Skocz do zawartości

Łaty precz, czyli Kolekcja Spitfire'ów W Kolorach Od Czapy (1:72)


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

Ładnie wyszedł!

Tak to czasem z tym riserczem wygląda - też tak miałem kilka razy, że dotarłem do ludzi którzy latali na danym sprzęcie i wielu rzeczy dla modelarza istotnych nie wiedzieli - bo to już tyle lat, a te rzeczy istotne dla modelarza oni mieli gdzieś, bo były ważniejsze, którymi trzeba było się zająć.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Maxy napisał:

No ale to lusterko wsteczne mogłeś mu dać.  

Oj. Fakt.

Edytowane przez Helmut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wuwumaster napisał:

Fajny👍

Tak to jest z pamięcią kolorów, podobno po wojnie wielu amerykańskich czołgistów twierdziło że ich Shermany były czarne, a jak.

Pozdr!

ww

Hehe. To teraz mam podkładkę. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie się rozwija kolekcja :brawo:

 

 

Proponuję jako następnego czechosłowackiego Spita ze Służby Bezpieczeństwa z cywilną rejestracją i czerwonymi akcentami.

 

image.png.8022f90a36bb99116f6add9be1e9bc47.pngimage.png.5202d5b730eb054969fd505c24faf336.png

 

https://www.mojehobby.pl/products/Supermarine-Spitfire-Mk.IXe-c.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny i przede wszystkim ciekawy - żeby ubecja miała własne samoloty, i to takie, to bym się nie spodziewał.... Ale niestety spełniając kryterium odczapiastości, nie spełnia kryterium nieplamiastości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Helmut napisał:

Ładny i przede wszystkim ciekawy - żeby ubecja miała własne samoloty, i to takie, to bym się nie spodziewał.... Ale niestety spełniając kryterium odczapiastości, nie spełnia kryterium nieplamiastości...

 

W takim razie będę szukać kolejnych spitów.

U nas SB latała niemieckimi maszynami typu Storch, czy Bf108.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

W takim razie będę szukać kolejnych spitów.

Czekam z niecierpliwością!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Helmut napisał:

żeby ubecja miała własne samoloty,

 

7 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

U nas SB

 

Panowie - trochę poczytajcie o co chodzi z  Bezpečnostní letectvo zamiast bajki pisać

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezpečnostní_letectvo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abtb napisał:

 

 

Panowie - trochę poczytajcie o co chodzi z  Bezpečnostní letectvo zamiast bajki pisać

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezpečnostní_letectvo

 

Odpusť mi. Moje čeština není tak dobrá.

 

Czyli w Czechosłowacji SB powstało dopiero w 1950? Dobrze czytam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, ten kanadyjski bardzo fajnie się zapowiada. Niebieski metalik, tego nie mam!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abtb napisał:

Panowie - trochę poczytajcie o co chodzi z  Bezpečnostní letectvo zamiast bajki pisać

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezpečnostní_letectvo

Zaraz, to jeśli ja dobrze rozumiem, to chodzi o lotnictwo regularnej policji (czy raczej: milicji), a nie lokalnej policji politycznej?

Aha, i dla porządku: u nas SB było od 1956, wcześniej nazywano ich potocznie właśnie UB - dlatego użyłem określenia "ubecja".  W Czechosłowacji odpowiednikiem była StB - Stàtnì Bezpečnost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2022 o 23:36, Helmut napisał:

O, ten kanadyjski bardzo fajnie się zapowiada. Niebieski metalik, tego nie mam!

A nawet znalazłem w starych zapasach puszkę Humbrola z tą farbą.

A żeby było zabawniej, ten samolot miał numer seryjny NH188, czyli ten sam, jak jasnobłękitny Holender, do którego już zamówiłem kalkomanie i który też się pojawi w tej kolekcji.

