Skocz do zawartości

M54A2 1:35 AFV CLUB


MichalZ

Rekomendowane odpowiedzi

W międzyczasie znalazłem zestaw figurek, związany z wspomnianym wcześniej materacem:

https://www.dersockelshop.de/bravo6b635322rubber-lady--135

 

Jeśli pomaluje go na oliwkowy wytarty kolor to może nie będzie się tak rzucał w oczy inny kształt i struktura tego dmuchańca. Z drugiej strony kusi mnie zrobienie wersji cywilnej np. w zupełnie innych kolorach lub wzorze kwiatowym.

 

 

image;s=644x461.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że to by był dobry trop - cywilny materac i nie wstydzi się tego 🙂

Może napiszę jedną rzecz, którą kiedyś czytałem we wspomnieniach jednego weterana: Jak VietCong minował drogę to jako przewodów do odpalania ładunku używali przedłużaczy ze sklepu (tania produkcja japońska) - gość pisał, że były one we wszystkich kolorach tęczy...

Życzę powodzenia i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj przyświeca mi chęć zróżnicowania kolorystycznego modelu, bo ileż można ładować tych odcieni zielonego na pakę.

 

Wszystko sprowadza się do balansu między absurdem a monotonią historyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski odpadają, potem to niezbyt dobrze wygląda w miniaturze jak nie jest perfect równo.

 

Jeden kolor - jakiś pastelowy da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emblematy 1 dyw. Kawalerii już na mundurach. Doszedł też pasek do M16. Kolejne fotki już z brudzenia ciężarówki bo ile można te figurki w kółko oglądać...

20211213_200423.jpg

20211213_200602.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Stojkovic napisał:

Emblematy 1 dyw. Kawalerii już na mundurach. Doszedł też pasek do M16. Kolejne fotki już z brudzenia ciężarówki bo ile można te figurki w kółko oglądać...

20211213_200423.jpg

20211213_200602.jpg

`Oznaki dywizyjne jak najbardziej prawilne, ale dałeś niesamowitego babola Przyjacielu , w US.Army od kiedy stosowane są oznaki dywizyjne, umieszczane są zawsze na prawym ramieniu, jedynym wyjątkiem były oznaki dywizji pancernych stosowane na dwóch ramionach, a tu dla przykładu masz oryginalną bluzę podpułkownika saperów z 1-st CAV z roku 1971:

https://www.worthpoint.com/worthopedia/original-vietnam-war-army-og-107-535022179

Pozdr. A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszło mi to przez myśl, by sprawdzić na której łapie noszono, ale jakoś wizualnie stwierdziłem że na prawej, a na lewej belki itp.

Teraz jak zerwę, to ślad zostanie na łapach tych figurek raczej... 

 

🤬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

To może ja wyjaśnię... Na obrazkach które przysłał Adams oznaka jest na lewym ramieniu... I tam właśnie powinna się znajdować oznaka dywizji w której żołnierz aktualnie służy. Co ciekawe, spotkałem się z opisami, że regulamin pozwalał przeszyć oznakę starej dywizji na prawe ramie żołnierzom którzy kiedyś walczyli w danej jednostce w czasie wojny - i wtedy taki żołnierz mógł mieć na lewym ramieniu oznakę swojej aktualnej dywizji a na prawym oznakę jednostki w której walczył. Opisano to tutaj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Shoulder_sleeve_insignia_(United_States_Army)

 

Czyli wygląda na to, że wieziesz weteranów!

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie niech będa weterani, bylebym nie musiał odrywać emblematów z rękawów.

 

Zrobiłem lekki test tego jak wygląda załoga już na pace. Poważnie zastanawiam się nad sensem zakrywania szoferki brezentem.  Mało co widać we wnętrzu wtedy. 

20211214_163600.jpg

20211214_163548.jpg

20211214_163534.jpg

20211214_163828.jpg

Edytowane przez Stojkovic
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bulik58- nie, żadnych nerwów, po prostu byłem zaskoczony, wydawało mi się, że napisałem zrozumiale. Jeszcze raz - naszywka na lewym ramieniu - wszyscy. Na prawym - tylko weterani wojenni.

@Stojkovic - jeżeli akurat jest pora sucha, to pewnie można by te brezenty zdjąć - może warto by je pokazać zwinięte na pace wtedy?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Wietnamie mógł już funkcjonować magnetofon kasetowy?

