Skocz do zawartości

T-62A 1:35 - Tamiya


Solaris7813

Rekomendowane odpowiedzi

1) Przed kolorem bazowym będę chciał pomalować model kolorem XF-64, żeby później trochę pozdzierać. Mam malować cały model na brązowo, czy tylko te miejsca w których będę zdzierał (kraty, zbiorniki, błotniki, beczki)?

2) Na jaki kolor pomalować plandekę? Vallejo 096 się nada?

3) Czym załatać ubytek w beczce, o którym piałem wcześniej? Szpachlówką, czy może klejem CA?

4) Jaki kolor będzie najlepszy do namalowania żółtych plam? Wydaje mi się, że XF-4 może być odpowiedni, ale jak Wy byście zrobili?

5) Jak pomalować liny? Całe na zielono, czy może końcówki na zielono, a środek na kolor stali? Na zdjęciach widziałem pomalowane i tak, i tak.

 

1) Malujesz aerografem więc o grubość farby się nie martw, możesz malować cały.

2) Dowolny kolor, plandeka to plandeka. Może być w kolorze z Żuka, jak i wojskowego Stara

3) Szpachlówka może odpaść, spróbuj jakiś wolnoschnący klej CA wymieszaj z jakimś wypełniaczem (słyszałem o użyciu talku)

4) Kolory to tylko i wyłącznie Twoja decyzja, możesz go pomalować nawet na różowo

5) Zazwyczaj kolor na linach szybko znika, uszy pomaluj a resztę na kolor ciemnej stali. Oczywiście, to też Twoja decyzja

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 252
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tylko z tym zdzieraniem farby to moze byc ....., duzo bezpieczniej, zamiast zdzierac farbe, jest po pomalowaniu pomeczyc sie z malym pedzelkiem, czasochlonne ale bezpieczne wykonanie obic gwarantowane.

ps a co do samego modelu to juz zaczyna dobrze wygladac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tym zdzieraniem farby to moze byc ....., duzo bezpieczniej, zamiast zdzierac farbe, jest po pomalowaniu pomeczyc sie z malym pedzelkiem, czasochlonne ale bezpieczne wykonanie obic gwarantowane.

ps a co do samego modelu to juz zaczyna dobrze wygladac

 

Wbrew pozorom, wydaje mi się, że łatwiej wykonać komuś bez doświadczenia obdrapania lakierem do włosów niż pędzelkiem. Osobiście po prostu połączyłbym obie techniki. Jak się nie uda, to zawsze można model umyć.

 

Co do odcienia żółtego, to ja bym szedł w kolor, który Ci podpowiedziałem w pw. Jeśli wolisz ten, to spoko, ale nie zapomnij go rozjaśnić białym - jak później będziesz washował, filtrował etc. to kolory mocno ściemnieją i ten yellow green może Ci się z podstawowym zielonym zlać w kamo zielono-zielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Co do tego zoltego, to jeszcze troche pokombinuje, ale ten XF-4 wydaje mi się troche bardziej bliższy oryginałowi. Czy akryle Tamiyi mozna mieszac z Vallejo Air?

Jeszcze jedno - jako ten "drugi podklad' mam dawac tylko XF-64, czy cos do niego dodac?

Pozdrawiam, i przepraszam za brak polskich znakow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegrzebałem magazyn z farbami, i akurat mam ten XF-55, więc może jutro uda mi się pomalować. Zadam jeszcze dosyć głupie pytanie, w jaki sposób przelewacie farby Tamiyi do aerografu? Po prostu lejecie prosto ze słoiczka? Jak ja tak próbowałem, to wszystko mi się rozlewało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak mnie nie przebijesz, kiedy w lokalnym sklepie (gdzie mnie wszyscy znają) poprosiłem "setka najtańszej wódki jaką macie".

Mina Pani za kasą i inszych klientów bezcenna. A ja tego do rozcieńczania farby potrzebowałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, takie to już nasze hobby jest.

Pomalowalem model mieszanką kolorów Tamki (XF-64 z domieszka XF-2 oraz XF-55):

IMGP4113.jpg

 

IMGP4116.jpg

 

IMGP4117.jpg

Napiszcie, czy się Wam podoba

 

Aha, to nie jest jeszcze koniec "podkładowania". Będę chciał położyć XF-16 na błotniki, zasobnik wieżowy, i tą płytę silnikową. Gdzieś jeszcze?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nałożyłem aluminium:

czo%2525C5%252582g.jpg

 

czo%2525C5%252582g2.jpg

Następnie będzie Sidolux, lakier do włosów, zielony (chyba XF-62 + XF-2) i zdzieranie. Mogę już to zrobić, czy coś jeszcze poprawić? Proszę o jakieś opinie.

