Skocz do zawartości

Schematy malowań lotnictwa polskiego.


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

... A jeśli były gwiazdy to co z tym fantem zrobili nasi

 

 

Kilka lat temu odkryto dobrze zachowane resztki polskiej "Airacobry" w piwnicach Politechniki Warszawskiej . Dzis sa one w Krakowie. Trzeba by sie zwrocic z zapytaniem do Muzeum to prawdopodobnie odpowiedza na to pytanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

... A jeśli były gwiazdy to co z tym fantem zrobili nasi

 

 

Kilka lat temu odkryto dobrze zachowane resztki polskiej "Airacobry" w piwnicach, bodajze Instytutu Badan Lotniczych. Nie pamietam juz dokladnie gdzie. Trzeba by sie zwrocic z zapytaniem do Muzeum Techniki, albo Muzeum Wojska Polskiego.

 

Polska , to ona była tylko dlatego ponieważ stała porzucona na lorze na bocznicy w Radomiu. Jej resztki walały sie w piwnicach politechniki .

Kobre Połynina wywieżli na Boernerowo i tam ulegała zagładzie. Podobno są z artefakty ,przyrzady przełaczniki ale nie skrzydła.

 

http://odkrywca.pl/aircobra-z-uczelni-warszawskiej,681233.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To znowu ja, Jarząbek. I znowu pytanie z nie mojego podwórka, czyli II WŚ.

 

D520rzut.jpg

źródło: pwm.org.pl

 

Czy są jakieś zdjęcia, rysunki, schematy malowania D.520 używanych przez polskich pilotów w 1940 we Francji? I czy na D.520 były malowane na kadłubach szachownice? O ile do MS 406 czy Potezów 63.11 materiały znaleźć można dość łatwo o tyle w przypadku tej konstrukcji temat nie jest już taki prosty do przejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

D520rzut.jpg

źródło: pwm.org.pl

 

Czy są jakieś zdjęcia, rysunki, schematy malowania D.520 używanych przez polskich pilotów w 1940 we Francji? I czy na D.520 były malowane na kadłubach szachownice? O ile do MS 406 czy Potezów 63.11 materiały znaleźć można dość łatwo o tyle w przypadku tej konstrukcji temat nie jest już taki prosty do przejścia.

 

Ta D.520 majora Mumlera z rysunku jest dobrze obfotografowany.

Dlaczego miałyby być szachownice na D.520 we francuskich jednostkach?

Na jedynych D.520 w GC II/7 latał klucz nr 6 Eskadry Montpellier - 7 pilotów ( m.in. ppor. Wacław Król).

Polska jednostka była tylko jedna, GC 1/145.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szachownice pytam, bo na Moranach i Potezach były - na zasadzie analogii (nie, że się upieram, bo się nie upieram). Nie ukrywam, że o współczesnym lotnictwie polskim wiem nieco więcej niż o dawnych dziejach to dopytuję o co się tylko da, żeby przy wykonywaniu modeli historycznych nie popełniać żadnych merytorycznych błędów. A że pasjonatów historii wśród modelarzy niemało to i nie strach zadawać pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na ten temat dwie książki ze Stratusa, w tym specjalny numer Polskich Skrzydeł. Szachownic nie było na nich.

 

Tak do końca definitywnego stwierdzenia bym nie użył - bo czy wszystkie samoloty używane we Francji mają udokumentowanie fotograficzne ???

Jak na razie tylko tak możemy snuć przypuszczenia a jak było rzeczywiście ???

 

Odnośnie postu Jarka - no cóż zgodnie z prawdą historyczną mieliśmy aż 4 dywizjony myśliwskie.

1/145 "Warszawski" w pełni wyposażony biorący udział w bojach,

2/ 8 " Krakowsko-Poznański" - 1 eskadra w działaniach bojowych - podzielona na klucze w jednostkach francuskich - 2 eskadra w oczekiwaniu na sprzęt,

3/ ?

4/ ?

obie jednostki w trakcie szkolenia oraz oczekujące na dostawę sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Godełka i rozmieszczenie są w porządku. Szachownica z lewej strony też, z prawej fotki nie znalazłem.

Na spodzie szachownice oczywiście pokręcone.

Malowanie drezdeńskie tego samolotu znajdziesz rozrysowane w ModelFanie 1/2004.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Jeszcze dalej w temacie MiG-23MF. Ktoś z Was ma może dostęp do zdjęć, z których można by zidentyfikować kolory z czasu służby nb 456? Na http://www.lotnictwo.net.pl, z resztą nie tylko tam, są głównie zdjęcia z Wielochowa k. Słupska na których kolory są już mocno wyblakłe.

 

mig_23_456.jpg

 

http://picasaweb.google.com/108543813793389196736/MiG23_456_Wielichowo?gsessionid=t0VIrbmyBABRL471YDROsg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

To znowu ja, Jarząbek. Dwa pytania mam.

 

medium.jpg?uq=0001

http://www.netairspace.com/photos/3713/Polish_Air_Force/Sukhoi_Su-22M4/EPMB_Malbork/photo_23465/

 

Ma ktoś zdjęcie 3713 od góry? Z tego konkretnie okresu, ze wszystkimi godłami i zamalowanymi szachownicami kadłubowymi. Z burt to on jest dość dobrze obfotografowany, ale co się z kamuflażem dzieje na górnych powierzchniach to wielce tajemnica.

 

0673494.jpg

http://www.airliners.net/photo/Poland---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-21F-13/0673494/L/

 

I odnośnie jedynego kamuflażowego MiG-21F-13. Jaki kolor wnęk podwozia? Golenie wyglądają na jasnoszare i pewnie tak by wypadało całość pomalować, ale wolę się upewnić. Model chcę wykonać w malowaniu z czasów WAT, bez tych czerwonych podmalówek na pylonach i stożku wlotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym sęk, że w warsztacie Roberta foty poznikały. Generalnie mam podejrzenie, patrząc po kolorze goleni, że śmiało można malować na szaro jak w Limach, ale wolałbym na to jakiś kwit.

