Skocz do zawartości

M4


marioba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

Wakacje się skończyły, więc czas wziąć się za modele. Zwyczajem moim jest lepienie kilku modeli na raz. Potem zlepione lądują na półce i czekają kilka miesięcy, niekiedy kilka lat na pomalowanie.

To taki właśnie model co czekał około dwóch lat na pomalowanie: przerywnik w projekcie M4.

 

Stug III B, Tamiya. Model znany i lubiany, zlepiony praktycznie z pudła. Jedyne modyfikacje to gąski w ogniwkach z pustym zębem od Tristar i lina od Eureka.

Model pomalowany Lifecolor z małą modulacją, potem "błysk" i na to kalki.

Teraz wygląda to tak:

 

SAM_2118_zps1e7d8c74.jpg

 

SAM_2119_zps52d99cce.jpg

 

SAM_2120_zpse99fcd7d.jpg

 

I tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 194
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam!

 

Brak czasu zamordował projekt "M4" i jedynie na co mnie stać, to sobotnio-niedzielne dłubanie przy stareńkim Sturmpanzerze IV.

 

Pojazd praktycznie "do malowania". Zlepiony ze śmieci. Zestawowe ramy do ekranów poleciały do kosza. Zamiast tego wstawiłem jakiś tam złom który zdecydowanie lepiej wygląda. Zrobiłem przednie końcówki błotników i jeszcze jakieś tam duperele. Ekrany zrobione z polistyrenu 0.15mm (chyba). Może dorobię jakieś fototrawione zapinki, uchwyty itp...

 

Teraz wygląda to tak:

 

SAM_2130_zps04114a1b.jpg

 

SAM_2131_zps72753e0a.jpg

 

SAM_2132_zps906768f8.jpg

 

 

I tyle....

 

 

Ps.

 

Marioba szanuje twoje poczucie humoru ,ale jesli sadzisz iz jestem jedyna osoba ktora spytala by ,,co to jest i do czego sluzy,, to wystarczy spytac kogos z Twojego otoczenia co oznacza ten skrot i zobaczysz iz nie tylko spodnie beda pelne ,ale mimo wszystko dzieki za tak wyczerpujaca odpowiedz.

 

 

Poczucie humoru mam raczej ciężkie i nie wszystkim z mojego otoczenia to się podoba. Jednocześnie mogę cię zapewnić że całe moje otoczenie w którym się obracam, wie doskonale co to jest NaOH . Ot takie "Towarzystwo".....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zasadniczo to nie wiem jak go ocenić? Na pewno nie jest to żywiczny Atak. Czy za płytki? Oglądałem nowe wypusty Dragona z zimmeritem i co rzuciło mi się w oczy, to to że zimmerit jest strasznie płytki i delikatny. Poza tym naocznie oglądałem pojazdy z zimmeritem i mocno głęboki to on nie był.

Zresztą popatrz sam:

 

SAM_1993_zps9c12be31.jpg

 

SAM_1994_zpse1555647.jpg

 

To dziwne coś to prawdziwy kawałek zimmeritu oderwany od Panzer IV J. Zakładając że 80% wytarło się albo utleniło, to pierwotnie powinien być gruby na około 15-20 mm. Zresztą wynika to też z ilości pasty zimmeritowej (mokrej !) jaką układano na danym typie pojazdu (zazwyczaj ilość oscyluje w granicach 100 kilogramów +/- 20 kg). Dzieląc to przez 35, wychodzi że na modelu zimmerit nie powinien być głębszy niż około 0,3mm.

Blaszkowy zimmerit Eduarda jest trochę za płytki, ale przy odpowiednim malowaniu i ostrym washu nieźle wygląda.

