Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

No to kiepsko to widzę, gdy chluśniesz farbą z puszki w spray'u (bez regulacji ciśnienia przecież) na takie maleństwo...

Zdmuchnie z blatu

 

 

W końcu ma latać nie?

 

Nie będę inwestował w aerograf, bo nie jestem a tyle doświadczonym modelarzem. Malowałem wcześniejszy samolot białym sprayem, i byłem zadowolony, więc myślę że i tutaj jakoś dam rade. Kwestia tylko jaka firma, żeby się nie gryzła z farbami akrylowymi

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za problem ale szukam "poradnika modelarskiego" z przelicznikiem farb w pdf. Może ktoś wie łer

???

 

 

z Googla szukaj pod kątem farb jakich używasz. poza tym nie ma przelicznika który by zawierał wszystko, sam się o tym parę dni temu przekonałem oraz najlepiej sprawdzać z kilkoma przelicznikami. Jak chcesz fajny przelicznik tamiya na pozostałe z wzornikami to napisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.mojehobby.pl/products/True-Metal-Aluminium.html

 

Używał ktoś może tego cuda? Cena trochę za wysoka żebym kupił tylko na spróbowanie, a mogłaby to być ciekawa alternatywa dla męczenia metalizerów pędzelkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, mam pytanie odnośnie foli imitującej chrom, potrzebuję jej np. do ramek szyb w modelu samochodu.

Czytałem o bare metal foil, ale nie wiem czy jest gdzies dostępna w polskich sklepach? znalazłem tylko złotą i miedzianą.

Może można to czymś zastąpić? Może taka taśma się nada?

http://allegro.pl/tasma-chrom-italy-10mm-x-10m-tuning-folia-s-line-i4989897387.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyła mi się szpachlówka Revella, więc uznałem że teraz kupię Tamiye. I tu nasuwa się moje pytanie - którą z tych szpachlówek kupić? Czym różnią się one od siebie?

http://www.hobbysta.pl/szpachlowka-biala-p-9460.html

http://www.hobbysta.pl/szpachlowka-modelarska-p-11034.html

http://www.hobbysta.pl/szpachlowka-poliestrowa-dwuskladnikowa-p-10693.html

 

Będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto w naszym kochanym kraju, handluje blachami firmy "Bilek" bo interesuje mnie taka blacha:

 

http://www.modelimex.com/1-72-pe-set-for-ju-52-2-pcs

 

ale nie idzie jej dostać w PL sklepach.

 

Zamawia może ktoś w zagranicznych sklepach różny modelarski stuff i mógłby pomóc w jej ściągnięciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza to szpachlówka oparta na rozpuszczalniku nitro. Ma wszystkie te cechy co druga. Wyróżnia ją biały kolor wyełniacza, czyli po zaschnięciu jest biała.

Druga to klasyczna szpachlówka oparta na rozpuszczalniku nitro i wypełniaczu z drobno roztartej glinki, lub kredy. To jest mniej więcej to co wspomniana przez ciebie szpachlówka Revell. Ponieważ mam i używam to się mogę wypowiedzieć. Owszem schnie na szaro i bywa, że to sprawia problem. Owszem jak wszystkie szpachlówki: ma skurcz przy schnięciu, ma skłonność do zasychania na zakrętce, daje się zmywać rozpuszczalnikiem nitro, daje się rozrzedzać rozpuszczalnikiem nitro, ma skłonność do lekkiego nadtapiania polistyrenu, więc trzeba być ostrożnym, żeby nie nałożyć zbyt dużo, lub za szeroko. Pewnie to wsztystko wiesz z używania tej Revellowskiej i to co napisałem jest dla ciebie oczywiste. Wydaje mi się, że jej szczególną cechą jest bardzo szybkie schnięcie i niska kruchość.

Trzecia jest oparta na kleju dwuskładnikowym. Ponieważ nie miałem to nie wiem: czy nadtapia polistyren, czy można ją czymkolwiek rozrzedzać, jak szybko wiąże, po jakim czasie można szlifować? Spodziewałbym się większej twardości i mniejszej kruchości niż dwu poprzednich. Mam Tamiya Light Curing Putty w której katalizatorem reakcji chemicznej powodującej nieodwracalne stwardnienie jest światło ultrafioletowe. Jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym się was zapytać o podkład Vallejo air ( Vallejo 71097 ).

Mianowicie mam z nim straszne problemy tzn zatyka mi po chwili aero i muszę je rozkładać i dokładnie czyścić.

Rozcieńczam go Tamiya X20 Thinner tak by był gęstości mleka i po chwili ( parę sekund ) malowania przytyka mi aero.

