Skocz do zawartości

Bf 109 E7 trop 1:72 ICM


Roland_Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Ja na swojej 109 robiłem preshading z flat brown od tamki, na całość szedł mocno rozcieńczony RLM 79 (1942) od AK RC, z rozjaśnieniami niektórych paneli robionymi RLM 79a od Hataki.

fdasfd.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę dalej.
Całość przenitowana. Wygląda to zachęcająco, chociaż wrzucając zdjęcia znalazłem kilka koślawych linii 😑. Całość przeszlifowana i wyszorowana. Teraz chyba cienka warstwa surfercera i kolorki. Mam nadzieję, że nie zamaluję tego nad czym siedziałem kilka dni :D.

 

IMG_8119.thumb.JPG.f4012d91879b804e22074f90a534430b.JPGIMG_8118.thumb.JPG.5a7c3fe1984c94762d4f6bae43c8e1a3.JPGIMG_8117.thumb.JPG.6387e3827ddf152659b63bda31a38666.JPGIMG_8116.thumb.JPG.872b6a0e0a49ab5692ebc51fbe4b28b4.JPGIMG_8115.thumb.JPG.3a390f19907050631925f4a4a26b6f21.JPGIMG_8114.thumb.JPG.e5879fc2477d2e2328987b26474387d7.JPG

Przy okazji wygląda na to że ICM trochę pozmieniał układ paneli i niektórych klapek inspekcyjnych na skrzydłach. Przynajmniej w porównaniu z planami dostępnymi w monografii  Bf 109 E od  Kagero.

No i w niektórych miejscach zrezygnowałem z podwójnych linii nitów bo obawiałem się że wyjdzie za bardzo przesadzone. Mam nadzieję, że następna aktualizacja już w technikolor 😉

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wygląda.  Czekam na pierwsze malunki. 
Ps. Jak/ z czego nitujesz koła/okręgi, że są takie równe?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, neptun1939 napisał:

Ładnie to wygląda.  Czekam na pierwsze malunki. 
Ps. Jak/ z czego nitujesz koła/okręgi, że są takie równe?

Cyrklem tnącym tamiya wyciąłem kółko w taśmie izolacyjnej i ręcznie wydziubałem nity igłą. W rzeczywistości wyszło to trochę koślawo, tzn odstępy nie są zawsze takie same pomiędzy nitami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Roland_Sebastian napisał:

Cyrklem tnącym tamiya wyciąłem kółko w taśmie izolacyjnej i ręcznie wydziubałem nity igłą. W rzeczywistości wyszło to trochę koślawo, tzn odstępy nie są zawsze takie same pomiędzy nitami.

Przy większych okręgach czy łukach można używając takiego szablonu jako prowadnicy, zaznaczyć nitowadłem miejsca wykonania otworków imitujących nity. Nie ma wtedy problemu z różnymi odstępami pomiędzy nimi. Ważne jest żeby nitowadło dociskać bardzo lekko aby tylko zarysowało plastik (i tak wskazało miejsca wykonania nitów), a nie zrobiło dziurek. Druga sprawa, trzeba koniecznie zrobić próby gdzieś na boku aby się przekonać czy promień nie jest zbyt mały dla takiej operacji, a przy okazji poćwiczyć.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rymulus napisał:

Ważne jest żeby nitowadło dociskać bardzo lekko aby tylko zarysowało plastik (i tak wskazało miejsca wykonania nitów), a nie zrobiło dziurek. Druga sprawa, trzeba koniecznie zrobić próby gdzieś na boku aby się przekonać czy promień nie jest zbyt mały dla takiej operacji, a przy okazji poćwiczyć

Właśnie początkowo liczyłem na to że od szablonu zrobie te kółka nitowadłem, ale po kilku próbach się poddałem. Na to, żeby tylko zaznaczyć pozycje nitów w ten sposób nie wpadłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze i myślę sobie że w sumie chyba większość nitowania można by wykonać jeszcze przed sklejeniem kadłuba i skrzydeł. Wtedy łatwiej z tym operować jak to leży jeszcze na stole na płasko a nie just już obłe i nie wystają z tego antenki, ogony i inne takie. A zdjątka super ! Musiałem sprawdzić dwa razy czy to na pewno 1:72 !!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku miejscach delikatnie poprawiałem nity bo po naniesieniu cienkiej warstwy podkładu wydawało mi się, że są ledwie widoczne. Na srebrny kolor (hataka orange) poszedł chipping fluid, a na to docelowe kolorki. W tym momencie schnie już żółty nosek, udało się nie zamalować nitów także jest ok ;). Następnie na gotowy kamuflaż dam cienką warstwę połysku, kalki, połysk tylko na kalki, mat na całość i wash. Takie są przynajmniej plany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, panDespota napisał:

A wash to nie po błyszczącym? 


