Skocz do zawartości

Tworzenie kopii elementów 1/2 - Tutorial


Peter_D

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Solo napisał:

No to teraz też mają pretensje.
W ogóle ten poradnik to tak średnio Ci wyszedł: szybka pękła, silikonu zabrakło w połowie, marek nie podajesz żeby nie robić kryptoreklamy - nie wzbudzasz zaufania jako radzący.

Mam nadzieję jednak, że ktoś na tym skorzysta :) Jak widzisz, podczas robienia form zdarzają się różne przypadki i jakoś trzeba z nich wybrnąć. Żaden z nich nie spowodowało, że eksperyment się nie udał. Forma łączona z dwóch silikonów wyszła poprawnie więc nie ma tu co się czepiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, jeszcze jedno - ja osobiście NIE polecam silikonów 1+1 typu Duplisil itp.
Mają swoje zalety, że silikonu i katalizatora daje się 1:1 czyli przysłowiowe "pół na pół" ale jak dla mnie gotowa forma jest mało elastyczna, żeby nie powiedzieć krucha.
Przy wygięciu jej o 90 lub więcej stopni, lub rozciągnięciu o 50% potrafi pęknąć.

Silikony takie jak MM922 są najlepsze. Przy innych warto brać kolorowy katalizator, bardzo ułatwia sprawdzenie kiedy silikon dobrze wymieszaliśmy bo ma jednorodny kolor.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Przemek Przybulewski napisał:

Ilość potrzebnego silikonu można bardzo łatwo policzyć.
To tak słowem uzupełnienia.

Oczywiście te informacje są przydatne, ale i bez nich całość się udała. Gdybym miał mierzyć objętości, wymiary itd to bym tego nigdy nie zrobił ? A tak to na oko wszystko się udało. Ale pewnie niektórzy potrzebują prowadzenia za rączkę z danymi co do mikrometra, by potem marudzić, że syf nie poradnik, bo mu nie wyszło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Peter_D napisał:

Oczywiście te informacje są przydatne, ale i bez nich całość się udała. Gdybym miał mierzyć objętości, wymiary itd to bym tego nigdy nie zrobił ? A tak to na oko wszystko się udało. Ale pewnie niektórzy potrzebują prowadzenia za rączkę z danymi co do mikrometra, by potem marudzić, że syf nie poradnik, bo mu nie wyszło ?

Może tak może nie - część by skorzystała a część by ominęła taki punkt.

Silikon jest drogi, nie oszukujmy się, 80zł za 1 litr to sporo, a przy kupowaniu 500ml czy 250ml wychodzi jeszcze drożej w przeliczeniu na 1 litr. Dla niektórych to cena dwóch modeli w 1:72.

Mnie na to stać i tego nie ukrywam, ale to nie oznacza że mam zrobić 300ml i później połowę wylać bo byłem za leniwy żeby coś sprawdzić.
Obliczenie nawet w przybliżeniu dla mnie jest istotne też z punktu widzenia dawkowania katalizatora.
A chyba nawet przeciętny obywatel jest w stanie zmierzyć coś linijką i użyć kalkulatora z telefonu albo excela.

Skoro ktoś się decyduje na zrobienie formy, kupno silikonu to chyba 1-2 minuta na zmierzenie czegoś nie sprawią różnicy prawda?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Peter_D napisał:

A tak to na oko wszystko się udało.

Ty tak na serio? Piszesz w poradniku że składniki silikonu dobrałeś na oko. Na oko.
Tzn. jakie te proporcje: 1:1, 2:1,17:23?
Próbujcie jak wam się uda, mi się udało, bo oko miałem dobre. Z żywicą też tak doradzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Przemek Przybulewski napisał:

A chyba nawet przeciętny obywatel jest w stanie zmierzyć coś linijką i użyć kalkulatora z telefonu albo excela.

Przemek, Ty robisz sporo tych żywic, znasz się na tym, może byś się kiedyś pokusił o taki solidny poradnik jak do tego podjeść? Pewnie nie jedna osoba by Cię za to w rękę pocałowała. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zamir napisał:

To w takim razie spytam: czy każdy, dokładnie każdy silikon formierski jest dobry do takich rzeczy? W takim razie kupować po prostu najtańszy, czy jednak może są jakieś preferowane marki albo rodzaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Solo napisał:

Ty tak na serio? Piszesz w poradniku że składniki silikonu dobrałeś na oko. Na oko.
Tzn. jakie te proporcje: 1:1, 2:1,17:23?
Próbujcie jak wam się uda, mi się udało, bo oko miałem dobre. Z żywicą też tak doradzisz?

