Skocz do zawartości

Czym czyścić aerograf po hataka i gunze?


slepy

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście przepłukuje aero Acetonem technicznym, zero problemów z uszczelkami, fajnie czyści, a butelka za 10zł starczy na długo. Po każdym skończonym modelu rozkładam aero i czyszczę dokładnie każdą część.  

Edytowane przez toled
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, toled napisał:

Osobiście przepłukuje aero Acetonem technicznym, zero problemów z uszczelkami, fajnie czyści, a butelka za 10zł starczy na długo. Po każdym skończonym modelu rozkładam aero i czyszczę dokładnie każdą część.  

Acetonu technicznego bym unikał. Może zawierać metanol. Niewiele, ale po co to wdychać. Aceton czysty jest droższy, ale i tak wychodzi tanio. A jest bezpieczny.

A tak a propos, to Atlisowy zmywacz  = Tamiya Tool Cleaner = Tamiya Extra Thin Cement

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, HKK napisał:

Acetonu technicznego bym unikał. Może zawierać metanol. Niewiele, ale po co to wdychać. Aceton czysty jest droższy, ale i tak wychodzi tanio. A jest bezpieczny.

A tak a propos, to Atlisowy zmywacz  = Tamiya Tool Cleaner = Tamiya Extra Thin Cement

Mam takie pochłaniacze na masce, że mógłbym rtęcią model malować i nic by mi nie było :D Zdrowie najważniejsze ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie, czytam i czytam. Mam pytańsko.

Szukam czegoś by łatwo czyścić aero między kolorami. Szukam czegoś co nie będzie capić. BO to mnie na tą chwilę ogranicza w domy przed dłuższym malowaniem. Jak pociągnę MR.Tool Cleaner'em - to żona.... i koniec. I takiego co po czyszczeniu wleje Mr.hobby czy Tamki akryl nie wpływało negatywnie na całość malowania. Bo nawet jak będę używał zmywacza Wamod - to nie za bardzo chyba po płukaniu nalewać tam farby? 

Jak sobie z tym radzicie? 

Rozumiem na koniec porządnie przepłukać itp... Mr.Tool.

Co do mieszanki wcześniej opisanej, jak już mi się ten tool skończy to sobie będę mógł takie coś zrobić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia aerka po lakierach nie ma niestety nieśmierdzących środków. Czyścisz albo acetonem, albo Tool Cleanerem, albo innymi dość agresywnymi środkami, które mają zapach jaki mają. Możesz ewentualnie popróbować alkohol izopropylowy, on trochę mniej pachnie, ale ponoć jest nieco szkodliwy.
Co do Tool Cleanera, to możesz go tanio sobie zrobić mieszając aceton techniczny z octanem butylu, 1:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie stosuję Mr.WSZYSTKO - a Tamki mam tylko kilka kolorów jak nie byłem na zakupach we Wrocławiu ? Więc mam Mr.Leveling Thinner... ale raczej mi go szkoda do płukania między zmianą kolorów. Farby na tą chwilę tylko akryle. + mam lakiery MR. XX flat i clear 3.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kola napisał:

Generalnie stosuję Mr.WSZYSTKO - a Tamki mam tylko kilka kolorów jak nie byłem na zakupach we Wrocławiu ? Więc mam Mr.Leveling Thinner... ale raczej mi go szkoda do płukania między zmianą kolorów. Farby na tą chwilę tylko akryle. + mam lakiery MR. XX flat i clear 3.

To rozcieńczasz MR LT i to zonie nie przeszkadza? Przecież MLT też śmierdzi jak nieszczęście. Może twój problem nazywa się: brak stacji do płukania aero? Ja płukam acetonem zmieszanym z IPA. Jak potrzebuję czegoś bardziej agresywnego, to MEK. Wydmu:bip:ę to w stację i chociaż zapach na pewno nie znika, to nie capi jakoś szczególnie mocniej niż przy malowaniu. Pokój mam maleńki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no mam stację! Chodzi o prostą rzecz. Czy można zmieniać łatwo kolory nie zasmradzając bardziej niż trzeba, dodatkowo nie stosując Mr.LT, który jest drogi. (i śmierdzi) WAMOD zmywacz - tłusty i raczej nie mieszać z farbą... itd.

