Skocz do zawartości

Artyleria WP 1939 z serii FtF 1:72


net_sailor

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam zbiorczo zestaw armatek z serii First to Fight. Robione wszystkie na raz zasadniczo z pudła.

Jedynie haubica 100 mm ma poprawione detale (uchwyty przy ogonie, korbki, pocieniony lemiesz) oraz wymienione koła na żywiczne z prawdziwym bieżnikiem.

P1040146.JPG

P1040159.JPG

P1040160.JPG

 

P1040164.JPG

P1040165.JPG

 

P1040187.JPG

P1040162.JPG

P1040173.JPG

Edytowane przez net_sailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, krzy65siek napisał:

Są inne w FtF? 155, 105?

Na razie nie. Do kompletu z tego co już zostało wydane brakuje mi tylko 75 mm na kołach DS (robi się) oraz 100 mm na kołach szprychowych, a więc w zasadzie warianty tego co mam. No, ale liczę, że kiedyś jeszcze będą nowe typy dział. 

Jest też niemczyzna, ale poza jedną haubicą Le FH 18 w zasadzie jeszcze się za nią na dobre nie zabrałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawki to zupełnie inna historia. Ja ich po prostu jeszcze nie za bardzo  umiem robić. Najpierw postawiłem nacisk na wykonywanie modeli. Podłoże jest bo jakieś być musi. W dwa tygodnie nie da się odrobić zaległości z 20 lat, kiedy ostatni raz robiłem jakieś pojazdy. Ja w ogóle to zadeklarowany "lotnik" jestem a samolot najlepiej mi się ogląda stawiajac na szybie lub lustrze. Tak, że zajmie mi to jeszcze trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny zbiorek zrobiłeś.

 

Mnie niestety podkusiło, żeby spróbować flaka i paka , szlag może człowieka strzelić - łamliwy jak nieszczęście plastik i instrukcja, z której trudno cokolwiek wywnioskować. Tym bardziej doceniam robotę, jaką włożyłeś w modele.

 

PS- i dzięki wielkie za wątek, jakby mnie jeszcze naszło na artylerię W1939, to  będę mógł zamiast męczyć się z instrukcją podpatrzeć, jak to u ciebie wygląda :)

Edytowane przez LordDisneyland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LordDisneyland napisał:

Bardzo ładny zbiorek zrobiłeś.

 

Mnie niestety podkusiło, żeby spróbować flaka i paka , szlag może człowieka strzelić - łamliwy jak nieszczęście plastik i instrukcja, z której trudno cokolwiek wywnioskować. Tym bardziej doceniam robotę, jaką włożyłeś w modele.

 

PS- i dzięki wielkie za wątek, jakby mnie jeszcze naszło na artylerię W1939, to  będę mógł zamiast męczyć się z instrukcją podpatrzeć, jak to u ciebie wygląda :)

Plastik faktycznie nie jest najprzyjemniejszy w obróbce. Ja część elementów po prostu wycinam ząbkowaną piłką-żyletką. W polskim zielonym wydaniu plastik jest lekko za miękki, jakby gumowaty. Ale idzie wytrzymać.

Z kolei w niektórych modelach nieco powiększona instrukcja znajduje się też w środku gazetki a nie tylko na odwrocie pudełka. Jest więc trochę lepiej jeśli chodzi o jej czytelność. 

W ogóle to się cieszę , że komuś się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
13 godzin temu, net_sailor napisał:

Warto było zainwestować w żywiczne koła z bieżnikiem

Znaczy te na fotce to żywica? Wyglądają lux! (ewentualnie poproszę o podrzucenie linka gdzie zakupić)
Czym je malowałeś?

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzes napisał:

Znaczy te na fotce to żywica? Wyglądają lux! (ewentualnie poproszę o podrzucenie linka gdzie zakupić)

Tak wszystkie moje DS-y to żywica. W haubicy to wyrób Modell Trans/Silesian Modell zakupiony na stoisku w Bytomiu, ale dostępne są również w Polsce:

http://www.sklep.tankmodels.pl/pl/modell-trans-silesian-models/7872-wheels-ds-tyres-for-100-mm-wz1419-75-mm-wz1897-schneider-modell-trans-72476.html

Przy "sznajderce" posiłkowałem się Tank Modelsem:

http://www.sklep.tankmodels.pl/pl/tank-models/7867-michelin-ds-tyres-for-75mm-schneider-wz-1897-from-ftf-tank-models-72002.html

Oba wyroby mają swoje wady i zalety. Po pierwsze i najważniejsze trzeba zawsze zwracać uwagę do czego się te koła kupuje. Koła z haubicy i armaty nie są zamienne!!! W armacie mają mniejszą średnicę! Różnica jest w zestawach żywicznych i w modelach! Jeśli więc założymy małe koła armatnie do haubicy to pancerna osłona będzie stała na ziemi a koła wisiały w powietrzu. Z kolei haubiczne koła nie zmieszczą się w armacie, która ma takie śmieszne ograniczniki przy kołach od strony ogona. Zatem nie ma uniwersalnego zestawu kół do obu typów dział, choć np.  Modell Trans/Silesian Modell na wyrost przekonuje, że tak jest.

W kwestii zalet Silesian Modell można wymienić lepsze odwzorowanie felgi koła. Z bieżnikiem nie jest tak wesoło, bo koła są identyczne tzn. po założeniu kół jeden bieżnik idzie "w przód" a drugi "w tył". Co ciekawe opona jest węższa od tej z Tank Models. Różnica szerokości w plastyku też występuje, ale w drugą stronę - haubiczna opona jesz szersza. Nie wiem  kto ma rację ?

W Tank Models lepsze są bieżniki, bo i symetryczne oraz bardziej estetyczne, ale z kolei felga nie powala - zwłaszcza obręcze wymagają obróbki, bo są trochę zniekształcone (nierówne obrzeże) i bardziej uproszczone od plastikowego pierwowzoru (bez charakterystycznego wrębu).

2 godziny temu, Grzes napisał:

Czym je malowałeś? 

Ogólna kolorystyka armatek to znany i lubiany zestaw Hataki do pojazdów z Września 1939. Opony to stary i niezawodny Revell nr 9, a na to kurz z farb olejnych nakładanych suchym pędzlem: biel tytanowa zabrudzona odrobiną umbry.

 

Poniżej porównanie kół plastykowych (luzem) oraz żywicznych (założone na modelach).

20190629_111938-1.jpg

20190629_112444-1.jpg

Edytowane przez net_sailor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.