Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy używacie i czy w ogóle ożywacie matowych lakierów?

Kleje ten swój pierwszy model. A raczej się na nim uczę. I tak mnie to zastanawia.

Czy zaraz po malowaniu. czy może już po wykonaniu wszelakich efektów...

Chodzi mi o czołgi

Matowy na sam koniec, w celu zabezpieczenia tego wszystkiego co udalo sie namazac i uzyskania matowej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie samo kamo.

Besztać można bo to pierwsza zabawa z aerografem i pierwszy model od 20 lat. Nie ma co szukac tu oryginału itd. model raczej zrobiony dla przypomnienia.

Rozumiem że po nałożeniu matującego lakieru, kolorki trochę przyblakną. Wydaja mi się trochę za jaskrawe i jasne.

tigi_zpsiq28m9ls.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie samo kamo.

Besztać można bo to pierwsza zabawa z aerografem i pierwszy model od 20 lat. Nie ma co szukac tu oryginału itd. model raczej zrobiony dla przypomnienia.

Rozumiem że po nałożeniu matującego lakieru, kolorki trochę przyblakną. Wydaja mi się trochę za jaskrawe i jasne.

tigi_zpsiq28m9ls.jpg

 

 

bardziej rozcieńcz i kładź w kilku warstwach do czasu aż będziesz zadowolony

- rozcieńczenie farby to raz

- ciśnienie malowania to twa

- ustawienie i wyczucie spustu to trzy

- nigdy nie maluj od razu całego koloru wal na 2-3 albo nawet 9 razy

- mgiełka po parę razy do zadowolenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze

 

Jak radzicie sobie z likwidowaniem szpar pomiędzy skrzydłami samolotu a jego kadłubem?

Po użyciu zwykłej szpachli bardzo trudno jest mi wyszlifować to miejsce papierem ściernym, tak by łączenie było w idealnym stanie i nie było widać żadnych szpar, ani grudek nieusuniętej szpachli.

Możecie mi coś podpowiedzieć w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze

 

Jak radzicie sobie z likwidowaniem szpar pomiędzy skrzydłami samolotu a jego kadłubem?

Po użyciu zwykłej szpachli bardzo trudno jest mi wyszlifować to miejsce papierem ściernym, tak by łączenie było w idealnym stanie i nie było widać żadnych szpar, ani grudek nieusuniętej szpachli.

Możecie mi coś podpowiedzieć w tym temacie?

 

Szpachla w płynie (Dissolved Putty) lub klej CA lub Mr.Surfacer 500

Ja jestem wprawdzie początkujący, ale Dissolved Putty + dedykowany zmywacz są dla mnie optymalne.

"szpachlujech" szczeliny wykałaczką moczoną w płynnej szpachlówce i po chwili, gdy przyschnie patyczkiem kosmetycznym namoczonym w zmywaczy zmywasz nadmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem wprawdzie początkujący, ale Dissolved Putty + dedykowany zmywacz są dla mnie optymalne.

"szpachlujech" szczeliny wykałaczką moczoną w płynnej szpachlówce i po chwili, gdy przyschnie patyczkiem kosmetycznym namoczonym w zmywaczy zmywasz nadmiar.

± to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, to też było bardzo pomocne.

Szczerze przyznam, że zrobiłem dopiero trzy modele i szpachlowanie/polerowanie to dla mnie jak na razie największe wyzwanie, a szczególnie wszelkiego rodzaju rowki, zagięcia i innego typu zakamarki.

 

Po zajrzeniu do podanego przez Ciebie linka mam ochotę sam coś wrzucić na warsztat i sklejać z Waszymi uwagami i podpowiedziami, ale chyba zacznę od następnego samolotu, teraz sklejam P-47 i właśnie zaczynam go malować.

