Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Gerd napisał:

 Pamiętam jeszcze jeden sklep z tamtych czasów który bardzo lubiłem na tyłach Błękitnego wieżowca przy Placu Bankowym. Często wysiadałem z tramwaju specjalnie żeby tam zajrzeć. ... Tam kupiłem coś co wtedy wydawało mi się że jest modelem PZL-50 Jastrząb. w 1:72. Byłem zachwycony. 

Pamiętam ten sklep głównie z tego, że prowadzili komis i skup modeli i książek militarnych. W połowie lat 90 sprzedałem tam prawie całą , zbieraną od nastolatka bibliotekę. Poszło za bezcen, ale wtedy urodziła się moja córka, a mnie w pracy zredukowali . Kasy za moje skarby starczyło na kilka dni, żal pozostał do dziś. Po latach mam prawie wszystko, co musiałem sprzedać. Niestety, tytuły te same, ale książki jakieś obce 😥To nie ja poślinionym palcem przewracałem strony, nie ja przemycałem je w tornistrze do szkoły, nie ja czytałem je przy latarce pod kołdrą. No, ale nie ma co narzekać, sporo z nich już udomowiłem, a reszta się już tak się u mnie zasiedziała, że przeszła moim klimatem . Adoptowane, ale jak moje 😁

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2023 o 22:00, Artek82 napisał:

Popatrz na niemiecką flagę na ogonie. I na lepszą kopię czarno-białego

Znalazłem w końcu kolorowe z epoki :cool:

DM-SID z 1957 roku...

FlugzeugAEROL-60Brigadyr80.jpg.06af881d41f3700d1efbddccf8ce3072.jpg

 

...i DM-SIK z 1966 roku, które dało przypuszczenie że po jakichś tam remontach może ta czerwień się zaczynała pojawiać w standardzie :hmmm:

DM-SIK.thumb.jpg.a5447f211368d7a6c42b40445ebb7de7.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, BRAVO112 napisał:

bo skrzydlo dziady od Wilgi wzieli....

Nie widzę pokrewieństwa :hmmm: Zresztą Wilga 1 była o prawie dekadę później od Brigadyra ⚠️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Greif napisał:

a ja nadal z uporem muła :) w sumie długo polowałem aby nabyć go w założonym budżecie ~10 funtów ale w  końcu się udało 7.5 i jest mój :D
Picture 1 of 11

Uwzględniasz inflację ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greif powyżej napisał "...a po co ? ...". Wyrwę to pytanie z kontekstu i zadam je odnośnie treści artykułu z SP 30/75 z Klubu 72. Zaprezentowano w nim wnętrze kabiny Jaka 3. A po co ? Modelu nie było , co miałem sobie waloryzować w oparciu o te materiały ? 

3.1.jpg

3.2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, letalin napisał:

Był model Jaka-3  w skali 1/50. Junyj Technik go chyba robil. Nie miał w ogole wnętrza kabiny. 

Zapewne ten model masz na myśli. Czy był już wtedy ? Oznaczenia przynależności wytłoczone na skrzydłach i kadłubie sugerują, że mogło tak być. Frog robił takie rzeczy już w latach 60 .

j1.jpg

j2.jpg

j3.jpg

j4.jpg

Edytowane przez kopernik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Jaczka z ЮT kupiłem w CSH na Marszałkowskiej w 1974 więc też już był. Z Hellera był dostępny na pewno rok pózniej. Po wakacjach kupilem wtedy CR.714 a przed świętami BN właśnie Yaka-3😩

 

A tak właściwie to pudełko wskazuje na firmę Krugozor. ЮT to był przepak i miał inny boxart. Tak, już wtedy znali co to wypożyczone formy lub wypraski.

