Skocz do zawartości

Sm-1 Sanitarny, Amodel 1/72


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Artek82 napisał:
16 godzin temu, barszczo napisał:

trzy ujęcia SP-SXC

genialne:brawo:

Dzięki bardzo, stare PKFy to naprawdę fantastyczne źródło zdjęć i ujęć samolotów i śmigłowców czasów PRLu. Ile ja już tam perełek wynalazłem, poczynając od prototypów, poprzez przeróżne odmiany seryjne, choćby Wilgi, aż po ujęcia wnętrz kabin i szczegółów konstrukcyjnych. Wszystko tam znajdziecie, od MD-12, M-2, M-4, PZL Kos, po pierwsze Orliki czy Irydę o szybowcach nie wspominając. Polecam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, taki lot w zimie np. z Zakopca do Krakowa mógł się skończyć tragicznie w tej gondoli, nie tylko z powodu hipotermii. Jak np. resuscytować takiego pacjenta, jeśli się zatrzyma w czasie lotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 14.04.2023 o 11:49, Lipstein napisał:

Kurcze, taki lot w zimie np. z Zakopca do Krakowa mógł się skończyć tragicznie w tej gondoli, nie tylko z powodu hipotermii. Jak np. resuscytować takiego pacjenta, jeśli się zatrzyma w czasie lotu?

Było połączenie kabiny z gondolą, a kabina miała na pewno jakieś ogrzewanie, z pewnością nie było tam tropików ;D. Nie wiem jakie wtedy były standardy i  czy w ogóle były jakieś wytyczne jeśli chodzi o kwalifikację do transportu lotniczego i prowadzenie medycznych czynności ratunkowych w śmigłowcu (pewnie nie). Aktualnie wytyczne mówią, że jeśli pacjent jest zagrożony zatrzymaniem krążenia to najlepiej założyć mu już przed lotem urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Jeśli go nie ma, a jest miejsce w kabinie śmigłowca to prowadzić uciśnięcia klatki piersiowej zza głowy pacjenta, a jeśli nie ma miejsca to rozważyć lądowanie awaryjne. Raczej LPR nie bierze na pokład pacjentów w trakcie zatrzymania (przynajmniej nie słyszałem o tym). Myślę, że wtedy to działało tak, że jak lekarz na pokładzie był w stanie rozpoznać NZK u pacjenta, to jeśli był blisko do szpitala to rozpoczynali RKO po wylądowaniu, a jeśli byli daleko to lądowali w przygodnym terenie, gdy było to możliwe. Chyba, że mieli co do tego jakieś wytyczne. Albo po prostu lecieli i "przykro nam, pacjent zmarł". Wg. źródeł to tak naprawdę do połowy XX w. uważano, że do skutecznej resuscytacji wystarczy wentylacja płuc pacjenta, czyli to wypada mniej więcej na czas wprowadzenia i użytkowania SM-1. Dopiero pod koniec lat 60 XX w. odbyło się pierwsze większe spotkanie na temat wykonywania RKO w USA.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napisano (edytowane)

Musiałem sobie odpocząć od nalepiania napisów na suczkę i wziąłem się za dłubanie fotela w blenderze. Na podstawie zdjęć z Aeroplanu mam nadzieję, że wykonam jeszcze kilka pierdołek do niego. Jakieś skrzynki, może jakieś panele przyrządów, chociaż główny jest. Nie wiem tylko czy w sanitarkach za pilotem była duża kanapa, czy też fotel po prostu.

prnt.thumb.png.ef8c32d3ed130f93eda6767791f94ae8.png

EDIT
: Chciałem się jeszcze gdzieś wyżalić, bo wczoraj pojechałem sobie na pchli targ z nadzieją, że sobie kupię jakieś stare fajne modele może. Niestety nie było żadnych. No to musiałem sobie odbić to i pod wpływem emocji kupiłem Mi-6 z Amodela. Pomyślałem, że fajnie by było mieć takiego luja żeby pod jego śmigłami stał ten maluch jak i Mi-2. Kupiłem razem z polskimi kalkomaniami. Potem zauważyłem, że kupiłem wczesną wersję, a po zdjęciach nasze były tą późną wersją. No ale cóż, skleić będzie trzeba ;D No chyba, że przeróbki nie byłyby wielkie to może dałoby się nasze zrobić?

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vieh_san napisał:

No chyba, że przeróbki nie byłyby wielkie to może dałoby się nasze zrobić?

wersja wczesna miała łopaty wirnika zwężające się ku końcom.

