Skocz do zawartości

F-16C Block 25/32 Fighting Falcon 1/48 Tamiya


Bartas89

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim 🙂 Zakładam swój pierwszy warsztat w lotnictwie i liczę na waszą pomoc. Zakładam go, nie po to aby się chwalić co tam ulepię, ale po to, że będę miał bardzo dużo pytań 😛 Jest to mój pierwszy model myśliwca i jestem w ich temacie zielony.

Szesnastkę będę chciał zrobić w malowaniu 144th California Air National Guard. Mam do niego dodatki takie jak dysza Aires, rurkę pitota Mastera i maski od Eduarda.

 

hJ3EmsW.jpg

 

K59OA96.jpg

 

 

Edytowane przez Bartas89
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bartas89 changed the title to F-16C Block 25/32 Fighting Falcon 1/48 Tamiya

Jak nakładać kalkomanię? Chodzi mi głownie o lakier błyszczący i matowy. Jaki i w jakich proporcjach rozcieńczony? Oraz jak się pozbyć filmu/ schodka wokół kalki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne istnieje kilka metod - ja robię to następująco : kalki zawsze kładę na lakier błyszczący. Jak wyschną, kładę 2-3 warstwy błyszczącego.  Najpierw 1 część lakieru i 2 rozcieńczalnika - delikatna mgiełka - tak aby uniknąć ew. zeżarci kalki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, zwiększam ilość rozcieńczalnika do proporcji 1/3-4. Po kilku dniach (ważne aby lakier na kalkach był utwardzony) gąbkami ściernymi delikatnie szlifuję miejsca na które nałożyłem kalki, tak aby zebrać warstwę lakieru eliminując "schodki". Po takiej obróbce, same kalki, jak i powierzchnie dookoła nich były wyraźnie zmatowione bez w/w schodków. Na koniec pół-mat. Maluję Mr Hobby GX 112.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż na cały model, po oklejeniu go kalkami, 3 solidne warstwy bezbarwnego. Szlifuj delikatnie gąbkami te miejsca, gdzie są kalki, wraz z miejscami wokół nich. Najpierw otrzymasz matową powierzchnię na kalkach wraz z błyszczącymi  mikro rowkami okalającymi kalki. Delikatnie dalej szlifuj miejsca tych rowków aż otrzymasz jednolitą zmatowioną powierzchnię. Na tak przygotowaną powierzchnię połóż mat lub, co osobiście ja preferuję, pół mat zwany też satyną. Prościej nie umiem 😀

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jawkers napisał:

Film może i zniknie, ale możliwe że zostanie schodek, który trzeba zeszlifować. A lepiej chyba szlifować lakier połysk, niż matowy. W sumie, to matowego lakieru nigdy nie szlifowałem.

Lakier matowy to, w odpowiednim powieszeniu, mikro pory. Efektywniej  jest szlifować i uzyskać jednolitą powierzchnię, miejsca, w których występują "schodki", lakier błyszczący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jawkers napisał:

Lakier błyszczący, chyba jest też twardszy po zaschnięciu?

Też odnoszę takie wrażenie - GX przypomina, po wyschnięciu, twardy "szklany" mikrofilm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b8Ykcf.jpg

 

1.Na czarną satynową perłę położone decale.

2.Dwie warstwy punktowe cleara matowego (żeby zlikwidować srebrzenie ),

3.Przetarcie( delikatne)  gąbką cierną ,żeby zlikwidować schodek.

4.Warstwa półmatowego cleara C191 po całej owiewce.

5.FINITO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystałem z GX114. 
Jak rozcieńczam GX100 to daję 1:5. Na korzyść rozcieńczalnika.

No i tutaj przydałby się rozcieńczalnik bez opóźniacza np Mr Color Thiner

Edytowane przez Juffre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Juffre napisał:

Nie korzystałem z GX114. 
Jak rozcieńczam GX100 to daję 1:5. Na korzyść rozcieńczalnika.

No i tutaj przydałby się rozcieńczalnik bez opóźniacza np Mr Color Thiner

Dla GX114 to raczej za dużo rozcieńczenie dla lakieru matowego. I z tych informacji co znalazłem, to trzeba go delikatnie napylać, bo jak za dużo poleci to zrobi się satyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.