Skocz do zawartości

Panzer IV G, Border Model, 1:35


zaruk

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, zaruk napisał:

... że zamówiłem zestaw kalkomanii Star-Decals, które - mam nadzieję - za jakiś czas przyfruną z dalekiej Kanady.

Zapomniałem są dostępne całkiem niedaleko tu - https://www.hannants.co.uk/product/STAR35837

Wiem już za późno, ale może Komuś się przyda.  

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to...

Wczoraj musiałem odrywać wyrzutnię granatów dymnych z tylnej płyty (już przyklejonej do wanny). To było coś. Tętnice wieńcowe mam chyba w porządku, inaczej byłby zawał :)

Przy okazji mam pytanie - na czym lub w jaki sposób montowali koło zapasowe na błotniku (foto)?

1756294293_Koozapasowe.thumb.jpg.33b04af96f0e9c0c86a90cc786aab761.jpg

Edytowane przez zaruk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, zaruk napisał:

... na czym lub w jaki sposób montowali koło zapasowe na błotniku (foto)?

Na zewnątrz nie widać żadnego mocowania. Na fotce 1 i 2 są widoczne dwa rodzaje mocowań. Na 7 PIK takowego nie widzę.1413368161_7PIKkoo-CAO.thumb.jpg.fc1d2ab451d063e4f108121f9c0349ef.jpg

Na 7 PIK widać - siekierę pod kołem ; worek z piaskiem i z boku "torbkę" - mocowanie może być jedynie pod spodem lub zostało zdemontowane.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy watek budowy Panzer IV G DAK. Merytorycznie wymiata - poziom dyskusji bardzo wysoki.  Mam model DRAGONA Pz.Kpfw. IV Ausf. G LAH Division Kharkov 1943  nr katalogowy :6363. W porównaniu do wypustu BORDER MODEL to staroć - pochodzi z 2007 roku.  Zbieram materiały (ten wątek mega mi pomoże) do budowy IV nr 7 pik. Mam kalki Bison Decal BD-35079  -PzKpfw IV Ausf F / F2 / G in Africa . Prawdopodobnie jest to ten sam zestaw co Star Decal. Czy ktoś wie jakiego koloru była siódemka, a jakiego koloru pik? Spotykam różne kombinacje, a mianowicie siódemka czerwona  pik czarny lub odwrotnie. Widziałem również  - siódemkę i pik czarne. W starym modelu Panzer IV Ausf. F1/G Italeri Nr. 217  jest czarna kalkomania - pik i siódemka.  Ze zdjęcia wydaje mi się, że obydwa symbole są czarne. 

Zdjęcia umieszczone jedynie w celu dyskusji.

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Robert.

Moim zdaniem, producent kalek (przynajmniej Star Decals) też nie wie. Inaczej nie załączałby dwóch możliwych wersji oznaczeń (czerwona siódemka + czarny pik oraz wszystko na czerwono). Osobiście skłaniałbym się ku wersji Bisona.

1157843019_PanzerIVG15PZ.Divpodobnomaj-czerwiec1942.thumb.jpg.88e242f11b3845f955ec0095895dd120.jpg

Wydaje mi się mianowicie, że na zdjęciu oba symbole różnią się odcieniem - pik jest ciemniejszy od siódemki. Wskazuje to, że były malowane różnymi kolorami. Jakimi? Nie jestem znawcą oznaczeń pojazdów niemieckich, ale w wielu opracowaniach cyfrę malowaną na wozach 15 dywizji przedstawia się w kolorze czerwonym. Jeśli zatem tak było, to można przyjąć, że nasza siódemka też jest czerwona. Kolory cyfr jakie spotykałem na pojazdach DAK to przede wszystkim czarny, biały i, czasem, właśnie czerwony. Na zdjęciu cyfra nie jest biała, a symbol pik jest od niej ciemniejszy - nie może zatem być czarna. Prawdopodobnie więc siódemka jest czerwona, a pik - czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2020 o 08:43, robertmodelarz napisał:

Mam model DRAGONA Pz.Kpfw. IV Ausf. G LAH Division Kharkov 1943  nr katalogowy :6363.