 

Jak rozcieńczacie czarną farbę akrylową do wykonania preshadingu? Wydaje mi się, że gdzieś przeczytałem, że powinna być ona mocno rozcieńczona, zdecydowanie inaczej niż główna farba do malowania modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Wpadł mi w ręce zestaw starożytnych Galów Italieri, figurki ogólnie bardzo mi się spodobały, zamierzam kupić kolejny zestaw z okresu, tym razem Rzymian. Stwierdziłem jednak że mam bardzo ubogą paletę barw, same oleje humbrola, kupowane do czołgów, a starożytni byli raczej "pstrokaci". Do figurek mam zamiar kupić farby akrylowe, i znalazłem taki zestaw vallejo http://www.mojehobby.pl/products/Imperial-Roman-16-x-17-ml..html. I tu moje pytanie, opłaca się taki zakup? Jest tam kilka kolorów, które przydadzą się nie tylko do "Starożytnych", co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba do preshadingu powinna dobrze kryć więc nie powinna być za rzadka

 

Mógłbyś pokazać efekt jak malujesz preszajding nie za rzadką farbą?

 

Gdybym potrafił wstawiać zdjęcia to bym efekt pokazał - ale nie potrafię. "Nie za rzadka farba" nie należy tego stwierdzenia rozumieć dosłownie. Chodzi o to aby dobrać tak rozcieńczenie aby farba dobrze się rozprowadzała, żeby nie była za gęsta i nie za rzadka. Maluję pędzlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Mam na imię Adam i jestem bardzo początkującym modelarzem.

Na swój pierwszy model wybrałem Ferrari 599 GTO Revella. Chciałbym zapytać, czy moj plan jest poprawny i czy dzięki niemu ociagne zamierzony efekt.

1. Całą karoserię oszlifuję papierem ściernym.

2. Na tak przygotowaną karoserię naniosę podkład firmy Revell.

3. Na podkład nałożę kilka wart farby Revell Email

4. Nałożę kalkomanię

5. Lakier bezbarwny

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria jest ok ale: przed nałożeniem podkładu 'przepatrz' całą karoserię jak wiadomo że modele plastikowe miewają zagłębienia z powodów tzw naprężeń zwróć uwagę w miejscach gdzie od środka są ślady po wpychaczach, te otwory należy zaszpachlować po wyschnięciu i przeszlifowaniu kładziemy podkład i znowu robimy inspekcję - usuwamy wszystkie niedoskonałości i podkład należy przeszlifować na mokro bardzo drobnym papierem ściernym. Następnie umyć - ja używam płynu do mycia okien z alkoholem. i kładziemy lakier, niestety uważam że emalie Revela nie dadzą idealnj imitacji lakieru, ja akurat nie robię samochodów z tzw 'wysokim połyskiem' natomiast obserwowałem kilka wartaszatów np kolegi OPC który tego typu fury kryje lakierem samochodowym baza kolor i na to lakier bezbarwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Wpadł mi w ręce zestaw starożytnych Galów Italieri, figurki ogólnie bardzo mi się spodobały, zamierzam kupić kolejny zestaw z okresu, tym razem Rzymian. Stwierdziłem jednak że mam bardzo ubogą paletę barw, same oleje humbrola, kupowane do czołgów, a starożytni byli raczej "pstrokaci". Do figurek mam zamiar kupić farby akrylowe, i znalazłem taki zestaw vallejo http://www.mojehobby.pl/products/Imperial-Roman-16-x-17-ml..html. I tu moje pytanie, opłaca się taki zakup? Jest tam kilka kolorów, które przydadzą się nie tylko do "Starożytnych", co myślicie?

a pojedynczo liczyłeś jakby wychodziło za każdy kolor. Moim zdaniem Valejo się opłaca brać jeśli się zastanawiasz cz Valejo wogóle - mam ich farbki jeszcze z przed 8 lat otwarte i nie dzieje się nic Pactry dawno mi powysychały.

Jeśli chodzi o Twoje farbki to wszystkie kolory są tutaj w cenie 8,5 ( tylko musisz sprawdzić czy brutto). Jeśli brutto to ok 20 dychy zostają w kieszeni jak cena bez vat to wychodzi na to samo co Twój zestaw.

http://www.gnom-sklep.pl/plik,33,szukaj.html

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z dwoma Fordami Minicrafta, mianowicie:

1) MINICRAFT 11221 - 1931 MODEL A Deluxe Roadster

2) MINICRAFT 11204 - 1931 MODEL A PICK-UP

Jeśli chodzi o pierwszy to brakuje mi dokumentacji wersji takiej jak na pudełku - chce zrobić jak najwierniejszy egzemplarz.

