Jump to content
Arnoxus

Nowy sprzęt

Recommended Posts

Pytanie czy jest jeszcze jakaś ciekawa alternatywa …
Uważam, że dość ciekawą alternatywą w twojej miejscowości jest oferta firmy Kriskar. Aby nie być gołosłownym zapraszam do mnie na malowanie modelami VJR z dyszą 0,2mm i TG Talon z dyszą 0,38mm.

Do drugiego mam jeszcze dyszę 0,66mm z owalną plamką. Akurat tego rozwiązania nie polecam.

Pytanie czy jest jeszcze jakaś ciekawa alternatywa …
Uważam, że dość ciekawą alternatywą w twojej miejscowości jest oferta firmy Kriskar. Aby nie być gołosłownym zapraszam do mnie na malowanie modelami VJR z dyszą 0,2mm i TG Talon z dyszą 0,38mm.

Do drugiego mam jeszcze dyszę 0,66mm z owalną plamką. Akurat tego rozwiązania nie polecam.

Wszystko fajnie ale oba sprzęty oscylują w granicy ~500PLN

Wszystko fajnie ale oba sprzęty oscylują w granicy ~500PLN

Ja VJR kupowałem na wyprzedaży za 300zł.

Za Talona zapłaciłem chyba poniżej 500zł.

Do tej pory uważam że decyzje o zakupie tych aerografów były dla mnie dobre.

Za 300 zł jedyny rozsądny zakup u nas w Polsce to H&S Ultra.

Znakomity sprzęt i wielu modelarzy nim piękne modele potrafi zrobić.

Kup, nie pożałujesz.

Ultra jest... normalna.

Ani świetna, ani zła.

Zachwyty wynikają z tego, że jak się ktoś z taniego badziewia przesiądzie to czuje różnice plus z tego, że jak już wydasz trochę pieniędzy to wstyd być niezadowolonym...

Ja polecam albo dozbierać jeszcze troszkę i kupić np. Procon Boy 270 (dysza 0,2) 289 (dysza 0,3) np. w Japonii albo polować na likwidacje warsztatów i kupić używany markowy aero z regulacją skoku igły.

Lepsza nowa Ultra niż używane nie wiadomo co, które potem trzeba będzie doczyszczać, wymieniać rozepchaną dyszę i zagiętą iglicę (czyli dopłacać) i potem i tak sprzedać. Niektórzy mają takie doświadczenia.

Ultra właśnie odpadła, doczytałem że nie ma regulacji skoku iglicy :/

Dobry aerograf z regulacją skoku iglicy (a raczej blokadą tego skoku) będzie Ci trudno znaleźć za 300 zł.

Ultra jest... normalna.

Ani świetna, ani zła.

Z tą wypowiedzią zgadzam się całkowicie.

Czytając o ultrze, że to super sprzęt, przypomina mi się sąsiad który przez godzinę zachwalał swojego matiza którego kupił po fiacie 126.

Mam evolution, czyli sprzęt lepszy od ultry, ale nie napiszę, że jest bardzo dobry, bo brakuje mu chociażby regulacji wielkości przepływu powietrza,

która jest dopiero w modelu Infinity. Do evoltion musiałem dokupić zawór regulacyjny.

Ponadto (może wydziwiam) ale nie bardzo mi pasuje układ dysz 0,2 - 0,4 mm. Przez dyszę 0,2 niektóre metalizery nie chcą przechodzić, przez dyszę 0,4 trudno o precyzję. Z tego względu dalej często sięgam po chińczyka z dyszą 0,3, która moim zdaniem jest bardziej poręczna.

bo brakuje mu chociażby regulacji wielkości przepływu powietrza,

która jest dopiero w modelu Infinity

Dość interesujące.

Możesz wskazać gdzie ta regulacja przepływu powietrza znajduje się w Infinity?

Zgadzam się.

Dysza 0.3 jest najbardziej uniwersalna.

Posiadam obecnie Tamiya HG II z dyszą 0.3 i Procon Boy PS-270 z dyszą 0.2.

Jest jeszcze "problem" reakcji spustu H&S - jedni go za to lubią inni szybko sprzedają.

Acha. Jeszcze w sprawie "sławnych" uszczelek stawianych za koronny argument przez niektórych - ani Tamiya ani Procon nie ma ŻADNYCH uszczelek przy dyszy (po prostu nie potrzebują).

PS.

Da się kupić NOWY aerograf z regulacją skoku igły (np. niechciany prezent) w kwocie 300 zł. Trzeba tylko cierpliwie polować.

Dość interesujące.

Możesz wskazać gdzie ta regulacja przepływu powietrza znajduje się w Infinity?

Nie mogę. Pisałem z pamięci i pomyliłem aero. To Paasche mi pokazywali w Fine-Art z regulacją przepływu.