No to na warsztat z nim.

15 godzin temu, zaruk napisał:

Osobiście skłaniałbym się ku wersji Bisona.

Dokładnie TAK. Cyfra 7 - czerwona;  PIK jak to pik - czarny.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, meser262 napisał:

No to na warsztat z nim.

Dokładnie TAK. Cyfra 7 - czerwona;  PIK jak to pik - czarny.

Pozdrawiam

Krzysztof

Dziękuję za radę, cenna informacja - modelik czeka w kolejce. Na razie walczę z weatheringiem Tiger I Late z Normandii Dragona z zimmeritem Atak Model oraz z malowaniem KTO Rosomak wersja bazowa (konwersja ToroModel do modelu IBG).  Miałem w planie budowę polskiego BTR-50 z 7 BOW na podstawie zdjęć zachowanego egzemplarza w muzeum w Drzonowie.  Jednak przeróbka przodu, przerasta moje umiejętności manualne. Pojazd będzie w malowaniu NRD - tak jak przewidział to Trumpeter. Z czwórek mam za sobą budowę wersji B- Tristara, D-Tamiya i Dragon, F2-Dragon, G- Dragon. Piękne maszyny mam w zapasie jeszcze wersję A, C, D-hybryda,  F1, G-Kursk, H, J-Mid, J-Late (wszystko Dragon). Na razie dzieci wróciły do szkoły - ja do pracy i jest co robić.....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robertmodelarz napisał:

mam w zapasie jeszcze wersję A, C, D-hybryda,  F1, G-Kursk, H, J-Mid, J-Late (wszystko Dragon). Na razie dzieci wróciły do szkoły - ja do pracy i jest co robić.....  

Jest na co pracować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się ciekawa recenzja modelu z próbą omówienia różnic występujących w rozmaitych wersjach Panzer IV. Dla zainteresowanych:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie - w 7 PIK na lewym błotniku powinien być standardowy zasobnik na koła zapasowe. Jak poniżej:

1959445106_Zasobniknakoa.thumb.jpg.551879172bad3a0dd96dafcfbc4ea1c9.jpg

Czy dobrze myślę? Poniżej jedyne zdjęcie jakie mam z widokiem od lewej strony, ale praktycznie nic na nim nie widać...

1804457351_PanzerIVG15Pz_Div.(7Pik)Kasserine26_02.1943_2.jpg.f7d12482f3a549cb9e79cab210c68f81.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na logikę to jakiś powód musieli mieć żeby przenieść koło zapasowe na przedni błotnik. Wygląda jakby w miejsce fabrycznego zasobnika na koła załoga postanowiła wozić kanistry z wodą.  Widać też jakiś odgięty pręt który prowizorycznie miał je trzymać na miejscu. Chyba że to jednak pozostałość po oryginalnym stelażu zanim zniszczył go pożar czy jakiś rykoszet, chociaż wątpię aby wtedy to tak wyglądało.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, zaruk napisał:

Może ktoś podpowie - w 7 PIK na lewym błotniku powinien być standardowy zasobnik na koła zapasowe. Jak poniżej:

Czy dobrze myślę? Poniżej jedyne zdjęcie jakie mam z widokiem od lewej strony, ale praktycznie nic na nim nie widać...

Ja osobiście, zamiast zasobnika na zapasowe koła jezdne - dałbym płaskownik na zapasowe kanistry.  Na pustyni bardziej potrzebne jest paliwo i woda.  Standardowa IV G powinna mieć zgodnie z zamieszczonym planem - dwa koła jezdne w blaszanym zasobniku.  Prawdopodobnie płaskownik na zapasowe kanistry był modyfikacją polową- wykonywaną przez czołówki naprawcze - dywizji pancernych DAK.  Poniżej parę fotek afrykańskich czwórek F2 i chyba G. W ten sposób na błotniku można było przewieść 4 dodatkowe kanistry.