Tak, na serio. Posiłkowałem się jedynie proporcjami jakie były opisane na opakowaniu, ale bez użycia wagi. każdy kto umie czytać ze zrozumieniem na pewno sobie poradzi.

Niestety zasmucę Cię, druga część również nie będzie miała podanych producentów. Nie będzie wagi, nie będzie linijek. Powiedzmy, że większość będzie na oko. I wiesz co? Już teraz wiem, ze się uda ?

Ale pewnie zaraz powiesz, że i tak go nie przeczytasz, bo to będzie syf i możemy tak w nieskończoność. Poświęciłem czas i środki z nadzieją, że komuś się przyda. Mam nadzieję, że tak się stało, nawet jeśli Ty nie będziesz w tej grupie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Peter_D napisał:

na oko wszystko się udało

Jak to mówią: na oko to chłop w szpitalu umarł...

Niestety, nie zgodzę się, że to jest dobra metoda.
W temacie odlewania uważam się za laika, choć kilkadziesiąt form już mam za sobą.
Zanim jednak to zrobiłem, wypytywałem bardziej doświadczonych, którzy radzili mi dokładnie jaki silikon, jakie katalizatory i jakie proporcje.

Dzięki temu poszło szybko i bezproblemowo.

Z tego co ja wiem, tempo schnięcia zależy od rodzaju katalizatora, a nie od tego ile "na oko" się go wleje.
Ja wybierałem między dwoma:
Czerwony, którego użyłeś jest o ile pamiętam szybszy.
Niebieski, którego ja używam (bo dłużej wiąże i daje większą możliwość na samodzielne odpowietrzenie) można zdejmować po min. 12 godzinach 

Nie pisz bzdur, że każdy powinien sobie "na oko" wymierzać, bo raz nie zastosowałem zalecanych proporcji i forma praktycznie nie stężała.

Kolejny błąd - lejesz silikon z dużej wysokości czym łapiesz dodatkowe powietrze w silikon. 
Przy szybkim zastyganiu nie całe bąbelki zdążą odlecieć. 
"Moja szkoła" uczyła mnie, że należy go wlewać delikatnie, jak się da to nawet po ściance.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przyszło mi do głowy - muszę to jescze teraz sprawdzić - żeby jako pompy próżniowej użyć kompresora lodówkowca....mata silikonowa, jakiś dzwon i zaworek na górze, podpiąć pod wejście i wio... powinno delikatnie wyciągnąć powietrze...tu nie trzeba wielkich wartości, a mam do skopiowania skrzydło z fokkera to zrobię test jak tylko zgromadze sprzęt...jak szię spradzi to może i delikatne vacu by wyszło...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzes napisał:

Nie pisz bzdur, że każdy powinien sobie "na oko" wymierzać, bo raz nie zastosowałem zalecanych proporcji i forma praktycznie nie stężała.

Słuchaj, chyba każdy czytać umie. Jak pisałem wcześniej to na każdym opakowaniu z silikonem i żywicą są podane proporcje i w takich mniej więcej zmieszałem konsystencję. Jeśli by mi coś nie wyszło, to następnym razem bym wiedział, że coś źle zrobiłem i muszę poprawić.

 

1 godzinę temu, Czesio napisał:

Świetny poradnik jak nie kopiować elementów.

Zapewne Ty wiesz bardzo dobrze jak kopiować elementy, ale przedstawiłem proces, który się udał i jestem z tego zadowolony. Można siedzieć pół dnia, mierzyć, wyliczać i bawić się w głupiego, ale ja poświęciłem z 20 min na całość i wyszło super. Jeśli nie chcesz to przecież nie musisz korzystać, ale komuś na pewno się przyda taki poradnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Peter_D napisał:

Można siedzieć pół dnia, mierzyć, wyliczać i bawić się w głupiego

Jestem pod wrażeniem tej nowatorskiej myśli...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Peter_D napisał:

Zapewne Ty wiesz bardzo dobrze jak kopiować elementy, ale przedstawiłem proces, który się udał i jestem z tego zadowolony. Można siedzieć pół dnia, mierzyć, wyliczać i bawić się w głupiego, ale ja poświęciłem z 20 min na całość i wyszło super. Jeśli nie chcesz to przecież nie musisz korzystać, ale komuś na pewno się przyda taki poradnik.