Co jednak jeszcze gorzej świadczy o firmie H&S, że nawet do najdroższego modelu trzeba regulator za 150 zł dokupić, nie wspominając o głupim dekielku na zbiorniczek, którego też nie ma w komplecie z aero.

Zgadzam się.

Jest jeszcze "problem" reakcji spustu H&S - jedni go za to lubią inni szybko sprzedają.

.

Na czym polega?

że nawet do najdroższego modelu trzeba regulator za 150 zł dokupić,

I jeszcze jedno nieeleganckie pytanie, po co komu ten regulator przy aerografie? Nie wystarczy na kompresorze?

Co jednak jeszcze gorzej świadczy o firmie H&S, że nawet do najdroższego modelu trzeba regulator za 150 zł dokupić, nie wspominając o głupim dekielku na zbiorniczek, którego też nie ma w komplecie z aero.

No to idąc tym tropem trzeba powiedzieć że jak najgorzej świadczy o Iwacie CM-C Plus to, że w swoim topowym aerografie nie dała czegoś tak potrzebnego i prostego, jak długopisowa pamięć regulacji skoku iglicy....

Że o braku wymiennych zbiorniczków na farbę nie wspomnę, czy o dodatkowym zestawie iglicy i dyszy z większym kalibrem, co w topowych zestawach H&S jest standardem.

Kiedyś używałem pIwaty z blokadą skoku iglicy. Parę razy próbowałem nawet tej blokady użyć, ale mnie wkurzała, bo przy malowaniu jak najmniejszym strumieniem musiałem co chwila "przedmuchać" dyszę, czyli odkręcić blokadę i potem znowu ją ustawiać. Bez sensu - lepiej mi szło kontrolując wszystko spustem.

Kiedy dojrzałem do nowego aerografu, uznałem, ze nie ma sensu dopłacać do tej blokady i kupiłem Ultrę. Wiem, że najwyższe modele mają "długopisowy" wyłącznik blokady z "pamięcią" poprzedniego ustawienia, ale skoro już radzę sobie samym spustem, to po co mi takie gadżety...

Długopisowa pamięć blokady wysunięcia iglicy, jak i sama blokada, to po prostu bardzo wygodne narzędzia poprawiające komfort pracy.

Bez nich można naturalnie osiągnąć takie same efekty jak z nimi, tylko że z nimi jest po prostu i zwyczajnie wygodniej.

Ale nie jest to coś niezbędnego do osiągnięcia jakiś konkretnych modelarskich efektów.

I jeszcze jedno nieeleganckie pytanie, po co komu ten regulator przy aerografie? Nie wystarczy na kompresorze?

Nie wiem jaki masz kompresor. Ja mam AS-186 i on ma tylko regulator ciśnienia, a to są 2 związane ze sobą, ale jednak różne parametry.

Regulatorem przepływu, jest spust w aero, ale nie lubię lakierować przy spuście naciśniętym np. 0,1 mm.

skoro już radzę sobie samym spustem, to po co mi takie gadżety...

Pewnie po nic. Po prostu nie robisz naprawdę precyzyjnych malowań. W przeciwnym wypadku taka 'pamięć' to skarb. Ułatwiający dobry efekt, nie że bez tego się nie da.

O Evolution można też np. powiedzieć, że jest świetną opcją, bo pozwala na stopniowy upgrade do najwyższego poziomu firmy. Kwestia co chce się powiedzieć ;).

Wg mnie, gdy budżet ograniczony warto poumawiać się z ludźmi i popróbować różne marki. Zobaczyć, która 'leży', a która przeciwnie. W dużym mieście to powinno być wykonalne. Można też spróbować dogadać się w temacie przy okazji jakiejś imprezy modelarskiej. I, jak zawsze, nie liczyć na to, że z nowym aerografem jakość uzyskiwanych efektów nagle się poprawi.

Ok poszukiwania zawęziłem, mam na oku Paasche Talon 0.38 i Procona TS-267 0.2

Możesz też zerknąć na SAGOLA XTECH 300 0.3 lub XTECH 200 z dyszą 0,2 cena to coś w okolicach 400zł ale można od czasu do czasu trafić na promocję i kupić ten sprzęt za 329zł.

Jak wszystko nie jest bez wad podstawowa to jego dość specyficzna budowa i przed zakupem warto sprawdzić jak leży w dłoni głównie chodzi o spust który jest bardzo blisko zbiorniczka.

Tu znajdziesz mini test:

viewtopic.php?f=198&t=52655

Marak, Regulator ciśnienia ... i wystarczy!

Jeśli Tobie wystarczy, to OK. Przecież nie każę Ci stosować.

Dla mnie to przepływ to podstawa regulacji.