W naszych łopaty miały jednakową szerokość.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Grzes napisał:

wersja wczesna miała łopaty wirnika zwężające się ku końcom.

W naszych łopaty miały jednakową szerokość.

Ok, na zagranicznym forum też widziałem coś na temat kształtu nosa, że wczesna miała zaokrąglony, a późniejsza ścięty. Szczerze to ciężko mi to było zauważyć na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Vieh_san napisał:

Musiałem sobie odpocząć od nalepiania napisów na suczkę i wziąłem się za dłubanie fotela w blenderze. Na podstawie zdjęć z Aeroplanu mam nadzieję, że wykonam jeszcze kilka pierdołek do niego. Jakieś skrzynki, może jakieś panele przyrządów, chociaż główny jest. Nie wiem tylko czy w sanitarkach za pilotem była duża kanapa, czy też fotel po prostu.

prnt.thumb.png.ef8c32d3ed130f93eda6767791f94ae8.png

EDIT
: Chciałem się jeszcze gdzieś wyżalić, bo wczoraj pojechałem sobie na pchli targ z nadzieją, że sobie kupię jakieś stare fajne modele może. Niestety nie było żadnych. No to musiałem sobie odbić to i pod wpływem emocji kupiłem Mi-6 z Amodela. Pomyślałem, że fajnie by było mieć takiego luja żeby pod jego śmigłami stał ten maluch jak i Mi-2. Kupiłem razem z polskimi kalkomaniami. Potem zauważyłem, że kupiłem wczesną wersję, a po zdjęciach nasze były tą późną wersją. No ale cóż, skleić będzie trzeba ;D No chyba, że przeróbki nie byłyby wielkie to może dałoby się nasze zrobić?

Jeśli chodzi o kanapę za pilotem w Sm-1 ,to raczej była na całej szerokości kadłuba.........W Sm-2 już bywało różnie w zależności od przeznaczenia, bo kanapa składała się z trzech części....tu na zdjęciu zastosowano 2 części ......image.thumb.png.b491fbe872979648597e6cc9af229134.png

Edytowane przez Sławekb
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku, aleś materiał odkopał. 

Coś wspaniałego!

Do tego bardzo rzadkie ujęcia spodu, a tam dość nietypowo namalowane znaki rejestracyjne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem zrobić koła głównego podwozia w blenderze do wydrukowania. Nie umiem niestety w jakiś sensowny sposób zrobić ich obciążonych. Może jeszcze do tego dojdę.
kolo1.thumb.png.cb1e59b6a2229e23ce7ac966ba309e71.png

 

kolo2.thumb.png.e0239a7f8db639dff7689205fd7a7c1a.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sławekb napisał:

Nie wiem czy proporcje trochę ci się nie zmieniły......image.thumb.png.293e24c433bf8770003230ef32b2c8e5.png

Ooo brakowało mi dobrego zdjęcia z bliska :D Będę poprawiał. Szkoda, że nie mam dokładnych wymiarów, więc no wszystko na tzw. oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławekb żeby była jasność, ja widzę, że obręcz powinna być mniejsza trochę, ten wewnętrzny rant też bliżej środka, żeby ta przerwa była większa, większa średnica tego środkowego rantu od śruby, no i sama śruba większa. Udało mi się odkryć sposób na deformację opony pod wpływem ciężaru. Jak to wszystko poprawię to pokażę :odlot:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Vieh_san napisał:

@Sławekb żeby była jasność, ja widzę, że obręcz powinna być mniejsza trochę, ten wewnętrzny rant też bliżej środka, żeby ta przerwa była większa, większa średnica tego środkowego rantu od śruby, no i sama śruba większa. Udało mi się odkryć sposób na deformację opony pod wpływem ciężaru. Jak to wszystko poprawię to pokażę :odlot:

Czekam z niecierpliwością.......)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sławekb napisał:

ŁAAAAŁ.....Super kółeczka wyszły......Czy jest szansa na "wyprodukowanie" w 1/33?.

Pewnie, że jest :D dzięki wspólnym siłom :piwo:, a jak w tej skali to jeszcze kilka detali spróbuję dodać: znaczniki w bieżniku, napis z wymiarem jest w postaci konturu, więc to też bym spróbował ogarnąć i kilka innych poprawek.

2 godziny temu, em napisał:

Spłaszcz je od dołu, obciązona opona przylega do powierzchni. Jest jeszcze ale, inaczej na betonie, inaczej na trawie.

Tak, już o tym myślałem, do zrobienia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.