Niby tak, ale znalazłem poradniki Kamila Sztarbały na YT i pokazuje tam nakładanie washa na matową powierzchnie z całkiem fajnym efektem dlatego chcę spróbować zastosować tę metodę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w kabinie stosowałem tę metodę i wyszło spoko. Kluczem tutaj jest praca na modelu zwilżonym white spiritem albo innym rozcieńczalnikiem do farb olejnych/emalii. Na matowej powierzchni mam większa kontrolę, nie raz zdarzyło mi się zetrzeć zupełnie wash na błyszczącym wykończeniu.

Edytowane przez Roland_Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie to wygląda.
Ps. Oświeci mnie ktoś, o co chodzi z tym "chiping fluid"? Bo praktycznie w każdym warsztacie, na forum się przewija do jakichś operacji, a ja "nie paniemaju" z  czym i jak i po co się to robi... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to płyn do robienia odprysków. Nakładasz na warstwę farby która ma być widać spod koloru bazowego, nakładasz kolor bazowy i potem mokrym pędzlem robisz przecierki do koloru pod spodem.
https://agtom.eu/chipping/310572-ammo-of-mig-heavy-chipping-effects-plyn-do-odpryskow-8432074020110.html

 

I jeszcze pierwszy lepszy tutorial z youtuba

 

Edytowane przez Roland_Sebastian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nałożone pierwsze kolorki - nos to hataka traffic yellow, biały pas hataka insignia white i traffic white. Przód za szybko wziąłem w łapska i lekko przytarłem farbę na kolektorach i wlocie powietrza. Nie wiem czy poprawiać czy tak zostawić, jak dla mnie wygląda to nawet naturalnie.
IMG_8134.thumb.JPG.ca3e8aae864282d9794cdd30e09be43e.JPGIMG_8133.thumb.JPG.2e49ea39981de5593699b59d35a09dc9.JPGIMG_8131.thumb.JPG.734bcabe867142768e78e11207905676.JPGIMG_8130.thumb.JPG.e6f610f44ce588eaa03bc8ac425ce361.JPG
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te akcenty przy liniach super fajne. Obicia na kolektorze nawet i naturalne tyle że jak by juz co miało wystawać to by raczej było jakieś troche rdzawe albo ciemniejsze. Nie wiem czy kwestia zdjęcia czy nie, ale wygląda jakby niedomalowany plastik tam wystawał. Jak wspomnę jak mojego bf109 męczyłem pędzlem i pactrami by uzyskać po prostu coś co jest w miare żółte 😛    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Malowanie zakończone. Tak z grubsza. Zostały wnęki, i inne drobiazgi do pomaziania. Przy ściąganiu taśmy zeszło trochę białego z ogona, będzie trzeba cos z tym zrobić bo nie wygląda to na naturalne obicia. Tak w ogóle odnośnie obić to cały czas zastanawiam się czy go drapać czy nie. IMG_8164.thumb.JPG.704d790c63feffc90265e36996f877ea.JPG


IMG_8163.thumb.JPG.c7a5eb932d7595d6216392a95151d8bc.JPGIMG_8162.thumb.JPG.b4e0140bbd38196f8d9b08c0dbd58480.JPGIMG_8161.thumb.JPG.530e1fda8f940b15767ad34a9185988d.JPGIMG_8160.thumb.JPG.627b2c9ba4fd5b68d88b7f4c8841feba.JPGIMG_8159.thumb.JPG.d6bcaabd67ea694ae56e525caf00278c.JPGIMG_8158.thumb.JPG.7c8e6ca771e811743ce2e0c91009ebc7.JPG

 

Ogólnie jestem w miarę zadowolony z malowania, chociaż trochę się z nim cackałem. Ciemne linie poprawiałem 2x bo udało mi się je niemal zamalować na jednym ze skrzydeł. Cieszę, się, że udało się nie zalać nitowania, jest dobrze widoczne, nawet trochę za dobrze, także nauczka na przyszłość zostaje. 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda całkiem, całkiem. Wnęki podwozia tam gdzie wchodzi goleń zostaw tak jak jest, zazwyczaj miała kolor spodu. Tam gdzie wchodzi koło do wyboru: tak jak jest, srebrna lub RLM02. Dookoła fartuch w kolorze brezentu. W kwestii obić to zrób tam gdzie były zawsze: łączenie kadłuba ze skrzydłem i samo skrzydło przy kadłubie czyli tam gdzie wszyscy łazili. No i obowiązkowo śmigło otarte do gołego metalu od wewnętrznej strony. nawet do połowy wysokości z miękkim przejściem.

Tu masz typowe otarcia które można zrobić zawsze. Oczywiście po obu stronach:

 

 

Tu rzut oka na śmigło:

 

 

I na wnękę podwozia:

 

Edytowane przez barszczo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.