 

Oblepiłem nim kilka modeli, z czego dwa są w galerii i prezentują się całkiem nieźle:

 

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=68&t=26217&p=403570#p403570

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=68&t=26947&p=413522#p413522

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żywiczny zimmerit Atak też nie jest idealny, jak od sztancy, każde żłobienie takie samo. I Jest dość gruby. Najlepszy własny np z miliputa. Tylko trzeba dojść do wprawy. Mnie dopiero za 5 razem wyszedł. Używałem green stuffu, Miliputa i Tamiya epoxy putty. Najbardziej mi odpowiada miliput

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

Coś tam pomalowałem....

 

Brummbär popsiukany najpierw podkładem (dół z gąskami czarnym , szary- cała góra i ekrany). Potem poszedł Dunkelgelb i kamo. Trochę to podeschło, trochę pomalowało się pędzlem (wydech i inne graty...) i całość została potraktowana parę razy filtrem z chińskich olei.

Teraz wygląda to tak:

 

SAM_2144_zpsecc0efe8.jpg

 

SAM_2145_zps14243394.jpg

 

Przy okazji pomalował się Su-76M.

Teraz wygląda tak:

 

SAM_2136_zpsb770fd7e.jpg

 

SAM_2139_zps3f3144e5.jpg

 

Całość malowana tak jak zwykle Lifecolorem...

 

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

 

Tytuł wątku powinien się zmienić na modele Marioby.

 

Chyba masz rację....

 

Masz ich jeszcze więcej do malowanie, czy będziesz kończył te co już pokazałeś?

 

Kilka praktycznie gotowych do malowania...

 

Ale dzisiaj będąc w sklepie z modelami, w oko wpadło mi kompletne starocie z pod znaku Tamiya!

Mam słabość do takich rupieci i za całe 63 PLN zakupiłem coś takiego:

 

SAM_2163_zpsc66959f8.jpg

 

Z rozpędu kupiłem jeszcze to:

 

SAM_2164_zpsa323f60c.jpg

 

I jeszcze to.....

 

SAM_2165_zps1001fcf1.jpg

 

Model jest stary jak węgiel kamienny. Ja jestem od niego trochę starszy (196....)

 

SAM_2150_zpsc832e1a5.jpg

 

Góra modelu jest o kilka lat młodsza, ale to nie zmienia faktu że to rupieć ( i dlatego piękny...)

 

Takie małe porównanie wanny z 1975 roku z wanną datowaną rokiem 1994 (Tamiya Panzer IV J). Rzuca się w oczy (na starej wannie) brak ramy pomocniczej zawieszenia i włazu ewakuacyjnego. Poza tym wymiary, wymiary i rozmiary....

 

SAM_2156_zpsadc933fd.jpg

 

Tradycyjnie zaczynam od zawieszenia...

 

SAM_2148_zps50adbcd0.jpg

 

SAM_2152_zpsdff1ac01.jpg

 

I małe porównanie....

 

SAM_2154_zpsb9d63c23.jpg

 

Oryginalne odboje do niczego się nie nadają. Jednym słowem : do wymiany...

 

SAM_2155_zps2c2e62ef.jpg

 

SAM_2158_zps4b2fbbc2.jpg

 

I komplet prawidłowych...

 

SAM_2159_zps2d0a0652.jpg

 

Dalej kółka w robocie...

 

SAM_2160_zpsa9d15a3c.jpg

 

No i pierwsze podejście do kółek jezdnych...

 

SAM_2161_zps99a61193.jpg

 

Późno już i spać mi się chce. To by było chyba na tyle w dniu dzisiejszym....

 

 

To Krzysiu B i jego IV D, był bodźcem do zakupu tego czegoś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mariusz nawet nie wiesz jak się cieszę że "łyknąłeś" ten zestaw

 

Ja też się cieszę, bo zestaw mi się podoba. Ma swój urok...

 

U mnie była dyskusja co do gąsienic i wyszło na to ze powinny być 36 cm a nie 40

 

Oczywiście że gąsienice do tego pojazdu powinny być 36-o centymetrowe. Do wersji "E", wszystkie pojazdy miały gęsi tej szerokości.

