Skocz do zawartości

Artyleria


marioba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów!

Po strasznie intensywnym spędzaniu wolnego czasu w sobotę, dzisiaj nie nadaję się do niczego, a zwłaszcza do lepienia czegokolwiek.

Kolega bazylms napisał mi niedawno ze każdy model zasługuje na warsztat.

Zakładam więc warsztat trochę zbiorczy.

Zrobionych modeli mam dobrze ponad setkę! W pudłach jest około 40-50. Zrobiłem przegląd i postanowiłem zająć się wszelkimi armatami i działkami które kupowałem na przestrzeni wielu lat.

Warsztat będzie prowadzony nieregularnie. Będzie raczej z doskoku. Część modeli będzie waloryzowana, część prosto z pudła. W każdym bądź razie będzie długo i nudno. Modele armat traktowane są zawsze po macoszemu i mało kto je lepi i prezentuje. Może to trochę zmienię...

Na początek: radziecka haubica Su122(M-30). Model kupiony jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Zvezda pakowana przez Italeri.

FxXD5tz.jpg

Oczywiście 37 mm Bofors L/45/M od Mirage Hobby

5TuI2Ik.jpg

Taki wynalazek RPMu: 47 mm armata wz. 25 „Pocisk”

BOvAKDl.jpg

Stary wypust Hellera: 25 mm armata przeciwpancerna mle 1934 Hotchkiss (Canon léger de 25 antichar SA-L modèle 1934). Niestety pudełka nie ma...

WjabQwQ.jpg

Śliczny wypust Zvezdy sprzed kilku lat: brytyjska armata sześciofuntowa (Royal Ordnance  QuicK Firing 6-pounder 7 cwt)

WbNw83T.jpg

Strasznie przyjemny i strasznie stary model Italeri:  20 mm armata przeciwlotnicza 20/65 Modello 35 Breda (Cannone-Mitragliera da 20/65 modello 35 (Breda).

f2RHAeL.jpg

Model z wysokiej półki, kupiony z piętnaście lat temu:  Pak 43/41

g3TSroz.jpg

Box kupiony klika miesięcy temu. Urocza włoska haubica (tak naprawdę to Skoda)  Obice da 100/17 Mod.16

NB06krC.jpg

Pudełko kupione w zeszłym tygodniu: Pak 40

Vxe3DBj.jpg

No i na końcu chluba polskiej produkcji modelarskiej, ukoronowanie projektowania 3D, crème de la crème technologii wtrysku polistyrenu, kwintesencja wymiarowania i odtworzenia szczegółu, hit marketingu i sprzedaży, najlepszy produkt RPMu : 75 mm armata mle 1897 Schneider (Schneider & Cie Canon de 75 mle 1897). Model nie ma pudełka. Kupiłem ją kilka lat temu w torebce strunowej...

iukNVxi.jpg

 

I to nie jest wszystko co posiadam w tym temacie. Muszę dokopać się do reszty. Ale to już nie dzisiaj.

Mariusz

 

 

Edytowane przez marioba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2019 o 22:47, net_sailor napisał:

IBG właśnie wypuszcza elegancką armatę wz 1897

Podobno, też to słyszałem.

W dniu 16.06.2019 o 22:47, net_sailor napisał:

Zgodnie z zasadą, że jak zaczniesz dłubać starego grzmota to zaraz pojawi się nowy model

I tak będę dłubał tego starego grzmota! Muszę iść do MWP i zrobić sobie dokumentację fotograficzną i trochę pomierzyć jak się da!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marioba napisał:

Podobno, też to słyszałem.

Jest już oficjalna zapowiedź na fejsbuniu.

Nowości IBG Models dostępne w ostatnie dni czerwca:

1/35 75mm French Field Gun Mle 1897 – Modified 1938
1/35 75mm French Field Gun Mle 1897 – Polish Forces in the West

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam Szanownych Forumowiczów!