 

A tak na marginesie, to udało mi się załatać beczkę, użyłem do tego dwuskładnikowego kleju epoksydowego:

beczka.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model dostał Sidolux, potem lakier do włosów, i zielony (XF-61+XF-2):

IMGP4334.JPG

 

IMGP4335.JPG

Potem zacząłem robić odpryski, i trochę pozdzierałem z kraty silnikowej (potem to poprawię jakimś rdzawym pigmentem):

IMGP4336.JPG

Zrobiłem również koła. Nie chciałem malować bandaży pędzlem, bo nie potrafię ładnie nim malować. Kupiłem maski, chciałem zobaczyć jak to działa, bo nigdy czegoś takiego nie używałem. Roboty z równym naklejaniem tych nalepek było mnóstwo, ale chyba efekt nie jest najgorszy:

IMGP4338.JPG

Z reszty kół jeszcze tych masek nie odklejałem, bo będę malował na żółto.

IMGP4337.JPG

Jeżeli ktoś tu jeszcze zagląda, to niech coś napisze, cokolwiek, bo mam wrażenie że przemawiam do pustej sali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robiłem na dworze, przy całkowitym zachmurzeniu. Kolor jest taki, jak na środkowej fotce, na 2 pierwszych wyszedł zbyt ciemno. Mogę zrobić jeszcze raz, ale poczekam aż wyjdzie słońce.

A co do rozjaśnień, to jednak wolę bez, poza tym jeszcze będą żółte plamy, które by to zakryły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze parę zdjęć, i tym razem kolor wyszedł ok, czyli taki jak jest naprawdę.

Zacząłem też robić odpryski/obicia. Myślę, że nie wyszły tak źle:

IMGP4341.JPG

 

IMGP4342.JPG

Dokończyłem też kraty, wtarłem w nie trochę czarnego pigmentu. Oprócz tego pozdzierałem trochę zieloną farbę, i według mnie wygląda to okropnie:

IMGP4343.JPG

Natomiast to czarne coś, to pigment, którego trochę mi spadło z pędzla. Odruchowo to zdmuchnąłem, i strąciłem pędzlem. Cholerstwo to jednak strasznie brudzi, i powstało to, co widać

Zakryję to wszystko jakimś rdzawym pigmentem, i trochę chociaż zamaluję plamami. Chyba jeszcze da się to uratować...

Wracając do rdzawego pigmentu, nie posiadam takiego, więc będę musiał kupić. Tutaj pytanie - który konkretny wybrać? Jest ich bardzo dużo.

http://www.mojehobby.pl/products/Old-Rust-3692351.html

http://www.mojehobby.pl/products/LIGH-RUST.html

http://www.mojehobby.pl/products/Dark-rust-7879230.html

http://www.mojehobby.pl/products/Ocre-rust.html

To oczywiście nie wszystkie.

 

A tak na marginesie, to zrobiłem gąski (XF-84 i metalizer MM):

IMGP4344.JPG

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pigmentem chciałem potraktować tylko te kraty, aby już je skończyć i potem zamaskować (przed malowaniem żółtym). Gdy to robiłem, to usyfiłem wszystko naokoło. Kurzenie całego czołgu będzie oczywiście na samym końcu.

Tomek, te pastele, to się później ściera, i używa jak pigmentów, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeciwu brak, więc zostawiłem (przy kratach jeszcze będę pracował):

IMGP4766.JPG

 

IMGP4770.JPG

Pomalowałem również beczkę (pierw biały, potem czerwony). Niestety, pod taśmę dostało się trochę farby, i wygląda to słabo

IMGP4771.JPG

Postaram się trochę zeszlifować ten czerwony, oraz zakryć brudzeniem, ale jeśli się nie uda, to zmyję, i pomaluję od nowa.

 

Teraz będę musiał nałożyć na model Sido, potem lakier do włosów, i żółty.

Jeszcze odnośnie lakieru do włosów, kupiłem jakiś w spreju, ale w sklepie widziałem też taki w butelce. O taki:

spray-lakier-do-wlosow-120-ml_f_m.jpg

Myślicie, że mógłbym to wlać do aerografu? Nie zatkałby się?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z namalowaniem plam. Używam jakiejś Piwaty, która zbyt precyzyjna nie jest. Zastanawiam się, czy będę musiał całość maskować, czy namalować plamy odręcznie. Zrobiłem test:

IMGP5033.JPG

Odkurz jest, nie bardzo duży, ale jest (choć też aparat trochę to spotęgował). Myślę, że mógłbym spróbować namalować to odręcznie (nigdy czegoś takiego aerografem nie robiłem), a lakier, wash i inne brudy jeszcze trochę by ten odkurz przytłumiły. Jednak jakie jest Wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.