Skocz do zawartości

[11.11] Minowiec wz 1933 ORP Rybitwa, skala 1/72, od podstaw


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 205
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ponieważ odznaczenie zobowiązuje kilka fotek z budowy masztu:

rybitwa070.jpg

rybitwa071.jpg

rybitwa072.jpg

Fotki co prawda nie najlepsze, ale oddają szczegóły. Teraz jestem w trakcie malowania nadbudówki. Następne fotki, myślę że pod koniec tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek oficjalne podziękowania dla Okonka za podesłane materiały, bardzo się przydadzą zwłaszcza podczas prac nad olinowaniem. Teraz kolejna część historyczna:

 

Po zwodowaniu i montażu tych urządzeń które według założeń miało zostać zamontowane w Modlinie, obydwa okręty połączono z sobą za pomocą belek i przeholowano Wisłą do Gdańska, przy pomocy holownika rzecznego z napędem boczno - kołowym. Nie natrafiłem na żadne informacje, jak przebiegała przeprawa przez terytorium Wolnego Miasta Gdańska, czy hitlerowcy piętrzyli jakieś problemy, czy też nie. Okręty jednak znalazły się w Gdyni i tam w WPMW zgodnie z harmonogramem budowy miała zostać zamontowana pozostała część wyposażenia, wykonane próby morskie oraz na samym końcu uzbrojenie okrętów. Te same prace miały zostać wykonane na wszystkich czterech trałowcach równolegle. Zamontowane miały zostać miedzy innymi sondy i aparaty podsłuchowe firmy „Henry Hudges” oraz wskaźniki wychylenia steru produkcji szwedzkiej. „Ptaszki” były pierwszymi okrętami w Polsce mającymi na wyposażeniu te urządzenia. Z widocznych elementów wyposażenia zamontowano maszty i praktycznie całe wyposażenie pomostu bojowego. Jako ciekawostkę należy również podać, że adm. Unrug postulował, aby okręty budować bez stępki, dzięki czemu ich zanurzenie zmniejszy się o 20 cm, jednakże uczynił to, kiedy budowa kadłubów była już w dość zaawansowanym stadium, co uniemożliwiło wcielenie w życie jego pomysłu.

 

skanowanie0005.jpg

skanowanie0006.jpg

Dwa zdjęcia ukazujące minowce podczas holowania Wisłą z Modlina do Gdyni (źródło: zbiory W. Czarnowskiego / OKRĘTY WOJENNE)

 

W mojej stoczni ostatnio prace poszły mocno do przodu. Wszystkie zasadnicze elementy zostały nadbudówki zostały pomalowane osadzone na kadłubie, całość prezentuje się tak:

rybitwa075.jpg

rybitwa076.jpg

Pomost bojowy zyskał ponadto brezentowy fartuch wykonany z chusteczki higienicznej nasączonej wikolem zabarwionym farbą.

rybitwa073.jpg

rybitwa074.jpg

Całość w końcu przypomina okręt. Teraz pracuję nad wyposażeniem pomostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, model ma długość nieco ponad 60 cm. Wbrew pozorom do końca budowy jeszcze daleko, do zrobienia sporo zostało, na przykład sama łódź robocza to dobry tydzień, nie mówiąc o uzbrojeniu i olinowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają dalej. Ostatnio siedziałem nad wyposażeniem pomostu:

rybitwa077.jpg

na początek gretting, kompas, maszynka sterowa, telegraf maszynowy i szprechrury, jeszcze nie pomalowane.

rybitwa078.jpg

Potem przyszła pora na wykonanie dalmierza, reflektora, skrzynki bosmańskiej i koła sterowego.

rybitwa079.jpg

Po pomalowaniu wszystko trafiło na swoje miejsca na pomoście.

rybitwa081.jpg

rybitwa082.jpg

Dwa plany ogólne.

Ostatnio robiłem "rachunek sumienia" co jeszcze zostało mi do zrobienia i stwierdziłem, że jak do końca konkursu wyrobię się z samym modelem to będzie dobrze. Miałem zamiar zrobić podstawkę z kawałkiem morza i figurki załogantów, ale mało prawdopodobne, że się wyrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.