Skocz do zawartości

Harrier 1:72 kilka pytań


jmx62

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Witam!

Pytanie do fanów Harrierów.

Które z poniższych modeli mają linie podziału wklęsłe a które z nich wypukłe. czy ktoś mógłby pomóc?

Hasegawa B10 AV-8A Harrier 

Hasegawa B06 Harrier GR.MK.3

Hasegawa B05 Sea Harrier FRS MK.1

Hasegawa D19 AV-8B Harrier II 

Hasegawa 00185 Harrier GR.MK.5 Royal Air

 Hasegawa D24 AV-88 Plus HArrier II

Hasegawa 00746 AV-8B Harrier II Plus VMA-223 BULLDOGS

 
 
 
 
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasegawowskie AV-8B i GRy są oparte na tyc samych ramkach. Dobre modele, warsztat jednego znajdziesz na forum.
AV-8A jest to model oparty o bardzo stary zestaw Froga. Lepiej poszukac nowego Airfixa, Brac italeri który jest ładnym przpakiem ESCI albo Fujimi, ale napewno trzymac sie od Hasegawy z daleka. FRSa nie znam nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuję się wczesnymi "błotniakami" (tłumaczenie nazwy Harrier), więc tylko o nich mogę się wypowiedzieć.

Kiedyś robiłem falklandzkiego GR.3 z Hasegawy i wspominam go mile. Możesz sobie go obejrzeć tu:

https://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=17414

 

Jeśli chodzi o FRS.1 to Italka jest dobrym modelem, Airfix też - ale ma bardzo szerokie linie podziałowe, co psuje efekt.

Na forum niebieskim (PWM) w dziale konkursowym alex - specjalista od Falklandów - prowadzi bardzo sumiennie warsztat porównawczy, warto go śledzić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jmx62 napisał:

 

Hasegawa B06 Harrier GR.MK.3

Hasegawa D19 AV-8B Harrier II 

Hasegawa 00185 Harrier GR.MK.5 Royal Air

 Hasegawa D24 AV-88 Plus HArrier II

Hasegawa 00746 AV-8B Harrier II Plus VMA-223 BULLDOGS

 

Te wszystkie mają wgłębny podział blach. Praktycznie bezproblemowe modele. Nie trzeba niczego więcej :super::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za podpowiedzi👍

Czyli wychodzi na to że AV-8A z Has-y odpada, w grę wchodzi Italka lub A-x. 

Pozostałe wersję mogą być  z Hasegawy. Tak to zrozumiałem. 

Dla mnie podstawą jest to żeby miały wgłębne podziały. Rycie nowych linii już mnie nie bawi, lata temu przerysowałem prawie wszystkie stare Airfixy, Frogi/Novo, Hellery i Revelle.

Dzięki jeszcze raz za pomoc.😁

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Model Harriera z Hasegawy w wersji AV-8A jest to model z okresu współpracy Hasegawy z brytyjską firmą FROG. I tu ciekawostka, model ten pierwotnie był sprzedawany równolegle przez obie firmy a po jakimś czasie  został skopiowany przez FROGa  i był produkowany przez brytyjską legendę a następnie jego formy sprzedane do ZSRR gdzie był produkowany i sprzedawany jako NOVO. I kolejna ciekawostka oba bliźniacze modele produkowane są do dzisiaj i dostępne na polskim rynku (rosyjski jako Ark Models). 

Natomiast model Italeri to model produkowany z form włoskiej firmy ESCI powstałych w latach 80 XX wieku i mimo lat (to już bardzo ładny vintage) nadal się broni chociażby bardzo ładną i delikatną fakturą powierzchni zewnętrznych ale w porównaniu z Airfixem wymaga kilku uzupełnień w kokpicie.  Model Italeri/ESCI produkowany jest jako GR-1, GR-3 i FRS-1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Froga/Novo to kleiłem jakoś tak pod koniec lat 90tych i nawet nie miałem świadomości że po drugiej stronie świata wszyscy kleją Hasegawę i nie klną jak szewcy a my tu w PRL-u wszyscy kleimy produkt made in choroszo i klniemy jak szewcy(ale po cichu, bo głośno nie można było😁)

Widać Hasegawa Hasegawę nie jest równa 🥴

Teraz też można się nadziać kupując Tamiyę...a tam w środku...Italerki.

