Skocz do zawartości

7TP 1/35


krzy65siek

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy model czołgu od 15 lat. Miał być jakąś drobną wprawką, wyszło jak wyszło. Model Mirage, blachy + lufa Aber, gąsienice Fruilmodel. Malowany Hataką pomarańczową. Podmieniłem zdjęcia na większe.

 

8f57e2be9bff9311.jpg

 

9777486f8940d65c.jpg

 

e59fd68992fffc52.jpg

 

bd5fc6229e26f245.jpg

 

619faf8a290a68fa.jpg

 

abc901b42c25a748.jpg

 

3b5fa138046778cc.jpg

 

d9ece1a28b5f4fd2.jpg

 

25dc21717345675a.jpg

 

ad6a283a0ec0749a.jpg

 

563387754bf69013.jpg

 

4e08508ed5043b69.jpg

 

Będę wdzięczny za komentarze i krytykę.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Mirage jaki jest to wszyscy wiedzą. Bez poprawek i inwestycji to za dużo z niego się nie wyciągnie. Ja się za specjalnie tym tematem nie interesowałem jeszcze, choć sam model już leży na półce.

Model moim zdaniem wygląda bardzo ciekawie. Podoba mi się techniczna strona malowania. Natomiast dziwnie trochę wyglądają dla mnie te kolory, choć piszę to w oparciu o widziane wcześniej modele. Sądzę też że trochę kurzenia by nie zaszkodziło - szczególnie w okolicach zawieszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi.

Model Mirage jest do bani. Początkowo miał być tylko wprawką w malowaniu - dostałem sklejony od kolegi, potem zacząłem go troszkę przerabiać. Tyle, że żeby przyzwoicie wyglądał, trzeba by go prawie zrobić od nowa .

 

Kolory - to Hataka bez zmian. W sumie, nie mam pojęcia jakie powinny być prawidłowe, bo koncepcji jest kilka. Zielony jest bardziej niebiesko-szary niż zielony, brązowy jest bardziej rdzawy... ale wygląda to w sumie dość podobnie do próbnika, który znaleziono kiedyś tam w archiwum.

 

Starałem się, żeby zakurzenie było w miarę dyskretne i chyba troszkę zginęło na zdjęciu.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model potraktowany chyba na poważnie, więc napiszę komentarz dla dorosłych:)

Wygląda nieźle ale...

 

1.Fotografie bardzo małe i do uczciwej oceny przydałyby się nieco większe, w tej skali nie da się wrzucić lepszych i w większej rozdzielczości???

2.Ten "zielonoszary" hataka jest za "zimny" w pomniejszeniu, niestety nie pasuje. Szkoda że nie sprawdziłeś barw przed malowaniem bo dużo pracy włożyłeś w model. Powinien był być bardziej oliwkowo-zielony lub płowy-jasnozielony (domieszka białej). Brązowy w skali 1/35 dałbym oryginalny czyli...ciemniejszy (popatrz na modele Jarka Kieliszka), robiłem niedawno 7tp ale w 1/72 i z obaw o "detal" dałem nieco jaśniejszy.

3.Te zaczepy z przodu...bez oczek i zaczepów, jeszcze takich nie widziałem przyznam, na szczęście łatwo poprawić.

4.Do zabrudzenia układ jezdny i belka pod drzwiami do silnika.

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem od Września 39r. nie jestem, ale Twój model bardzo mi się podoba . Mój Mirage 7TP czeka na swoją kolej na półce i nabiera mocy .

Szczególnie, zwróciła moją uwagę dbałość o detale jak: lampy, siatki, wydech i narzędzia .

Nic tylko czekać na następny udany model, może założysz warsztat - to bardzo pomaga przy budowie - mamy bardzo sprawny system motywacyjny na forum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każda "7" musi być przebudowywana gruntownie. Jaki model leciwy jest każdy widzi. Pięknisia nie da się z niego zrobić. Tobie prawie się udało. Model prezentuje się bardzo fajnie.

Kolory - to Hataka bez zmian. W sumie, nie mam pojęcia jakie powinny być prawidłowe, bo koncepcji jest kilka. Zielony jest bardziej niebiesko-szary niż zielony, brązowy jest bardziej rdzawy... ale wygląda to w sumie dość podobnie do próbnika, który znaleziono kiedyś tam w archiwum.

