Skocz do zawartości

F-4J Phantom II 1:48 Zoukei-Mura


Solo

Rekomendowane odpowiedzi

Aby pomiar był w miarę prawidłowy w tym miejscu co teraz, i jak to jest w instrukcji Z-M to ten kątomierz na zdjęciu powinien być podniesiony o około 9mm - dobrze kombinuję bo zaczynam w siebie wątpić.

 

NA BM nie wygląda to tak tragicznie

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234928629-148-mcdonnell-douglas-f-4j-uk-s-phantom-ii-by-zoukei-mura-released/&page=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinien, linia pozioma 0 stopni kątomierza jak widać jest podniesiona dobrych kilka milimetrów nad biurkiem.

Tak czy inaczej, jakby na to nie patrzeć, kat jest znacznie ostrzejszy niż 12 stopni na tym zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia wynika tyle, że ktoś nie potrafi nie potrafi używać kątomierza. To tak jakby postawić model metr przed nami przesunięty w lewo , a 20cm przed nami dać linijkę postawioną po prawej stronie i to sfotografować.

Jeżeli chcemy zmierzyć kąt tych końcówek względem skrzydła, to środek kątomierzenia musi być w miejscu załamania skrzydła. Dodatkowo aparat musi być wycentrowany na samym środku kątomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej zmiana kąta w modelu raczej nie wchodzi w grę, bo trudo byłoby odtworzyć wszystkie detale mechanizmu składania skrzydeł.

Zresztą naprawdę czy to ważne czy to jest 12 stopni?

Mi to w ogóle nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację RAV, to co kubisz narysował jest chyba maxem co można wyciągnąć z tego foto. Jeśli tak to coś tu nie bangla, Z-M podaje właściwy kąt, chyba ten co nie umie używać kątomierza to ma albo problemy ze sklejaniem albo Z-M dała rzeczywiście ciała.

 

Nic, zostawmy to i czekajmy na warsztat Solo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Zdjęcie nie jest moje. Znalazłem je na jednej z grup modelarskich. Gość nie umie używać kątomierza, ale to nie zmienia faktu, że Z-M podaje kąt podgięcia 12 stopni, a tutaj bez wątpienia jest to kąt znacznie większy.

 

Od siebie mogę tylko dodać, że w zestawie Academy podgięcie jest takie, że końcówka odstaje od poziomu centropłata ok. 7mm (też nie mam kątomierza w domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadało by Kolego podać źródło, to tak przy okazji.

Jeśli nie masz kątomierza to mając 2 wymiary możesz wyliczyć kąt z funkcji trygonometrycznych - np z sinusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest kąt zaklinowania ale z tego zdjęcia to "wszystko" można odczytać, zwłaszcza, że skrzydło jest przekręcone w prawo a kątomierz postawiony prosto - dodatkowo dochodzi skręcenie w rzucie.

Dla mnie to wygląda na robienie szumu na siłe i bicie piany przez tego kolesia. Prosze zdjęcie jak ktoś chce może sobie kąty pomierzyć, nie trzeba czekac aż solo sprawdzi u siebie .

main06.jpg

No i pamietajcie, że krawędż spływu jest skośna więc punkty do rysowania kąta to przednia lampa pozycyjna na końcówce, początek lotki w punkcie przełamania i 1/3 szerokości klapy.

c928e403b8b659a58ee4157b094ce9e764307bf3.jpg

łatwo sobie taka linie na tym rzucie z góry wyznaczyć.

Na szybko wychodzi ok 16 stopni, przy czym zdjęcie nie jest zrobione idealnie poziomo. Chciałbym zobaczyć tych mistrzów z miarką w oku co widzą różnicę 4 stopni w kącie wzniosu końcówek skrzydła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zobaczyłem zdjęcie z kątomierzem to się uśmiałem trochę. Mam nadzieję że jego autor nie pracuje w branży budowlanej Jak dla mnie wznios końcówek płata jest prawidłowy i całe zamieszanie wokół tego zagadnienia jest szukaniem błędu na siłę. Fotki z Britmodellera potwierdziły tylko że zastrzeżenia jakie ma Solo co do dysz są jak najbardziej słuszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten koleś od kątomierza bzdury wymyśla na siłę. Zmierzyłem przed chwila w moim i jest dokładnie 12 stopni. Inna sprawa, że końcówki są wsuwane do skrzydła z dużym luzem więc trzeba będzie dać do środka na płasko kawałeczek plastiku tak. o,1 mm od góry i jakieś 0,2 od dołu, żeby nie przesuwały się w trakcie schnięcia. otwór ma prawie 1,3 mm wysokości a pióro 1 mm. Ale to szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziś dotarły do mnie koła i dysze silników Eduarda.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, to mogę powiedzieć że zdecydowanie warto je kupić i użyć zamiast zestawowych, szczególnie dysze.

Co do tych ostatnich odstraszać może tylko absurdalna cena, równa nieco więcej niż 1/5 ceny samego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to raczej Edek prowadzi taką politykę cenową.

Dysze silników za ponad 70 zł to u nich ostatnio standard. Przykładowo dysze do F-4J Academy kosztują tyle samo co do Z-M.

 

Edki ostatnio powariowali z cenami do nowych wypustow, a jakosc coraz gorsza. Przykladowo maski do Su-27 academy kosztuja 3,30 funta, a do HB juz 6,30 + vat. Podobnie jest z blachami i zywicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już niestety tak kilka lat u nich jest.

Jakość ich blaszek do kabin jest naprawdę fatalna, w porównaniu z Yahoo, a ceny wysokie, dawno przestałem to kupować.

Trzeba im przyznać uczciwie, że robią za to znakomite uzbrojenie i maski, do tego część blaszek. Generalnie ich żywice (poza uzbrojeniem) też są dobre, choć jednak ustępują jakością Airesowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.