Jump to content

Czym czyścić aerograf po hataka i gunze?

Recommended Posts

Dzięki za odpowiedź, używam domowego MLT czyli ALT ze wzoru podanego przez Ciebie po skasowaniu wpisów Atlisa :) tool cleanera zrobiłem również domowego z przepisu jakiegoś gościa z YouTube ale nie działa tak dobrze jak MLT.

• 2 weeks later...
  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

No shit Sherlock. Działa też spirytus z budowlanego za 10 zeta pół litra. 

Chcę. I biorąc pod uwagę ilość ludzi, która do mnie w tej sprawie regularnie pisze, początkujących i tych znanych, którzy z modelarstwa żyją, to oni też chcą.  Więc połknij gorzką pigułę, posmaru

Tool Cleaner to chyba najbardziej agresywny środek do czyszczenia aerografu i zdecydowanie polecany chyba nie tylko przez producentów lakierów modelarskich ale nawet producentów aerografów. Do nieda

Posted Images

MLT zużywa się tak niewiele że nie sądzę aby opłaciło się go robić na własną rękę. Tool Cleanera przy czyszczeniu aerka schodzi sporo, więc się opłaca go samemu robić, szczególnie że to takie proste i tanie.

• Like 1
  • 1 month later...

Hejka, troszkę to trwało, ale w końcu nabyłem 1l Acetonu i 1l Octanu n-Butylu od WARCHEM. Zmieszałem 1:1 i nawet śmierdzi jak Mr.ToolCleanerR. A jakby tańszy 😉

Może dziś będę kończył lekki preshading na ju52 to popróbuję jak czyści.

Jeśli Ok, to będziecie mieli składniki dla potomności 😉 Bo Acetonu się troszkę naszukałem a i z octanem było troszkę problemu.

ATC.thumb.jpg.b605f7addd27ba521966b6264d82e6a4.jpg

2 godziny temu, Kola napisał:

[...]Jeśli Ok, to będziecie mieli składniki dla potomności 😉 Bo Acetonu się troszkę naszukałem a i z octanem było troszkę problemu.

Ameryki nie odkryłeś - bo przepis ten jest znany od dłuższego czasu już 😎

2 godziny temu, Kola napisał:

Bo Acetonu się troszkę naszukałem

Przecież aceton techniczny, po jakieś 7 zł za butelkę, można kupić w każdym sklepie lakierniczym czy składzie budowalnym.
To jaki Ty ten aceton kupiłeś?

Tak, wysszyj 🙂 bo Mr. Tool Cleanera to raczej z kosmetycznego acetonu nie robią 😉

PS. Wolałem zrobić mieszaninę jakaś taką bardziej kopiącą niż z drogerii "natura" 😉 (lub tylko mi się wydaje, że takowa powstanie z ww składników)

Godzinę temu, milczacy napisał:

bo przepis ten jest znany od dłuższego czasu już

I chwała za to odkrywcy! 🙂 Kimkolwiek on jest. Dziękuję.

Napisałem do Standardu (Lublin) jak byłem w kwietniu, niestety z czasem się nie zeszło akurat. Ale cenę zaproponowali mi 7,80zł/kg i 5l banieczkę - to chyba minimum, bo normalnie sprzedają hurtowo w pojemnikach 900kg i beczkach 180kg, ale powiedzieli, że mogą mniejsze ilości odlać. 32pln za litr to cena jak w Holandii. 

Edited by Tap-chan
  • 5 months later...

Podbijam temat. Pytanie, wymieszany octan butylu i aceton w czym przechowujecie?

Będę robił niedługo mieszankę i po prostu nie wiem czy lać do zwykłch plastikowych butelek czy lepiej do szklanej?

7 minut temu, Mates napisał:

Podbijam temat. Pytanie, wymieszany octan butylu i aceton w czym przechowujecie?

Będę robił niedługo mieszankę i po prostu nie wiem czy lać do zwykłch plastikowych butelek czy lepiej do szklanej?

Ja mam w plastikowej buteleczce po farbie do włosów, oznaczenie PE-HD. Od co najmniej roku trzymam tam miksturę i nic się nie dzieje.

• Thanks 1
  • 4 weeks later...

Takie troszkę głupie pytanie,, czy octanowi butylu i acetonowi dać trochę czasu żeby się jak to mówią "nalewkowcy" przegryzły czy wystarczy dobrze wymieszać. Chciałbym je zmieszać w jakiejś 2-litrowej butelce i z powrotem przelać do szklanych.

W ramach ciekawostki powiem, że taka mikstura jest odpowiednikiem Tamiya Extra Thin. Karta charakterystyki jest tutaj. Co do Cleanera Gunze czy Tamiyi - w kilku miejscach natrafiłem na infromację, że minimalnie różnią się składem w porównaniu do TET. Dokładnie jednym procentem - mieszanka składa się w 49% octanu butylu i 51% acetonu :mrgreen:. Niestety nie udało mi się znaleźć kart charakterystyki tych konkretnych produktów. 

Czyli nie dosc, że można sobie domowym sposobem zrobić tańszy MLT to jeszcze śmiało to można wlewać do jakze znanej kwadratowej buteleczki i mieć tańszy extra thinn?? O_0

6 minut temu, enten napisał:

Czyli nie dosc, że można sobie domowym sposobem zrobić tańszy MLT to jeszcze śmiało to można wlewać do jakze znanej kwadratowej buteleczki i mieć tańszy extra thinn?? O_0

Wychodzi na to, że tak. Tylko uważnie odmierzaj proporcje bo do butelki zamiast kleju wlejesz płyn do czyszczenia aerografów i będzie klops :tancze: 

Edit: Nie MLT tylko Tool Cleaner. MLT ma chyba inny skład

Edited by Ananasik

No właśnie! Już chciałem Cię Ananasik poprawić. Żaden MLT tylko Cleaner - rzeczywiście wychodzi o wiele taniej. Sam używam tej mieszanki do czyszczenia aerka już prawie pół roku (farby Gunze, Tamiya, Hataka) i jest OK. Jedyne z czym nie daje sobie rady to OneShot od miga. Ale po tym glucie i tak trzeba rozkręcać aerograf (ja mam PS289) na czynniki pierwsze...

5 minut temu, Thalgonis napisał:

Jedyne z czym nie daje sobie rady to OneShot od miga. Ale po tym glucie i tak trzeba rozkręcać aerograf (ja mam PS289) na czynniki pierwsze...

Ponoć do czyszczenia po Stynylrezie świetnie nadaje się glikol butylowy wymieszany z wodą. Zresztą do innych wodorozcieńczalnych farb aka "błota" też :)