Skocz do zawartości

Rafale M (F.2) // Revell // 1:48


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko częściowo.

Raz, że nie mam zdjęć na których widać dokładnie te panele, a jedynie ich fragmenty.

Dwa, że to co zrobił Revell gdzieś tak w 80% nie zgadza się z tym co widać na tych zdjęciach.

Tak więc jest to głównie moja wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 432
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Prace nad dokończeniem kabiny zostały wstrzymane do momentu wyżarzenia pasów, zająłem się więc kadłubem.

Rafale w wydaniu Revella ma bardzo ładnie wykonany ten element modelu, jednak kilka rzeczy można w nim poprawić.

Zakupiłem blaszkę Eduarda głównie dla pasów do fotela, jednak okazało się, że jest tam także kilka bardzo przydatnych drobiazgów do wykorzystania w trakcie budowy.

Na tym wczesnym etapie montażu warto popracować nad kratkami wywietrzników.

W plastiku wyglądają one tak:

 

008.jpg

 

Nie wygląda to źle, jednak przydałaby się prawdziwa kratka.

Eduard oferuje coś takiego:

 

009.jpg

 

Początkowo miałem po prostu tę kratkę przykleić nad tym wgłębieniem, jednak pomyślałem że warto spróbować "wprasować" ją na równo z powierzchnią poszycia.

W oryginale wygląda to tak:

 

rafale_m_enol_038_of_108.jpg

 

Jak widać kratka minimalnie wystaje ponad powierzchnię kadłuba (a może to po prostu złudzenie optyczne), założyłem więc że po prostu jest ona wpasowana na równo.

Z lekkim drżeniem serca wyciąłem zestawową "kratkę", wyskrobałem nożykiem nieco większy otwór, wkleiłem blaszkę i zaszpachlowałem wszelkie szpary, na szczęście minimalne.

Wyszło tak jak poniżej, niestety w trakcie zdejmowania maski, uszkodziłem kratkę pęsetą...

 

010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad dokończeniem kabiny zostały wstrzymane do momentu wyżarzenia pasów, ]

Nie musisz czekać z wyżarzaniem na lutownicę, z powodzeniem da się to zrobić zapalniczką. Dokładnie tak potraktowałem "pancerną" blachę z dragonowskiego Fireflya którego robiłem parę lat temu. Eduardowskie blachy są znacznie bardziej miękkie i w zasadzie ten zabieg nie jest potrzebny. Jeśli jednak zdecydujesz się zaryzykować to nie trzymaj ich za długo w płomieniu bo się pokruszą przy kształtowaniu.

Co do modelu to bacznie podpatruję, sam nosiłem się z zamiarem kupna tego zestawu. Może zrobisz wyjątek i model zbudujesz w konfiguracji "lotnej"? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie, potrzebuję dobrych zdjęć wnęk podwozia w Rafale.

Ale takich, na których widać co tam jest w środku.

W sieci nie brakuje zdjęć robionych w okolicach goleni, ale tam widać tylko niewielkie fragmenty wnęk.

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę to tam mało co będzie widać bo wszystkie pokrywy oprócz tych gdzie jest mocowanie goleni są pozamykane. Kiedyś z ciekawości też szukałem zdjęć bo też mam Rafale ale nic nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na szczęście tam prawie nic nie widać, ale jednak coś widać i chciałbym tam zrobić jakąś waloryzację.

Do tej pory udało mi się znaleźć takie zdjęcia, choć nie jestem na 100% pewien czy to z Rafale:

 

Główne podwozie:

 

RAFALE_lgt_train_pal_g_DSC_0072.jpg

 

Przednie podwozie:

 

RAFALE_logt_train_avt_DSC_0069.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo czy orientujesz sie czy Rafale B i Rafale M sa malowane tym samym kolorem? Jesli tak to mozesz mi podac ew FSa tego koloru? Bo mam Rafale B Revella i zamierzam go wreszcie odgrzebac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, ale nie wiem.

Na zdjęciach (np. na Primeportalu) odcienie szarości w przypadku C i M wyglądają bardzo podobnie.

Można więc zaryzykować że kolory są takie same, ale nie jestem tego pewien na 100%.

Co do koloru FS, to z tym też jest problem, bo Francuzi zdaje się nie pomalowali tych maszyn według Federal Standardu.

Rozmawiałem o tym z paroma osobami na BritModellerze i wyszło na to, że najbliższy oryginałowi będzie chyba kolor C317, choć moim zdaniem Rafale bardziej wpada w błękit.

Tak więc nie wiem czy nie będę go mieszał np. z C308 - jeszcze się nie zdecydowałem.

Tak w ogóle to według instrukcji Revella, ten kolor kadłuba to FS36231, czyli w przeliczeniu na Gunze będzie to także 317.

Żeby było ciekawiej, w poprzedniej instrukcji Revella (do tego oryginalnego Rafale którego wypuścili kilkanaście lat temu) rekomendowany kolor to był C308 (ciemniejszy i nieco wpadający w błękit szary), podobnie w instrukcji ma Hobby Boss.

I podobnie ma np. Model Alliance w instrukcji do swoich kalkomanii dla Rafale.

Tak więc w praktyce jak sądzę, nie należy się zastanawiać czy M i C mają ten sam kolor (bo raczej chyba mają), tylko jaki ten kolor ma być.

