowane). Załoga będzie chyba ze mnie zadowolona ???

 

IMG_4921.JPG

IMG_4922.JPG

 

 

Teraz już można chyba pomalować ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zabawy z dziobem i zostanie szpachla i farbka.

Dodałem jeszcze odcięcie bukszprytu od stewy dziobowej i przez to dodałem nitowania bukszprytu ze stewą i galionem

 

IMG_4926.JPG

IMG_4930.JPG

IMG_4927.JPG

IMG_4931.JPGIMG_4932.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem wydłubałem Knagi burtowe do lin. Te plastikowe wydały mi się troszkę za gładkie więc zrobiłem jak przystało na żaglowiec z "drewienka",

a mocowania ich do burty będą za pomocą " Klepanych" ręcznie śrub tak jak drewniej bywało

A zaczęło się od wystrugania płaskich uchwytów(zrobiłem listewkę 2X.5mm) i wierceniu otworów w uchwycie mocującym (listwa 2X3 mm) . Po lewej stronie na dole widać knagę plastikową z pudła.

 

IMG_4933.JPG

 

Tak wyglądane już poskładane razem z włożonymi "gwoździami" ( łby szpilek o śr.07 zeszlifowałem tak aby robiły wrażenie kutych łbów prętów mocujących , a potem na gorąco oksydowane w oleju)

U góry wpięte szpilki, na dole zdjęcia knagi z wypraski

 

 

IMG_4935.JPG

IMG_4938.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Długo mnie tu nie było , ale prace posuwają się powoli. Uzupełniłem w międzyczasie pokłady i je zakołkowałem

 

IMG_4943.JPG

 

Wykałaczki usunięte. Chwilowo poukładałem na miejsce gotowe podzespoły. Nie są one jeszcze przyklejone na stałe , gdyż czeka mnie jeszcze piocowanie (szpachlowanie , czyszczenie itp) i malowanie

IMG_4944.JPG

IMG_4948.JPG

IMG_4946.JPG

IMG_4947.JPG

IMG_4948.JPG

 

Galion dziobowy jeszcze nie gotowy , ale pracuję nad nim

IMG_4951.JPG

IMG_4956.JPG

IMG_4957.JPG

Zrobiłem też rumpel do steru (jeszcze nie całkiem obrobiony , ale już pasuje

IMG_4953.JPG

 

IMG_4954.JPG

Tyle na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubania ciąg dalszy... Pokłady gotowe i teraz dłubię detale . Przymocowałem knagi do burt , i wykończyłem wnętrze galionu, także ster trafił już na swoje miejsce, ale jeszcze go nie wykończyłem

 

IMG_4962.JPG

IMG_4963.JPG

 

Zrobiłem nagelbanki (naglownice). Teraz się zastanawiam jak je wkleić . W pudle były tylko knagi , a w oryginale w tych miejscach były naglownice

W koło położyłem materiał wyjściowy z którego to zrobiłem, u góry listwa początkowa

IMG_4958.JPG

IMG_4959.JPG

 

A tak wygląda replika

 

Mayflower_2-745670.jpg

 

Na razie prace postępują powoli bo i dorabianie detali to też żmudna robota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.