Problem polega na tym, że ja nie staram się zrobić repliki, tylko raczej coś podobnego do Pz IV D.

Dlatego założę te co mam 40-o centymetrowe, między innymi dlatego że mają tzw "pusty ząb".

Poza tym gąski 36 cm są strasznie trudne do kupienia. Zakup Friuli do tego pojazdu to lekka przesada...

Model nie trzyma wymiarów. Wanna jest o około 2,5 milimetra za szeroka. Brak ram pomocniczych zawieszenia. Brak innego detalu itp.

Dlatego skupiam się głównie na tym co drażni mnie w pierwszym odbiorze ( chodzi o ten tzw "first look") i zmieniam to co mogę, raczej dla dobrej zabawy niż w celu zbudowania repliki zgodnej z oryginałem...

 

Mały progress...

 

Polepione kółka zgodnie z tą wersja pojazdu...

 

SAM_2166_zpsb3d91b5f.jpg

 

Polepione całe wózki...

 

SAM_2167_zpsbc505ec4.jpg

 

Malutkie porównanie wózków...

 

SAM_2168_zps970573ac.jpg

 

Ścięte odboje i zaszpachlowane żenujące dziury. Rzuca się w oczy brak wlewów paliwa. Trzeba będzie dorobić....

 

SAM_2169_zps4ace1e13.jpg

 

Kółka napinające są za szerokie. Nie będę ich poprawiał. Nie będą rzucać się w oczy...(chyba)

 

SAM_2170_zps98462963.jpg

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Jakbyś potrzebował jakieś drobiazgi to posiadam sporo resztek z Pz. IV D od Dragona

 

Jakoś radzę sobie, ale oczywiście bardzo dziękuję za pomoc...

 

Uwielbiam aktualizację twojego warsztatu... zaczęło się od shermanów

 

I sam nie wiem czym ten warsztat się zakończy...

 

To że jest to wyrób panzeropodobny to jest oczywiste. Malowanie zniweluje niedoskonałości.

 

Masz rację całkowicie. Do malowania jeszcze daleko...

 

 

Coś tam polepiłem...

Okazało się, że ożenek starej Tamiyi z Tristarem nie jest takie wcale prosty. Problem stanowiło wysokość zawieszenia. Musiałem wszystko poszpachlować ( dziury po kołkach od oryginalnego zawieszenia ). Przy okazji ściąłem podpory rolek napinających...

 

SAM_2171_zpsaa782693.jpg

 

Potem szlifowanie, polerowanie, mierzenie (ale bez przesady, bo co tu mierzyć jak wanna wymiarów nie trzyma) i w końcu polepiłem to wszystko do kupy...

 

SAM_2181_zps6271ed53.jpg

 

SAM_2182_zps8d0dbc48.jpg

 

Wstępna przymiarka jak całość będzie się komponować....

 

SAM_2183_zps1c47f0e3.jpg

 

I tak spodobało mi się lepienie wózków do Pz IV, że z rozpędu coś tam podłubałem przy L/70

 

SAM_2184_zpsea781647.jpg

 

No i jeszcze mocno zaawansowane prace nad tym potworem. Na razie walczę z biżuterią...

 

SAM_2185_zps0d57d1f7.jpg

 

I na koniec tego wpisu, model który mnie prześladuje. Utknąłem na etapie blach i składania kółek od Modelkastena...

 

SAM_2186_zps04b438f4.jpg

 

 

I tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Powiedz z jakiej firmy ten sturmtiger?

 

Italeri...

 

Ta starą 4 tamki zrobisz z afryki?

 

Będzie w Panzergrau....

 

Masz moze ochote skleic to http://www.martola.com.pl/pl629/produkty50479/m4a3_sherman_w__calliope (może ktoś to już kleił jak wrażenia)

 

Ochotę to ja mam zawsze...

