Skocz do zawartości

"Białe żagle, szmaragdowa toń" - Golden Hind 1/85


lesio-69

Rekomendowane odpowiedzi

Na renderach tam znowu jest dziura jaku Hellera...

Nie szpachluj tych otworów, podklej tylko polistryren, będzie jako ściana kabiny za balustradą Wilk syty i owca cała

 

Ale rozumiem, ze polistyren maluję w kolorze drewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Odnośnie kotwienia dział do pokładu, kiedyś byłem czytelnikiem "Modelarza" i tam był cykl artykułów o artylerii okrętowej i z tego co pamiętam była mowa o dwóch typach mocowania, pierwszy francuski z linami opasującymi dół lufy razem z tą kulą na końcu, drugi angielski mocowany do szekli w lawecie. Nikt w zasadzie nie wie jak wyglądała "Łania" podobnie jak "Mayflower" czy nasz "Smok" ale jakieś ogólne zasady konstruowania żaglowców były chyba stałe , proponowałbym obejrzeć plany zładu "Vasy" jedynego zachowanego galeonu z epoki. Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kotwienia dział do pokładu, kiedyś byłem czytelnikiem "Modelarza" i tam był cykl artykułów o artylerii okrętowej i z tego co pamiętam była mowa o dwóch typach mocowania, pierwszy francuski z linami opasującymi dół lufy razem z tą kulą na końcu, drugi angielski mocowany do szekli w lawecie. Nikt w zasadzie nie wie jak wyglądała "Łania" podobnie jak "Mayflower" czy nasz "Smok" ale jakieś ogólne zasady konstruowania żaglowców były chyba stałe , proponowałbym obejrzeć plany zładu "Vasy" jedynego zachowanego galeonu z epoki. Pozdrawiam M1A1(HA)

 

Tak wyglądało mocowanie dział na galeonie "Vasa".

 

EUwy4nS.jpg

 

 

więc moje jest bardzo podobne. Przy 4 mniejszych działach tali z bloczkami na pewno nie będzie. Nie mam tak małych bloczków.

 

Pomalowałem dół kadłuba na biało. Zastanawiam się, czy zostawić go w wersji "de lux" czyli czysty biały, czy tez położyć jakiś wash. Wiem, że powinien być trochę "przybrudzony", ponieważ był zabezpieczony przed działaniem wody, pleśni, skorupiaków itp.

 

zZHBNMq.jpg

 

ieQbvOh.jpg

 

ClAwA81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przybrudź go trochę - jak masz to szare ewentualnie czarne pastele. Ewentualnie możesz psiknąć lekko złamanym białym żeby zróżnicować to trochę.

Bloczki zawsze możesz zrobić sam w wersji nieco oszukanej np. z cienkiego forniru. Kibicuję bo modele robisz znakomite!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xmald ma rację, nie zostawiaj tego tak czysto białego. Smoła z siarką dawała kolor brudno szaro-żółtawy, popróbuj brudzenia pastelami lub olejami w tych odcieniach.

Otaklowanie dział trochę takie Sci-fi ale pewnie nie masz już sił ani ochoty żeby to zmieniać? Poza tym świetny i inspirujący warsztat, szczególnie podoba mi się malowanie kadłuba powyżej linii wodnej i pokłady, aż zachciało mi się wyciągnąć z pudła napoczętego Mayflower'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przybrudź go trochę - jak masz to szare ewentualnie czarne pastele. Ewentualnie możesz psiknąć lekko złamanym białym żeby zróżnicować to trochę.

Bloczki zawsze możesz zrobić sam w wersji nieco oszukanej np. z cienkiego forniru. Kibicuję bo modele robisz znakomite!

 

O pastelach to przyznaję się bez bicia nie pomyślałem. Xmald dzieki za dobre słowo. Twoje "szmatopłaty" też są rewelacyjne. "Szmatopłaty" zawsze mi się podobały i pewnie gdyby nie żaglowce to byłyby na warsztacie

 

xmald ma rację, nie zostawiaj tego tak czysto białego. Smoła z siarką dawała kolor brudno szaro-żółtawy, popróbuj brudzenia pastelami lub olejami w tych odcieniach.

Otaklowanie dział trochę takie Sci-fi ale pewnie nie masz już sił ani ochoty żeby to zmieniać? Poza tym świetny i inspirujący warsztat, szczególnie podoba mi się malowanie kadłuba powyżej linii wodnej i pokłady, aż zachciało mi się wyciągnąć z pudła napoczętego Mayflower'a.

 

Jak masz propozycję odnośnie otaklowania dział, to chętnie wysłucham. Wzoruję się jeszcze na takich rysunkach:

 

0ypdYLu.jpg

 

Niestety tych tylnych odciągów w przypadku dział na głównym pokładzie nie ma za bardzo jak zrobić. Lawety dział znajdują bardzo blisko gretingu i nie ma za bardzo miejsca na wykonanie odciągów z tyłu.