Czy pomoże mi w tym przypadku użycie retardera np Talensa ?

 

Pozdrawiam,

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podkład Vallejo air ( Vallejo 71097 ). … Rozcieńczam go Tamiya X20 Thinner tak by był gęstości mleka i po chwili ( parę sekund ) malowania przytyka mi aero.

Czy pomoże mi w tym przypadku użycie retardera np Talensa ?

Mi pomogło użycie opóźniacza.

Akurat Tamiya, a nie Talensa. Mam nadzieję, że nie ma różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym się was zapytać o podkład Vallejo air ( Vallejo 71097 ).

Mianowicie mam z nim straszne problemy tzn zatyka mi po chwili aero i muszę je rozkładać i dokładnie czyścić.

Rozcieńczam go Tamiya X20 Thinner tak by był gęstości mleka i po chwili ( parę sekund ) malowania przytyka mi aero.

Czy pomoże mi w tym przypadku użycie retardera np Talensa ?

 

Pozdrawiam,

B

 

Spróbuj rozcieńczyć jeszcze Vallejo za pomocą sidoluxu do podłóg lub wódką. Dodawaj też to farb opoźniacz do akryli. Nie wiem, czy akurat rozcieńczalnik Tamiyi jest dobrym rozwiązaniem przy farbach vallejo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… Czy pomoże mi w tym przypadku użycie retardera np Talensa ?
… Dodawaj też to farb opoźniacz do akryli.
Właśnie o to kolega bengal się pyta.
Nie wiem' date=' czy akurat rozcieńczalnik Tamiyi jest dobrym rozwiązaniem przy farbach vallejo.[/quote']To akurat sprawdzałem. Od trzech lat rozcieńczam przy pomocy Tamiya X-20A farby akrylowe Agama, Italeri, Model Master, Pactra, Revell, Tamiya, oraz Vallejo i jestem zadowolony z efektów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… Czy pomoże mi w tym przypadku użycie retardera np Talensa ?
… Dodawaj też to farb opoźniacz do akryli.
Właśnie o to kolega bengal się pyta.
Nie wiem' date=' czy akurat rozcieńczalnik Tamiyi jest dobrym rozwiązaniem przy farbach vallejo.[/quote']To akurat sprawdzałem. Od trzech lat rozcieńczam przy pomocy Tamiya X-20A farby akrylowe Agama, Italeri, Model Master, Pactra, Revell, Tamiya, oraz Vallejo i jestem zadowolony z efektów.

 

faktycznie, nie zauważyłem. retader talensa jak najbradziej się do tego nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Skala 1:72, pędzel (i brak możliwości przesiadki na aero, dlatego podziękuję życzliwym doradzającym tę opcję ;)).

 

Maskuję owiewki standardową metodą: delikatnie i precyzyjnie zaklejam szybki taśmą maskującą tamyi, wklejam do modelu i potem jadę już pędzelkiem cały kadłub. Przy myśliwcach, a mianowicie Spitifre'ach, Corsairze i mustangu to zadziałało ślicznie, owiewki są ładne i zgrabne. Problem się zaczął, kiedy kleiłem Sztukasa: http://www.troybuiltmodels.com/ns/images/items/ESMJU87D-80BCN.jpg Owiewka jest złożona z kilkunastu maleńkich szybek (przypomnę, że to skala 1/72), które w pocie czoła zamaskowałem i okleiłem możliwie jak najdokładniej. Problem zaczął się przy zdejmowaniu maskowania: jakbym tego delikatnie nie robił, "ramki" schodziły razem z taśmą - gdzieś tak połowę udało mi się ocalić, ale reszta nie chciała się trzymać za żadne skarby. Przy prostszych owiewkach to zjawisko nie zachodziło. Jak to przeskoczyć? Podejrzewam, że rozwiązaniem może być cieńsza warstwa farby, ale jak to zrobić bez aero?

 

Malowałem bez podkładu - może to dlatego? Czy podkład coś tu da w ogóle, pozwoli położyć cieńszą warstwę farby? Sprawa jest o tyle kłopotliwa, że na warsztacie mam kolejnego Sztukasa, a potem, o zgrozo, Heinkla 111 ;) Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

…Skala 1:72, pędzel (i brak możliwości przesiadki na aero, dlatego podziękuję życzliwym doradzającym tę opcję ;)).
Podziwiam to co robisz. Moim zdaniem malowanie pędzlem większych powierzchni to sztuka.
Maskuję owiewki standardową metodą … zaklejam szybki taśmą maskującą tamyi, wklejam do modelu i potem jadę już pędzelkiem cały kadłub. … Problem zaczął się przy zdejmowaniu maskowania: jakbym tego delikatnie nie robił, "ramki" schodziły razem z taśmą - gdzieś tak połowę udało mi się ocalić, ale reszta nie chciała się trzymać za żadne skarby. … Malowałem bez podkładu - może to dlatego? Czy podkład coś tu da w ogóle, pozwoli położyć cieńszą warstwę farby? …
Ja pędzlem pomalowałem trzy modele i ileś czególików w pozostałych. Więc moje rady czytaj, ale miej dystans.