W 1963 roku holenderska firma Philips Co. wprowadziła do sprzedaży pierwszy magnetofon kasetowy. Było to kolejna rewolucja. Poszczególne magnetofony mogły od teraz odtwarzać różne kasety, a poszczególne kasety można było odtwarzać w różnych magnetofonach. Tak tylko do przemyślenia. Scenka może być i z 1969, więc może cuda techniki już trafiły dla wojaków.

ps- szoferki nie przykrywaj 

Edytowane przez makinen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, patrykd napisał:

Dlaczego maska jest w innym odcieniu co reszta pojazdu?

 

Modulowałem od przodu maski i gdy doszły kalki, to ten najjaśniejszy kolor gradientu przykryło i odcina się ciemniejszy kolor na tle innych rozjaśnionych - pewnie zniweluje ten efekt olejami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Stojkovic napisał:

 

Modulowałem od przodu maski i gdy doszły kalki, to ten najjaśniejszy kolor gradientu przykryło i odcina się ciemniejszy kolor na tle innych rozjaśnionych - pewnie zniweluje ten efekt olejami.

Fajnie by było troszkę ten efekt zniwelować, bo faktycznie wygląda jakby była wzięta z innego pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, patrykd napisał:

Fajnie by było troszkę ten efekt zniwelować, bo faktycznie wygląda jakby była wzięta z innego pojazdu

 

Zostaw tak, jak jest, tylko szpic gwiazdy na masce wskazuje 11.00, a powinien 12.00 

Ale modulacja maski wyszła extra, jak tak nie potrafię.

Edytowane przez Lipstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc ja nie widzę nic złego z tą gwiazdą na masce - a i sama idea maski wziętej z innego wozu wydaje mi się być bardzo ciekawa i też był bym za tym, żeby tak to zostawić. Można by jeszcze pokminić coś z panelem bocznym - tym pomiędzy maską a błotnikiem - one były bardzo łatwe do wymiany i często je w ogóle usuwano, więc tu można by jeszcze inny kolor dać.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmroczko napisał:

Szczerze mówiąc ja nie widzę nic złego z tą gwiazdą na masce...

Jest do góry nogami.

2 godziny temu, pmroczko napisał:

...a i sama idea maski wziętej z innego wozu wydaje mi się być bardzo ciekawa i też był bym za tym, żeby tak to zostawić.

Z tym się zgadzam, też jestem za tą koncepcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2019 o 20:27, Stojkovic napisał:

Zatem wszystkie trzy malowania związane są z 523 kompanią transportową (stąd charakterystyczne żółte pasy na maskach, które zdaje się były znakiem rozpoznawczym)

afvm54_03a-colorguide.jpg.5f3af2ac3ff82f33c235145f241685db.jpg

Opcja A to ciężarówka nr. 317, 523 Trans Co, 124 Batalion transportowy
Opcja B to ciężarówka nr. 216, 523 Trans Co,   39 Batalion transportowy
Opcja C to ciężarówka nr. 116, 523 Trans Co, 124 Batalion Transportowy

 

Gwiazda jest tak, jak być powinna. Po II WŚ zmieniono kierunek jej ułożenia względem przodu.

Z dobrych 10 lat temu przy M151 Mutt z Academy kolega P.Mroczko pisał o tym w moim wątku odnośnie kierunku sztandaru czy coś w tym stylu. Dobrze ten fakt zapamiętałem wówczas bo była to dla mnie nowość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to z tą gwiazda już od 20 lat męczy.

Oto oficjalny regulamin z 1956 roku:

http://www.vietnam.net.pl/TB746/Section3.htm#National Symbol.

Polecam Waszej uwadze punt e. Ciekawy jest też punt a który mówi, że gwiazdy nie maluje się na ambulansach - ale to taka ciekawostka.

 

Malowanie gwiazdy tak jak podczas 2WŚ (czubkiem do tyłu) to częsty błąd - nie tylko na modelach, ale też na odrestaurowanych pojazdach. Tym częstszy - że jak mówią niektórzy weterani amerykańscy - w danej jednostce dowódca potrafił przyjść, popatrzeć na regulaminowo pomalowany wóz i powiedzieć: to wygląda głupio, przemalować czubkiem do tyłu - i dyskusja skończona. Już nie wspominając żołnierzy, którzy to malowali, byli młodsi od nas i popełniali niektóre błędy tak jak my. Dlatego trzeba sprawdzać dokumentację i uważać - zobaczcie że wóz numer 116 z powyższej grafiki ma gwiazdę namalowaną niezgodnie z regulaminem.

 

Ale jak już się do tematu podchodzi poważnie, to warto regulamin też znać - prawda?

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.