Skocz do zawartości

Projekt - "Aleja MiG'ów" 1:48 - Trumpeter, Eduard


eLCe

Rekomendowane odpowiedzi

   25 czerwca 1950 Korea Północna najechała na swojego słabszego i nieprzygotowanego sąsiada z południa.  Nieoczekiwanie dla północnokoreańskich wojsk, w obronie Korei Południowej zainterewniowały siły ONZ na czele z armią USA.  Najzacieklejsze walki powietrzne toczyły się nad tzw. Aleją MiG'ów - obszarze przy granicy z Chińską Republiką ludową, który ze względu na strategiczne znaczenie oraz biegnące przez niego linie zaopatrzenia na południe był monitorowany przez lotnictwo radzieckie (później chińskie i koreańskie) stacjonujące w Chińskich bazach tuż przy koreańskiej granicy.

eTvFLfH.jpg

(zdjęcia użyto tylko w celach dyskusyjnych) 

   W listopadzie 1950 roku do walki nad północnokoreańskim niebem dołączyły najnowesze w tamtym czasie radzieckie samoloty MiG-15, które zaczęły niepodzielnie panować w powietrzu, górując nad starszymi P-51, F-80 czy F9F.  Sielanka po stronie północy nie trwała długo ponieważ Amerykanie, zmuszeni byli wprowadzić do walki swój najnowszy myśliwiec - F-86 Sabre.

   17 grudnia 1950 roku doszło do pierwszego starcia między czterema amerykańskimi F-86 a czwórką MiGów-15.   Ogółem, na przestrzeni wojny amerykanie stracili około 200 myśliwców F-86, podczas gdy przeciwnik ponad 300 samolotów  Mig-15. Mówi się, że dysproporcja wynikała z różnego poziomu wyszkolenia pilotów i generalnie obie maszyny były traktowane jako równorzędni przeciwnicy. 

 

No i jako, że to nie forum historyczne a modelarskie, wreszcie po przydługawym wstępie przechodzimy do meritum.  :) 

Postanowiłem rozpocząć projekt poruszający temat walk powietrznych podczas wojny w Korei. Na pierwszy "ogień" idą chyba ikony tamtego konfliktu:

Mig-15 bis w skali 1:48 w wydaniu Trumpetera. 

7OXicAN.jpg

Do modelu dorzucę blachy do kabiny, maski i metalowe lufy/pitot i być może dokupię też koła.

oraz 

F-86 Eduarda w skali 1:48, który udało mi się zakupić od kolegi z tego forum :)

4Iciek3.jpg

tutaj w zestawie są blachy, żywica, maski itp... zastanowię się nad dokupieniem kół.

Generalnie zrobiłem sobie rundę drugą nauki pracy z metalizerami (no i dorwałem wreszcie Polished Aluminium")

Zobaczymy jak pójdzie warsztat i na ile wystarczy mi zapału ale w planie mam jeszcze F-80 :) 

Także tego... wstęp i wprowadzenie mam już za sobą a teraz... do roboty :)  Życzcie mi powodzenia. 

Komentarze, rady, konstruktywna krytyka są zawsze mile widziane :)

 

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za oftopa. Ale przy takim projekcie na czas schnięcia podkładu czy coś...45 min..:mrgreen:  można sobie przypomnieć odcinek serii Dogfights. Popatrzeć i przede wszystkim posłuchać weterana który opowiada jak się "gonili"  z 15-kami.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Solo napisał:

Może zrób je na podstawce w locie, jak Amerykanin goni Koreańca? :)

Myślałem o czymś takim ale szczerze - nie czuję się na siłach. Raczej skończy się na zrobieniu podstawek, tym bardziej, że chciałbym dorzucić do "zestawu" Shooting Stara i może F9F Panther.  Projekt będzie raczej "długodystansowy".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extra !!!!! Kibicuję ! :)

Amerykanin goniący MiGa jest tendencyjny ?

Powodzenia  i będę zaglądał! 

P.S. Świetnie zbudowałeś klimat wstępem!