Z tym drugim (11204) jest jeszcze większy problem bo zaginęła mi instrukcja montażu i poszukuję do niego też silnika.

Za pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli przymierzam się do kolejnej dioramy. I Pytanie:

Czym wywożono złoto Hitlera ?

Mercedes Benz L 3000 czy Opel Blitz.

Chodzi tobie o kopalnię Merkers ?

Najlepiej przeczytaj i sprecyzuj o które złoto Hitlera Tobie chodzi ?

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/zloto/lista-artykulow/Skarb-Hitlera-cz.-I.html

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/zloto/lista-artykulow/Skarb-Hitlera-cz.-II.html

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/zloto/lista-artykulow/Skarb-Hitlera-cz.III.html

Dobrze jest też o tym wygooglać sobie na You Tube odcinki Wołoszańskiego "Sensacje XX wieku" z tego co pamiętam to tam nawet jakaś dość dokładna rekonstrukcja zdarzeń była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest też o tym wygooglać sobie na You Tube odcinki Wołoszańskiego "Sensacje XX wieku" z tego co pamiętam to tam nawet jakaś dość dokładna rekonstrukcja zdarzeń była.

Za kazdym razem kiedy Woloszanski mowi o tematach, na ktorych sie choc troche znam, przekonuje sie, ze slow "dokladna" i "Woloszanski" nie powinno sie uzywac w jednym zdaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest też o tym wygooglać sobie na You Tube odcinki Wołoszańskiego "Sensacje XX wieku" z tego co pamiętam to tam nawet jakaś dość dokładna rekonstrukcja zdarzeń była.

Za kazdym razem kiedy Woloszanski mowi o tematach, na ktorych sie choc troche znam, przekonuje sie, ze slow "dokladna" i "Woloszanski" nie powinno sie uzywac w jednym zdaniu...

nawet jakaś dość dokładna rekonstrukcja zdarzeń była.

Hmm dlatego właśnie użyłem zwrotu "nawet dość dokładna", nie bardzo precyzyjna ani nic takiego - ale możliwa do zaakceptowania. Poza tym pytanie kolegi brzmiało:

pedzelek napisał(a):

Powoli przymierzam się do kolejnej dioramy. I Pytanie:

Czym wywożono złoto Hitlera ?

Mercedes Benz L 3000 czy Opel Blitz.

Moja odpowiedż:

Chodzi tobie o kopalnię Merkers ?

Najlepiej przeczytaj i sprecyzuj o które złoto Hitlera Tobie chodzi ?

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/zloto/lista-artykulow/Skarb-Hitlera-cz.-I.html

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/zloto/lista-artykulow/Skarb-Hitlera-cz.-II.html

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/zloto/lista-artykulow/Skarb-Hitlera-cz.III.html

i dalej"Dobrze jest też o tym wygooglać sobie na You Tube odcinki Wołoszańskiego "Sensacje XX wieku" z tego co pamiętam to tam nawet jakaś dość dokładna rekonstrukcja zdarzeń była."

Co by tam nie mówić inscenizacje Wołoszańskiego to takie history fiction - nikt nie jest wstanie udowodnić ze szczegółami jak było na prawdę ale do realizacji dioramki jego programy mogą posłużyć jako jeden z prawdopodobnych scenariuszy.Stąd właśnie użycie zwrotu: "dość dokładna rekonstrukcja zdarzeń".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli przymierzam się do kolejnej dioramy. I Pytanie:

Czym wywożono złoto Hitlera ?

Mercedes Benz L 3000 czy Opel Blitz.

Sorry a czy przypadkiem Mercedes Benz L 3000 to nie licencja Opla Blitza ??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L 701 był licencja Opla Blitz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.