Kolega Solo pisał o IPA. Może w tą stronę? Albo czysty spiryt od górali? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kola napisał:

Hej, no mam stację! Chodzi o prostą rzecz. Czy można zmieniać łatwo kolory nie zasmradzając bardziej niż trzeba, dodatkowo nie stosując Mr.LT, który jest drogi. (i śmierdzi) WAMOD zmywacz - tłusty i raczej nie mieszać z farbą... itd.

Kolega Solo pisał o IPA. Może w tą stronę? Albo czysty spiryt od górali? ?

Z moich doświadczeń wynika, że sam IPA jest trochę zbyt łagodny. Będziesz musiał więcej przepuścić przez aero zanim przestanie plamić poprzednim kolorem. Etanol nie będzie lepszy, a wbrew temu co mówi Solo nie będzie mniej szkodliwy niż IPA. Poza tym, etanol ma lepsze zastosowania. No, chyba że twoi górale paskudztwo pędzą.

Spróbuj aceton + IPA i zobacz jak reaguje żona :)

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem dlatego, że Tamkę akrylową i Gunze H można rozcieńczać też X-20A, IPA z wodą i innymi wynalazkami. I wtedy można czyścić płynami bezzapachowymi pomiędzy farbami. 

Jeśli ale używasz MLT, to niestety najdelikatniesze to IPA i etanol. Są one ale znacznie słabsze niż aceton lub Mr Tool Cleaner. Między farbami ok, ale do gruntownego czyszczenia po zakończeniu prac jednak stoaowałbym Mr Tool Cleaner. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mbrnnr napisał:

 I wtedy można czyścić płynami bezzapachowymi pomiędzy farbami. 

Jakież to są, właśnie tego szukam. Ale rozumiem, tylko wtedy do użycia, jak farbki rozcieńczę wodą.......? Przy tej metodzie nie wchodzi w grę. Mr.LT jako rozcieńczalnik?

PS. Co do Mr.LT to nie daje tak podczas malowania. Większość trafia na model z farbą. Sam proces czyszczenia np. toolem jest " smrododajny" (zmiana z czarnego na biały....)

 

2 minuty temu, mbrnnr napisał:

do gruntownego czyszczenia po zakończeniu prac jednak stoaowałbym Mr Tool Cleaner.  

Jasne, o tym pisałem. Tak zawsze robię i jeszcze aero działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, HKK napisał:

Spróbuj aceton + IPA i zobacz jak reaguje żona :)

Ok, spróbuję. Choć już mi to pachnie.... intensywnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka cleanerów i thinnerów, mniej śmierdzący od MLT jest na pewno Hataka Lacquer Thinner no i może Tamiya Airbrush Cleaner, chociaż on śmierdzi, tylko jest (dla mnie) dużo mniej ten smród drażniący. Między kolorami ja puszczam właśnie Tamiya AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2019 o 17:45, toled napisał:

Mam takie pochłaniacze na masce, że mógłbym rtęcią model malować i nic by mi nie było :D Zdrowie najważniejsze ? 

Pamiętaj, że skóra i oczy też chłoną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam wszystkich, chciałbym odgrzebać temat. Po każdym kolorze wlewam troszkę MLT wydmu:bip:e go. Potem nalewam troszkę MLT znowu i po paru chwilach już leci sam rozcieńczalnik. Czy taka procedura wystarczy czy może jednak trzeba zaopatrzyć się w tool cleanera - (ATC)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MLT trochę szkoda do czyszczenia, to jest płyn do rozcieńczania farb.
Stosowałbym też nieco dokładniejsze metody płukania: back-flow i przepłukiwanie większa ilością rozpuszczalnika. To co robisz przy zmianie farb powinno wystarczyć, ale na koniec pracy warto dobrze wyczyścić aerograf.
Czym to robić pisałem przed długą chwilą tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.