A co do modeli ESCI to mam jak najbardziej pozytywne skojarzenia np. Tornado bardzo przychylny dla modelarza model.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jmx62 napisał:

Tego Froga/Novo to kleiłem jakoś tak pod koniec lat 90tych i nawet nie miałem świadomości że po drugiej stronie świata wszyscy kleją Hasegawę i nie klną jak szewcy a my tu w PRL-u wszyscy kleimy produkt made in choroszo i klniemy jak szewcy(ale po cichu, bo głośno nie można było😁)

Widać Hasegawa Hasegawę nie jest równa 🥴

Teraz też można się nadziać kupując Tamiyę...a tam w środku...Italerki.

A co do modeli ESCI to mam jak najbardziej pozytywne skojarzenia np. Tornado bardzo przychylny dla modelarza model.

Mam ten model na warsztacie i muszę przyznać, że jest on całkiem nieźle spasowany jak na model z tak zużytych form. Natomiast na modelu Hasegawy nie ma ani jednej nadlewki mimo, że formy liczą dobre 50 lat !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu ale temat dalej to drążenia. 

Taki model Italeri nr 193 Night Attack AV-8B, wg Scalemates rok 1991. Jak ktoś kleił lub ma w szafie to poproszę o info jakie ma linie podziału, wgłębne czy wypukłe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj się id tego z daleka! Straszny paździez. Tylko Hasegawa

 

Ps, tamiya to to samo co italeri

Edytowane przez Moses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat wraca na tapetę.

Kolejne pytanie o modele błotniaka tym razem w wersji szkolnej. Wiem że jest stareńki model Hellera raczej niedostępny i niedoskonały (z drugiej strony pokażcie model doskonały🥴). Mi chodzi i modele z czeskiego  Sworda.  Wiem że to to short runy więc roboty będzie co nie miara że spasowanie części. 

Może ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenie w tej materii?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten model w wersji z malowaniem Marines, na którym mi zależało i powiem szczerze, że doznanie nie było niemiłe. Spodziewałem się babola, a tu czyste wypraski, wgłębne linie (trochę, co prawda uproszczone), dwa żywiczne fotele, osłona kabiny vacu (jednolita) i polistyrenowa (dzielona) do wyboru, kalkomanie techmodu i trzy malowania do wyboru: USA, włoskie i hiszpańskie. Wnętrze kabiny słabe, spasowanie nieznane - mam jeszcze niesklejony. Zaskoczenie dla mnie, nie związane z modelem, praktycznie brak stosowanego podwieszanego uzbrojenia, tak że jak chcesz sobie zrobić z niego choinkę  to AV-8B. Poza tym wygląda trochę jak wielki owad :)

Mimo, że chyba jedyny na rynku, to czystym sumieniem polecam 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JJ62 dzięki za podpowiedź. Co prawda na stronie MojeHobby można znaleźć zdjęcia zawartości ale niewiele one mówią, natomiast jak ktoś ma w ręku wypraski i całą zawartość pudełka to jest co innego.

Wzorem innych kolegów tworzących kolekcje tematyczne wymyśliłem sobie właśnie cała rodzinkę Harrierów. A że praktycznie kariera bojowa tego typu samolotu jest zakończona(przynajmniej w brytyjskim lotnictwie i chyba raczej niedługo skończy się w amerykańskim) to uznałem oczywiście na własne potrzeby że i ilość modeli można ograniczyć do pewnej  liczby. Na razie ograniczam się do zakupu potrzebnych mi modeli, stąd  m.in. założyłem ten wątek z pytaniami. 

