Skocz do zawartości

Boeing 787-9 Dreamliner,Zvezda + modyfikacje


milczacy

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu w otchłani naszego forum powstał temat "Popularność skali 1:144" (viewtopic.php?f=56&t=54851), którego konkluzją jest pomysł na projekt grupowy wszelkich modeli w tej skali.

Ponieważ jest to akurat moja skala 'wiodąca' i często jestem 'w gorącej wodzie kąpany' zakładam temat warsztatowy jako pierwszy

Na warsztat biorę wypuszczony przez Zvezdę model Dreamlinera. Model sam w sobie jest, przyznam, dość nudny, dlatego postanowiłem go nieco urozmaicić poprzez:

- oklejenie ciekawą kalkomanią

- wykonanie oświetlenia wnętrza

- instalację silniczków elektrycznych do obrotu wentylatorów silnika.

 

Pierwowzór wygląda tak:

88459_1472225158.jpg

 

i dość często przelatuje dosłownie nad moją głową

m2k7WWK.jpg

 

Kilka prac zostało już poczynionych zatem lada chwila wstawię kilka warsztatowych 'newsów'.

Przy okazji też serdecznie zachęcam do przyłączenia się do projektu wszystkich miłośników skali 1:144.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jesteś pierwszy! Brawo za inicjatywę Być może dzięki Tobie więcej modelarzy zapragnie oświetlać swoje modele . Ja szczerze mówiąc wymiękł bym przy tej elektronice, ale może kiedyś zrobię winietkę z podświetlonym wybuchem i wtedy skorzystam z Twojej wiedzy tajemnej

 

A tymczasem czekam na zdjęcia z warsztatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jeszcze nie mam koncepcji na doprowadzenie zasilania i włączamie obwodów. Poprzednie modele były na podstawce a ten będzie na kołach.

Może kawałek płyty lotniskowej jako podstawka posłuży.

A Ty byś z jakąś Tutką nie dołączył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jeszcze nie mam koncepcji na doprowadzenie zasilania i włączamie obwodów.

Może po prostu poprowadzić przewody na widoku jako podłączenie zasilania ze stanowiska GPU (ground power unit):

boeing-787-ground-power-unit.jpg

 

BHX-india.jpg

 

GPU są bardzo różne,

stacjonarne i "podróżne".

Co lotnisko - inny sort,

wspólny tylko wtyczki port:

 

Power-on-technician_ip.jpg

Powyżej gniazdo w Drimku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za pomysły

GPU to super pomysł, nie wiem jedynie, czy podczas gdy silniki już pracują, GPU jest podłączone? Wydaje mi się, że nie jest, a na kręcących się wentylatorach mi nawet zależy, bo fajnie to wygląda.

Wstępnie myślałem aby zasilanie wyprowadzić przez golenie podwozia. Połączyłbym 2 w 1 - imitując drucikami przewody hydrauliczne od razu podam nimi zasilanie. Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie i trudniej i łatwiej. Trudniej dlatego, że fragment przewodu będzie musiał być ukryty w oponie - a łatwiej że nie będziesz musiał robić od podstaw tej stacji. No i działające wentylatory będą bardziej wiarygodne

 

Hej PabloA! Zakładaj wątek i działamy Pamiętaj tylko, żeby w tytule dodać [Grupowy 1:144]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakieś zdjęcia z "placu boju".

 

Praktycznie wszystkie elementy mieszczą się na macie

GfZpWhX.jpg?1

 

 

Klosze lamp w skrzydłach spróbowałem zrobić z żywicy epoksydowej, ale jak widać pozostało sporo pęcherzyków powietrza i choć zdjęcie pokazuje to wyolbrzymione, to następne klosze chyba zrobię z CA.

skRVzN3.jpg?1

 

 

Dysze wylotowe z silnika - pomalowane metalicznym niebieskim Gunze C, średnio mi się podobają, jeszcze nad tym popracuję.

bzLdWvv.jpg?1

 

 

Wentylatory silnika, które też nie wyszły do końca zgodnie z założeniami. Jak pisałem planowałem zrobić te elementy ruchome, niestety faza planowania i przymiarek była za krótka. Po wklejeniu silnika okazało się, że wentylatory nie obracają się, zacinają się. W kolejnym modelu nad tym jeszcze popracuję. Ten Dreamliner nie będzie miał obrotowych

Ja8bhh0.jpg?1

BjWWIyB.jpg?1

OjRuMqd.jpg?1

 

 

A skoro silniki nie będą włączone to lampa 'beacon' również nie ma podstaw do świecenia, ale LED wkleiłem.

uaLitW0.jpg?1

lIffX6k.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle Ci idzie Trochę szkoda, że wentylatory nie działają, ale przynajmniej wiesz na co uważać w następnym modelu. A te spiralki malowałeś, czy to kalki? No i odnośnie tego klosza, to czy CA nie będzie mętne? Może lepiej byłoby wyszlifować i wypolerować go z kawałka przezroczystej ramki?

 

Ja odlewałem już z transparentnej żywicy poliuretanowj, ale nie mogłem trafić z utwardzaczem i odlewy wychodziły niezbyt przejrzyste i niektóre nawet miękkie. Czy mógłbyś napisać jak odlewasz z epoksydowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiralki malowałem - biały wykałaczką, potem wyprawki pędzelkiem. Ale to dopiero druga ręcznie malowana spirala, kolejne muszę robić raczej inaczej, mam jeszcze za mało pewną rękę do pędzla.

Kiedyś robiłem klosze reflektorów do Boeinga 747 i do Airbusa 350 i wyszły nieźle, choć jeden jest mętny, więc to też nie jest powtarzalna metoda

Robiąc to nakładałem cieniutkie warstwy, które utwardzałem przyspieszaczem CA. Na koniec była polerka - i wyszły przejrzyste.

 

Natomiast "odlewy" z żywicy epoksydowej robiłem nakładając to wykałaczką, małymi warstwami. Dałem jednak chyba za mało utwardzacza, bo całość jest miejscami wciąż dość miękka, mimo tygodniowego już wiązania.

 

Jak widać więc mój warsztat jest wciąż w fazie "szkoły podstawowej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Boeing 747 również miałem ten problem z "szorowaniem" oraz zacinaniem wentylatorów. Lekko potraktowałem papierem ściernym od wewnątrz dysze oraz odrobinę skróciłem długość łopat wentylatora i śmiga cichutko i równo co widać na filmikach wrzuconych u mnie jakiś czas temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie, będzie, w kolejce czeka Boeing 777 i temu nie przepuszczę obrotowych wentylatorów

 

A tymczasem przy Dreamlinerze wczoraj wiele nie podziałałem, sporo czasu zajęło mi przygotowanie starego Boeinga 747-8F na konkurs/wystawę w Poznaniu, trochę czasu przegadałem

Dla 787-9 zrobiłem tylko wyloty z silnika, najpierw zmyłem poprzednie malowanie i oto co zrobiłem:

 

5Iozu9C.jpg?1

98aMOeu.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.