Wyciągaj Mayflower'a, bo widzę, że dużo warsztatów z żaglowcami "zamiera"

 

Po skończeniu Golden Hinda (prędzej, czy poźniej ) wrzucam na warsztat następny z mojej kolekcji żaglowców:

 

FnCXQvs.jpg

 

S1OvMA1.jpg

 

SlmqbSy.jpg

 

hTewF2P.jpg

 

4Fh9cpJ.jpg

 

Z7CVfoh.jpg

 

o81WxID.jpg

 

44Pt9BW.jpg

 

8BPdVvn.jpg

 

 

Mam przynajmniej 2-óch faworytów, ale to końca nie wiem jeszcze który wygra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat drugi od góry po lewej jest dobry, tylko ta lina oznaczona jako breeching nie przechodzi przez tylną część działa (to dopiero w XVIIIw.) tylko przez specjalne pierścienie w lawecie.

 

Też jestem ciekaw Vasy bo tego modelu nie mam. A może z grubej rury: Soleil Royal albo Victory ew. Constitution ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź HMS Victory. Miałem go kiedyś ale się pozbyłem. Przerastał moje możliwości a jeszcze nigdy ie robiłem żaglowca. Szkoda było popsuć model. Ale chętnie zobaczę jak go ktoś tworzy, szczególnie z takimi umiejętnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz kur......

Błagam, zacznij od "Vasy"!!! Od dawna jestem ciekaw tego modelu

 

Vasa jest w czwórce modeli, z których coś wybiorę. Forest zdajesz sobie sprawę z malowania, które by mnie przy niej czekało? Pomalowanie rufy, a zwłaszcza lustra trochę mnie przeraża. Na minus są też skopane gretingi. Żaden nie jest "dziurawy". Nie spotkałem w necie żadnej relacji, aby ktoś próbował coś z tym zrobić. Po prostu otwory są zbyt małe i wszyscy "oszukują" odpowiednim malowaniem. Na plus - mam Plany Modelarskie, a więc olinowanie jest rozrysowane bardzo dobrze.

 

Pozostałe to:

 

1.Amerigo Vespucci - wykonany ze sklarowanymi żaglami, aby bardziej uwidocznić olinowanie. Mam bardzo dużo zdjęć tego żaglowca, ale gorzej z planami.

2. Soleil Royal - klasa sama w sobie. Potrzebuję dobre schematy do olinowania francuskiego, które różni się od angielskiego. Olinowanie to dobrze opisał i rozrysował Jean Boudriot w książce "The Seventy-Four Gun Ship". Brakuje mi tomu 4-ego. Ta książka to taki odpowiednik "Rigging Period Ship models" Lennartha Petersaona, która opisuje olinowanie okrętów angielskich

3. USS Constitution - mam literaturę, nawet w miarę rozrysowane plany olinowania.

 

Mój faworyt to na razie Amerigo Vespucci. Nie ma zbyt dużo malowania "drewna" i nie ma jufersów, tylko naciągi want w formie śrub rzymskich.

 

DQ2MTLe.jpg

 

8OvB3J8.jpg

 

OL9pnab.jpg

 

gPowjMW.jpg

 

Ps. Jak pisałem posta, to wiedzę, że pojawiło się parę odpowiedzi. "Vasa" prowadzi, więc może na nią się skuszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ciekawym urozmaiceniem do tego co już masz był by USS Constistution albo Amerigo Vespucci.

Co prawda HMS Victory jest bardzo popularny, ale ciakawy jestem jak ten model wykonał Heller. Skala też duża więc model będzie gigantyczny Masz ciężki wybór - współczuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Żeby się przyjemnie wyplatało, kilka zdjęć repliki Golden Hind. Fotki wykonałem w sobotę, może się przydadzą:

goldenhind043.jpg

goldenhind044.jpg

goldenhind045.jpg

goldenhind046.jpg

Przechodziłem obok, pomyślałem Kolega z Forum zacny warsztat prezentuje, to trochę pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się przyjemnie wyplatało, kilka zdjęć repliki Golden Hind. Fotki wykonałem w sobotę, może się przydadzą:

 

Przechodziłem obok, pomyślałem Kolega z Forum zacny warsztat prezentuje, to trochę pomogę.

 

Marwaw, dzięki ,

Takie zachowanie jak Twoje bardzo motywuje do lepszej pracy.

 

A to zapowiada się na smakowity kąsek

 

https://www.scalemates.com/kits/975156-revell-05422-cutty-sark

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Krucabomba wygląda na to że Łania nie będzie gotowa.... eh wielka szkoda

 

Warsztat NA PEWNO będzie skończony, tylko już nie w konkursie. Forma warsztatu pozostanie taka jak do tej pory. Nic nie będę upraszczał, z tego powodu, że konkurs się zakończył. Po prostu czasami ogarnia człowieka twórcza niemoc. A wykonywanie modelu na siłę do niczego dobrego nie prowadzi. A już dla modelu na pewno.

 

O, proszę. Z tego co wiem, to wznowienie starego ale dobrego zestawu. Jeśli potrzebne są fotki oryginału, proszę bardzo:

Cutty%20Sark012.jpg

http://modelarstwo.koszalin.pl/sokol/modelarstwo.koszalin.pl/index.php/11-mainmenu-31/33-okrty/482-spacer-nad-tamiz

 

+

 

http://revell.com.pl/modele-do-sklejania/statki/zaglowce/cutty-sark,art,7675.html

 

sporo mi namieszało w planach na przyszłość.

 

Marwaw, zdjęcie REWELACJA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.