Edytowane przez Helmut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Całkiem bogata kolekcja modeli samolotów z rodziny Supermarine Spitfire. Fajnie, że wybierasz niebanalne malowania (jeszcze z kilka by się znalazło). Zastanawia mnie w jaki sposób eksponujesz te modele ? Stosujesz jakieś podstawki czy wieszasz na jakiś żyłkach ? Ja również mam jobla na punkcie jednego samolotu a manowicie F-104 Starfighter i mam też już trochę ich na półce ale ja przyjąłem nieco inne założenia i moje modele stoją na podwoziach i noszą chociażby delikatne ślady eksploatacji. 

 

Edytowane przez Staryfajter1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2022 o 13:59, Staryfajter1954 napisał:

Całkiem bogata kolekcja modeli samolotów z rodziny Supermarine Spitfire. Fajnie, że wybierasz niebanalne malowania (jeszcze z kilka by się znalazło).

Dzięki!

Na warsztacie mam już rozgrzebanych pięć następnych, jeden czeka do poprawki (pokazany już prototyp - nr 6 - muszę zmienić malowanie), zaplanowane jeszcze dwa kolejne. Moja Pani twierdzi, że ostatecznie ponad czterdzieści będzie...

W dniu 27.06.2022 o 13:59, Staryfajter1954 napisał:

Zastanawia mnie w jaki sposób eksponujesz te modele ? Stosujesz jakieś podstawki czy wieszasz na jakiś żyłkach ?

Do eksponowania kupiłem specjalnie przezroczystą igelitową rurkę fi 10 i tnę ja na centymetrowe kawałki. Zdjęcia są akurat robione tak, że tej rurki nie widać - trzeba dobrze utrafić w środek ciężkości modelu; w tych Spitfire'ach wychodzi to mniej więcej na wysokości krawędzi spływu tuż przy kadłubie.

W dniu 27.06.2022 o 13:59, Staryfajter1954 napisał:

Ja również mam jobla na punkcie jednego samolotu a manowicie F-104 Starfighter i mam też już trochę ich na półce

No to może jakaś galeria, co...?

W dniu 27.06.2022 o 13:59, Staryfajter1954 napisał:

ale ja przyjąłem nieco inne założenia i moje modele stoją na podwoziach i noszą chociażby delikatne ślady eksploatacji. 

Też przez chwilę o tym myślałem, ale, jak napisałem we wstępie, uznałem, że bardziej mi zależy na ukazaniu koloru, nawet, jeśli modele wyglądają  trochę die-castowo. Coś za coś :)

Nie wiem, może mi się kiedyś zmieni i dorzucę wszystkim, może nie kompleksowy weathering, ale przynajmniej podkreślenie linii podziału? Tylko że jak to zacznę robić, to do końca świata nie skończę, a kolejka pudełek na półce już od dłuższego czasu rzewnie zawodzi i wywiera presję moralną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Helmut napisał:

Dzięki!

Na warsztacie mam już rozgrzebanych pięć następnych, jeden czeka do poprawki (pokazany już prototyp - nr 6 - muszę zmienić malowanie), zaplanowane jeszcze dwa kolejne. Moja Pani twierdzi, że ostatecznie ponad czterdzieści będzie...

Do eksponowania kupiłem specjalnie przezroczystą igelitową rurkę fi 10 i tnę ja na centymetrowe kawałki. Zdjęcia są akurat robione tak, że tej rurki nie widać - trzeba dobrze utrafić w środek ciężkości modelu; w tych Spitfire'ach wychodzi to mniej więcej na wysokości krawędzi spływu tuż przy kadłubie.

No to może jakaś galeria, co...?

Też przez chwilę o tym myślałem, ale, jak napisałem we wstępie, uznałem, że bardziej mi zależy na ukazaniu koloru, nawet, jeśli modele wyglądają  trochę die-castowo. Coś za coś :)

Nie wiem, może mi się kiedyś zmieni i dorzucę wszystkim, może nie kompleksowy weathering, ale przynajmniej podkreślenie linii podziału? Tylko że jak to zacznę robić, to do końca świata nie skończę, a kolejka pudełek na półce już od dłuższego czasu rzewnie zawodzi i wywiera presję moralną...