Nie spie%!$%% tego :haha:

Edytowane przez Psar77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł wreszcie czas, żeby pochwalić się skromnymi postępami z prac. 

Jako pierwszy na tapetę poszedł MiG. Muszę przyznać, że kupując ten model nie spodziewałem się, że niektóre elementy będą wymagały aż tyle piłowania, docinania i dopasowywania. Wystarczy powiedzieć, że dwa dni grzebałem przy niezbyt skomplikowanym kokpicie :)

Pewnie was "zaskoczę" jeśli napiszę, że zacząłem od fotela :D  Postanowiłem dorobić kilka drobnych detali bo zestawowy składał się z 3 części. Niby i tak tego nie będzie widać ale przynajmniej potrenuję.

MV31Tc9.jpg

tutaj po podkładzie

UgiIukb.jpg

xpa9i8u.jpg

i po kolorze bazowym ( o którym za chwilę )

D0XD7PU.jpg?1

Następnie zająłem się elementami wanny kokpitu.

3ZVva1I.jpg

Zatrzymam się w tym momencie na chwilkę bo muszę to z siebie wyrzucić... Co to było za rzeźbienie w g... niektóre elementy wręcz wycinałem do okoła z plastiku.

Tutaj efekt po złożeniu i położeniu docelowego koloru.

NIJ2Ucs.jpg

Niestety pora dnia (późna noc, sztuczne światło) i mój daltonizm sprawił, że nie dobrałem koloru idealnie pod blachy Eduarda i widać różnicę (postaram się ją zniwelować olejami, washami itp). 

A teraz słów kilka o samym kolorku... Zrobilem mały eksperyment i wierzcie lub nie ale zmusiłem do współpracy mieszankę z takiego oto zestawu farb dodatkowo rozcieńczonych Lacquer Thinnerem. 

PMyGUlR.jpg?1

Jedyny problem polegał na tym, że czuć było, że przez aerograf rzuca się w model "błotem".

 

Jako, że mnie łamie jakieś podłe choróbsko  to owinę się w koc,  zrobię gorącej herbaty i przez weekend przysiądę trochę nad projektem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w ogóle kabina w MiGu-15 była seledynowa? Z tego co pamiętam to powinna być szara, kolor seledynowy zaczeto stosować w MiGach-21 i to dopiero później. Kolor ten wg pilotów był bardziej neutralny i uspokajający...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tazman79 napisał:

A czy w ogóle kabina w MiGu-15 była seledynowa? Z tego co pamiętam to powinna być szara, kolor seledynowy zaczeto stosować w MiGach-21 i to dopiero później. Kolor ten wg pilotów był bardziej neutralny i uspokajający...

Fakt... nie była tak "wściekła" jak w 21 ale widziałem kilka zdjęć w kolorze jak powyżej (lub bliskim). Zmyliły mnie też blachy Eduarda... ale one to w ogole są "rozjechane" jeśli chodzi o kolorystykę. Teraz pooglądałem więcej fotografii i faktycznie coś z tym muszę zrobić... chyba nawet wiem co... przemalować... :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz hit... Albo dla mnie nauczka, żeby wreszcie zainwestować w porządne oświetlenie i nie pstrykać zdjęć do warsztatu telefonem na automacie.

Ten sam element, bez przemalowywania (w tle obraz z monitora pokazujący poprzednie zdjęcie)

sNTJYKE.jpg

W zasadzie to w takim kolorze MiG-15 był malowany w fabryce nr 153 (z tego co udało mi się wyczytać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę podlubałem przy MiGu.

Pomalowałem wyposażenie przedniego luku 

RALuH26.jpg

Skończyłem też fotel pilota. Dołożyłem kilka elementów od siebie plus pasy Eduarda.

sQxh2CV.jpg

Zmontowałem wszystko do kupy i zgodnie z instrukcją dodałem obciążenie (15g). W związku z tym, że przesunąłem środek ciężkości postanowiłem obciążyć front trochę bardziej (około 18g) tak dla pewności. Wyszło mało subtelnie ale wszystko do siebie pasuje :)

VxoMBol.jpg

Po wszystkim wziąłem się za uzbrojenie strzeleckie. Na tą okoliczność mam zestaw medalowych luf. (Pewnie dla wielu z Was mniejszy kaliber to sztuka dla sztuki ale były w zestawie z pitotem :) )

wFvQqr5.jpg

i przymiarka na sucho.