7 godzin temu, bazylms napisał:

Ja tego PAK-a od Tamiya zrobiłem rozwalnonego na dioramkę

Mój Pak 40 będzie wypasiony. Dzięki uprzejmości kolegi Greifa, jadą do mnie blaszki i lufa od Abera

Są wakacje i lepić się nie chce. Zawieszam na razie inne warsztaty i polepię trochę armaty.

Zaczynam od włoskiej haubicy. Pierwszy raz lepię coś od IBG. Trudno na razie powiedzieć jak to się lepi. Instrukcja montażu jest mało czytelna, ale można się połapać.

Zaczynam lepienie od lemiesza i lawety. Trzeba trochę szpachlować

y478zB9.jpg

999C6BW.jpg

tvlCRe3.jpg

EHFCBlS.jpg

SaoWuAi.jpg

 

I tyle na dzisiaj...

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witam!

Ciąg dalszy zabawy z wypustem IBG.

Dzisiaj na warsztacie lufa z zamkiem.

AKsluOz.jpg

Jamy skurczowe jak cholera!

snUgQjY.jpg

Szpary takie że dłoń można wsadzić!

XN8YI1K.jpg

Trochę hipsu

heXAkox.jpg

Szpachla

1bwYdpR.jpg

Łoże armaty

1frPeev.jpg

Złożone na sucho

bguEYWG.jpg

Absurdalnie małe kółka. Wstępnie wyszlifowane

42MDt0K.jpg

Pierwsze podejście do tarczy

EnbZlpr.jpg

Miało być lekko i przyjemnie...

I chyba tyle na dzisiaj. Szpachla musi spolimeryzować...

Mariusz

 

Ps. Wczoraj kupiłem jeszcze coś takiego:

yyZG5Q4.jpg

Edytowane przez marioba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Skończyłem spaghetti haubicę. Generalnie zestaw strasznie prosty. Składa się to przyzwoicie. Brakuje mi osprzętu saperskiego który na pewno był. Zostało wkleić tylko celownik, którego to nie ma w zestawie. Trzeba szukać w necie...

jLIdy5I.jpg

mfF57yb.jpg

PevbqHE.jpg

jSHRMsn.jpg

0F9QFjs.jpg

QhGghbs.jpg

w30Cmqf.jpg

Z rozpędu zabrałem się za Skodę...

KY1pNvr.jpg

asT2p06.jpg

No i chyba najgorszy element w zestawie: zamek ! To samo było w spaghetti. Szpachla idzie w ruch...

Loe8dan.jpg

Strasznie fajnie to się lepi...

Mariusz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, michal0281 napisał:

Strasznie pokraczna ta wloska haubica

Pokraka straszna, ale przez to jest piękna i zauroczyła mnie! To samo Skoda! Wspaniale będzie sie prezentowała.

Muszę dokupić jeszcze dwie haubice Skody od IBG. Wczesną czeską wersję i niemiecką! Chcę mieć wszystkie! Poza tym w stadzie lepiej się chowają...

Godzinę temu, michal0281 napisał:

az podziwiam, ze sie Tobie chce to robic

Spróbuj, zobaczysz że to kapitalny dział 1:35! Żałuję że wcześniej za to się nie wziąłem.

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się,  że masz z tego frajdę. To teraz złap się za trumpeterowskie kanone 17 cm lub haubicę 21 cm. Na dłużej Cię zajmie ?. Pozdrawiam i Kibicuję,  bo też mam kilka armatek na stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam Szanownych Forumowiczów po wakacyjnej przerwie!

Skoda zlepiona

gTInEvG.jpg

CkYwWqb.jpg

W międzyczasie kupiła się kolejna Skoda

D0C28ek.jpg

Ale teraz zająłem się tym czymś:

vmELvbs.jpg

Stary tamiowski "Gulaschkanone"

Trochę szpachli, trochę papieru ściernego. Zestaw stary, ale uroczy!