Nie nie wiem jak odlewać, i po przeczytaniu tego poradnika dalej nie wiem.
Robiłem jednak trochę laminatów z żywicy, zalewałem też to i owo i wiem że jak ktoś takie rzeczy miesza na oko to nie ma pojęcia co robi. Jeśli umiejętność obsługi strzykawki, linijki i kalkulatora Cię przerasta to ostatnią rzeczą jaką powinieneś się zająć jest pisanie poradników, szczególnie że temat do prostych i tanich nie należy. 

Wisienką na torcie jest fakt że "poradnik" jest umieszczony na zewnętrznej stronie, a Tobie nie chciało się nawet kupić brystolu za 2zł żeby zrobić jakieś normalne tło tylko robiłeś foty na meblach... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
18 minut temu, Czesio napisał:

Nie nie wiem jak odlewać, i po przeczytaniu tego poradnika dalej nie wiem.
Robiłem jednak trochę laminatów z żywicy, zalewałem też to i owo i wiem że jak ktoś takie rzeczy miesza na oko to nie ma pojęcia co robi. Jeśli umiejętność obsługi strzykawki, linijki i kalkulatora Cię przerasta to ostatnią rzeczą jaką powinieneś się zająć jest pisanie poradników, szczególnie że temat do prostych i tanich nie należy. 

Wisienką na torcie jest fakt że "poradnik" jest umieszczony na zewnętrznej stronie, a Tobie nie chciało się nawet kupić brystolu za 2zł żeby zrobić jakieś normalne tło tylko robiłeś foty na meblach... 

Rozumiem, że już wchodzimy w strefę obrażania? Świetnie to o Tobie świadczy. Daje też do zrozumienia, że nie warto się postarać dla kogoś, kto nie jest tego wart. Nie chcesz, nie czytaj, ale jakimś magicznym zrządzeniem losu dobieranie na oko, wg proporcji napisanej na opakowaniu dało radę i wszystko wyszło spoko. A jeśli jesteś takim koneserem pięknych teł to powinieneś udać się do jakiejś galerii podziwiać obrazy, a nie marnować czas na forach.

@Solo, jeśli jesteś już taki dociekliwy i najtańszy silikon formerski z allegro nie jest wystarczającą informacją, to poniżej zdjęcie tego co ja używałem. Mam nadzieję, ze zaleczy to Twoje rany bezwiedzy ?

MGDcyfFTwOoLjaLYDW6w3eqKG0e3tkoxTqf6mebYJzENJjxeGki8Y2fhHnQjM4jLWA55OpR7yTvi2fvfUixX33-3tUmIRDFvUYZ19b4KzAo8NiT35Lrm1wfIAAEjVSW_F-b7IjxkaFV1EcawJpb2_emj2K0cjVFwLuZ0rNCEoaUeR7u2B50426Bd1CJkxGIDbQGffXSX54L3xXi0mNWWGYLjKN9y2mXbixIyivTKtY2LJNdB0YZrB8WA3JkjuuRhw3ImIVnP4UDDgBmnF8lN-gbaqUqaswaK3UfrdMDSbOqwX8Jp952pI75SkMmps_ksdtyeVqfBveBX-wsiggcHz1Z6rxOmpjKrSaBC_jRuGOuKYr1pmQqYJlLqjYh5hIdIK65gRl0R-rk7VAZgH2ZrUqropfqBrst-3fWg7hP3Zkosmlp_I2IZ4d9RyD5rVzIiD3d02V_K3bPaOto6HQke_KPlQjSfuxbM-G5sJIvzL8DLbwsXVmCgAGpUJAtADje_YSkgnglI578K5o8BwlYge5IpCtx2GCp_zoJ8GnRvmywG2jGHO6A7PvlFpJv0kxPW29V1Q5ttjtQhzjURnmJgmJ61JvNWA6Y4zpI1bCeLyU_DRLiUai4BQEmIg1BCULZ6AQRpe1M89J6UZSxiD82mub8nYNeikeAEFe8UPqmBdJYjLbz0WXxnaxMFw8c-wr8=w1163-h654-no?authuser=0

Edytowane przez Peter_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Peter_D napisał:

Rozumiem, że już wchodzimy w strefę obrażania? Świetnieto o Tobie świadczy. Daje też do zrozumienia, że nie warto się postarać dla kogoś, kto nie jest tego wart. … A jeśli jesteś takim koneserem pięknych teł to powinieneś udać się do jakiejś galerii podziwiać obrazy, a nie marnować czas na forach. … Mam nadzieję, ze zaleczy to Twoje rany bezwiedzy 

Dobrze to nie brzmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jawkers locked, unlocked i locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.