Skocz do zawartości

Namiot bezcieniowy


Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić namiot bezcieniowy.Czy te oferowane na znanym portalu aukcyjnym są coś warte?W opisie podają jasność jednej żarówki na 5500K.Czy to wystarczy do zdjęć modeli?Mogę wydać do 250 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Xmen napisał:

Chcę kupić namiot bezcieniowy.Czy te oferowane na znanym portalu aukcyjnym są coś warte?W opisie podają jasność jednej żarówki na 5500K.Czy to wystarczy do zdjęć modeli?Mogę wydać do 250 zł.

Przemyśl jaki rozmiar chcesz kupić. Różnice w cenie żadne a w użyteczności spore :)

5500K to NIE jasność. To barwa światła. Ja proponuję poszukać 4000-4500K. 5500K to taka "chłodnia na wędliny" ?

image.png.a58b5b14ed2db6633a88b01d56b1d566.png

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
49 minut temu, Xmen napisał:

Chcę kupić namiot bezcieniowy.Czy te oferowane na znanym portalu aukcyjnym są coś warte?W opisie podają jasność jednej żarówki na 5500K.Czy to wystarczy do zdjęć modeli?Mogę wydać do 250 zł.

Co do żarówek to barwa światła 5500K jest bardzo dobra, sam robię zdjęcia przy takiej barwie.

Co do namiotu bezcieniowego to różnie to bywa. Tobie może się spodobać, mnie ograniczał więc z niego zrezygnowałem, a poza tym mniejsza ilość światła docierała do modelu. Tak że ja robię zdjęcia bez namiotu bezcieniowego i używam żarówek o barwie 5500K.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedź.Robię głównie myśliwce w 72 i myślałem o wielkości 60 cm.Jest jeszcze 40 ale wydaje się za mały.Co do barwy to takie są w zestawie jak się uda to zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz robić zdjęcia w RAW, temperatura żarówek nie będzie miała większego znaczenia, byle by wszystkie były takie same. Sam preferuję światło w okolicach 5000K, bo takie dają lampy  studyjne. 

Namiot bezcieniowy jest fajny do zdjęć kubków na Allegro, do modeli lepiej zaopatrzyć się w jakieś poważniejsze modyfikatory światła. I to samo można powiedzieć o oświetleniu. Żarówki są słabe. Trzeba ich mieć na planie pierdylion lub nadrabiać czasem naświetlania, który tylko pogarsza jakość zdjęć, szczególnie kiedy aparat nie należy do najlepszych. 

Od tej reguły nie ma ustępstwa. W fotografii produktowej/studyjnej zawsze będzie na pierwszym miejscu oświetlenie, potem matryca i ostatnie będzie szkło. Niestety ile by człowiek tego ludziom tłumaczył, zawsze będą robić na odwrót. Tak jak z aerografami. Ten do detali jest najmniej ważny. I i tak każdy kupi 0.15mm... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno z tym się zgodzić widząc jakie zdjęcia robią ludzie w namiotach. Mówimy o amatorskich fotografiach plastikowych samolocików do sklejania robionych na potrzeby pochwalenia się w internetach. To nie kwestia życia i śmierci, tylko zabawa, a do tego namiot spokojnie wystarcza żeby robić piękne zdjęcia. Co pokazuje praktyka.

Edytowane przez Solo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam namiot bezcieniowy, ale nie wiem, czy nie wolałbym dwóch białych parasolek na statywy do żarówek. Takie combo wydaje się być o wiele bardziej ustawne od namiotu, zwłaszcza, że można sobie śmiało ustawiać odległość parasolki od obiektu oraz ich umiejscowienie, gdzie w namiocie mam te parametry niezmienne.

