Skocz do zawartości

Oeffag D III (153.117) Roden+Part, 1/72


Wojciech Butrycz

Rekomendowane odpowiedzi

Bodaj najwięcej Polaków z zaboru austriackiego służyło w c.k. kompanii myśliwskiej Flik 3/J. Byli to m.in. Stefan Stec, Franciszek Peter, Michał Solski i Stanisław Maria Tomicki von Tomice (czyli z Tomic, obecnie małopolskie, pomiędzy Skawiną a Oświęcimiem). Model tego ostatniego postanowiłem zbudować do swojej kolekcji Oeffagów, jako kolejny po modelu samolotu Coopera nr 5 z serii 253. Model przedstawia samolot na którym Tomicki zginął 31. 08. 1918 w walce z Camelami 45.Dywizjonu RAF. Samolot Tomickiego o nr 153.173, został zestrzelony z zaskoczenia przez M.R. Jamesa. Samolot spadł w okolicach Roccolo-Baghatini. Walka powietrzna, jaka wtedy się rozegrała była jedną z najsłynniejszych na froncie włoskim. Trudno powiedzieć, czy samolot Tomickiego miał wtedy wymalowaną biało-czerwoną szachownicę, której używał też Stefan Stec i zapewne inni lotnicy, niekoniecznie polskiego pochodzenia, ale żródła austriackie taką przedstawiają na samolocie 153.117.

Model postanowiłem wykonać trochę rozebrany, jakby do przeglądu - szkoda aby blaszki PART zniknęły pod plastykiem.

Najlepszym żródłem do wykonania wnętrza modelu jest u nas nieistniejący już, niestety, magazyn Model Hobby wydawany przez Mirage, a konkretnie jego numery 23 i 24.

 

v8ki.jpg

86mz.jpg

dnan.jpg

fp53.jpg

ivz7.jpg

fyur.jpg

py3l.jpg

xflz.jpg

9f6p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wygląda ten Oeffag! Kamuflaż wyszedł elegancko - możesz napisać pokrótce jak osiągnąłeś taki efekt? Detale kabiny i silnika też bardzo zacne. Dorobiłeś zbiornik oleju?

Jedyne do czego mógłbym się "przyczepić" to cieniowanie dolnych pow. skrzydeł ale to kwestia interpretacji a nie moim zdaniem żaden błąd. Zazwyczaj jak patrzysz na skrzydło od dołu żebra i dźwigary oraz inne elementy konstrukcji prześwitują na ciemno... tak jak pisałem to moja subiektywna uwaga.

Gratulacje świetnego modelu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xmald: efekt kamuflażu to po prostu jasna zieleń i ciemna zieleń naniesione strzępkiem gąbki na kolory płótna i sklejki oraz częsci metalowych (co widać na nosie modelu). Na zdjęciu spodu nie bardzo widać ciemnych imitacji konstrukcji pod niemalowanym płótnem, ale na załączonym zdjęciu widać, że były zrobione. Tasmy spodu postanowiłem wykonać jako nowe (były czasami wymieniane).

Jeszcze o kamuflażu: jest to tzw. Letni Liść, Jesienny Liść miał podobno jeszcze brązowe plamki.

 

rrcd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ponieważ życie płata figle i jest pełne niespodzianek, to również pogłębianie wiedzy historycznej w materii budowanych modeli, daje też czasami takie rezultaty. Przypadkowo, przygotowując artykuł dla znanego pisma historyczno-modelarskiego WINDSOCK Worldwide o moim Oeffagu D.III 153.173, odwiedziłem stronę www.fortyck.pl, która wykazała mi niezbicie jak bardzo się myliłem, zawierzając innym żródłom, w tym instrukcji i kalkomaniom modelu RODEN, umieszczając na burtach samolotu biało-czerwoną szachownicę! Otóż samolot Stanisława Marii Tomickiego von Tomice (między Skawiną a Oświęcimiem), nr fabryczny 153.173 posiadał czarną swastykę na białym pasie wokół kadłuba. Szachownicę posiadał wówczas najnowszy Oeffag D.III Stefana Steca o numerze 253.08. Widać to też dobrze na znanych zdjęciach z tego okresu. Poczytajcie sobie ten tekst pt. "ROZBITA ESKADRA", który był również zamieszczony w krakowskim Dzienniku Polskim w 2008 roku.Jest to tekst znanego w Krakowie naukowca zajmującego się budowlami i wojskowością z okresu austro-węgierskiego w Galicji, dr inż. Krzysztofa Wielgusa z Politechniki Krakowskiej.

Mnie pozostało przemalować swojego Oeffaga D.III i pokazać sprostowanie ze zdjęciami modelu po korekcie, co niniejszym czynię, oraz.... pójść na grób Stanisława Tomickiego na krakowskich Rakowicach, co uczynię przy najbliższej nadarzającej się okazji.

A co do figli płatanych przez życie, czyż dzisiaj nie jest ironią, że aby upamiętnić jednego z wielu Polaków z Galicji walczących w lotnictwie k.u.k., musiałem biało czerwoną szachownicę zastąpić swastyką, która w tym okresie znaczyła zupełnie co innego niż obecnie. Swoją drogą niezły przyczynek do dyskusji przetaczającej przez media, o ostatnio wydanym wyroku skazującym na grupę kiboli,w uzasadnieniu którego, napisano, że swastyka oznacza tylko starożytny, hinduski znak szczęścia (czy coś w tym stylu).

99ce088a34177c7dmed.jpg

5d88db827ae55431med.jpg

df1351d3dce06fafmed.jpg

4353ad9e10df5829med.jpg

9a52e19305ea7c28med.jpg

dd17a2aecbdefb9dmed.jpg

d201be7817e98cdbmed.jpg

3b5341cf6f65d987med.jpg

e31961f54d656274med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście historia twojego modelu zaskakująca, ale pomyśl ile jest miniatur, które mogą się poszczycić podobną? Moim zdaniem cała sprawa dodała twojemu modelowi uroku i jakiejś głębi i mimo iż zamiast szachownicy jest swastyka podoba mi się jeszcze bardziej. Świetny jest i tyle! Jeszcze raz gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji iż popełniłem ten sam błąd co Ty i czeka mnie podobna korekta chciałbym zapytać Cię o pochodzenie swastyk - czy jest to kalkomania czy malowałeś je od szablonu ?

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe zamieszanie z ta swastyką. Dobrze, ze to tylko swastyka, a nie jakaś bardziej wyszukana grafika, bo wtedy nie wiem co być zrobił ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o biały pas to zrobiony jest z białej kalkomanii, podobnie jak swastyka, którą wykonałem z czarnych pasków kalkomanii, a więc każda z dwóch swastyk zrobiona jest z 6-ciu kawałków.

A propos swastyk, to na płaskorzeżbie nagrobka Tomickiego na Rakowicach, znajdują się elementy swastyki, co powtarzam za dr. Wielgusem, ponieważ jeszcze nie odwiedziłem Rakowic - na razie za zimno i pewnie wszystko zasypane białym puchem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.