 

Cieńszą powłokę uzyskasz przy pędzlu rozcieńczając farbę i kładąc o jedną, czy dwie warstwy więcej.

 

Nie napisałeś jakimi farbami malujesz. Tak zwane olejne (angielski:enamels), oraz nitro (angielski:lacquers) i gunze serii H powinny się trzymać bez podkładu. Akryle znacznie gorzej i dlatego stosuje się podkład.

 

Jeśli odpada malowanie z aerografu, to ja mam dobre doświadczenia z podkładem w aerozolu Citadel Skull White, choć muszę przyznać, że dawał leciutko chropawą powierzchnię. Drugi spray, który niedawno zastosowałem to jakaś biała farba nitro do poprawek przy samochodach. Taka możliwie nie najgorsza, ale żaden szał cenowy. Powierzchnia w miarę satynowa, ale leciutko gubi szczegóły. Koledzy zapewne polecą podkłady w spray'u Gunze i Tamiya. Nie stosowałem ze względu na ceny, więc nie mam doświadczenia.

 

Czy myłeś plastyk w celu odtłuszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluję akrylami. Zwykle staram sie Mr.Hobby albo Vallejo, ale RLMki mam akurat złośliwie Pactry. :P Chociaż nie są takie złe. Odtłuszczam standardowo benzyną ekstrakcyjną.

 

Powierzchnie to tam pikuś, po siedmiu czy ośmiu modelach się już nauczyłem, ale od tych owiewek to momentami siwieję ;) Paskudzi mi to co drugi model.

Dorzucam zdjęcie ( na szybko z telefonu niestety) żeby zobrazować jeszcze o co cho: http://i.imgur.com/UKmRNNg.jpg

 

 

A surfacer w sprayu 1200 by się nadawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluję akrylami. Zwykle staram sie Mr.Hobby albo Vallejo, ale RLMki mam akurat złośliwie Pactry. :P Chociaż nie są takie złe. Odtłuszczam standardowo benzyną ekstrakcyjną.

Powierzchnie to tam pikuś, po siedmiu czy ośmiu modelach się już nauczyłem, ale od tych owiewek to momentami siwieję ;) Paskudzi mi to co drugi model.

Dorzucam zdjęcie ( na szybko z telefonu niestety) żeby zobrazować jeszcze o co cho: http://i.imgur.com/UKmRNNg.jpg

A surfacer w sprayu 1200 by się nadawał?

Surfacer na pewno by sie nadał.

Patrząc na Twoje zdjęcie, wydaje mi się, że za późno zdejmujesz maski. Gdy farba dobrze zaschnie robi sie mocna i dlatego odrywa kawałki od powierzchni. Poza tym Pactra, a zwłaszcza Vallejo to farby o małej przyczepności do podłoża. Ja zrezygnowałem z Vallejo, gdy z namalowanego elementu o średnicy ok. 8 mm całą farbę ściągnąłem pincetą jak gumę.

Jeśli nie chcesz za wcześnie ściągać masek tylko czekasz aż farba dobrze zaschnie to ostrym skalpelem natnij delikatnie farbę wzdłuż krawędzi maski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Chciałbym Was prosić o pomoc w dobraniu odpowiedników kolorów z Tamiyi na Pactre:) Farbki z którymi mam problem:

 

X-10 Gun Metal

X-11 Chrome Silver

XF-16 Flat Aluminium

XF-19 Sky Grey

XF-56 Metallic Grey

XF-57 Buff

XF-62 Olive Drab

 

Z Pactry posiadam:

A54 Gunmetal

A74 Aluminium

A75 Steel

A94 HellBlau

A107 Panzer Schwarzgrau

 

Wstępnie dobrałem (na podstawie tych co posiadam):

 

X-10 - A54

X-11 - A94

XF-16 - A74

XF-19 - A94 (?)

XF-56 - A74 (?)

XF-57 - (?)

XF-62 - (?)

 

Bardzo prosiłbym Was o pomoc w doborze Pactry, jeżeli nie będzie takiego koloru w palecie Pactry, trudno - kupię Tamiyę

 

Z góry dzięki i pozdrawiam!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.