Nie kleiłem Shermana Caliope od Italeri, ale mogę ci powiedzieć co znajdziesz w pudle.

W środku będzie stareńki M4A3 75, razem ze wszystkimi wadami jakie ten model posiada. Czyli ubogi detal, przesunięcia, twarde gąski (dla niektórych modelarzy są nie do przeskoczenia). No i oczywiście dodana będzie dodatkowa ramka z wyrzutnią rakiet.

 

Zresztą co ci będę pisał... Przejrzyj ten mój warsztat od początku. Lepiłem i opisałem ten model, tylko w wersji USMC. Widać tam trochę szczegółów.

 

 

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wymiatasz z tym warsztatem. Jedyny minus to jak ktoś chce znaleźć twój konkretny model to będzie miał problem. Przynajmniej do galerii dawaj osobno.

 

Spokojnie! Do galerii zawsze wstawiam modele pojedynczo i daję link do warsztatu jeśli takowy był...

 

 

Drgnęło coś w Sturmpanzerze

 

Pojazd dostał kalki i potraktowałem go wstępnie chińskimi olejami.

 

Teraz wygląda to tak:

 

SAM_2187_zps8d10f680.jpg

 

SAM_2188_zps91a0db17.jpg

 

SAM_2189_zps783366dc.jpg

 

SAM_2190_zps7675cd56.jpg

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam!

 

Wydech...

 

SAM_2204_zpsb1249f88.jpg

 

Pupcia...

 

SAM_2206_zps2a0a8ea6.jpg

 

Gąski wycinane żyletką i składane na taśmie obustronnie klejącej...

 

SAM_22081_zpsad8c1fe5.jpg

 

SAM_2213_zps96210443.jpg

 

SAM_2214_zpsb9ba7da5.jpg

 

SAM_2215_zps3a2cee2c.jpg

 

SAM_22162_zps5e5a87c5.jpg

 

Wymiana kółek napędowych na tzw: uproszczone, które są właściwe dla wersji E-G. Niestety zniszczyłem oryginały w trakcie pasowania do gąsek ...

 

SAM_2212_zpsff4a7a2b.jpg

 

Gąski przylepione do modelu...

 

SAM_2218_zps4f845e6b.jpg

 

SAM_2219_zps207c55e4.jpg

 

SAM_2220_zps948cc578.jpg

 

Granatnik zestawowy jest kompletnie do d... Robię coś podobnego do oryginału...

 

SAM_2336a_zps447f2951.jpg

 

No i całość się pomalutku lepi...

 

SAM_2338a_zpsf70e6635.jpg

 

SAM_2339a_zpsad5fbd47.jpg

 

SAM_2341a_zps4b974037.jpg

 

SAM_2342a_zps10b0c580.jpg

 

I granatnik...

 

SAM_2343a_zpsac07702b.jpg

 

SAM_2344a_zps1b1b0c41.jpg

 

SAM_2345a_zps33d33383.jpg

 

Zostało jeszcze kupę dupereli. Wieża praktycznie nietknięta. Będzie też trochę blaszek i uchwytów od Abera...

 

 

Przeglądając całe tony zdjęć Panzera IV D w sieci, trafiłem parę razy na ten pojazd z kołami napędowymi uproszczonymi. Była to najczęściej późna produkcja i raczej w malowaniu DAK. Ja do swojego "D", legendy dopisywać nie będę i te moje kółka, w tym modelu traktuję jako wielki babol

 

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Model praktycznie skończony i gotowy do malowania. Tyle ile mogłem ( ile mi się chciało ) poprawiłem, co i tak nie zmienia faktu że zestaw nadaje się tylko do "teatrzyku cieni" a nie do budowy repliki. Zresztą replika nigdy nie była moim celem....

Teraz to wygląda tak:

 

nn1_zps75004a5b.jpg

 

nn2_zpsc94be8b3.jpg

 

nn3_zps50dfff65.jpg

 

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.