Rozumiem, że nie chciało Ci się szukać i mieszać kolorów. OK. Twoje zbójeckie prawo. Ale to co pisze to nie jest prawdą od kilku lat! Zielony i brązowy kolor są do bani i nie mają NIC wspólnego z próbnikiem o którym piszesz.

Powodzenia w budowie kolejnych pojazdów WP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk,

 

Dzięki za uwagę o kolorach. Szczerze, to naprawdę nie wiem jakie powinny być właściwe. Oglądałem chyba wszystkie restaurowane tankietki w Polsce i widać wyraźnie, że co pojazd to "dorabiany na podstawie zachowanych resztek farby" kolor jest inny. Stąd mam głębokie przekonanie, że odrestaurowane (czy odbudowywane) tankietki nie mają nic wspólnego z oryginalnymi barwami.

 

Potrafiłbym dobrać kolor do dowolnego odcienia, ale musiałbym próbnik zobaczyć na żywo (i mieć go w czasie dobierania koloru). Widziałem tylko skany próbnika w internecie (i to dawno, nie mogłem znaleźć go w czasie pracy nad modelem), a na tej podstawie kolorów nie da się dobrać.

 

Kolory Hataki mnie zaskoczyły (szczególnie zielony), ale doszedłem do wniosku, może troszkę zbyt naiwnie, że skoro ktoś wypuszcza zestaw "Polska broń pancerna" i to stosunkowo świeżo, to widział próbnik (najlepiej przy świetle dziennym) i dorobił kolory na jego podstawie.

 

Możesz mnie skierować do jakiejś dobrej dyskusji na forum, gdzie omawiana jest sprawa kolorów? Jest tych wątków kilka, ale nie mogłem znaleźć nic mocno bieżącego.

 

Teraz mam zgryz, bo oczywiście planuję kilka kolejnych polskich pojazdów, ale chciałbym zachować mniej więcej podobną tonację, więc jeśli przekonam się do innego zestawu barw, będę musiał coś z tym 7TP zrobić... zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że najbliższe oryginałom są malowane pojazdy w kolekcji p. Rudnickiego. Szczególnie C2P. Bardzo zbliżone malowanie ma odrestaurowany TK-3. TKS z MWP ma delikatnie za mało zielony kolor zielony.

Dobierając gotowe zestawy zdecydowanie lepszy od Hataki jest zestaw "Polska broń pancerna 1936-39" - MSTM01 Lifecolor dystrybuowany przez TORO MODEL. Chyba zieleń jest tam lekko za ciemna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko to malowanie Lifecolorami :( I nie jest przypadkiem tak, że wszyscy bazują na artykule z Poligonu z 2009 roku w którym autorzy podali jakąś pulę numerów FS, do których to numerów następnie dobierane były kolory producentów?

 

Bo jeśli tak jest... to te kolory nadal nie są wiarygodne zbytnio.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lifecolory to też przybliżenie, ale zdecydowanie lepsze od Hataki.

Jak pisałem najlepsze do podpatrzenia są barwy C2P z kolekcji p. Rudnickiego i 7TP. Oba są obecnie pomalowane chyba tymi samymi farbami. Bardzo zbliżone barwy ma odrestaurowany TK-3. Na resztę nie patrzyłbym. Kolor na modelu w 72 lub 35 nigdy nie będzie dobrze wyglądał w oryginalnych barwach. Muszą być jaśniejsze. Dlatego o równice w odcieniach nie spierałbym się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie proponuję kolorki MR HOBBY akrylowe o numerach H79 Sand Yellow ,lekko rozjaśnić bielą.Albo nie jak kto woli.H405 Olive Green przełamać lekko żółtą FLAT YELLOW.H406 Cocolate Brown.Dla mnie bardzo dobre kolory.Pomalowałem trochę w skali 1;72 pojazdów i muszę przyznać ,że są naprawdę dobre.Poszperać w necie i poszukać kolorowych fotek z września autorstwa HUGO JEAGER.Przewijają się gdzieś też tankietki i wozy pancerne w malowaniu wrześniowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ja dlatego odpuściłem sobie temat kolorów, obecni producenci farb mają problem z "utrzymaniem" wzorca koloru- często poszczególne partie zmieniają odcienie- a co dopiero mówić o farbach w czasie wojny... nie dawno była właśnie "zadyma" z Ak Real color a niby miały być takie super i dedykowane zgodne z oryginałem itp itd. a wyszło jak zawsze ;)

Każdy powinien dobrać sobie kolor do własnego ;) "daltonizmu" jakie mu się widzi i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.