Na Modelworku i na Facebooku prezentowałem swoje 104.  Ciężko jest mi zrobić całą kolekcję na jednym zdjęciu ale może coś wymyślę w tej kwestii aby to towarzystwo zmieścić. Może podzielę to na skale 144, 72 i 48. Tylko pytanie czy ktoś chciałby oglądać moje Starfightery ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Na Modelworku i na Facebooku prezentowałem swoje 104. 

O, to poszukam!

 

14 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Ciężko jest mi zrobić całą kolekcję na jednym zdjęciu ale może coś wymyślę w tej kwestii aby to towarzystwo zmieścić. 

Możesz zrobić tak jak ja - jeden model, jedno zdjęcie. Ma to ten plus, że jeszcze można dodać do każdego opis, bo rozumiem, że też miałeś jakieś kryteria wyboru takiego a nie innego malowania? Pytanie tylko, czy Ci się chce? Ja lubię gadać, to i opisy daję chyba coraz dłuższe...

14 minut temu, Staryfajter1954 napisał:

Tylko pytanie czy ktoś chciałby oglądać moje Starfightery ?

A w czym Twoje Starfightery miałyby być gorsze od moich Spitfire'ów?!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Helmut napisał:

O, to poszukam!

 

Możesz zrobić tak jak ja - jeden model, jedno zdjęcie. Ma to ten plus, że jeszcze można dodać do każdego opis, bo rozumiem, że też miałeś jakieś kryteria wyboru takiego a nie innego malowania? Pytanie tylko, czy Ci się chce? Ja lubię gadać, to i opisy daję chyba coraz dłuższe...

A w czym Twoje Starfightery miałyby być gorsze od moich Spitfire'ów?!

Starfightery fajnie prezentują się w grupie jako kolekcja "ławica śledzi". Nie chodzi o to czy są gorsze od Twoich Spitifre ale rsaczej tematycznie nie każdemu muszą odpowiadać. Myślę, że bez problemu znajdziesz galerie moich F-104 z Academy, Hellera (dwumiejscowy), Italeri/ESCI i Matchboxa oraz powinny być jeszczw w skali 1/144 z Revella i Revella ex Crowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

Starfightery fajnie prezentują się w grupie jako kolekcja "ławica śledzi".

No to tu już decyzja należy do Ciebie. Jeśli o mnie chodzi, to najchętniej zobaczyłbym i całą ławicę i każdego pojedynczego opisanego śledzia. Tu Bismarck, tam Matjas, tu w occie, tu z ziołami, tam znowu po japońsku... 😉

 

6 godzin temu, Staryfajter1954 napisał:

tematycznie nie każdemu muszą odpowiadać. 

A to już niech się oglądający martwioą. Jak im się nie podoba, to ich problem. Raczej pytanie o Twoje odczucia. Bo jeśli to byłby dla Ciebie problem, jak by ktoś wydziwiał (chociaż nie sądzę), to szkoda nerwów. Po prostu. Zrób, jak Ty uważasz za słuszne, i to będzie najlepsza decyzja!