 

Ref1.jpg

Ref2.jpg

wKrPAR2UZkKuanfjOcOnSkmFrqEy_ciK7DhI4Dk195A.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak rzeczywiście było. Początkowo myślałem, że kanistry są umieszczone w zasobniku na koła, ale jego brak, a także odgięta listwa oraz - przede wszystkim - zdjęcia innych wozów z takim właśnie rozwiązaniem wskazują, że macie najpewniej rację. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały apdejt - model na razie w części pokazany na sucho. Niestety, z powodu problemów z wpasowaniem płyty przedniej, ułamałem KM osadzony w kugelblende, a ponieważ producent nie przewidział takich problemów i nie dodał zapasowego karabinu, muszę zamówić metalową wersję panzerlaufa i poczekać ze sklejeniem całego kadłuba. Także na razie na wcisk, stąd też widoczne szczeliny (hamulec też nie przyklejony, przekrzywił się w czasie sesji zdjęciowej). 

IMG_1517.thumb.jpg.004b6eb69966a4d4b05be2b9bc735805.jpg

IMG_1519.thumb.jpg.a4f58bf53efd8f47a994e96160209f6a.jpg

IMG_1521.thumb.jpg.7e34d933abd0148bda8c8d08918504dc.jpg

IMG_1522.thumb.jpg.26047043aabbdad03b4e9710a2f8a76b.jpg

Mam też pytanie dotyczące dodatkowego pancerza z przodu podwozia. Czy - Waszym zdaniem -  na poniższym zdjęciu jest ona zamontowany, czy też nie? Ja raczej go nie wiedzę...

494650075_Pytapancerna.thumb.jpg.249674ee14e9c9ee907c32d36c6bf281.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chyba masz rację. A napis na dole po lewej stronie? Adele? Helen? (jeśli w ogóle Fryce mieli takie imię). Nie wygląda jak Adolf...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet go nie zauważyłem. Dziwne miejsce na umiejscowienie nazwy/imiona czołgu. Zazwyczaj tego typu rzeczy można zobaczyć raczej w okolicach poziomu oczu - nad wizjerem kierowcy itp.

Może to jakiś numer który czołg dostał podczas transportu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Podczas powolnej dłubaninki wychodzą czasem rzeczy, które zaskakują. Jak na przykład dwa otwory w błotnikach przygotowane chyba pod lampy Boscha.

247189014_Dwiedziury.thumb.jpg.f5c7df4250cb3efc71bb89e4904e72cf.jpg

Ja jednak tych lamp nie będę montował, a dziury pozostały. Nie zauważyłem tego problemu wcześniej i teraz ich zaszpachlowanie oraz oszlifowanie robi się trudne. Zresztą faktura błotnika sama w sobie jest tu sporą przeszkodą. Zastanawiam się więc, czy nie zasłonić tych otworów kołem zapasowym. Na wielu zdjęciach czwórki wożą te koła w tym miejscu. Siódemka PIK nie jest wyjątkiem:

812025993_PanzerIVG15PZ.Divpodobnomaj-czerwiec1942_1.thumb.jpg.6d2c6addd53be6d8751bd73189b18f86.jpg

Nie bardzo natomiast wiem, jaki rodzaj uchwytu na koło był tu zastosowany. Nie widać uchwytów obecnych na poniższych fotkach:

1581823315_Uchwytnakoo_1.jpg.1d4457976e25ef5163321c27b2794197.jpg

1848129073_Uchwytnakoo_2.jpg.a48ac7c1bcd1c06763f73f2ded372c32.jpg

Stosowano też chyba bolce spawane do błotników, na które nakładano koło - ale tutaj niczego takiego nie widzę. Napiszcie proszę, jak można by rozwiązać ten problem.  Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrzychuP napisał:

Ad. Sposób trzeci-koło mocowane do podstawy z trzpieniem zakończonym gwintem. Od góry zakręcane.

To chyba ten sam sposób, który pokazał Bulik na zdjęciu z modelem. Wyraźnie widać zabezpieczenie nakręcone na bolec, uniemożliwiające zsunięcie się koła. Gdzie stoi ta trójka, której fotkę wrzuciłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.