5Pcab2D.jpg

Generalnie myślałem o tym, żeby otworzyć komorę z działkami ale nie wiem czy jest to możliwe przy fabrycznym układzie części więc niewiele z tego będzie finalnie widoczne.

Poniżej lufy po amputacji i przeszczepie.

UQdwtQv.jpg

 

Edytowane przez eLCe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap pracy czysto dla mojej satysfakcji, ponieważ efekty będą niewidoczne w sklejonym modelu (a szkoda).

Postanowiłem dorobić trochę detali do uzbrojenia bazując na fotografiach oryginału.

FCXL0Bu.jpg

Położyłem na to podkład, kolor stalowy (AK extreme metal) a na lufy dodatkowo warstwę burnt metal. Na pojemniki na amunicję natrysnąłem płyn do chippingu a na niego xf-22 (kolor podobny do tego że zdjęć oryginału). 

Tovs4vp.jpg

Po zabawie pędzlem nasączonym w wodzie, położeniu washa i lakieru całość wygląda tak.

Cc1QpKd.jpg

2RT70iL.jpg

9uJf5zb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po około dobie schnięcia kleju na złączonych połówkach kadłuba postanowiłem dokleić komorę uzbrojenia i osłony działek... 

Ukazało mi się cudowne wręcz spasowanie elementów :)

Generalnie to przypomniał mi się mój Mirage :)

UaGs5z3.jpg

natomiast tutaj zabawy będzie znacznie wiecej...

Zfe9rIl.jpg

Także porzeźbiłem trochę w plastiku, potem popiłowałem a na koniec zalałem wszystkie dziury sprue glue. 

AffNgm4.jpg

Wygląda strasznie ale tak naprawdę to bardzo wdzięcznie się to obrabia.

Niech schnie do jutra... Potem będzie dalsze rzeźbienie i odtwarzanie linii podziału i nitów (ale to mi akurat nie straszne)

A, że zostało mi trochę kleju z ramek to zakleiłem nim inne ubytki.

eeml6c5.jpg

Miałem jeszcze chwilę czasu więc wziąłem się za klejenie skrzydeł 

6tGrtxx.jpg(Cóż za detale komór podwozia... Trzeba będzie nad tym popracować)

i zbiorników paliwa (tutaj też trochę szpachli trzeba było użyć bo na obu częściach były dziury po niedolanym plastiku).

GpKA9au.jpg

 

Jutro wieczór spędzę z pilnikiem i papierem ściernym także życzcie mi udanej zabawy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podszlifowałem trochę tego ulepka.

5915Nj5.jpg

eFkoZtx.jpg

I położyłem podkład.

QXyeJLb.jpg

NV81T96.jpg

57hVcX6.jpg

W paru miejscach trzeba jeszcze troszkę popracować ale generalnie jest już bliżej niż dalej (zważywszy na stan wyjściowy :) ). Później tylko odtworzyć linie podziału i będzie można iść dalej z budową.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze... czy ktoś z Was może mnie wspomóc wiedzą? Potrzebuję plany/zdjęcia w kilku rzutach wózka, na którym mocowano silnik VK-1 po demontażu z MiGa. Widziałem trochę zdjęc na internecie ale na ich podstawie ciężko będzie mi zbudować replikę. Alternatywnie czy ktośz Was orientuje się czy jest opcja kupić takowy wózek w formie blach/żywicy/wtrysków? 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

No to walki z materią ciąg dalszy :D (i monologu ? )

Postanowiłem jednak wykonać model z wklejonym silnikiem i wyciąganym tyłem kadłuba (dlatego na niektórych zdjęciach będzie widoczna spora szpara na łączeniu).

zacząłem od części ogonowej (trzy duże elementy, które jak zwykle "idealnie pasują).

