Jump to content
tlb

Płyny do kalkomanii.

Recommended Posts

1 minutę temu, Solo napisał:

Przeczytałeś moje wypowiedzi nieuważnie i dlatego uszkodziłeś sobie aerograf.
Aerografem kładę, bo tak zaleca producent, Decal Softener firmy Bilmodel, ale na pewno nie trzymałem go w aerku kilku godzin.
Poza tym o ile mnie pamięć nie zawodzi, w żadnym innym wypadku nie kładłem płynów do kalek aerkiem, choć w jednej z wypowiedzi w innym temacie sugerowałem (i dalej tak uważam), że to jest dobra metoda, którą mam zamiar sam wypróbować przy nadarzającej się okazji. Ale to tylko była moja sugestia, a nie "metoda Solo".

Nie wciągniesz mnie w kłótnie, użyłem skrótu myślowego, który zdaje się zrozumieli inni. Nie obwiniam Cię o nic, a jedynie ostrzegam kogoś, komu przyszedłby podobny do mojego pomysł kilkugodzinnej sesji kładzenia kalek z użyciem aero. Albo gdyby komuś nie chciało się po przepuszczeniu płynu do kalek myć sprzętu na przykład. 

9 minut temu, Tap-chan napisał:

Jest na nich taki jakby klej. 

Nie trzeba tego czyścić, zniknie pod lakierem. 

5 minut temu, Tap-chan napisał:

Nie wciągniesz mnie w kłótnie, użyłem skrótu myślowego, który zdaje się zrozumieli inni. Nie obwiniam Cię o nic, a jedynie ostrzegam kogoś, komu przyszedłby podobny do mojego pomysł kilkugodzinnej sesji kładzenia kalek z użyciem aero. Albo gdyby komuś nie chciało się po przepuszczeniu płynu do kalek myć sprzętu na przykład. 

Ale po co przez kilka godzin trzymałeś płyn do kalek w aerku?
Kładziesz kalki na model, a po zakończeniu operacji pryskasz aerkiem na te kalki i po zawodach. Płyn jest góra przez kilka minut w zbiorniczku i raczej nie zdąży niczego uszkodzić.
Nigdzie nie jest napisane ani powiedziane, że płyn zmiękczający trzeba koniecznie kłaść na kalkomanie tuż po ich położeniu. Ja często robiłem to kilka godzin później i kalki mi ładnie siadały w liniach podziału.
Swoją drogą to uszkodzenie zbiorniczka to raczej wina samego sprzętu, bo ja sobie nie wyobrażam żeby u mnie chrom uległ takiemu słabemu roztworowi (chyba na bazie kwasu o ile się nie mylę), nawet po kilku godzinach w środku.
Tak jeszcze co do kalkomanii - szczerze radzę do każdego modelu HB kupować jakieś inne kalkomanie, bo to co dodaje do swoich modeli ta firma woła o pomstę do nieba.
Aczkolwiek nigdy nie miałem na nich czegoś takiego jak u Ciebie, raczej ich jakość wydruku albo merytoryka była fatalna, ale film zawsze był raczej ok.

To już wiem, ten wycięty ze środka arkusza kawałek położyłem na nieużywanej dyszy F-14 i położyłem lakier jeszcze pierwszego wieczoru - żeby wiedzieć, czy jest sens kilka dni kłaść resztę kalek. Jest git. Ale kalki "uciapane" z zewnętrznych stron lotek zalewałem płynami z 8 razy i dalej miejscami popękały, a miejscami dobrze nie przywarły, za to te po wewnętrznej stronie siadły dobrze jeszcze przed Softerem, po Softerze to już i w zakamarkach się położyły. Po jednym razie.

Ale znalazłem sposób, teraz od spodu moczę papier wodą, górę przeciągam Softerem Neo, po 1-2 minutach nakładam na Setter NEO, dociskam i nakładam Mark Fit. Kalki siadają całkiem ok.

Cóż, kalki HB.
Ja ostatnio chciałem użyć jakieś kalkowe złomy sprzed kilku lat, z zestawu HB, to mi się rozleciały w wodzie.
HB jak chce to potrafi zrobić niezłe modele, ale kalkomanii to chyba nigdy się nie nauczą robić.

5 minut temu, Solo napisał:

Ale po co przez kilka godzin trzymałeś płyn do kalek w aerku?
Kładziesz kalki na model, a po zakończeniu operacji pryskasz aerkiem na te kalki i po zawodach. Płyn jest góra przez kilka minut w zbiorniczku i raczej nie zdąży niczego uszkodzić.
Nigdzie nie jest napisane ani powiedziane, że płyn zmiękczający trzeba koniecznie kłaść na kalkomanie tuż po ich położeniu. Ja często robiłem to kilka godzin później i kalki mi ładnie siadały w liniach podziału.
Swoją drogą to uszkodzenie zbiorniczka to raczej wina samego sprzętu, bo ja sobie nie wyobrażam żeby u mnie chrom uległ takiemu słabemu roztworowi (chyba na bazie kwasu o ile się nie mylę), nawet po kilku godzinach w środku.
Tak jeszcze co do kalkomanii - szczerze radzę do każdego modelu HB kupować jakieś inne kalkomanie, bo to co dodaje do swoich modeli ta firma woła o pomstę do nieba.
Aczkolwiek nigdy nie miałem na nich czegoś takiego jak u Ciebie, raczej ich jakość wydruku albo merytoryka była fatalna, ale film zawsze był raczej ok.

Jak masz nakładać płyn 10 razy to jednak wolisz zacząć od razu, gdybym wiedział, że to uszkodzi powłokę aero to też bym się z tym nie grzebał. Sprawdzałem kalki w innych zestawach HB i są normalne. Jak działa na nie Neo to znaczy, że są bardzo podatne na płyny, a więc i łatwe w aplikacji. Z tymi "zdrowymi" pracowało mi się lepiej niż z Revellowskim pancerzem z F-15 czy kalkami KH grubości płyty meblowej.

W międzyczasie dotarły do mnie settery i softery Gunze z Chin, hurtowo.
Tak na marginesie: to normalne że Mr. Setter jest taki mlecznobiały, a nie przezroczysty?

image.thumb.png.0d8d2eabd0d32c725baefff309326ab5.pngimage.thumb.png.da24f1fc012fc8d923ac150f8dbab89f.png

Neo jest mleczny, można się spodziewać, że podróbka jest na wzór oryginału.

57 minut temu, woocasch napisał:

Tap-chan o jakiej podróbce piszesz?

Zapewne o Neo.

• Like 1

Dziwne jest że ten Softer i Setter pachną niemal identycznie.

W dniu 22.07.2019 o 20:18, Solo napisał:

Tak na marginesie: to normalne że Mr. Setter jest taki mlecznobiały, a nie przezroczysty?

tak 👍

2 godziny temu, Solo napisał:

Dziwne jest że ten Softer i Setter pachną niemal identycznie.

A smakują też tak samo ?

• Like 1