Skocz do zawartości

Ka-25 C 1/72 ACE Model


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze w tym dziale nie mam żadnego modelu rozgrzebanego, czas więc to nadrobić.

Na warsztat biorę model fajnego śmigłowca do którego mam pewien sentyment. Dawno, dawno temu popełniłem już takiego Ka-25 tylko chyba z Academi i nawet jak na ówczesne moje zdolności manualne to wyszedł mi całkiem nieźle. 

Model traktuję jako relaksacyjny, jako odskocznię od innych nieco bardziej rozbudowanych projektów. Drzwi w modelu zaplanowałem zrobić otwarte więc dorobię ze dwa czy trzy elementy i dodam kilka kabelków żeby nieco wzbogacić wnętrze.

 

Pierwsze prace poczynione.

 

JVmSU8F.jpg

 

uJOzyyU.jpg

 

GXc4PdI.jpg


eMNqsIq.jpg


p8ebS4r.jpg


LLJKsuK.jpg


 


r5ofS13.jpg


 

 

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Stary Ka-25 był z Airfixu. Potem różne firmy to przepakowywały. Ja kiedyś pracowałem na myjni samochodowej - byłem jeszcze w podstawówce - i za jednodniowy zarobek kupiłem sobie ten model. Skleiłem go i wiele lat później postanowiłem go reanimować. Kupiłem na przecenie polski przepak tego (miał uszkodzone szkło, dlatego bardzo tanio poszedł) i z dwóch złożyłem jeden. Wyszło mi tak:

Ka25.jpg

 

Twój zestaw jest super - to wnętrze itd. - życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam serdecznie!

 

Paweł

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pmroczko napisał:

Stary Ka-25 był z Airfixu.

To właśnie ten. Teraz widzę patrząc na Twój model, że byłem zbyt optymistyczny pisząc wcześniej, że wyszedł mi całkiem nieźle.

 

Relaksu ciąg dalszy, drutologia stosowana. Pozostaje do zrobienia kilka elementów i będę mógł kłaść podkład.

 

eWY6QYO.jpg


KRB6OP9.jpg

 

xidThgL.jpg


wewK7yj.jpg


2AgZhCy.jpg

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  •  
3 minuty temu, rudy0007 napisał:

będzie grubo

No właśnie :benc: A miało być relaksacyjnie. Dobrze, że jeszcze nie padło hasło "prosto z pudła" :mrgreen: I jak już kolega "rymulus" tutaj zawitał to ja tak delikatnie podpytam (nie to żebym nalegał na udzielenie odpowiedzi :nauka2:) co z poprzednim relaksacyjnym warsztatem czyli Mi-4 :wink:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rudy0007 napisał:

Tu wiadomo- będzie grubo :wink:

Tylko po łebkach bo dokumentacja słaba.

 

5 godzin temu, abtb napisał:

to ja tak delikatnie podpytam (nie to żebym nalegał na udzielenie odpowiedzi :nauka2:) co z poprzednim relaksacyjnym warsztatem czyli Mi-4 :wink:

Leży i czeka. Tak naprawdę to muszę kupić nowy model i zacząć od nowa. Zarzuciłem budowę Mila po tym jak dotarłem do nowej dokumentacji i okazało się, że z 70% tego co zrobiłem mija się mocno z oryginałem.  Kiedyś do niego wrócę i pociągnę warsztat dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecimy dalej.

Ostatnie detale dorobione, mogę już położyć podkład.

Przy okazji dodam taką uwagę odnośnie instrukcji. Jest bardzo chaotyczna i nieczytelna, trzeba się bardzo dokładnie przyglądać żeby czegoś nie pominąć. Ja np. przednią ścianę podłogi dorabiałem sam, a gdy już była gotowa i przyklejona to na wyprasce znalazłem element o przybliżonym kształcie. Zacząłem przeszukiwać instrukcję i na rysunku gdzie pokazana jest już cała przednia część podłogi nieśmiało z za tablicy przyrządów wystaje ten element. Generalnie warto sobie wykreślać numery zamontowanych elementów aby nie przegapić czegoś. Producent modelu przy projektowaniu instrukcji wykazał się nie lada fantazją. Kroki budowy oznaczone są literami i ułożone są w następującej kolejności: W, U, T, R, V, S, Y, A, B, C, X, N, H, Z, E, F, G itd. Pomijam już taki szczegół, że nie ma w instrukcji żadnych informacji dotyczących malowania. Jedynie przy malowaniu zewnętrznym jest podane, że kolor jest bliski do... i tu podany jest numer Federal Standard.

 

ankYLK8.jpg


sIwgvcb.jpg


1BJYBmb.jpg


IwrDv41.jpg

 

I całość przygotowana do lakierowania.

 

ZBu497D.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to jest wątek o śmigłowcu czy o ekranoplanach? :haha:

6 minut temu, Mitrandir napisał:

bestie

bestię, Grzesiu, bestiĘ

Z drugiej strony :

"takie bestie wypuścił" (liczba mnoga aczkolwiek Łuń chyba był w jednym egzemplarzu)

Aha, przepraszam, to jest wątek o śmigłowcu a nie o gramatyce :nauka2:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detale wnętrza naprawdę bardzo fajnie wyglądają. Jak to wszystko zbierzesz pomalowane do kupy żal będzie zamykać w czeluściach kadłuba. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mikolaj75 napisał:

fajny hihopterek będzie, trza też wejść w tę działkę.... 

Z niecierpliwością czekam.

 

Podkład położony. Zabrałem się za maskowanie, w komplecie z modelem są maski wycięte z czegoś podobnego do folii PVC. Niestety nie nadają się do powierzchni wypukłych gdyż się odklejają.  Tak więc maski będą mieszane, trochę zestawowych trochę moich.

Przy okazji obejrzałem dokładniej oszklenie. Przednia szyba wymagała lekkiego wypolerowania pastami, natomiast okienka boczne przejrzystością nie powalają. Mają 1 mm grubości i mocno zniekształcają obraz za nimi. Dodatkowo bardzo średnio pasują do otworów. Po zeszlifowaniu krawędzi mieszczą się w otwór lecz szyba nie licuje się z zewnętrzną częścią kadłuba. Nie było więc wyboru i musiałem dorobić nowe szkła. Do tego celu użyłem pustego opakowania po dodatkach żywicznych Eduarda.

 

CIsIzsX.jpg


A488ERN.jpg

 

Szkło zestawowe.

 

yyhdumg.jpg

 

WpJfVL1.jpg
 

I moje, na razie tylko włożone, dobrze trzymają się bez kleju.

 

ulWGf2M.jpg


7p3OroW.jpg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.