Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.09.2022 o 13:48, letalin napisał:

Dyskusje o cenach współczesnych zestawów będą pewnie coraz częstsze, bo i inflacja i niepewna sytuacja i każdy to czuje. 

Nie ma niby powrotu do masówki z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale z drugiej strony nie ma też prawie na rynku modeli dla młodziaków, którzy wpadliby w sidła i stali się z czasem klientami dla zaawansowanych inżyniersko zestawów. 

Ja wpadłem w sklejactwo przez Matchboxa. Jako dzieciak kupowałem taki zestaw po południu, a wieczorem był złożony, albo najpóźniej następnego dnia, gdy trzeba było coś malować. Nie mam pojęcia, czy jest rynek na takie uproszczone, ale wyglądające jak samolot modele? Zvezda czasem coś wyda w taki sposób, Hobby Boss też, ale ja bym zaryzykował, że to nie jest przegrana sprawa i byłoby warto zaryzykować z takimi "jednoramkowcami" dla dzieciaków. KP nie jest w stanie stworzyć takiego modelu, IBG i AH jak najbardziej. Max 35 części. Dwa malowania. Kolorowy plastik.  Pilot i podstawka:) Bez ambicji do wyposażenia w detale kabiny i wnęk podwozia. Zabawka politechniczna, a nie model redukcyjny. Wchodzi ciotka Krystyna do sklepu modelarskiego, albo zabawkarskiego i pyta o model na prezent i pierwsze co sprzedawca proponuje, to taki właśnie zestaw i na dodatek tani. Niech to księgowi wyliczą, ale jest szansa. Dla dziecinniejących seniorów również.

A może źle patrzysz zafiksowany na skali 1: 72

 

masz starsze  model Tamiyi w 1/48  ( samoloty ) . To też proste modele , kilkadziesiąt części ( bez blach ) części duże  , poprawna bryła , dobre spasowanie  kosztują około 100 złotych . Cena już nie wzrośnie a  młody człowiek dostaje produkt generalnie wysokiej jakości , i nie ma poczucia , ze dostał model do zepsucia.  I jest nadzieja , że będzie się starał.

 

Sorry , ale od x lat pokutuje  pogląd , ze jak pierwszy model to 1: 72  najlepiej samolot i tani bo jak zepsuje to mała strata. Dla niego ? , czy dla kupującego , a może kupujący się na takich modelach  uczył ( bo innych nie było )  i tak zostało.

 D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2022 o 17:21, BRAVO112 napisał:

a na pewno dobrze policzyles?

M- 850 zl

Tam  ca 62 eu

Może źle się  wyraziłem

 

W latach 80 - tych ten Matchbox za 850 zeta to była kupa kasy . Przy zarobkach wtedy  rzędu 3 - 5 tysięcy złotych  to było około  1/5  pensji

Obecnie przy przeciętnym wynagrodzeniu  II kwartał  4240 złotych netto te   3 x 62 euro wychodzi dość podobnie .

A drogi teoretycznie dla początkującego  1/48 Tamiya spitfire mk V b  stanowi 1/42 tej pensji.

Wszystko jest względne.

 

A obecnie jest inflacja , ceny rosną , pensje nie wszystkich rosną równomiernie. Bogaci zbiednieją trochę , średnia klasa średnio , a biedni i sfera budżetowa najbardziej  jak to zawsze. Na szczęście jeszcze nie ma bezrobocia więc z kanapki z szynką pomidorem i oliwką zniknie co najwyżej oliwka.

 

Z modelarskiego punktu widzenia to dobry czas na refleksje ile się nakupiło i czego i kiedy to się realnie sklei i że nie ma co kupować tylko sklejać co się ma.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, merlin_70 napisał:

Przy zarobkach wtedy  rzędu 3 - 5 tysięcy złotych  to było około  1/5  pensji

 

Obecnie przy przeciętnym wynagrodzeniu  II kwartał  4240 złotych netto

Sądzę, że odpowiednim porównaniem byłoby:

- wtedy- 3- 5 tysięcy złotych,

- obecnie- 3- 5 tysięcy złotych.

Przy czym i tak jest to rozbieżność zbliżająca drugą wartość do dwukrotności pierwszej, więc i tak dosyć duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, merlin_70 napisał:

Może źle się  wyraziłem

 

W latach 80 - tych ten Matchbox za 850 zeta to była kupa kasy . Przy zarobkach wtedy  rzędu 3 - 5 tysięcy złotych  to było około  1/5  pensji

Obecnie przy przeciętnym wynagrodzeniu  II kwartał  4240 złotych netto te   3 x 62 euro wychodzi dość podobnie .

 

1984 przeciętne wynagrodzenie 16838zł/miesiąc. 20 modeli Lightninga za 850zł.

2021 -5662złotych/m. 5662zł÷20=283zł. 

Obie wartości brutto. Nie wiem ile brali podatków w 1984. 

W każdym razie : Jeden Matchbox, to trzy modele 1/72 przodującej polskiej firmy😉, ale ledwo jeden Lightning z Tamiyi w 1/48.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, letalin napisał:

1984 przeciętne wynagrodzenie 16838zł/miesiąc. 20 modeli Lightninga za 850zł.

2021 -5662złotych/m. 5662zł÷20=283zł. 

Obie wartości brutto. Nie wiem ile brali podatków w 1984. 

W każdym razie : Jeden Matchbox, to trzy modele 1/72 przodującej polskiej firmy😉, ale ledwo jeden Lightning z Tamiyi w 1/48.  

W PRLu nie było pojęcia pensja brutto, to co podaje statystyka to jest pensja "na rękę". Lighting to było coś, czego ja w 84r nie widziałem w sklepie. Jedynie na Perskim. A cieszyłem się jak kupiłem RWD 5, cena była w w moim zasięgu. W 86 kupiłem IŁ 2, cena też była ok.

5.jpg

2.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lightning to było coś.  Pierwszy, którego kupiłem z tej dostawy w lipcu '84.  Cena nie grała roli. Sprzedałem 10 marek, jakie miałem od paru lat w skarbonce. Pamiętam dyskusje w CSH o cenach tych Matchboxów, że to zdzierstwo jest. Temat cen pozostał stały, zmieniło się tylko medium, a Matchboxy ciągle drożeją. 😄 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że jeszcze nie wznawiają starego Matchboxa (coś mi się wydaje, że z pancerki można już coś kupić ). Taka oferta to nie tylko gra na sentymentach ale i zaproszenie do sklejania dla dla dzieci ( na bank 7-10 latek sklei ). I Mistercraft zmuszony by był do polepszenia jakościowego oferty 😉

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.