Edytowane przez Helmut
Literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33. Norweska błękitna, usychająca z tęsknoty za fiordami, czyli Spitfire PR Mk. XI, No. 1. Fotografisk Rekognoseringsfløy (Skrzydło Fotorozpoznawcze), Luftforsvaret (norweskie Królewskie Siły Powietrzne). 1949-1954.  Model KP (pierwszy Spitfire PR, którego nie przerabiałem z dziewiątki). Według firmy AlleyCat, której zestawem kalkomanii się zainspirowałem (te na modelu są na zamówienie), powinien być pomalowany czymś bardziej niebieskim, niż RAF-owski PR Blue (proponują FS 25117), ale zdjęcia egzemplarza z Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii (dostępne na Wikipedii) pokazują, że kolor był bardziej morski niż niebieski. Umieszałem toto z Dark Sea Blue z AK (AK2234) i oraz białego i żółtego. Wydaje się, że odcień wyszedł mi lekko jaśniejszy, niż na zdjęciu z muzeum, ale sam kolor jako taki chyba utrafiłem dobrze. Nie wiem tylko, że zakwalifikować go do grupy zielonych, czy niebieskich...image.thumb.jpeg.7fdcf57c7ea3366cd09d1b9cbdeab349.jpeg

Edytowane przez Helmut
Poprawa numeru
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34. Seafire FR Mk. 47, 800 Naval Air Squadron, Fleet Air Arm, HMS Triumph. Lipiec 1954, Korea. Model z "Admiral Models", dość kiepski jakościowo (zwłaszcza rozmyte linie podziału), konwertowany z Mk. 45 przez wymodelowanie z Miliputu chywytu powietrza zintegrowanego z okapotowaniem. Większość profili przedstawia te samoloty z biało-czarnymi pasami, takimi samymi jak Invasion Stripes z 1944 r., ale należy pamiętać, że pojawiły się one dopiero w trakcie konfliktu, jako oznaczenia szybkiej identyfikacji i pierwsze bojowe loty Seafire'y odbywały bez nich, czyli w takim malowaniu, jakie zastosowałem w tym modelu - dla zachowania jednolitości kolekcji. Kalki na zamówienie, malowany Sky z Vallejo (71.302) i Extra Dark Sea Grey z Hataki (140).

image.thumb.jpeg.365a57fc2451fa38e3710dd1374131e2.jpeg

Edytowane przez Helmut
Poprawa numeru
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod ogromnym wrażeniem tak ciekawej kolekcji.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35. Supermarine typ 300, zakłady Supermarine w Eastleigh, grudzień 1936. Ostatnie wcielenie prototypu przed przekazaniem go RAF. Maszyna ma już uzbrojenie, szybę pancerną na wiatrochronie, rury wydechowe i kółko ogonowe. Zmienił się także kształt kołpaka śmigła i układ blach w okapotowaniu silnika, a na tym ostatnim pojawiło się podłużne przetłoczenie nad wydechami (nie ma go ani wcześniej, ani później). Pomalowany mieszanką 1:1 ruskiego błękitu AMT-7 z Ammo MIGa (0251) i Neutral Grey z Vallejo (71.051), co miało dać French Blue (wyszedł inny, niż w pierwotnej wersji nru 6, ale i tak nikt nie wie dokładnie, co to był za kolor). Model Revella, wiatrochron Pavli (z oszklenia Spitfire PR IV). Kalki na zamówienie.

 

2022_07_28-10_54_03@3424.thumb.JPG.d30527a1202a5188c2182db5628c83f9.JPGMiałem spory zgryz z kolorem łopat śmigła, bo we wszystkich profilach jest regularnie czarne, ale na zdjęciach archiwalnych - ni cholery. Ponieważ ustalanie koloru na podstawie czarno-białego zdjęcia jest jeszcze mniej wiarygodne niż wróżenie z fusów, zwłaszcza w sytuacji, w której nie mamy żadnego punktu odniesienia (hipotetyczny kolor farby na kadłubie i lustrzany czubek kołpaka), uznałem, że łopaty mogły być w naturalnym kolorze drewna. Jeszcze większym problemem był kolor krawędzi natarcia łopat. Ewidentnie ciemniejszy, ale nie czarny, nie wygląda też na wypolerowany metal... Nie wiem, czy tak robiono, ale zaryzykowałem hipotezę stolarskiej wstawki z innego gatunku drewna.

02_Day.thumb.webp.d12e563b022bbc5e7599d780c895c9ca.webp

 

Edytowane przez Helmut
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.