Edytowane przez jmx62
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Te modeliki stanowiły ważny element życia, kupno, zdobycie każdego było wydarzeniem.  Te emocje sprawiły, że pamiętamy takie szczegóły po prawie 50 latach. Ja kleiłem acetonem tego Jaka-3 patrząc na przygody kapitana Klossa w odc. pt "Podwójny nelson".  Po sprawdzeniu ramówki TVP wychodzi, że to był poniedziałek 17.10.1977😁

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, jmx62 napisał:

Tego Jaczka z ЮT kupiłem w CSH na Marszałkowskiej w 1974 więc też już był. Z Hellera był dostępny na pewno rok pózniej. Po wakacjach kupilem wtedy CR.714 a przed świętami BN właśnie Yaka-3😩

 

A tak właściwie to pudełko wskazuje na firmę Krugozor. ЮT to był przepak i miał inny boxart. Tak, już wtedy znali co to wypożyczone formy lub wypraski.

wg scalemates Heller miał Jaka-3 od 1975. A ja z tych lat (72-76), jako jedyny  na rynku model myśliwskiego Jaka z IIwś, pamiętam Jaka-9 z Airfix'a. Ten to był koszmarny wręcz. A Hellera w CSH to już w ogóle nie kojarzę. Nie miałbym ręki jakby co bo ja tylko  modele Airfix'a i Revell'a w CSH w 1974 pamiętam.image.png.11aa79a428c7cda75a76a5fb98b7cd20.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kopernik napisał:

Greif powyżej napisał "...a po co ? ...". Wyrwę to pytanie z kontekstu i zadam je odnośnie treści artykułu z SP 30/75 z Klubu 72. Zaprezentowano w nim wnętrze kabiny Jaka 3. A po co ? Modelu nie było , co miałem sobie waloryzować w oparciu o te materiały ? 

3.1.jpg

3.2.jpg

Ja w 1975 tak bardzo chciałem mieć model Jaka-3 (nie wiem dlaczego), że zrobiłem Jaka-3 z Jaka-9 Airfix'a.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chęć posiadania Jaka 9 z Airfix towarzyszyła mi do początku lat 90. Wtedy spotkałem się z nim oko w oko w sklepie zabawkowym w Istambule. Kosztował 10,5 $ !!! Już go nie chciałem. Wracając z wojaży przez Czechy, w Pradze odnalazłem sklep, gdzie sprzedawali " letadla do lepidla " czy jakoś tak. I tam wydałem te dolce bez żalu , prawdę powiedziawszy, wydałem trochę więcej niż 10 $ 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mmr napisał:

... że zrobiłem Jaka-3 z Jaka-9 Airfix'a.

Niektórzy do tej pory tak mają. Mój śfagier K. to już chyba z każdej wersji Jaków robi każdą inną wersję. Z -1ki robi -3kę, z -7ki przerabia na wczesną -9kę, z -3ki robi -11kę i czort wie co jeszcze wymyśli? Ale najważniejsze że sprawia mu to ogromną satysfakcję. Tyle tylko że ta "choroba" już trwa z 10 lat i nie może się z tego wyleczyć🤕😁.

Można? Można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, letalin napisał:

Jak-3 ze Smera/Hellera był u mnie w 1987. Z wymiany z czeskim kolegą. 

Wymiana to było to , Dzięki SP zdobyłem adres ruska i mieniałem się z nim . Ja mu słałem Jak-1 i Ił-2 (chociaż Łosie i Czaple tez brał ) , a od niego brałem Novo . Dzięki temu miałem F-4 , Huntera SB-2 i któregoś z V .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Cypis napisał:

Wymiana to było to , Dzięki SP zdobyłem adres ruska i mieniałem się z nim . Ja mu słałem Jak-1 i Ił-2 (chociaż Łosie i Czaple tez brał ) , a od niego brałem Novo . Dzięki temu miałem F-4 , Huntera SB-2 i któregoś z V .

Ja wysyłałem modele, TBiU i "Plany modelarskie". Brali wszystko. Czesi I Słowacy (nie wiem czy poprawne jest określenie Czechosłowak) też brali wszystko. Z Novo dostawałem takie modele o których wcześniej to nawet nie słyszałem Javelin, Black Widow, Skua i wiele, wiele innych, których nazw już nie pamiętam.

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.