G7ZY5RO.jpg

fKnpTrv.jpg

m3olnIa.jpg

ah0qwN8.jpg

zu18ZA0.jpg

Zbvm8oG.jpg

7e2VWRw.jpg

OaPWPgp.jpg

4ZuVPTt.jpg

U0MSnk6.jpg

sYJzKQH.jpg

No i na końcu nowe pudło od IBG. Wymiękłem i kupiłem. Wypust RPMu przy tym to kompletna kupa. To inna jakość! Z RPMu przydadzą mi się na pewno koła. Cała reszta niestety do zadołowania...

eQxX5hL.jpg

 

Mariusz

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rack napisał:

Mam tylko nadzieję, że o tankach Kolega nie zapomni jednak

Nieee, absolutnie nie zapomnę. Zima idzie i więcej czasu będzie, to i tankami się zajmę...

5 godzin temu, bazylms napisał:

Działa coś wsobje maja. Może to że są takie "nagie" i widać detale? 

Taka prawda! Potrafią rzucić urok!

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam Szanownych Modelarzy!

Mój biznes poddał się koronawirusowi. Mam cholernie dużo czasu. Co najmniej dwa tygodnie. Nie dlatego ze przechodzę kwarantannę. Po prostu branża w której funkcjonuję, zawiesiła działalność...

Mała aktualizacja:

Popracowałem lekko nad Skodami. Dorobiłem orczyki:

7jd43mv.jpg

EomOOfk.jpg

aTlsRZQ.jpg

QkSrf9t.jpg

Trzeba będzie jeszcze dorobić celowniki i trochę duperelek: uchwyty, klapki, hamulec do Włocha itp

Po polepieniu tych trzech haubic, praktycznie takich samych, mam takie przemyślenia: Poza tym że modele są zapakowane w efektowne pudła, elegancko zafoliowane, z przyzwoita instrukcją składania i robią doskonałe  wrażenie na pierwszy rzut oka. Jednak po pierwszych zachwytach przychodzi lekkie rozczarowanie. Modele są bardzo ubogie w detal.. Praktycznie go nie ma. Wszystko trzeba dorabiać. Było by OK, jakby pudło kosztowało 30-40 PLN, a nie 60-70.

Mimo tego polecam! Klei to się w miarę przyjemnie i jest przy tym niezła zabawa!

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, krzy65siek napisał:

To co dorobiłeś to są orczyki? A nie drążki kierunkowe?

Generalnie orczyk to dźwignia, przynajmniej tak mnie uczono w szkole. Drążek kierunkowy to też chyba dźwignia?

Ale jeśli cię drażni ta nazwa i kojarzy ci się w furmanką albo wyciągiem narciarskim, to nazywaj to jak chcesz...

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz do siebie.  Po prostu byłem ciekaw czy to jest jakaś fachowa nazwa z instrukcji działa, czy Twoja koncepcja. 

Zdziwiłem się, bo zasadniczo orczyk to chyba nie jest dźwignia tylko poprzeczna belka do której zaprzęga się konia w zaprzęgu. Z resztą, drążek kierunkowy to też nie jest dźwignia, tylko kawał rury za pomocą której szybko można było obrócić działo. :)

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, krzy65siek napisał:

Nie bierz do siebie.

Nie biorę....

22 minuty temu, krzy65siek napisał:

zasadniczo orczyk to chyba nie jest dźwignia tylko poprzeczna belka do której zaprzęga się konia w zaprzęgu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Orczyk_(lotnictwo)

No to mamy w takim razie samoloty z zaprzęgiem konnym...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Orczyk

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dźwignia

No i chyba problem wyjaśniony...

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orczyk (niem. Ortscheit) to jest podstawowe znaczenie, pozostałe powstały jako pochodne, dlatego, że kształtem przypominają orczyk.

 Z resztą, nazywaj jak chcesz, jak dla mnie możesz na stateczniki mówić skrzydła, a na gąsienice koła.

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.