Inna sprawa, że tego namiotu nie chce się człowiekowi rozstawiać, zazdroszczę tym, którzy mają miejsce na kącik fotograficzny i do tego jeszcze stół bezcieniowy.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od parasolek są lepsze softboxy, a od softboxów lampy błyskowe studyjne. Tylko czy to jest niezbędne do robienia zdjęć na FB albo na forum?
Namiot można sobie samemu zmajstrować za 150 zł albo i taniej i mieć bardzo dobre zdjęcia.
Można robić zdjęcia naszych zabaweczek tanio, albo oświetleniem studyjnym za ciężkie pieniądze. Autor wątku raczej nie pytał o to jak robić najlepsze możliwe zdjęcia, tylko o to jaki namiot kupić, bo wie jakie fotki chce strzelać i nie chce za to przepłacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, ja kupiłem namiot bezcieniowy 90cm za 100pln. Koszt 2 parasolek transparentnych o śr. 100cm to 48pln. Nie mówię tu o drogich rozwiązaniach, ale o porównywalnych cenowo, bo chyba brystol na tło nie wyjdzie więcej niż te pozostałe 52pln. Zresztą, wspominam tu o aspektach, które pytający może chcieć wziąć pod uwagę (dowolność ustawienia źródła światła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Solo napisał:

od parasolek są lepsze softboxy, a od softboxów lampy błyskowe studyjne.

I tak to jest jak się wypowiada ktoś, kto nie ma pojęcia o czym mówi. 

Lampa studyjna to źródło światła, softbox to modyfikator światła. W softbox można wsadzić żarówkę, lampę reporterską czy studyjną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, mbrnnr napisał:

Lampa studyjna to źródło światła, softbox to modyfikator światła. W softbox można wsadzić żarówkę, lampę reporterską czy studyjną...

 

Serio? No kto by pomyślał....

3 minuty temu, Tap-chan napisał:

Solo, ja kupiłem namiot bezcieniowy 90cm za 100pln. Koszt 2 parasolek transparentnych o śr. 100cm to 48pln. Nie mówię tu o drogich rozwiązaniach, ale o porównywalnych cenowo, bo chyba brystol na tło nie wyjdzie więcej niż te pozostałe 52pln. Zresztą, wspominam tu o aspektach, które pytający może chcieć wziąć pod uwagę (dowolność ustawienia źródła światła).

Ja tego nie neguję, tak jak napisałem: są lepsze metody oświetlenia planu i gorsze. Kwestią jest to ile się chce na to wydać (z reguły jak najmniej) i czy warto autora namawiać na coś co mu niekoniecznie może pasować, choćby ze względu na potrzebne miejsce. Namiot można sobie rozstawić na jakimś stoliku i wystarczy, parasolki to już jest trochę bardziej kłopotliwe. Zresztą zaraz by się okazało, że najtańsze parasolki to zuo, trzeba kupić lepsze i skończyłoby się na wysokich kosztach, których autor - jak pisał - raczej chce uniknąć. Więc ja bym się skupił na tym czego chce Xmen.
Ja też od dłuższego czasu kombinuję czym sobie doświetlać moje plastiki, ale i tak kończę zawsze konkluzją, że i tak nie mam czego fotografować.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ja używam parasolek bo namiot jak pisałem mnie ogranicza. Za jedną parasolkę dałem 16zł. do zdjęć używam 3 szt.

Namiot dawał mniej światła na model a w dodatku nie mogłem ustawiaç aparatu jak mi się chce tylko do momenty jak mi namiot na to pozwalał.

Miejsce mam mało, więc tak jak Tap-chan pisze lepsze parasolki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie.Wiem że można inaczej ale na parasolki nie mam miejsca.Cała szerokość mojej "pieczary" ma 140cm z tego przestrzeni roboczej jest 90cm.Reszta  powierzchni zastawione regałami.Już teraz mam problem rozstawić statyw do aparatu tak że parasolki odpadają niestety bo się nie ruszę.Namiot jest dla mnie optymalnym rozwiązaniem.Na te moje ulepki wystarczy.