 

Dzięki Panowie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Znalazłem takie zdjęcie, podpisane jako Jak-1b i żadnego dodatkowego info na jego temat. Ktoś wie coś więcej na temat Jaków-1 z szachownicami? Do tej pory myślałem, że latały tylko z gwiazdami i małymi szachownicami w przodzie kadłuba a opcja malowania w całkowicie polskich oznaczeniach jest bardzo kusząca. Patrząc po rozkładach plam kamuflażu na górze malowanie w dwóch odcieniach szarości. Chociaż na tak starym, wysłużonym zdjęciu zdaje się, że na górze są trzy kolory, ale takiego schematu malowań na Jakach nie było.

 

Jak-1_Polska_zpsozedr0pn.jpg

 

Malowanie, jak rozumiem, już powojenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bo to nie jest Yak-1b, ale Yak-9D w poradzieckim camo. Pod szachownicą widoczna dodatkowa kanciasta plama, zasłaniająca gwiazdę.

4 egz. Jak-9D 1 PLM otrzymał pod koniec 1944 r, ostatnie 2 spisano ze stanu w dniu 24.09.1946 r.

Ale faktycznie, wydaje się iż na foto część jaśniejsza kamuflażu, przechodzi w jakiś 3 dodatkowy b. jasny odcień.....(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bo to nie jest Yak-1b, ale Yak-9D w poradzieckim camo...

Rzeczywiście dopiero teraz zwróciłem uwagę na osłony podwozia.

 

Jest w ogóle szansa na pomalowanie Jaka-1 bez udziału czerwonej gwiazdy? Najprościej znaleźć informacje nt. 1PLM "Warszawa" z końca wojny ale takie malowanie mnie nie interesuje specjalnie. Z drugiej strony jest w internecie takie foto:

 

b74c250e345f.jpg

 

Które mnie osobiście bardzo cieszy, bo można wykonać model z samymi szachownicami. Dodatkowo datowane jest na 1943 rok, więc jak to było z tymi oznaczeniami?

 

Następna rzecz - większość czarno-białych zdjęć identyfikowanych jest jako dwukolorowy, szary kamuflaż na górnych powierzchniach, ale są i takie rysunki:

 

29_2.jpg

 

Więc temat zaczyna się komplikować. Czy jest możliwe (prawdopodobne) do wykonania malowanie w brązowo-zielonym kamuflażu z szachownicami w trzech miejscach na kadłubie i usterzeniu?

 

ps. a z tym nierównomiernym wypłowieniu na tym Jaku-9 to dość prawdopodobna interpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo datowane jest na 1943 rok, więc jak to było z tymi oznaczeniami?

 

A kolega nie zauważył, że ten 43 rok odnosił się do chyba UT-2 ze zdjęcia powyżej? A zdjęcie Jak-a z szachownicami podpisano wyraźnie: "Porucznik Kozak w skórzanej kurtce i mechanicy samolotu."

 

Brązowo-zielone kamuflaże na Jak-1 i Jak-9 w LWP to pokutują w starych opracowaniach i ich kopiach, nasze Jak-i były szaro-szare i póki co nie ma innych opcji.

 

Szachownice zastąpiły gwiazdy w lipcu 45 roku i raczej są małe szanse na znalezienie wojennego Jak-a bez gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brązowo-zielone kamuflaże na Jak-1 i Jak-9 w LWP to pokutują w starych opracowaniach i ich kopiach, nasze Jak-i były szaro-szare i póki co nie ma innych opcji.

 

To mi wystarczy ;)

 

Szachownice zastąpiły gwiazdy w lipcu 45 roku i raczej są małe szanse na znalezienie wojennego Jak-a bez gwiazd.

Nie upieram się przy wojennym malowaniu. Upieram się przy takim bez krasnej zwiezdy ;)

 

Czyli podsumowując, Model choćby takiej "12" z zamalowanymi gwiazdami i naniesionymi w ich miejsce szachownicami w okresie zaraz po wojnie jest jak najbardziej prawdopodobny i nie będzie wielkiego przerostu fiction nad science.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi akurat o 12 to chyba została stracona w walkach na Wale Pomorskim, ale głowy za to nie dam

Maszyna jest ciekawa ze względu na nietypowy chwyt powietrza u nasady lewego skrzydła.

 

O ile pamiętam któraś z maszyn z napisem fundacyjnym przetrwała wojnę (choć już bez napisu)

Większość samolotów, które przetrwały w 1 PLM do końca wojny pochodziło z pierwszych dostaw w Grigoriewskoje i Gostomlu, ale wg. Morgały do końca czerwca zostały przekazane na remont do Dęblina, czyli mogły nie doczekać do rozkazu o zamalowaniu gwiazd szachownicami. Jesienią '45ego Pułk miał jednak znowu kilka Jak-1, więc powinny być już z szachownicami.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b74c250e345f.jpg

Które mnie osobiście bardzo cieszy, bo można wykonać model z samymi szachownicami. Dodatkowo datowane jest na 1943 rok, więc jak to było z tymi oznaczeniami?

W Mon. Lot. nr.46 "Jak-1 Jak-3" (str. 42) powyższe zdjęcie opisano:

Pilot podporucznik Jerzy Kozak i mechanicy z 1 plm tuż po zakończeniu działań wojennych, lato 1945 roku

Kamuflaż szary wprowadzano od lata '43, więc raczej inna kolorystyka nie jest możliwa (tamże str. 42).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.