Skocz do zawartości

Wizyta w ZTS Plastyk Pruszków, reportaż


Kciuki

Rekomendowane odpowiedzi

On 4/6/2023 at 12:07 PM, letalin said:

A w następnym pokoleniu to już nawet nie będą rozumieli, że model może być "odtrutką". 

To bardzo pesymistyczne i też  sądzę, że to pokolenie 40-50+ sklejające kiedyś na potęgę, nadal utrzymuje sprzedaż na poziomie umożliwiającym  inwestycje w tej branży. Żartując można się wkróce spodziewać zdziecinnienia tego głównego dziś targetu i sny o modelach dla początkujących są w istocie nową potrzebą tego pokolenia. 

fajna dyskusja, ciekawy temat. Jako że jestem ojcem czwórki (córa i trzech synów), dorzucę swoje przemyślenia. Wiadomo, dziecko nie słucha, dziecko obserwuje i naśladuje. Jeśli reszta siedzi na telefonach / laptopach / grach / TV, dziecko prędzej czy później też siądzie. Jeśli natomiast rodzice i rodzeństwo gdzieś jeżdżą, łażą, uprawiają sport, odwiedzają muzea, grają w gry, nie wiem pieką, gotują, czy zajmują się dłubaniem w jakimś materiale, dziecko przez swoją wrodzoną ciekawość będzie sprawdzać, co oni robią i czy to jest fajne. Jeśli coś go zainteresuje, zacznie też to robić, może stanie się to jego pasją. Nie jest powiedziane, że zainteresuje go akurat sklejanie modeli, ale zawsze jest szansa (u nas był etap, że sklejali wszyscy z ciekawości, a nie przeszło tylko jednemu, najmłodszemu).

 

W każdym razie myślę, że upadek "masowego" modelarstwa nie jest spowodowany taką czy inną jakością modeli, ceną, dostępnością itd... tylko właśnie tym, że pokolenia ludzi urodzonych w latach 70, 80 i później po prostu przestawiły się na inne, łatwiejsze i mniej wymagające formy spędzania wolnego czasu, a dzieci to od nich przejęły. Do tego poupadały szkolne modelarnie, osiedlowe kluby, i dzieci naprawdę nie mają miejsca, gdzie mogą złapać zajawkę. Przecie tylko kilka % dzieci ma rodzica - modelarza, lub rodzica, który chce i potrafi razem z nim usiąść i zbudować model.

 

Myślę, że firmy produkujące zestawy, mają obecnie twardy orzech do zgryzienia. Doskonale wiedzą, że obecne pokolenie "sklejaczy", które utrzymuje te firmy przy życiu, może być ostatnim pokoleniem. Pytanie jak temu zaradzić. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_tom_bb bardzo Ci dziękuję za fotki i film! Jak wielu, mam sentyment do tych modeli, nigdy na oczy nie widziałem nieuszkodzonego płata moi znajomi także, a tu taki widok 🙂

Lata temu, jak ludzie cieli wydłużali kadłub PZW i wciskali tam kratownice z blaszki Parta , klon takiego nieuszkodzonego płata byłby hitem, ale dziś przy Armie i IBG - wiadomo.

 

Pozdr ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, wuwumaster said:

Lata temu, jak ludzie cieli wydłużali kadłub PZW i wciskali tam kratownice z blaszki Parta , klon takiego nieuszkodzonego płata byłby hitem, ale dziś przy Armie i IBG - wiadomo.

 

Pozdr ww

Będę robił taki model w przyszłym roku. Najprawdopodobniej skopiuję płat lub jego fragment z tego nieuszkodzonego. Mam już blaszki parta. btw zbudowanie pięknego modelu z Army czy IBG wiadomo, ale zbudowanie go z PZW to jest wyzwanie ! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.