C317 to rozsądna propozycja, jednak ze zdjęć wydaje mi się, że kolor C308 jest bardziej podobny.

Trzeba to przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle czekam na dostawę lutownicy, żeby wypalić pasy i skończyć kabinę, wziąłem się więc za kolejny etap pracy, czyli wnęki podwozia.

Na początek - wnęka głównego podwozia.

Największym problemem z tym samolotem jest to, że brakuje do niego dobrej dokumentacji zdjęciowej jeśli chodzi o szczegóły.

Jednym z takich szczegółów są właśnie wnęki głównego podwozia.

Udało mi się znaleźć dość marnej jakości jedno zdjęcie takiej wnęki, na którym bazowałem robiąc model.

 

podwozie01_lewe.jpg

 

To co zrobił Revell nie ma wiele wspólnego z oryginałem, postanowiłem więc w miarę możliwości wzbogacić tę przestrzeń, na szczęście wnęki w modelu przedstawiają tylko niewielki wycinek oryginalnych wnęk (sekcja z golenią podwozia i białym zbiornikiem hydraulicznym), tak więc pracy nie było dużo, choć malowanie w takich ograniczonych przestrzeniach nie było proste.

To co udało mi się zrobić:

 

011.jpg

 

W sumie to i tak nie miało dużego znaczenia, bo Rafale po wylądowaniu ma prawie całkowicie zamknięte te wnęki, więc w finale wygląda to tak:

 

012.jpg

 

Po pomalowaniu i pobrudzeniu:

 

013.jpg

 

A w samym kadłubie wyglądać będzie to tak:

 

014.jpg

 

Część kabli leżących na podłodze wnęki będzie podłączona do goleni, która i tak zasłoni ten niewielki prześwit w kadłubie.

W sumie robota prawie na darmo.

 

Trochę więcej będę mógł zdziałać w komorze przedniej goleni, ale tam dla odmiany jest jeszcze większa ciasnota.

Szału nie będzie, ale zrobię co tylko się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo widze że praca wre...a ja popodglądam bo w poczekalni dwumiejscowy Revell'owski Rafale...bedę wiedział czego sie spodziewać ...wracając do tych wnęk podwozia to rzeczywiście zdjęć jak na lekarstwo...ale skoro na postoju są tak "ciasno" pozamykane to bym sie w sumie specjalnie tym nie przejmował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak coś tam zawsze widać, choćby tylko te kable.

Tak po prawdzie to udało mi się chyba wszystkie elementy tej wnęki odtworzyć, które widać przy goleni.

Dojdą jeszcze kable idące po goleni do środka i to też zrobię.

 

Nie zapomnij pocienić ścianek tych "wloto-wylotów" poniżej wnęk podwozia.

 

Kierowniku, postaram się, choć na razie nie wiem czym takie maleństwa skrobać żeby wyszło na równo, ale będziemy improwizować.

W najgorszym wypadku zetnę i wstawię kawałki poli 0,13, który idzie już do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejenie krawędzi z blaszki w tych wlocikach byłoby chyba najprostszym rozwiazaniem..i jest pewność że bedzie tej samej średnicy w każdym miejscu...z tym dopiłowaniem plastiku do cienkiego..czasem można się zajechać ...i przepiłować

 

rafale_b_tlp_091_of_144_zpsdecbfe9c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcieńszą blaszkę jaką mam w domu to 0,1 mm, więc dość gruba.

Nie wiem do końca jak należałoby ją wkleić, żeby wyglądała dobrze w tych otworach.

Tak czy inaczej trochę pianką ścierną, trochę nożykiem udało mi się pocienić te krawędzie, z bliska nie wygląda może idealnie, ale lepiej chyba już nie potrafię.

 

015.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej z tymi wlocikami ja bym po kawałku podciął z dwóch stron i po doklejał kołnierze "krawędzie" z blaszki potem doszpachlowal do reszty..ale jak sie obawiasz tego typu zabiegów...to bym zostawił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam miedzianą blaszkę 0,1 mm, ale ona jest dla mnie trudna w równym cięciu - robiłem to nożykiem Olfy i krawędź takiej blaszki robi się po wszystkim lekko postrzępiona.

Do tego jest mimo wszystko zbyt twarda żeby ją wyprofilować idealnie do kształtu tych wlotów powietrza.

Chyba jednak zostawię je takie jakie są, bo z blaszką mogłoby mi wyjść gorzej.

Zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykły cieniutki pasek blaszki.

Nie wiem, spróbuję, choć nie sądzę żeby udało mi się go tak idealnie dopasować i powyginać.

Pomyślimy.

 

Tymczasem dotarły do mnie zamówione od znajomego z Holandii kalkomanie Zotz.

Poniżej przedstawiam ten zestaw i dla porównania zestaw Revella.

Mam teraz zgryz które użyć, ale wydaje mi się że zestaw Revella jest po prostu lepszy, na pewno ma więcej kalkomanii, więcej detali.

Najprawdopodobniej więc użyję obu zestawów, wybierając z nich te kalkomanie które lepiej będą wyglądać, ewentualnie te których nie ma na drugim zestawie.

 

Revell:

 

019.jpg

 

Zotz:

 

020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wloto-wyloty" wyglądają już super. Ja bym się z nimi bardziej nie cackał ,-)) A jeśli już, to podkleił bym coś od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.