Dzięki za tak duży odzew.Prawdę mówiąc nie spodziewałem się.

 

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię o szerokości 60cm bo 40 może być za mała gdyby na starość mi odbiło i zmienię skalę na 48 do której coraz bardziej mnie ciągnie.Trochę za cińki w uszach jeszcze jestem ale może kiedyś.:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy błyskowe obok biurka na statywach to kilka centymetrów kwadratowych przestrzeni. I nie trzeba mieć miejsce na namiot, softboxy, parasolki. Odpalasz NFC tagiem kiedy trzeba... Polecam. 

Edytowane przez mbrnnr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Tobie proponuje pomyslec o jednym skoro masz 250zł, weź ogarnij sobie światło duzo światła, tak duzo żebyś miał wrażenie ze robi się cholernie jasno w pokoju i co ważne równo rozświetlone ,  zastanow sie jak to zamontujesz i czy będzie chciało Cie się z tego korzystać, (kupic i wydać zawsze można bo to łatwe, korzystac z tego to inna para kaloszy)  zobacz czy masz tyle kontaktów czy masz kinkiety rowno rozmieszczone itp.(no co tam masz w tym pomieszczeniu) Jak już to ogarniesz to kup żarówki o barwie jak mówili chłopaki, zawsze dla rozproszenia możesz folie/pergamin plastikowy przed źródła światła dac i masz rozproszenie. W takiej sytuacji nawet telefonem jak zrobisz fote to się wyróżnisz w necie

Edytowane przez Bobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki Panowie za wszystkie podpowiedzi.Wszystko ładnie pięknie ale gniazdka elektryczne mam wszystkie wykorzystane i jeszcze parę by się przydało niestety za duży zakres robót żeby to przerobić.Na postawienie dodatkowych lamp o parasolkach nie wspominając miejsca "ni ma".Kupiłem bezcieniucha ale przesadziłem z wielkością.Zdjęcia będę musiał robić w pokoju bo na biurku się nie mieści..placze:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Trochę odświeżę temat, bo właśnie kupiłem namiot, zwykły, na Allegro, najtańszy w swojej klasie i jest bardzo mile zaskoczony jak bardzo poprawiła się jakość moich zdjęć.
Namiot kupiłem jak poniżej. Co prawda ja kupiłem 80x80 cm, ale to jest zdecydowanie za wielkie bydlę, nawet do wielkich modeli w 1:48, gdybym dziś brał, to wystarczyłby mi na pewno 60x60 cm.

image.png.a1671b447829fb4b73c70a52ed6a9a92.png

Sprzęt jest bardzo wygodny, rozkłada się i składa w kilkanaście sekund.
Do środka wkładam zwykłe, białe tło kartonowe. Sam namiot oświetlam tym co do tej pory miałem, czyli dwoma bocznymi żarówkami 5500K, każda po 125W, pod sufitem mam 3 podobne żarówki ale o mocy 85W każda. Przód namiotu także zasłaniam białym materiałem (dołączony do zestawu z namiotem), dzięki czemu nie ma w ogóle ostrych cieni.
Tak to wygląda gotowe do focenia (przednia firanka tylko odsłonięta):image.thumb.png.7f70b81a7a997ad75b7a9a098e8b4839.png

 

Jaki to daje efekt? Poniżej kilka zdjęć zrobionych w namiocie. Moim zdaniem efekt wart inwestycji.

qwSwdPK.jpg

17BsySQ.jpg

cD1ZDaa.jpg

iWYW3dA.jpg

9br3JM3.jpg

N2sy7bg.jpgAg76eZF.jpg

 

 

Edytowane przez Solo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce na stałe to super, mi tam się często nie chce rozkładać majdanu dla jakichś podrzędnych zdjęć "w trakcie".

Ja tą przednią firankę gdzieś zgubiłem, ale i tak by mi się nie przydała, bo strzelam z 50mm w górę, a to już wymaga ponad 1m odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.