Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

@cdarek mnie pytasz? :)
Najstarsze mam właśnie Revell od 1963/5 do 1968 roku. Na chwilę obecną chyba coś koło 16 szt.

Jak dotrą do mnie obecne nabyte  zrobię foto zbiorowe :D  mam kilka dubletów jak coś chętnie wymienię na to co nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ten model Iskry oryginał przypominał, ale z daleka. Pierwsza edycja produkowana była Kobyłce i pakowano ją jak stare Airfixy:

b89f59701eb23fb7med.jpg.fd07fc761fedd37b8b427fd4ee3dcc41.jpg

 

Potem dostała ładne pudełko z logiem wytwórcy:

49528391.jpg.22c6a0cb8deb1feecd6d6b24fcf954b9.jpg

 

Po przeniesieniu produkcji do Siedlec mniej więcej w połowie lat siedemdziesiątych, wyszła kolejna edycja. To samo pudełko, ale bez loga, za to z nazwą nowego wytwórcy. Te modele pamiętam, miałem prawie wszystkie poza P.11c:

36169144.jpg.a85dd7846fbb8314a9e0aeb4b61d6430.jpg

 

Kolejne wznowienia Iskry i pozostałych modeli to już połowa lat osiemdziesiątych, dostały wtedy takie pudełka jak na ostatnim zdjęciu w poście Kopernika, poza P.11c które gdyby nie fatalny karton i jakość druku, można było uznać za dość atrakcyjne:

002.thumb.JPG.df04a703537c98d7d6ae208d5a48e3a0.JPG

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, HKK napisał:

1966? Raczej niemożliwe. Te modele ukazały się w latach 80-tych chyba.

W latach osiemdziesiątych ukazała się cała rodzina szybowców w skali 1:72. Tamte z artykułu to jedne z pierwszych w ogóle polskich modeli do sklejania. Data się zgadza wink4.

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, barszczo napisał:

W latach osiemdziesiątych ukazała się cała rodzina szybowców w skali 1:72. Tamte z artykułu to jedne z pierwszych w ogóle polskich modeli do sklejania. Data się zgadza wink4.

To ciekawe. Nigdy o nich nie słyszałem, a wychowałem się na modelach z Ruch-u na początku lat 70-tych. Jak to możliwe, że ich nie pamiętam? Ma ktoś jakieś zdjęcia tych cudaków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, India napisał:

Model Jaskółki jest w tym wątku, trzeba po prostu poszukać. O Zefirze i o Foce tylko czytałem...

Poszukałem i znalazłem, ale nie ma ani słowa, że to model z lat 60-tych. Wręcz przeciwnie, sugeruje się że to rzemieślnicza produkcja z lat 80-tych.

Więc nadal jestem ciekaw informacji na ten temat i zdjęć tych modeli/pudełek. Bo skoro to taka rzadkość, to ta notka ze Skrzydlatej wydaje się być jedną z nielicznych pewnych informacji o tych modelach.

N.b notka jest podpisana "Andrzej Zbiegniewski". Ciekawe, czy ma on coś wspólnego z "Andre R. Zbiegniewskim" z Australii publikującym w latach 90-tych (i później) liczne monografie i książki o tematyce lotniczo-militarnej.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 12:45, Greif napisał:

a do mnie wylądowała kolejna porcja antyków 😉

received_2524441291029598.webp.d0033ed1c44c8bb7491390bfcb970410.webpreceived_1236151790511794.webp.c2f1dadeca6c2bdbcad43417d160a717.webp

A czy ktoś z Was pamięta te modele w CSH? Ja je zobaczyłem w czerwcu 1973 i to były pierwsze zachodnie modele jakie w ogóle ujrzałem na własne oczy. Dostałem wtedy Spitfire w prezencie. Czy możliwe jest, aby te modele z Revell-a to była pierwsza dostawa tego typu do Polski? Bo Hellery, Airfix-y i Matchboxy pojawiły sie bodajże na przełomie 1974 i 1975 roku.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.