Na chwilę obecną mam zakupione FRS Mk.1 z Hasegawy i Sea Harrier FA-2 z Airfixa. Na horyzoncie majaczą mi GR Mk.3 i AV-8B z Hasegawy no właśnie jakiś w wersji dwumiejscowej, stąd to pytanie o modele czeskiego Sworda.

Późniejsze wersje GR Mk.5,-7,-9 też są w planach. Jak już zgromadzę odpowiednią ilość wtedy będę myślał jak to zacząć sklejać 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nigdy nie ograniczam w ilości, jeśli nawet samolot jest wycofany - mam już z 6-7 Tomcatów i z niecierpliwością oczekuję na F-14B z GWH (mimo, że mam jednego)😁. A jak się ukaże wreszcie F-14D z Fine Molds to też wezmę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jmx62 napisał:

Wzorem innych kolegów tworzących kolekcje tematyczne wymyśliłem sobie właśnie cała rodzinkę Harrierów.

Bardzo dobry wybór. Zdecydowanie popieram. Jest sporo fajnych malowań, tu będziesz musiał doinwestować w kalki bo zestawowe ich nie oferują. GR.7 i 9 słabo dostępne ogólnie, trzeba szukać. Ja mam w planie zrobić ich kilka, każdego w innym malowaniu i uzbrojeniu. I tak:

AV-8A Italeri

AV-8B Hasegawa

AV-8B Plus Hasegawa

GR,3 Hasegawa, Italeri

GR.5 Hasegawa

GR.7 Hasegawa, Revell

GR.9 Hasegawa, Revell

FRS Mk.1 Hasegawa

FA.2 Special Hobby

Harrier T Sword

Airfix jakoś mi nie podchodzi...

Do wyboru, do koloru: szare, szaro-szare, zielono-szare, zielono-zielone, biało-zielone, biało-niebieskie  :super:

Jak się pokazał T w sklepach, trzeba było brać, chwilę temu na znanym portalu aukcyjnym poszły za ponad stówkę od sztuki.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej podobna listę sobie stworzyłem. Różnica tylko przy FA.2, mam już z Airfixa.

Zastanawiam się jeszcze nad jednym w wersji T tylko późniejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na MojeHobby podają takie:

Harrier T Mk.2/2A - TAV-8A,  nr kat. 72061

Harrier T Mk.2/2A/4/4N,  nr kat. 72098

Harrier T Mk.4/4N, nr kat. 72062

Harrier T.10/12, nr kat. 72099

Harrier TAV-8B, nr kat. 72100

Niestety niedostępne na chwilę obecną.

Nie analizowałem szczegółowo zawartości ale wydaje mi się że są oparte na tych samych zestawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Został jeszcze GR.1 od  Italeri :wink:

2 godziny temu, JJ62 napisał:

Coś wiesz bliżej na temat tej późniejszej wersji T od Sworda?  Myślałem, że robią jedną wersję?

Modele od Sworda można sobie przejrzeć na Mojehobby. Na szybko różnią się między sobą nosami. W niektórych pudełkach są po dwie opcje do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim różnią się skrzydłem 🙂 T.2/4 są na bazie Gr1/AV-8A, T.10 jest na bazie AV-8B, pozdr!

ww

Edytowane przez wuwumaster
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się marzy taki GR Mk.5 w malowaniu 1.Sqn RAF w malowaniu zimowym z ćwiczeń w Norwegii. 

Robi może ktoś w takim malowaniu lub jest jakiś zestaw kalkomanii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jmx62 napisał:

A mi się marzy taki GR Mk.5 w malowaniu 1.Sqn RAF w malowaniu zimowym z ćwiczeń w Norwegii. 

Robi może ktoś w takim malowaniu lub jest jakiś zestaw kalkomanii?

Xtradecal: https://www.hannants.co.uk/product/X72149

Jeżeli podobają ci się takie malowania, to ciekawy jest jeszcze GR.3  XZ991

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.