Skocz do zawartości

TBF/M-1C Avenger, Trumpeter 02233 1:32


Skaidrus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po kilku pojazdach przyszedł czas na samolot. Wahałem się pomiędzy B-25J z HK i TBF-1C Avenger z Trumpka, oba w 1:32. Ostatecznie padło na Avengera. Uznałem, że B-25 wymaga więcej doświadcznia „lotniczego”. Wpakowałem w TBF-a wszystkie dostępne blachy Edka, tj. wnętrze, silnik, pasy i elementy zewnętrzne. Nie udało mi się już nigdzie dostać doposażenia komory bombowej. Oprócz tego zastosowałem też znakomite klapy z Parta i lufy z Mastera. Zastosowałem maski Montexu do kabiny i na oznaczenia. Chemia to pomarańczowa Hataka, różne akryle z Ammo, AK i Valejo oraz lakiery i anti-skid z VMS. Model składał się znakomicie. Jedynym problemem był wiatrochron – spasowanie było umiarkowane i wymagało trochę szpachli. Dosyć dużo czasu i pracy poświęciłem wnętrzu. Zestaw blach był bardzo rozbudowany a ja pokusiłem się o trochę scratcha. Oczywiście po złożeniu nic nie widać, ale ja wiem, że to wszystko tam jest ? Model merytorycznie jest poprawny, ale nie idealny. Przede wszystkim rażą wklęsłe nity w miejscach gdzie były wypukłe. Nie czułem się na siłach poprawiać tego, choć z perspektywy uważam, że czasu mogłem spróbować np. nitów na kalkomaniach z HGW. Z założenia model miał być sponiewierany. Przedstawia maszynę ze stycznia 1945 roku. Uznałem, że w tamtym czasie TBF-1C miały już trochę służby za sobą i ten stopień zużycia/ubrudzenia będzie uzasadniony. Nie znalazłem żadnego zdjęcia tej konkretnej maszyny, więc stopień zabrudzenia to mój domysł. Dlatego nie będę go bronił zbyt uparcie ? Generalnie malowanie nie jest najmocniejszą stroną modelu. Pierwszy raz korzystałem z masek i to naprawdę widać. Maski Montexu do szklarni pozostawiały trochę kleju na szybach i zanim wpadłem na użycia Blu-Tack’a do usunięcia resztek kleju, to kilka szybek bezpowrotnie upaćkałem. Jako materiał antypoślizgowy użyłem środka stosowanego w czołgach 1:35. Nie jestem pewien czy to był dobry pomysł, bo oglądając zdjęcia czasami odnoszę wrażenie, że to powinna być zwykła guma. Podobna niepewność dotyczy podwieszanych zbiorników paliwa. Na pewno mogły przenosić je TBM-3, co do TBF/M-1C nie mam pewności. Dlatego są przymocowane tymczasowo. Podsumowując – wyboru modelu nie żałuję i czuję się psychicznie gotowy na B-25J. Ale wpierw jakiś czołg na odstresowanie ?

 

e_big.jpg

eDSC_0033.jpg

eDSC_0034.jpg

eDSC_0036.jpg

eDSC_0037.jpg

eDSC_0039.jpg

eDSC_0040.jpg

eDSC_0042.jpg

eDSC_0044.jpg

eDSC_0047.jpg

eDSC_0050.jpg

eDSC_0051.jpg

eDSC_0055.jpg

Edytowane przez Skaidrus
  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudeńko. Pięknie pomalwoany i świetnie, z wyczuciem pobrudzony model. Pięknie wygląda też wnętrze i to co pootwierałeś. Kupa świetnej, modelarskiej roboty, dawno tutaj nie było takiego ładnego samolotu. Szczere mówiąc człowiek chętnie by się przyczepił do czegoś ale nie ma do czego... choć po namyśle jest: szkoda że nie jet.

10 minut temu, Skaidrus napisał:

Generalnie malowanie nie jest najmocniejszą stroną modelu.

Dobry żart.

Jeszcze pytanie: jak zrobiłeś pasy antypoślizgowe?

Edytowane przez Solo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Solo napisał:

...

Jeszcze pytanie: jak zrobiłeś pasy antypoślizgowe?

Dziękuję i cieszę się, że Ci się podoba.

Co do pasów: https://www.vms-supplies.com/vms-hull-tex

Aczkolwiek nie jestem pewien, czy tak wyglądały w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2019 o 16:24, Solo napisał:
W dniu 20.08.2019 o 16:24, Solo napisał:

Cudeńko. Pięknie pomalwoany i świetnie, z wyczuciem pobrudzony model. Pięknie wygląda też wnętrze i to co pootwierałeś. Kupa świetnej, modelarskiej roboty, dawno tutaj nie było takiego ładnego samolotu. Szczere mówiąc człowiek chętnie by się przyczepił do czegoś ale nie ma do czego... choć po namyśle jest: szkoda że nie jet.

Dobry żart.

Jeszcze pytanie: jak zrobiłeś pasy antypoślizgowe?

A ja się przyczepię

-nity wypadało by przytłumić surfacerem

-kalki z napisami się srebrzą

- wylot spalin , nie widziałem avengera ( a chętnie zobaczę) z tak obfitym kopceniem ( to z gory to raczej nieporozumienie).

Nakład pracy duży , i to mi się podoba. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wyszedł.

Tutaj masz pierwsze lepsze zdjęcie brudnego, warto poszperać trochę w Internecie zawsze przed brudzeniem, można wypatrzeć dużo smaczków i rzeczy, o których inni nie wiedzą. Tym bardziej, że twórcy modeli, masek, kalek nie patrzą często na zdjęcia oryginału i każą np. źle malować linie kamo itp.

Tbm-avenger.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, shadowmare napisał:

Super wyszedł.

Tutaj masz pierwsze lepsze zdjęcie brudnego, warto poszperać trochę w Internecie zawsze przed brudzeniem, można wypatrzeć dużo smaczków i rzeczy, o których inni nie wiedzą. Tym bardziej, że twórcy modeli, masek, kalek nie patrzą często na zdjęcia oryginału i każą np. źle malować linie kamo itp.

Tbm-avenger.jpg

Trudno się z tym nie zgodzić ( odnośnie brudzenia) , z malowaniem już nie .Pokazałeś inne camo ( biało-szaroniebieskie ) :cry:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grumman_TBF_Avenger_returning_to_the_USS_Hancock_(CV-19),_circa_in_1944.jpg

Edytowane przez Marek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pozytywne uwagi. Co do krytyki:

1. Kalki faktycznie się srebrzą mimo poświęconej im uwagi, stosowania płynów itp. Ten element warsztatu wymaga u mnie dopracowania.

2. Zgodnie z deklaracją umieszczoną w słowie wstępnym, nie będę upierał się przy swojej wizji brudzenia. Nie mam zbyt mocnych dowodów. Trochę opierałem się na barwnych planszach z Monografii Lotniczych, aczkolwiek jestem świadom wspomnianych przez shadowmare ułomności tego rodzaju źródeł. Ze znalezionych w necie zdjęć tylko jedno zdaje się być zbliżone do mojej wizji.

https://images.app.goo.gl/Dhd8kyUUCkaGKVQR8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2019 o 10:12, Wojciech napisał:

Cześć

Czy tej czerwieni wewnątrz klap jesteś pewien ?

Cześć

Nie jestem. Taki kolor wskazuje instrukcja modelu. Ale znalazłem sporo fotek z klapami w kolorze skrzydeł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.