Skocz do zawartości

Płyny do kalkomanii.


tlb

Rekomendowane odpowiedzi

A uzywał ktos Tamiya extara thin? albo troche rozwodnionego? serio pytam, bo przyznam się ze ja stosuje, po przygodzie z kalkami kitty hawka na ah1z które są strasznie grube i mi błyszczały teoche po lakierowaniu postanowiłem zbadać sprawę bliżej i maziam klejem. Tu taki przykład na grubasnych kalkach kitty hawka ( dolna microsol i set a górna z wody pacnieta na model i pacnieta extra thinem) 2 ostatnie zdjęcia po położeniu sido z różnych katów.

IMG_1538.JPG

IMG_1539.JPG

IMG_1541.JPG

IMG_1542.JPG

IMG_1543.JPG

Edytowane przez Bobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To ja ma zbliżone pytanie ale z innej beczki. Mam revellowski softer "Decal soft" wprawdzie postał troche zanim go pierwszy raz uzyłem i ...no kurde woda. Nie iwem czy to normalne czy on jest po rpostu taki beznadziejny ale nie mogę nazwać tego co sie stało "nakładaniem" bo to wyglądało jak skraplanie wodą powierzchni woskowanej. Ten sam efekt...tworzyły sie 2-3 krople, reszta powierzchni pozostała sucha jak przed nałozeniem. Nie wiem...czy sie softer moze przeterminowac czy cos robie źle?

A moze czegos nie doczytałem i on działa tylko nakłądany NA a nie POD kalke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam go pod i na kalki. I owszem na gładkiej powierzchni ciężko się rozprowadza, ale wciąż działa. Po zsunięciu kalki z papierka na model poruszaj ją dookoła na modelu, to płyn dostanie się tam, gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

1. Cześć, mam takie pytanie doprecyzowujące  :) Czy płyny typu softer kłaść na w już suchą kalkomanie, czy też nałożyć setter,  lekko wytrzeć nadmiar płynu i na jeszcze dosyć mokrą kalkę dać softer? Jak bardzo powinno się osuszać kalkę przed softerem? 

 

2. Widziałem na filmach na YT patent z suszeniem kalek suszarką. Ktoś stosował? Bezpieczne to?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie za bardzo, nie chodzi ze było sucho jak na pustyni 

2. A spieszy Ci się gdzieś ? Zapomnisz soe i podgrzejesz plastik albo wywieje ci kalkę jak ja złe położysz 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ku przestrodze tym, którzy zastosują metodę Solo nakładania płynu aerkiem. Tak wygląda mój PS-274 po 5-godzinnej sesji nakładania kalek. Lane były Tamiya MarkFit, Revell DecalSoft i Mr. MarkSofter NEO (ten najdłużej siedział). Płyn wżarł się w jakieś mikro rysy, zbiornik nigdy nie był traktowany niczym twardszym niż średni pędzelek. Tani Adler na ostatnim foto, jak widać powłoka nieco słabsza.

IMG_20190721_141033.thumb.jpg.434d9ab30e3ebdbe8d9c29f11c707db9.jpg

IMG_20190721_141008.thumb.jpg.2100c673945ad242283efc7d6ea4933e.jpg

IMG_20190721_142857.thumb.jpg.81adad6b7016fcfeebd5537357fa54c8.jpg

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ?
To jakiś nowy trend ? Czy szybciej i wygodniej niż pędzelkiem ?
Płyn rozkłada się pokalce równomiernie, zamiast zbijać się w jedną wielką kroplę, i to najczęściej nie tam, gdzie jest potrzebny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że te kalki są trochę "uszkodzone". 

IMG_20190721_191250.thumb.jpg.c22b78cb3eed0fdceb2bbdbbe7bac77d.jpg

 

Jest na nich taki jakby klej. Kalkę 19 czyściłem Acrylic Thinnerem Tamki, ale jak za mocno się doczyści to kalka się rozmazuje. A jak za lekko, to dalej jest ten syf. Próbowałem i innymi specyfikami, ale było tylko gorzej (czyt. zbyt agresywne były). I problem w tym, że jak produkty Neo testowałem na kilku kalkach HB i było OK, tak na takie uciapane kalki nie mają zbytniego wpływu (jak i inne płyny). Te kalki musiałem solidnie utopić, żeby przebić się przez wierzchnią warstwę i móc jakkolwiek położyć je w liniach podziału.

 

Dodam jeszcze, że w zestawie były kalki na wewnętrzne strony ogona na oddzielnym arkusiku (chyba HB o nich z początku zapomniał), z innej partii drukarskiej i te położyły się bez problemu po jednym chlapnięciu NEO.

 

29 minut temu, Solo napisał:

Co ja mam wspólnego z tą całą historią, że mój skromna osoba została tu wezwana nadaremno? :) 

*moja

Pamiętam, że to Ty wspominałeś w jakimś temacie o kalkach, że płyny nakładasz aerografem. A nawet wspomniałeś w tym, na poprzedniej stronie :)

 

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tap-chan napisał:

Pamiętam, że to Ty wspominałeś w jakimś temacie o kalkach, że płyny nakładasz aerografem. A nawet wspomniałeś w tym, na poprzedniej stronie :)

Przeczytałeś moje wypowiedzi nieuważnie i dlatego uszkodziłeś sobie aerograf.
Aerografem kładę, bo tak zaleca producent, Decal Softener firmy Bilmodel, ale na pewno nie trzymałem go w aerku kilku godzin.
Poza tym o ile mnie pamięć nie zawodzi, w żadnym innym wypadku nie kładłem płynów do kalek aerkiem, choć w jednej z wypowiedzi w innym temacie sugerowałem (i dalej tak uważam), że to jest dobra metoda, którą mam zamiar sam wypróbować przy nadarzającej się okazji. Ale to tylko była moja sugestia, a nie "metoda Solo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.