Skocz do zawartości

LWS CZAPLA - ZTS Plastyk 1:72, nr katalogowy S-01


barszczo

Rekomendowane odpowiedzi

Model zadebiutował w roku 1977 w serii Mikro72. Pierwszy polski prawdziwy model samolotu, dla wielu z nas pierwszy zbudowany pomijając koszmar łączenia płata z kadłubem.  Produkowany praktycznie do dzisiaj. Ten egzemplarz dostałem od kolegi, niestety wczesne jest tylko pudełko i instrukcja. Wypraski oryginalnie zafoliowane są z roku 1984, o dziwo w świetnym stanie:

 

IMG_20210724_160355.thumb.jpg.9e3a3a2ff3713ac798fea87b71f6fd88.jpg

 

IMG_20210724_160447.thumb.jpg.1d7890db010d63946d97ea4284a5b8fe.jpg

 

IMG_20210724_160506.thumb.jpg.2c2c07f94c6911c9f7f6096d5aa5dc2c.jpg

 

 

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był to jeden z pierwszych sklejonych przeze mnie modeli. Co ciekawe wtedy nie miałem problemów z łączeniem kadłuba :mrgreen:, ale za to przy drugim podejściu nie dałem rady. Na początku tego roku skleiłem swoją trzecią, czyli drugą ukończoną czaplę i mam w planach jeszcze dwie. Jedną w polskim malowaniu prototypu ze złożonymi skrzydłami oraz rumuńską. Może jeszcze kiedyś przerobię ją na RWD-12 i na RWD-14/I, ale do tego to przydadzą się litry melisy, albo coś mocniejszego na uspokojenie :szampan1:.

 

 

 

FB_IMG_1627159349660.jpg.16c3b1114f323930998386096ca62413.jpg

Moja pierwsza czapla jeszcze przed remontem zewnętrznym (gdy rozpocząłem przygodę z modelarstwem myślałem, że jedna warstwa farby wystarczy wink3)

 

 

 

FB_IMG_1627159374951.jpg.062c2d90e013bd110dfad41111970666.jpgFB_IMG_1627159378017.jpg.59d3d607ae2d04f5627ea75b84c6809f.jpg

 

A tu czapla sklejona na początku tego roku z której jestem  bardzo zadowolony. W modelu poprawiłem obrys kadłuba, przeszlifowałem i wyryłem nowe linie podziału blach na podstawie planów i zdjęć. Zaszpachlowałem i wyryłem poprawny podział łączenia skrzydeł z centropłatem, wywierciłem otwór na aparat na boku kadłuba oraz jego spodzie i na koniec zamontowałem koła od PZL P.7a z PZW Siedlce. Jeszcze przeszlifowałem oslonę silnika. Zastrzały są oryginalne.  Oznaczenia kodu na boku kadłuba namalowałem pędzlem na podstawie zdjęcia z kolekcji wielkiego leksykonu uzbrojenia z numeru o RWD-14 właśnie. 

W sumie to mogę mu zrobić galerię na forum. Mam nawet zdjęcia z budowy, bo budowałem go na projekt grupowy na Facebooku w angielskiej grupie ,,The Group Build Group". 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Tu muszę się odezwać, bo to był drugi model który w życiu kleiłem, a pierwszy przy którym nikt mi nie pomagał. Ja tego tak dobrze nie pamiętam, ale rodzice mi mówili, że był to prawdziwy "glue bomb" 🙂 Ale wspomnienia są bezcenne!

Jakiś czas temu kupiłem sobie jeszcze lepiej, żeby z sentymentu teraz zrobić go lepiej - jak zajrzałem do pudełka to powiedziałem sobie: "Lekko nie będzie!"

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmroczko napisał:

Cześć! Tu muszę się odezwać, bo to był drugi model który w życiu kleiłem, a pierwszy przy którym nikt mi nie pomagał. Ja tego tak dobrze nie pamiętam, ale rodzice mi mówili, że był to prawdziwy "glue bomb" 🙂 Ale wspomnienia są bezcenne!

Jakiś czas temu kupiłem sobie jeszcze lepiej, żeby z sentymentu teraz zrobić go lepiej - jak zajrzałem do pudełka to powiedziałem sobie: "Lekko nie będzie!"

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Paweł

Trzymam kciuki za prace nad Czaplą :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha, ha! Skleiłem chyba trzy jako bąk małoletni.  Przy czym pierwszą mój rodziciel określił jako mogącą lądować w poprzek stoku, gdyż różnica w wysokości podwozia nie wiem jak, ale wyszła coś koło centymetra :lol:.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2021 o 13:01, Gerd napisał:

Kto nie kleił "Czapli"  - Dziad!  😛

Jestem dziadem bo nie kleiłem 😞 Jaką firme polacasz tanio a dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe wyjdę na patałacha ale Czapelki nie kleiłem    :haha:

Za "gówniaka" z wyrobów samolotowych owych kioskowych czasów (na Śląsku modele ZTS można było kupić w niektórych kioskach) skleiłem Łośka....

Tak mocno mnie zmordował (walka z lipnym klejem, spasowaniem oszklenia które piłowałem pilnikami do drewna i wrzaski ojca że w mieszkaniu smród  :haha:) że potem na baaaardzo dłuuugi czas odstawiłem plastiki i lotnictwo by realizować się w okrętowej kartonówce. Eh stare dzieje drugiej połowy lat 80tych    :szczerbol:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały Modelarz i okręty 😁skąd ja to pamiętam. Też moi starzy bulgotali się że Budzio śmierdzi w całej chałupie, dopiero jak odkryłem Hermol, to w miarę była akceptacja a w miarę wzrostu moich umiejętności modelarskich nawet podziw jak można sklejać takie małe części i do tego jeszcze z płaskiego kartonu uzyskać efekt jakbyśmy to dzisiaj określili 3D😃

No ale to nie jest miejsce na takie wspomnienia, tutaj piszemy o plastikowych modelach retro.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejałem wszystkie modele ZTS Plastyk, które były produkowane w latach 70-80. Czaplę też sklejałem i to w 3-4 egzemplarzach. Najwięcej problemów było z mocowaniem płata do kadłuba na rachitycznych zastrzałach, które zastąpiłem jakimiś mocniejszymi zamiennikami. Ten model jest sklejalny mimo, że mocowanie płata niezwykle kłopotliwe. Dobrze sklejony i pomalowany cieszy oko nawet dziś mimo, że na rynku pojawił się pod koniec lat 70. Maciej Złotkowski wykonał z tego zestawu przepiękny model wykorzystując elementy fototrawione firmy Part, druk 3D oraz techniki scratch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wpisuję się na listę tych co skleili.

Jako ciekawostkę napiszę, że malowałem modele różnymi emaliami z garażu taty, a że khaki nie było, znalazłem w jakiejś encyklopedii opis co to za kolor i z jakich powstaje, no i zrobiłem mieszankę... wtedy byłem bardzo zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.