Skocz do zawartości

[11.11] Aparat nasłuchowy Goerza, skala 1/35, od podstaw


Jendrass1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam !

Powoli ogarniam materiały, które udało mi się dotychczas zebrać. Mam nadzieję, że do świąt będzie już komplet dokumentów i "surowca" do budowy modelu. Prace nad dokumentacją pochłaniają krotność czasu poświęcanego na model niestety :(

 

Poniżej obrazek, który ilustruje przykładowy zasięg oddziałów obrony przeciwlotniczej, z których historią właśnie się zaprzyjaźniam

Kompania reflektorów przeciwlotniczych oraz dyon dział 75 mm St.

1c163b90.jpg

 

Gdyby najnowocześniejsze armaty plot nie wyjechały z Warszawy do 7 września to z obroną plot miasta nie byłoby chyba tak źle. Szkic na przykładzie jednostki zlokalizowanych w pobliżu Dworca Gdańskiego - tam stacjonowała 103 Bat.Półstała APlot.

Przepraszam za wielkość zdjęcia. Zmniejszyłem zdjęcie jak mogłem, tak żeby uniknąć wyraźnej utraty jakości. Proszę o wybaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie jest to co prawda tytułowy nasłuchownik, ale sprzęt bez budowy którego, trudno jest myśleć o budowie jakiejkolwiek dioramki ukazującej pracę plutonu nasłuchowego.

da6d9f62.jpg

To oto dziwo, to urządzenie do zdalnego kierowania reflektorem przeciwlotniczym S-H, które działały razem z nasłuchownikiem Goerza w ramach jednego oddziału.

Dodatkowo systematycznie dorabiam drobnicę taką jak baterie do aparatu centralnego (PZO-Lev), zwijaki i szpule na kable itp.

 

Mam nadzieję, że po zakończeniu konkursu uda się połączyć nasłuchownik z tym ZESTAWEM

i stworzyć jedna całość tak jak to było w rzeczywistości i na tym zdjęciu:

bc3b8bec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miał być nasłuchownik na święta, a wyszła przyczepa

Jestem pod wrażeniem pomysłowości i wolnego czasu jakim dysponowali przedwojenni inżynierowie - przyczepa była z pewnością efektem połączenia tych dwóch czynników ;) Skutkiem tego była łamigłówka zdjęciowa, która trwała prawie całe święta, głowa puchła. Efekty oceńcie sami:

 

d7a9ab79.jpg

31122fd5.jpg

Podest przyczepy - ma prawie wielkość kortu tenisowego

10253c24.jpg

1f8f8d55.jpg

 

Tutaj całość złożona poglądowo:

ce9d352b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !

 

Czy Francuzi mieli Goerze ? Nic mi o tym nie wiadomo, osobiście nie sądzę, żeby chcięli coś takiego kupować od Niemców/Austriaków. Może zasugerowałeś się podobieństwem z nasłuchownikami S-H, były nieco podobne do Goerza.

 

Myski dzięki, miałem trochę przerwy to podziubałem. Szkoda tylko że gorss tego czasu zeszło na analizę zdjęć, potem rysunki w skali, a nie samoilepienie. Taki urok hobby ;)

 

Kół mam sporo, starczy na kilka przyczep ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam po kilkumiesięcznej przewie

 

Projekt nasłuchownika ostatnimi czasy na nowo nabrał rozpędu.

Ilość zmian jest na tyle duża, że wypisywanie ich zajęłoby mi sporo czasu, dlatego ograniczę się do zdjęć. Oceńcie proszę sami, część elementów takich jak ławki, siodełka nie jest jeszcze umocowana na stałe. Koniec etapu budowlanego jest już bliski

a910e362.jpg

757b01aa.jpg

394f1afb.jpg

e4dbfbbb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie cieszy powrót do tematu

Wygląda naprawdę obiecujaco. Podziwam to z czym sam mam problemy - powtarzalność i symetryczność elementów.

Rozumiem, że kroi się jakaś większa scenka

Z jednej strony będe postulował o pamperka lub kilku, z drugiej szkoda odwracać uwagę od szczegułów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

No i pomalował...nie przypuszczałem że to zrobisz ;)

A tak poważnie to gratulację że się w końcu przełamałeś z tymi malunkami. Dajesz dalej

Ciekawy dawca :

http://www.martola.com.pl/pl629/produkt ... trailer_ko

i do przeróbki na Polaków:

http://www.martola.com.pl/pl468/produkty39538/british_commonwealth_bofors_gun_crew_set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem, udało się. Tempo prac w porównaniu do ostatnich dwóch lat mam, jak to mawia klasyk ostatnio "jak rakieta". Załoganci bardzo zgrabni, pożenić ich z tymi z Italki uwzględniwszy pewne wymiany podzespołów i obraz może być przyjemny w odbiorze.

Pierwszy link z dawcą mi się nie otwiera :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny model.

Bardzo ładnie wymalowany ten reflektor. Jak wykonałeś wnętrze - wyłożyłeś folią aluminiową czy malowałeś?

Całe życie się człowiek uczy. Nie wiedziałem, że mieliśmy taką maszynerię jak Aparat nasłuchowy Goerza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.