HwMuYwS.jpg

X8UHBHd.jpg

po odrobinie miłości udało się to jakoś wyprowadzić. Czeka mnie jeszcze dorobienie dwóch zeszlifowanych ramek (okrągła i prostokątna).

cD5lIFD.jpg

Przednia część otrzymała skrzydła.

c4wDan2.jpg

AFFNZIn.jpg

Standardowo trzeba było poratować się szpachlą.

Ot68Kg7.jpg

xA994yt.jpg

a tak wyglądają złączone na sucho obie części

GWI93VI.jpg

Wreszcie przypomina to samolot :)

Chciałem sprawdzić stan powierzchni i postanowiłem, że położe na całość podkład (poza tym lepiej mi się będzie odtwarzało zatarte linie i nity na jednolitej powierzchni).

VC7tqyf.jpg

Yie2kKd.jpg

bqtq8HF.jpg

Trochę pracy jeszcze mi przy kadłubie zostało. Trzeba odtworzyć linie podziału, nity i w paru miejscach użyć papieru ściernego.

W międzyczasie zająłem się silnikiem.

NknPf5f.jpg

eAoAbbi.jpg

3LGxN53.jpg

UuaZmNx.jpg

i największe elementy złożone na sucho.

9nZdziZ.jpg

Tutaj muszę podorabiać 'odrobnę" przewodów/kabli a później całość potraktować washami i gdzie niegdzie olejami.

Jak uporam się z silnikiem i przygotuję kadłub pod przyjęcie GX 2 to biorę się za Sabre'a.

Jeszcze tylko pytanie. Jak pomalować MiGa? Polerowanym Aluminium, zwykłym czy matowym? Skłaniam się ku matowi ale nie mam pewności w tej kwestii.

 

Edytowane przez eLCe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matowym. Te samoloty na pewno nie były polerowane jak niektóre amerykańce z tego okresu.

Tutaj przykładowe zdjęcie Kambodżańskiej 17ki z epoki:374839940_MiG-17Fresco(10).thumb.jpg.496b63a8a242323fb02cb16017e6ec49.jpg

Ogromny przeskok z 15 do 17ki to to na pewno nie był.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Matys napisał:

Matowym. Te samoloty na pewno nie były polerowane jak niektóre amerykańce z tego okresu.

Tutaj przykładowe zdjęcie Kambodżańskiej 17ki z epoki:374839940_MiG-17Fresco(10).thumb.jpg.496b63a8a242323fb02cb16017e6ec49.jpg

Ogromny przeskok z 15 do 17ki to to na pewno nie był.
 

Podziękował :) Tak jak pisałem wyżej, skłaniałem się ku matowej powierzchni ale naoglądałem się zdjęć odrestaurowanych "piętnastek" i świeciły jak psu wiadomo co i zacząłem się zastanawiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Solo napisał:

A co z tymi szparami na kadłubie? Chyba tego tak nie zostawisz?

Muszę coś wykominować, żeby obie części kadłuba się ciaśniej łączyły (albo w ogóle zaprezentować model ze zdjętym tyłem). Bardzo się łamię czy sklejać ten kadłub czy jednak dać możliwość obejrzenia silnika.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VK-1 gotowy. Ładniej nie będzie. Jako, że najpewniej go nie będzie widać, miał być prosto z pudła ale jakoś tak gryzło mnie to, że nie będzie miał ani jednego przewodu.

gEI7g2F.jpg

RXkmCI5.jpg

kuSfjLI.jpg

J2KpWfJ.jpg

ND4Ct21.jpg

uRtElsM.jpg

Zostało podwozie, klapy i hamulec aerodynamiczny i zaczynamy F-86 :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może raz na zawsze rozwiać moje wątpliwości co do koloru felg oraz komór podwozia w MiGu 15? Oglądam zdjęcia i felgi są srebrne, zielone lub szare. Instrukcja modelu każe je pomalować na niebieski perłowy (lol..) tak samo wnęki podwozia...widziałem szare, srebrne i zielone. Być może panowała jakąś dowolność w kwestii kolorystyki (kabiny były malowane w dwóch różnych barwach w zależności od fabryki).

Z góry dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.